Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče
Příroda

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče

Jechovec je přírodní rezervace na Telčsku, konkrétně v Markvartické pahorkatině, vyhlášená v roce 1982 kvůli ochraně bledulí. Má rozlohu asi 3 ha a jedná se vlastně o velmi vlhký až podmočený les, kde rostou v hojné míře olše (až 90 let staré) a pod nimi koberce bledulí.
PR Jechovec se nachází asi 1,5 km západně od obce Stará Říše. Uprostřed lesa Jechovec se nachází prameništní olšina, která je od roku 1982 chráněna jako přírodní rezervace, nesoucí také jméno Jechovec. Cílem ochrany je uchovat toto nejbohatší naleziště bledule jarní na Českomoravské vrchovině.
 
Velmi hojný výskyt bledule jarní doplňuje vzácná dřípatka horská a pérovník pštrosí. Rozloha rezervace je 3,08 ha. Asi půl kilometru západním směrem při okraji lesa najdete kapličku, při níž stojí dva památné stromy. Je to lípa velkolistá (obvod kmene 3,72 m, výška 25 m) a jilm drsný (obvod kmene 4,43 m, výška 23 m).
 
Návštěva této lokality je vskutku nezapomenutelným zážitkem a každému, kdo ji navštíví poprvé, pohled na záplavu květů doslova vyrazí dech.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021