Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců
Příroda

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců

Přírodní památka Kobylinec se rozprostírá severovýchodně od Třebíče, nedaleko obce Trnava. Jedná se o chráněnou lokalitu – původně pastvinu na nevýrazném pahorku se skalním výchozem. Vzácné rostliny jsou zde předmětem ochrany od roku 1982.
Rezervace Kobylinec (součást Přírodního parku Třebíčsko) je známá bohatým výskytem koniklece velkokvětého. Tyto krásné fialové květy lze spatřit jen na jaře, zpravidla během dubna. Zdejší zvláštní balvany a skalky jsou výsledkem mrazového zvětrávání třebíčského syenitu.
 
Velký význam má lokalita pro bezobratlé. Vyskytují se zde například čtyři druhy čmeláků, silně ohrožený pačmelák cizopasný, motýl otakárek fenyklový. Na lokalitě loví hmyz ťuhýk obecný, je také útočištěm křepelky polní a koroptve polní. Na bývalé pastvině se pravidelně provádí ruční kosení s odstraněním pokosené hmoty a narušováním drnu.
 
Lokalita je snadno dosažitelná po modré turistické značce z Třebíče nebo přímo z obce Trnava. Stačí jet po silnici II/360 Třebíč-Velké Meziříčí, až minete v centru Trnavy hezky renovovaný evangelický Kostel sv. Petra a Pavla a hned za mostkem přes říčku Klapůvku odbočíte na místní komunikaci vpravo. Zde již narazíte na žluté turistické značení, které vás spolehlivě vyvede z obce kolem železného kříže až k přírodní památce Kobylinec s rozcestím modré a žluté značky. Kobylinec je rozpůlen polní cestou, která pokračuje dále k Náramči.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a pivnice Ježkovna

Restaurace a pivnice Ježkovna

Třebíč, Vysočina
Hotel Atom Třebíč

Hotel Atom Třebíč

Třebíč, Vysočina
Restaurace U Vaignerů

Restaurace U Vaignerů

Třebíč, Vysočina
Apartmány Holiday Třebíč

Apartmány Holiday Třebíč

Třebíč, Vysočina