Úvod > Co chcete dělat? > Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama
Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.
Růžovský vrch, vysoký 619 m n.m, představuje vůbec nejvyšší vrchol v NP České Švýcarsko. Nachází se na jižním okraji NP, 7 km severozápadně od České Kamenice. Horu tvoří čedič, jež pronikl na povrch při vulkanické činnosti pískovcem.

Pokořit tento majestátní vrch se, v silné konkurenci dalších turistických cílů, vypraví jen málokdo. Přispívá k tomu možná i to, že se jedná o "kopec bez výhledu". Milovníci klidu a neporušené přírody právě toto ocení. Na Růžáku určitě nepotkáte ani uprostřed vrcholné turistické sezony davy turistů. Navíc vás zde nadchne zachovalý původní les s bohatým bylinným podrostem. Svahy hory porůstají přirozené lesy, místy pralesovitého charakteru; při severním úpatí se nacházejí tzv. ledové díry, ve kterých se mnohdy až do léta udržuje led a firn.

Na vrcholových partiích čedičového vrcholu byla vyhlášena přírodní rezervace Růžák. Jižní svah kopce je pokryt suťovištěm, místy vystupují k povrchu čedičové skály. Pralesní porosty se staly domovem jelena evropského, plcha velkého, mloka skvrnitého nebo čolka horského. Z vzácnějšího ptactva zde hnízdí sýc rousný nebo žluna šedá. Žije tu také velké množství hmyzu, například brouk střevlík nepravidelný. Z květeny se daří kyčelnici devítilisté nebo hrachoru jarnímu, najdete zde například vzácnou houbu lišku Friesovu.
 

Stavby na Růžovém vrchu

V temných dobách středověku stávala na vrcholu hory kaple Panny Marie, která však byla v roce 1326 zničena. Za Napoleonských válek byla na vrcholu postavena pozorovatelna. V roce 1881 zde nechal tehdejší majitel panství Clary-Aldringen  zbudovat dřevěnou rozhlednu. Po necelých deseti letech byla zničena zásahem blesku. Následovala nová věž, vyšší než původní, kterou rovněž zničil přírodní živel – tentokrát silný vítr. Do třetice byla v květnu roku 1904 zpřístupněna další vyhlídková věž s hostincem, která sloužila turistům z širokého okolí až do 30. let 20. století, než restaurace vyhořela a vyhlídková věž byla v roce 1938 z důvodu špatného stavu stržena. Ještě dnes se tu dají najít zbylé ruiny. Nedaleko obce Růžová bude od listopadu 2017 stát nová betonová rozhledna. Původně měla vyrůst zde na Růžovském vrchu, ale nakonec (z důvodu přísné ochrany přírody) bude postavena na Pastevním vrchu.
 

Kudy na Růžovský vrch?

Z Růžové nebo ze Srbské Kamenice, kam se dostanete vozem, nebo autobusem z  České Kamenice či Děčína. Při cestě z Růžové půjdete po žluté značce a NS Růžová k rozcestí Pod Růžovským vrchem a stále po žluté k vrcholu.

Ubytování a restaurace v okolí