Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí

Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí

Příroda
Přírodní památka Hersica na jižní Moravě byla vyhlášena v roce 1997 a zabírá celkem 23,27 hektaru. Jedná se o mokřadní lesní společenstva s olšinami a chráněnými bledulemi. Nachází se mezi Lysicemi, Kunštátem, Černovicemi a Bedřichovem ve Svratecké hornatině.
Hersica se na jaře stává velmi pozoruhodným lesem. I když po zbytek roku vypadá jako úplně obyčejná olšina se smrky kolem potůčku Besénka, v časném jaru, ještě než se olše zazelenají mladým listím, vykvetou na Hersici stovky bledulí.
 
Přes přírodní památku Hersica nevede turistická stezka, ale dá se k ní dostat například cestou směřující z Černovic do Bedřichova anebo druhou stranou po zelené turistické značce (z rozcestí Zněcko) vedoucí z Černovic do Hluboké u Kunštátu.
 
V Hornosvratecké vrchovině není ovšem nejvíc bledulí na Hersici. Ještě víc jich roste v údolí Chlébského potoka kousek dál na západ. Do Chlébského se ale v době květu bledulí hrnou od údolí Svratky, od železnice či silnice, davy Brňáků. Na Hersicu zajde v tu dobu jen sem tam někdo a v jiná období roku je tam většinou pusto.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí