Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Stříbro: mostní brána vám připomene Karlův most

K nejhezčím památkám Stříbra patří vedle radnice a minoritských zahrad, terasovitě se svažujících k řece Mži, také kostel Všech svatých s freskovou výzdobou a vyhlídkovou věží.

Prohlédnout byste si měli i renesanční kamenný most z 16. století, nesený pěti oblouky. Vede na něj mostní brána zdobená psaníčkovými sgrafity, která spolu s mostními věžemi pražského Karlova mostu představuje poslední trojici staveb tohoto typu v Česku. Kuriozitou je 13. poledník, vyznačený v parku poblíž centra.
 

Horníci na Stříbrsku: skanzen i podzemní štoly

Při procházce Stříbrem vás zřejmě ani nenapadne, že země pod vámi je do hloubky několika desítek metrů protkána soustavou štol. Jejich jména – Barbora, Gottwill či Svatá Anna – vám připomenou, že Stříbrsko je vůbec nejstarším doloženým rudním revírem u nás. V prostoru před ústím bývalé královské dědičné štoly Prokop se nachází Hornický skanzen s bohatým strojním vybavením, můžete se samozřejmě projít i atraktivním podzemím a navštívit hornické expozice v místním muzeu.
 

Ze Stříbra k přehradě a do kláštera v Kladrubech

Některá místa v okolí města, spojená s těžbou stříbra, spojuje naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku. Ze Stříbra se pak můžete vydat třeba k vodní nádrži Hracholusky anebo lesy nad údolím Mže do Kladrub k tamnímu benediktinskému klášteru. Dnešní podobu mu vtiskla monumentální barokní přestavba, na níž se podíleli dva věhlasní architekti, J. B. Santini a K. I. Dienzenhofer. Prohlédnete si tu například ambitovou chodbu, kostel Nanebevzetí Panny Marie, opatský byt, knihovnu a lapidárium.

Turistická informační centra


Aktivity

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.
Stříbro, Plzeňský kraj

Městská památková zóna Stříbro

Město Stříbro patří mezi přední středověká města na území dnešní ČR s mnoha zajímavými památkami. Prohlédnout si můžete např. renesanční radnici, minoritský klášter s Městským muzeem, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či Královskou dědičnou štolu Prokop.
Stříbro, Plzeňský kraj

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.
Stříbro, Plzeňský kraj

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.
Stříbro, Plzeňský kraj

Křížová cesta na vrchu Ronšperk

Kopec nad Stříbrem je význačná dominanta, která přitahuje návštěvníky Stříbra a stříbrské občany vyzývá k rozjímání či procházkám. Křížovou cestu tvoří 14 kapliček, v jejíchž výklencích jsou zobrazeny výjevy poslední cesty Ježíše Krista.
Stříbro, Plzeňský kraj

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.
Stříbro, Plzeňský kraj

Renesanční radnice ve Stříbře

Radnice na Masarykově náměstí je rozsáhlá renesanční stavba se třemi štíty, vystavěná v průběhu 16. století na místě dvou domů.
Stříbro, Plzeňský kraj

Renesanční most ve Stříbře – most s věží

V Česku existují pouze dva mosty s mostními branami: Karlův v Praze a kamenný renesanční most ve Stříbře. Je 60 m dlouhý a z pískovcových kvádrů jej kolem roku 1555 vybudoval stavitel Benedikt Volch.
Stříbro, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood v historické budově bývalého strážního domku ze 14. století ve Stříbře nabízí k posezení 24 míst + 10 míst v salonku. V letních měsících je k dispozici 24 míst na terase s romantickým výhledem do údolí řeky Mže.
Stříbro, Plzeňský kraj

Penzion Štybar Stříbro

Příjemné ubytování v historickém centru města Stříbra nabízí Penzion Štybar. Okolí penzionu nabízí bohatou přírodu a krásné cyklostezky, výlety a procházky. Součástí penzionu je prostorná nekuřácká restaurace s venkovní terasou pro kuřáky a degustačním sklípkem.
Stříbro, Plzeňský kraj

Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander se nachází v prostorách jedné z nejhezčích historických budov ve Stříbře. Jedinečné kouzlo dělá hotel Alexander zvláštním místem. Dveře jsou kdykoliv otevřeny pro mezinárodní návštěvníky a obyvatele města, kteří sem přicházejí za obchodními schůzkami nebo jen tak pro radost.
Stříbro, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví