Úvod > Aktuality > Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!
Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!
"> "> Projdete se po nejdelší hrebenové trase v Cesku! "> Nová hrebenovka dlouhá 150 kilometru zacíná v Krkonoších "> "> Nová hrebenovka je vlastne pozustatkem drívejší cesty "> "> "> Trasa prochází nejkrásnejšími úseky, které lze hrebeny našich hor projít "> Vhodná je jak pro peší turisty a cyklisty, tak v zime pro vyznavace bežeckého lyžování "> Trasa se trasa delí na severní a jižní vetev.
Příroda

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

  • Vydáno1. října 2020
Nejdelší hřebenová trasa v Česku vede v pohraničním horském pásu, odkud pokračuje do Německa, kde končí ve městě Žitava. Trasa prochází nejkrásnějšími úseky, které lze hřebeny našich hor projít. Vhodná je jak pro pěší turisty a cyklisty, tak v zimě pro vyznavače běžeckého lyžování.
Výlet na horyHřebenovka dlouhá 150 kilometrů začíná v KrkonošíchŠpindlerově Mlýnu, pokračuje do Harrachova a na Jizerku, která již leží v Jizerských horách. Tam se trasa dělí na severní a jižní větev. Obě trasy začínají shodně na česko-polském pěším přechodu na mostě přes Jizeru u Orle.

Nová hřebenovka je vlastně pozůstatkem dřívější cesty, která vedla česko-německým pohraničím za první republiky. Před zhruba sto lety se však nazývala Modrá hřebenovka a táhla se podél celé hranice s Německem. Její obnova začala mezi lety 2006 a 2007.
 

Na sever nebo na jih?

Jizerské horySeverní trasa dále pokračuje přes vrcholové partie Jizerských hor, přes Smědavu, Sněžné věžičky, Ptačí kupy a Poledník. Kolem Oldřichova v Hájích trasa pokračuje do Albrechtic u Frýdlantu, Václavic a Hrádku nad Nisou. V Hartau překračuje státní hranici a na německém území pokračuje podél jezera Olbersdorfer See a toku řeky Mandau do Oybina, na vrchol Hochwald (Hvozd), kterým prochází česko-německá státní hranice, a dále do Jonsdorfu. Na českou stranu se trasa opět vrací na hraničním přechodu Dolní Podluží/Waltersdorf, a je zakončena v Nové Huti na hranicích s Ústeckým krajem.

JeštědJižní trasa vede z Jizerky přes Desnou, Tanvald, Černostudniční hřeben na Milíře a dále pokračuje přes Ještědský hřeben na Ještěd. Pěší trasa vede návštěvníka dále do Petrovic a končí na česko-německé hranici u Lückendorfu. Cyklistická trasa vás ale zavede opět až na hranici s Ústeckým krajem, a to přes Mařenice a Horní a Dolní Světlou.

Proznačení tras je navíc doplněno pěti odpočinkovými místy s prvky dětského hřiště (Smržovka, Rádlo – Milíře, Mníšek u Liberce, Hrádku nad Nisou, Mařenice), venkovní mapy, přístřešky, stojany na kola či lavičky. Ke zpříjemnění putování po Hřebenovce byl spuštěn web hrebenovka.cz, kde najdete interaktivní mapu a tipy na výlety, ale připravena i brožura s mapou a leták.
Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava je královnou mezi jizerskohorskými chatami, první zmínka o ní pochází z již roku 1814. Chata leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Sněžné věžičky u Hejnic

Sněžné věžičky u Hejnic

Sněžné věžičky jsou skalní útvar a zároveň název nižšího vrcholu Černé hory v centrální části Jizerských hor. Leží asi 3 km západně od vrcholku Jizery a asi 8 km jihovýchodně od Hejnic.

Karlovský most přes řeku Jizeru

Karlovský most přes řeku Jizeru

Karlovský most se nachází na státní hranici s Polskem a vede přes malebnou řeku Jizeru. Od listopadu 2021 je na místě původního osazen nový most.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Hora Hvozd – druhá nejvyšší hora Lužických hor

Hora Hvozd – druhá nejvyšší hora Lužických hor

Hora Hvozd o výšce 750 m je neodmyslitelnou součástí panoramatu Lužických hor. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet leží na státní hranici s Německem, nedaleko Krompachu.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Ptačí kupy jsou skalní skupinou tří skalních masivů v Jizerských horách. V severozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, chránící smíšené vrcholové lesy a skalní útvary. Na vrcholu a v okolí značné polomy a imisemi zdevastovaný původní prales.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Rozhledna Černá Studnice

Rozhledna Černá Studnice

Vrchol s kamennou rozhlednou vysoký 869 m.n.m., který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Oblíbený výletní cíl – horské muzeum – vás seznámí s historií osídlení, lidovým stavitelstvím, pomníčky a legendami s nimi spjatými, s léčivými prameny, povídáním "jak bylo za starých časů" a dalšími zajímavostmi.