Úvod > Česká nej > Sportovní > Turistická stezka Modrá hřebenovka - kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě
Sportovní

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo, že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.
Modrá hřebenovka (neboli Blauer Kammweg) spatřila světlo světa roku 1902, přesněji 13. dubna. Ten den se ve Varnsdorfu sešli zástupci německých horských a turistických spolků, působících tehdy v severních Čechách a jižní Lužici, s cílem naplánovat co se týče rozsahu téměř monumentální, jednotně značenou stezku vedoucí přes vrcholové partie Lužických hor. V tu dobu ještě netušili, do jakých rozměrů se trasa rozroste a jakého se dočkají uznání.

Průběh trasy byl navržen tak, aby procházel důležitými, význačnými body v krajině. Původně se vycházelo z Ještědu, o odtud trasa pokračovala do Lužických hor. Celá trasa, této části hřebenovky byla zakončena v NP České Švýcarsko, kde probíhala z Dolského mlýna, až k cílovému, Růžovskému vrchu. K projektu se za krátkou dobu (září roku 1903) připojil horský spolek pro Ještědské a Jizerské pohoří spolu s Krkonošským spolkem, kteří navrhli pokračování trasy východním směrem. Z Ještědu přes město Liberec po jizerskohorském Hlubockém hřebenu směrem do Tanvaldu a po nejvyšších Krkonošských partiích, až na samotnou nejvyšší horu České republiky Sněžku.

V roce 1904 se sloganem „Z Děčína až do Aše včele s jedním ze základních tvůrců Josefem Franzem Brechensbauerem, přidaly krušnohorské spolky a roku 1913 byla stezka protažena až do Blankensteinu nad Sálou. Krušnohorská část byla vytyčena roku 1905 a to za pomoci a podpory saského krušnohorského spolku. Čítala okolo 290 km a vedla od děčínského Labe napříč Krušnými horami až k svahům Smrčin u Aše. Postupným přidáváním spolků se začala naplňovat idea o zpřístupnění téměř všech středoevropských hřebenů od Sárska po Slezsko.
 

Největší sláva Modré hřebenovky za první republiky

Během období 1. republiky, v době své největší slávy, vedla Modrá hřebenovka od durynského Blankensteinu nad Sálou, přes celé Krušné hory do Českosaského Švýcarska a dále přes Lužické hory, Ještědský hřbet a Jizerské hory do Krkonoš, odkud pokračovala přes Broumovsko, Orlické hory a Kralická Sněžník až na nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, Praděd. Zakončela byla v Krnově. V té době dosahovala délky přibližně 800 km.
Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben.

Slávu stezky dnes znovu objevují členové spolku Nová hřebenovka, který byl založen v roce 2019. Moderní Hřebenovka na tradici této stezky navazuje.
Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

České Švýcarsko – ubytovací vouchery a doprava zdarma na podporu turismu v Českém Švýcarsku

Ubytovací vouchery České Švýcarsko – každá noc v destinaci vyjde jednotlivce o 300 korun levněji. Sleva je platná při rezervaci ubytování nejméně na 2 noci a maximálně na 7. Slevu návštěvník uplatní přímo při rezervaci s pomocí voucheru, který je ke stažení na webu pomahej.ceskesvycarsko.cz.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Cestovatelská beseda – Japonsko zevnitř

Město Šluknov vás srdečně zve do Šluknovského zámku na další cestovatelskou besedu "Japonsko zevnitř", tentokrát s etnografem, spisovatelem a hudebníkem Ondřejem Landou. 
Šluknov, Ústecký kraj

Výstava zámecké zbrojnice ve Šluknovském zámku

Město Šluknov vás srdečně zve do Šluknovského zámku na výstavu zámecké zbrojnice.
Šluknov, Ústecký kraj

Šluknovský masopust

Město Šluknov vás srdečně zve do Šluknovského zámku na masopustní veselení a zámeckou zabijačku.
Šluknov, Ústecký kraj

Naučná stezka po varnsdorfských stromech

Častými zastávkami výletníků jsou kromě klasických historických památek i památky přírodní. Mezi nimi vynikají památné stromy, ale i stromy, které svou krásou i mohutností upoutávají pozornost kolemjdoucích. Město Varnsdorf nabízí hned několik takovýchto stromů a novou naučnou stezku.
Varnsdorf, Ústecký kraj

Evangelický tzv. Červený kostel ve Varnsdorfu

Základní kámen ke stavbě evangelického kostela byl položen v květnu 1904 a v prosinci 1905 byl kostel slavnostně vysvěcen. Byl postaven v novogotickém slohu z glazovaných červených cihel, díky kterým také dostal svůj název.
Varnsdorf, Ústecký kraj

Kostel sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu

Děkanský chrám sv. Petra a Pavla je nejstarším varnsdorfským kostelem. Byl vybudován na místě původního kostelíka ze 13. století. Základní kámen nového kostela byl položen v roce 1766 a roku 1777 byla stavba dokončena.
Varnsdorf, Ústecký kraj

Zája Centrum

V prostorách určených pro centrum rodinné zábavy je pizzerie s kavárnou, cukrárnou a fast-foodem.
Varnsdorf, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Kavárna Café Dlask ve Varnsdorfu

Tradiční rodinná cukrárna s nabídkou domácích zákusků, domácí zmrzlinou a výtečnou kávou.
Varnsdorf, Ústecký kraj

Penzion Dvůr pohody ve Varnsdorfu

Penzion Dvůr pohody nabízí kvalitní ubytování a pohodlí i pro náročnější hosty a návštěvníky. Všichni hosté mají možnost během pobytu poznat příjemné domácí prostředí, pohodu a relaxaci spojenou s širokými možnostmi aktivního využití volného času v každé roční době.
Varnsdorf, Ústecký kraj

Penzion Dvůr Pohody

Dvůr Pohodybízí ubytování v hlavní budově a hospodářském stavení, nazývaném Stodola. Penzion se nachází v klidné části Varnsdorfu. Je výhodným místem pro poznávání Lužických hor a Šluknovského výběžku.
Varnsdorf, Ústecký kraj

Hotel Varnsdorf

Hotel Varnsdorf – ubytování přímo ve Vansdorfu. Hotel prošel rekonstrukcí a designově vybavené pokoje lákají na pohodovou dovolenou. Pivovar Kocour se nachází jen 250 metrů od hotelu a poskytuje gastronomický zážitek, výborné pivo a malé Zoo.
Varnsdorf, Ústecký kraj