Úvod > Co chcete dělat? > Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec

Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec

Příroda
Ptáčovský kopeček je osamělý travnatý vršek ležící asi 700 m severovýchodně od Ptáčova u Třebíče v nadmořské výšce asi 400 m. Jedná se významnou lokalitou koniklece velkokvětého rostoucího na krátkostébelných kostřavových pastvinách.
Přírodní památka Ptáčovský kopeček se rozprostírá východním směrem od Třebíče, nedaleko obce Ptáčov. Jedná se o chráněnou lokalitu o rozloze 0,31 ha s bohatým výskytem koniklece velkokvětého, která je součástí Přírodního parku Třebíčsko. Tyto krásné květy lze spatřit jen na jaře, zpravidla během dubna.
 
Lokalita je dosažitelná pěšky po modré turistické značce z Třebíče nebo po silnici I/23 Třebíč - Brno. V Ptáčově nejprve odbočíte doprava, potom projedete křižovatkou rovně, přičemž po pravé ruce míjíte náves. Zde již uvidíte modrou turistickou značku, která vás po polní cestě dovede na kraj borového lesa, kde se koniklece vykytují.
 
Obec Ptáčov stojí také za návštěvu – zajímavostí je, že zde byly nalezeny kosti pravěkých zvířat - mamuta, soba, divokého stepního koně a pratura. Ptáčov býval vyhledávaným místem umělců. Pobýval zde několikrát Vítězslav Nezval nebo malíř Bedřich Vaníček, národní umělec Josef Brož.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2019
20.7.
30.7.
Letní kino za zimákem

Letní kino za zimákem

Třebíč, Vysočina
8.8.
Na chill

Na chill

Třebíč, Vysočina
21.7.
Harmonikář

Harmonikář

Třebíč, Vysočina