Úvod > Co chcete dělat? > Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec
Příroda

Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec

Ptáčovský kopeček je osamělý travnatý vršek ležící asi 700 m severovýchodně od Ptáčova u Třebíče v nadmořské výšce asi 400 m. Jedná se významnou lokalitou koniklece velkokvětého rostoucího na krátkostébelných kostřavových pastvinách.
Přírodní památka Ptáčovský kopeček se rozprostírá východním směrem od Třebíče, nedaleko obce Ptáčov. Jedná se o chráněnou lokalitu o rozloze 0,31 ha s bohatým výskytem koniklece velkokvětého, která je součástí Přírodního parku Třebíčsko. Tyto krásné květy lze spatřit jen na jaře, zpravidla během dubna.
 
Lokalita je dosažitelná pěšky po modré turistické značce z Třebíče nebo po silnici I/23 Třebíč – Brno. V Ptáčově nejprve odbočíte doprava, potom projedete křižovatkou rovně, přičemž po pravé ruce míjíte náves. Zde již uvidíte modrou turistickou značku, která vás po polní cestě dovede na kraj borového lesa, kde se koniklece vykytují.
 
Obec Ptáčov stojí také za návštěvu – zajímavostí je, že zde byly nalezeny kosti pravěkých zvířat – mamuta, soba, divokého stepního koně a pratura. Ptáčov býval vyhledávaným místem umělců. Pobýval zde několikrát Vítězslav Nezval nebo malíř Bedřich Vaníček, národní umělec Josef Brož.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a pivnice Ježkovna

Restaurace a pivnice Ježkovna

Třebíč, Vysočina
Hotel Atom Třebíč

Hotel Atom Třebíč

Třebíč, Vysočina
Restaurace U Vaignerů

Restaurace U Vaignerů

Třebíč, Vysočina
Apartmány Holiday Třebíč

Apartmány Holiday Třebíč

Třebíč, Vysočina