Úvod > Aktuality > Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Vydáno 3. října 2018 Příroda
Nejdelší hřebenová trasa v Česku vede v pohraničním horském pásu, odkud pokračuje do Německa, kde končí ve městě Žitava. Trasa prochází nejkrásnějšími úseky, které lze hřebeny našich hor projít. Vhodná je jak pro pěší turisty a cyklisty, tak v zimě pro vyznavače běžeckého lyžování.
Výlet na horyHřebenovka dlouhá 150 kilometrů začíná v Krkonoších - Špindlerově Mlýnu, pokračuje do Harrachova a na Jizerku, která již leží v Jizerských horách. Tam se trasa dělí na severní a jižní větev. Obě trasy začínají shodně na českopolském pěším přechodu na mostě přes Jizeru u Orle.

Nová hřebenovka je vlastně pozůstatkem dřívější cesty, která vedla česko-německým pohraničím za první republiky. Před zhruba sto lety se však nazývala Modrá hřebenovka a táhla se podél celé hranice s Německem. Její obnova začala mezi lety 2006 a 2007.

Na sever nebo na jih?

Jizerské horySeverní trasa dále pokračuje přes vrcholové partie Jizerských hor, přes Smědavu, Sněžné věžičky, Ptačí kupy a Poledník. Kolem Oldřichova v Hájích trasa pokračuje do Albrechtic u Frýdlantu, Václavic a Hrádku nad Nisou. V Hartau překračuje státní hranici a na německém území pokračuje podél jezera Olbersdorfer See a toku řeky Mandau do Oybina, na vrchol Hochwald (Hvozd), kterým prochází česko-německá státní hranice, a dále do Jonsdorfu. Na českou stranu se trasa opět vrací na hraničním přechodu Dolní Podluží/Waltersdorf, a je zakončena v Nové Huti na hranicích s Ústeckým krajem.

JeštědJižní trasa vede z Jizerky přes Desnou, Tanvald, Černostudniční hřeben na Milíře a dále pokračuje přes Ještědský hřeben na Ještěd. Pěší trasa vede návštěvníka dále do Petrovic a končí na česko-německé hranici u Lückendorfu. Cyklistická trasa vás ale zavede opět až na hranici s Ústeckým krajem, a to přes Mařenice a Horní a Dolní Světlou.

Proznačení tras je navíc doplněno pěti odpočinkovými místy s prvky dětského hřiště (Smržovka, Rádlo - Milíře, Mníšek u Liberce, Hrádku nad Nisou, Mařenice), venkovní mapy, přístřešky, stojany na kola či lavičky. Ke zpříjemnění putování po Hřebenovce byl spuštěn web hrebenovka.cz, kde najdete interaktivní mapu a tipy na výlety, ale připravena i brožura s mapou a leták.
 

Jak si výlet zpestřit? Přeci zajímavými akcemi!

SovaPutování po vrcholcích hor si můžete okořenit zajímavými akcemi. Tak například v neděli 7. 10. se v Albrechticích v Jizerských horách chystá od 8:30 do 12 hodin Festival ptactva. Spolu s odborníky můžete pozorovat migrující ptáky a ornitologové vám také ukáží, jak se ptáci kroužkují. Sraz na ornitologickou vycházku po hřebeni je v 8:30 u kapličky.
 
Hrad Grabštejn, který leží na trase severní větve Hřebenovky, nabízí do konce října o sobotách a nedělích od 9 do 15 hodin prohlídky nové expozice veterinárního muzea. Ve dnech 25. a 26. října pak hrad láká dětské návštěvníky na prázdninové prohlídky.
 
Oblíbená jizerskohorská osada Jizerka, konkrétně Muzeum Jizerských hor, se v sobotu 20. října připojuje k mezinárodnímu Dni stromů akcí, která vám ukáže svět stromů zajímavou formou interaktivních zastavení. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi v rámci obvyklé prohlídky. Na několika stanovištích bude připravena spousta úkolů a malých dovedností s poučením.
Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědského hřbetu (1012 m) kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Sněžné věžičky u Hejnic

Sněžné věžičky u Hejnic

Sněžné věžičky jsou skalní útvar a zároveň název nižšího vrcholu Černé hory v centrální části Jizerských hor. Leží asi 3 km západně od vrcholku Jizery a asi 8 km jihovýchodně od Hejnic.

Karlovský most přes řeku Jizeru

Karlovský most přes řeku Jizeru

Karlovský most se nachází na státní hranici s Polskem a vede přes malebnou řeku Jizeru. Jedná se o lesní turistický hraniční přechod. Směrem do Čech se přes most dostanete na Jizerku, pod Bukovec nebo do Martinského údolí. Na polské straně je to nejblíž do osady Orle.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Hora Hvozd - druhá nejvyšší hora Lužických hor

Hora Hvozd - druhá nejvyšší hora Lužických hor

Hora Hvozd o výšce 750 m je neodmyslitelnou součástí panoramatu Lužických hor. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet leží na státní hranici s Německem, nedaleko Krompachu.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Rozhledna Černá Studnice

Rozhledna Černá Studnice

Vrchol s kamennou rozhlednou vysoký 869 m.n.m., který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.

Hřebenovka - multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka - multifunkční turistická magistrála

Trasa Hřebenovky vede od Orle přes území Libereckého kraje do německé oblasti Žitavských hor a spojuje atraktivní místa vrcholových partií Jizerských, Lužických a Žitavských hor, Černostudniční i Ještědsko-kozákovský hřbet. Navazuje tak na slavnou Modrou hřebenovku ze začátku minulého století.

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Oblíbený výletní cíl - horské muzeum - vás seznámí s historií osídlení, lidovým stavitelstvím, pomníčky a legendami s nimi spjatými, s léčivými prameny, povídáním "jak bylo za starých časů" a dalšími zajímavostmi.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Ptačí kupy jsou skalní skupinou tří skalních masivů v Jizerských horách. V severozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, chránící smíšené vrcholové lesy a skalní útvary. Na vrcholu a v okolí značné polomy a imisemi zdevastovaný původní prales.

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava je královnou mezi jizerskohorskými chatami, první zmínka o ní pochází z již roku 1814. Chata leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Další aktuality

24.11.
2019
Rašeliniště Jizery bude prohlášeno bezzásahovým územím

Rašeliniště Jizery bude prohlášeno bezzásahovým územím

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
5.11.
2019
Martin na bílém koni povede ve Frýdlantu průvod světel

Martin na bílém koni povede ve Frýdlantu průvod světel

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda