Úvod > Co chcete dělat? > Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Příroda
Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu - nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých.
V těsném sousedství brněnského sídliště Kamenný vrch se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, jejíž největší botanická atrakce rozzáří zdejší stepní stráně krátce po příchodu jara.

Počet trsů konikleců v této lokalitě přesahuje padesát tisíc, čímž jí náleží světové prvenství. Kromě České republiky roste koniklec velkokvětý totiž už jen na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Německu (nejspíš nepůvodní druh) a okrajově i Srbsku. Největším nalezištěm této silně ohrožené rostliny je podle znalců právě Kamenný vrch u Brna.

Koniklec velkokvětý vděčí za vhodné podmínky k životu skutečnosti, že byl Kamenný vrch posledních pár set let pastvinou, která umožňovala život zajímavým rostlinám, mezi nimi právě i konikleci velkokvětému. V době jeho květu ještě nebyl dobytek na pastvu vyháněn a po jeho odkvětu mu již kopyta ovcí a koz neubližovala. V současnosti dohlíží na zachování příznivých podmínek pro růst koniklece ochranáři přírody. Kvůli choulostivým koniklecům je však do oblasti zakázán vstup se psy.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Campea Aparthotel v Brně

Campea Aparthotel v Brně

Brno-Bohunice, Jižní Morava
Zámecký hotel Parkhotel Brno

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Brno, Jižní Morava
Hotel Global v Brně

Hotel Global v Brně

Brno-Kohoutovice, Jižní Morava