Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Oblíbené ve městě

Stříbro: mostní brána vám připomene Karlův most

K nejhezčím památkám Stříbra patří vedle radnice a minoritských zahrad, terasovitě se svažujících k řece Mži, také kostel Všech svatých s freskovou výzdobou a vyhlídkovou věží.

Prohlédnout byste si měli i renesanční kamenný most z 16. století, nesený pěti oblouky. Vede na něj mostní brána zdobená psaníčkovými sgrafity, která spolu s mostními věžemi pražského Karlova mostu představuje poslední trojici staveb tohoto typu v Česku. Kuriozitou je 13. poledník, vyznačený v parku poblíž centra.
 

Horníci na Stříbrsku: skanzen i podzemní štoly

Při procházce Stříbrem vás zřejmě ani nenapadne, že země pod vámi je do hloubky několika desítek metrů protkána soustavou štol. Jejich jména – Barbora, Gottwill či Svatá Anna – vám připomenou, že Stříbrsko je vůbec nejstarším doloženým rudním revírem u nás. V prostoru před ústím bývalé královské dědičné štoly Prokop se nachází Hornický skanzen s bohatým strojním vybavením, můžete se samozřejmě projít i atraktivním podzemím a navštívit hornické expozice v místním muzeu.
 

Ze Stříbra k přehradě a do kláštera v Kladrubech

Některá místa v okolí města, spojená s těžbou stříbra, spojuje naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku. Ze Stříbra se pak můžete vydat třeba k vodní nádrži Hracholusky anebo lesy nad údolím Mže do Kladrub k tamnímu benediktinskému klášteru. Dnešní podobu mu vtiskla monumentální barokní přestavba, na níž se podíleli dva věhlasní architekti, J. B. Santini a K. I. Dienzenhofer. Prohlédnete si tu například ambitovou chodbu, kostel Nanebevzetí Panny Marie, opatský byt, knihovnu a lapidárium.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Stříbro

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.
Stříbro, Plzeňský kraj

Městská památková zóna Stříbro

Město Stříbro patří mezi přední středověká města na území dnešní ČR s mnoha zajímavými památkami. Prohlédnout si můžete např. renesanční radnici, minoritský klášter s Městským muzeem, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či Královskou dědičnou štolu Prokop.
Stříbro, Plzeňský kraj

Renesanční most ve Stříbře – most s věží

V Česku existují pouze dva mosty s mostními branami: Karlův v Praze a kamenný renesanční most ve Stříbře. Je 60 m dlouhý a z pískovcových kvádrů jej kolem roku 1555 vybudoval stavitel Benedikt Volch.
Stříbro, Plzeňský kraj

Křížová cesta na vrchu Ronšperk

Kopec nad Stříbrem je význačná dominanta, která přitahuje návštěvníky Stříbra a stříbrské občany vyzývá k rozjímání či procházkám. Křížovou cestu tvoří 14 kapliček, v jejíchž výklencích jsou zobrazeny výjevy poslední cesty Ježíše Krista.
Stříbro, Plzeňský kraj

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.
Stříbro, Plzeňský kraj

Výhled z věže kostela Všech svatých ve Stříbře

Novou turistickou atrakcí města Stříbra se od srpna 2010 stala čtyřpatrová hranolová věž kostela Všech svatých, která je po desítkách let po rekonstrukci opět zpřístupněna veřejnosti.
Stříbro, Plzeňský kraj

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.
Stříbro, Plzeňský kraj

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy

E6 naše území jen tak olízne a spěchá dál. Její počátek lze nalézt až na finském severozápadě. K nám se dostává nedaleko Chebu, vede přes Mariánské Lázně a Šumavou k hraničnímu přechodu Alžbětín, kde se stáčí do Rakouska. Dále pak směřuje na Balkán a končí v řecké Alexandropolis.
Stříbro, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood v historické budově bývalého strážního domku ze 14. století ve Stříbře nabízí k posezení 24 míst + 10 míst v salonku. V letních měsících je k dispozici 24 míst na terase s romantickým výhledem do údolí řeky Mže.
Stříbro, Plzeňský kraj

Penzion Štybar Stříbro

Příjemné ubytování v historickém centru města Stříbra nabízí Penzion Štybar. Okolí penzionu nabízí bohatou přírodu a krásné cyklostezky, výlety a procházky. Součástí penzionu je prostorná nekuřácká restaurace s venkovní terasou pro kuřáky a degustačním sklípkem.
Stříbro, Plzeňský kraj

Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander se nachází v prostorách jedné z nejhezčích historických budov ve Stříbře. Jedinečné kouzlo dělá hotel Alexander zvláštním místem. Dveře jsou kdykoliv otevřeny pro mezinárodní návštěvníky a obyvatele města, kteří sem přicházejí za obchodními schůzkami nebo jen tak pro radost.
Stříbro, Plzeňský kraj

Kemp Stříbro

Kemp Stříbro je klidný, malý kemp ležící 4 km od města Stříbra.
Stříbro, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem