Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí

Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí

Příroda
Přírodní památka Hersica na jižní Moravě byla vyhlášena v roce 1997 a zabírá celkem 23,27 hektaru. Jedná se o mokřadní lesní společenstva s olšinami a chráněnými bledulemi. Nachází se mezi Lysicemi, Kunštátem, Černovicemi a Bedřichovem ve Svratecké hornatině.
Hersica se na jaře stává velmi pozoruhodným lesem. I když po zbytek roku vypadá jako úplně obyčejná olšina se smrky kolem potůčku Besénka, v časném jaru, ještě než se olše zazelenají mladým listím, vykvetou na Hersici stovky bledulí.
 
Přes přírodní památku Hersica nevede turistická stezka, ale dá se k ní dostat například cestou směřující z Černovic do Bedřichova anebo druhou stranou po zelené turistické značce (z rozcestí Zněcko) vedoucí z Černovic do Hluboké u Kunštátu.
 
V Hornosvratecké vrchovině není ovšem nejvíc bledulí na Hersici. Ještě víc jich roste v údolí Chlébského potoka kousek dál na západ. Do Chlébského se ale v době květu bledulí hrnou od údolí Svratky, od železnice či silnice, davy Brňáků. Na Hersicu zajde v tu dobu jen sem tam někdo a v jiná období roku je tam většinou pusto.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
17.9.
31.10.
Les a lov na lysickém zámku

Les a lov na lysickém zámku

Lysice, Jižní Morava
25.12.
31.12.
Vánoce na zámku Lysice

Vánoce na zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
9.4.
10.11.
Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Předklášteří, Jižní Morava
26.10.
Roh hojnosti 2019

Roh hojnosti 2019

Bystřice nad Pernštejnem, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí