Úvod > Co chcete dělat? > Kamenná slunce v Českém středohoří – český unikát
Příroda

Kamenná slunce v Českém středohoří – český unikát

Unikátní geologický útvar v bývalém lomu nedaleko obce Hnojnice v Českém středohoří, při silnici z Libčevsi do Libochovic. Jedná se o nevelkou stěnu, kde jsou rozmístěna „kamenná slunce“ – útvary vzniklé v průběhu dávné sopečné erupce.
Přírodní zajímavost je ukryta v malém, opuštěném a nenápadném lomu v údolí Hnojnického potoka asi 1 km od obce Hnojnice, při silnici z Libochovic směrem na Libčeves a Most. Prohlédnete-li si stěnu bývalého lomu zblízka, uvidíte cihlově zbarvené balvany, které tvoří "jádra" sluncí a z nich na všechny strany směřují paprsky. Místy zůstaly po jádrech pouze jamky nebo malé dutiny.
 
Geologové vysvětlují vznik těchto zcela unikátních útvarů tak, že ve třetihorách při sopečném výbuchu (bez výlevu lávy) vzniklo nálevkovité hrdlo, do kterého jako do jámy padal jemný sopečný prach a jílové úlomky ze stěn prázdného sopečného komína. Úlomky byly chladnější než okolní jemnozrnné tufy a proto se od nich okolní rozžhavený materiál ochlazoval a v důsledku smršťování paprskovitě rozpraskal.

Tento fenomén zatím nebyl popsán na žádném jiném místě na světě a proto byl v roce 1953 po objevu geologa M. Malkovského vyhlášeno toto místo na ploše necelého 1 ha chráněným územím, od roku 1992 je to navíc národní přírodní památka. Lokalita je také zajímavým místem výskytu květeny, např. lnu rakouského či bělozářky liliovité.
 

Jak se k sluncím dostat:

Z obce Hnojnice jeďte po silnici směrem na Koštice, asi po 1km od okraje obce odbočte vlevo nenápadnou travnatou cestou mezi keři, asi 70 m přes potůček k lomu. Parkování zde není nevhodné, lepší je auto zanechat v obci.

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Johann W Třebívlice

Vinařství Johann W Třebívlice

Třebívlice, Ústecký kraj
Statek Oblík

Statek Oblík

Raná, Ústecký kraj
Penzion Klášter

Penzion Klášter

Třebenice, Ústecký kraj