Úvod > Česká nej > Historické > Milada Horáková – nejznámější oběť justiční vraždy v komunistických procesech
Historické

Milada Horáková – nejznámější oběť justiční vraždy v komunistických procesech

Jméno Milady Horákové (25. prosince 1901, Praha – 27. června 1950, Praha) zná každý, kdo si váží pravdy a svobody a ctí lidská práva. V 50. letech 20. století se stala obětí jednoho z nejznámějších politických procesů v komunistickém Československu. Na jeho konci byly vyneseny čtyři rozsudky smrti, Horáková se jako jediná popravená žena stala symbolem odporu proti komunistickému režimu. 27. červen byl jako den její popravy vyhlášen významným dnem jako Den památky obětí komunistického režimu.
Milada Horáková pocházela z Prahy-Vinohrad. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, provdala se za zemědělského ekonoma Bohuslava Horáka a v roce 1933 se jim narodila dcera Jana.

Milada Horáková byla členkou České strany národně sociální, Československého červeného kříže a řady dalších sociálních spolků. Pracovala jako právnička na Ústředním sociálním úřadu hlavního města Prahy a bojovala za práva žen v Ženské národní radě. Za to ji v roce 1940 zatklo gestapo a byla vězněna na několika místech včetně Malé pevnosti v Terezíně. V roce 1944 pro ni v Drážďanech nacistický prokurátor navrhl trest smrti, který soud nakonec změnil na osm let vězení. Trest si odpykávala v ženské věznici v Aichachu u Mnichova, kde ji v dubnu 1945 osvobodila americká armáda.

Po válce se vrátila do Prahy a znovu se zapojila do politického života. Před únorovým komunistickým převratem v roce 1948 byla jednou z nejvýraznějších představitelek národně socialistické strany, poslankyní za tuto stranu a předsedkyní Rady československých žen. Přestože měla možnost opustit Československo, emigraci odmítala. Když ji přátelé varovali, aby odešla, Horáková na to řekla: „Ten, kdo seděl tak dlouho v německých koncentračních táborech jako já, a nadto byl odsouzen od nacistů k smrti, ztratil strach z toho, co člověk člověku může udělat. Ostatně moji vlastní krajané nemohou být horší než Němci.“

Mýlila se. Komunisté si ji vybrali do ústřední role vymyšleného protistátního spiknutí a společně s dalšími lidmi Horákovou obvinili z napojení na „zahraniční reakci, snažící se o rozvrat v lidově demokratických zemích a tím usnadnění příprav k nové imperialistické válce“. Celý proces byl pečlivě naplánovaný a provázeny masivní propagandou. Obžalovaní měli formálně přidělené obhájce, kteří pro ně ale samozřejmě nemohli nic udělat. Milada Horáková se navíc, jak později uvedl její obhájce Vladimír Martin, ani nesnažila obhajovat. Necítila se totiž vina v tom smyslu, co jí podsouval komunistický režim, a v žádném případě se neviděla jako zrádkyně lidu. „Nepopírám, že moje činnost směřovala ke svržení dnešního lidově demokratického zřízení, neboť to považuji za jistou formu diktatury, ne za demokracii ani za vládu lidu, ale za vládu jedné strany. Nikdy jsem nestála ve své činnosti mimo náš lid a stát a také ani touto ilegální činností jsem nechtěla jít proti zájmům lidu a státu,“ uvedla Horáková během výslechu.

Osmého června 1950 byly vyhlášeny rozsudky. Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra dostali trest smrti, další byli odsouzení na doživotí anebo dostali tresty vězení od 28 a do 15 let. O zrušení trestů smrti pro Miladu Horákovou žádaly světově známé osobnosti, v Ústavu pro studium totalitních režimů se dochoval například telegram vědce Alberta Einsteina. „Jsem hluboce přesvědčen, že si zaslouží žít,“ napsal.

Poté, co prezident Klement Gottwald rozsudky smrti potvrdil, mohla Horákovou poprvé od jejího zatčení navštívit její dcera Jana. Po maminčině zatčení v září 1949 žila u její sestry a své tety Věry Tůmové. Jejímu tatínkovi Bohuslavu Horákovi se podařilo uprchnout a emigrovat do Německa a poté do USA, kam ho v roce 1968 následovala. Šestnáctiletá Jana si zapsala vzpomínku na rozloučení s maminkou: „Byla úplně klidná a vyrovnaná, zatímco my i strýc jsme jen brečeli."

Milada Horáková byla několik hodin poté oběšena na dvoře pankrácké věznice.

Janě nejenže nedovolili, aby se mohla s matkou naposledy obejmout či políbit, ale ani jí nepředali dopisy, které Milada Horáková psala v posledních hodinách před popravou. Dostala je až v roce 1990, když se vrátila do Československa, od ministryně spravedlnosti Dagmar Burešové. Komunisté také záměrně odstranili ostatky Milady Horákové. Urnu s popelem se nepodařilo dohledat ani po pádu totalitního režimu, na Vyšehradském hřbitově v Praze má alespoň symbolický hrob.
 

Den památky obětí komunistického režimu

Miladu Horákovou připomíná řada míst, například pomník Olbrama Zoubka u evangelického kostela na Smíchově, kde Horáková před zatčením bydlela, památník na Pětikostelním náměstí v Praze, pamětní desky a symbolické hroby na vinohradském hřbitově, ve strašnickém krematoriu a na Vyšehradském hřbitově. Její jména nesou ulice, školy a gymnázia.

V roce 1991 prezident Václav Havel udělil Miladě Horákové in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. V roce 2004 byl 27. červen jako den popravy Milady Horákové vyhlášen významným dnem jako Den památky obětí komunistického režimu.
10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

Každý rok 2. listopadu si připomínáme Památku zesnulých aneb Dušičky. Na blízké, přátele a kamarády se dá vzpomínat tradičně, tedy návštěvou hřbitova, položením věnce nebo květiny, tichou vzpomínkou a zapálením svíčky, anebo originálně: třeba při keltském svátku Samhain, v mexickém stylu na Den mrtvých anebo třeba výletem k hrobu některé slavné osobnosti.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Kam za dějinami slavného českého národa?

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Padesátá léta

21. 6.31. 5.
Padesátá léta

V historické budově Národního muzea bude od 21. června 2023 do 31. května 2024 instalována výstava Padesátá léta, která na klíčových událostech mezi lety 1948 a 1960 ukazuje největší společenskou změnu v Československu za poslední století.

Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou

Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou

Na místě, kde v minulosti stával Stalinův památník, se dnes kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka, které sem bylo umístěo roku 1991. Od metronomu si užijete krásné panorama na Prahu a její mosty.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Milada Horáková

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Milada Horáková

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Milada Horáková. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Místy kde se tato významná osobnost 20. století narodila, vyrůstala, studovala, provdala a kde je uctěna její památka.

Poesiomat na Vinohradském hřbitově

Poesiomat na Vinohradském hřbitově

Na Vinohradském hřbitově v Praze stojí tzv. Poesiomat. Z něj si lze poslechnout 12 úryvků z projevů, her a básní Václava Havla, ale také myšlenky či úryvky děl dalších osobností, které jsou zde pochovány.

10 tipů, kde najít sochy Olbrama Zoubka

10 tipů, kde najít sochy Olbrama Zoubka

Letos uplynulo 95 let od narození jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby, Olbrama Zoubka. Zároveň je 15. červen dnem, kdy tento významný umělec opustil roku 2017 náš svět. Jeho sochy jsou nezaměnitelné a poznáte je na první pohled – obvykle se jedná o dlouhé, hubené postavy se zlatou polychromií. Oblíbeným materiálem byl pro Zoubka bronz, olovo a cement. Jeho postavy, inspirované především antickými sochařskými typy „kúrem“ a „koré“ v sobě nesou určitou náladu, gesto nebo pohyb. Pojďme se za jeho sochami vypravit do českých i moravských měst a městeček.

Praha – Letná

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.

Pomník Milady Horákové na Smíchově

Pomník Milady Horákové na Smíchově

Pomník Milady Horákové na Smíchově tvoří bronzová socha se skloněnou hlavou v mírně nadživotní velikosti, která je otočena zády do ulice. Nedaleko ní na další desce leží zlatá růže a oprátka. Pomník sochaře Olbrama Zoubka byl odhalen roku 2010.

Síla autentického projevu

Inspirativní přednáška je populárně-naučný koncept nabitý praktickými ukázkami, svěží teorií vycházející z letité herecké a lektorské praxe, okořeněný profesionálními radami a zajímavými (hereckými) triky
Praha 5, Praha

Velká a Malá Amerika autobusem – prohlídka podzemní štoly

Prozkoumejte vápencové lomy kousek za Prahou. Podíváme se k zatopenému lomu a projdeme podzemní štolou. Navštivte český Grand Canyon.
Praha 5, Praha

Historický vlak Praha – Bechyně a zpět

Jízda zvláštního vlaku s lokomotivou Bardotka na první elektrifikovanou trať v Česku – železnici Františka Křižíka. Prohlídka města. Hasičské muzeum. Pivovar Keras. Zámek.
Praha 5, Praha

Ptačí hodinka aneb Sčítáme ptáky na krmítku!

Česká společnost ornitologická zve i letos širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí.
Praha 5, Praha

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Spolek Malostranský hřbitov si vás dovoluje pozvat na již 15. ročník obnovených Májových slavností. Na akci proběhne křest nejnovější publikace o hřbitově, tentokráte zaměřené na téma železnice. Po křtu budou následovat také komentované vycházky s průvodci.
Praha 5, Praha

Blue Burlesque Show

Populární burleskní tanečnice Zorya Blue se do Back Doors Baru vrací se svojí Blue Burlesque Show, a to hned 1. května, na svátek všech zamilovaných. Během vystoupení se představí nejen ona sama, ale také tanečnice Sissi Kiss a Lady Sarcastic.
Praha 5, Praha

Syntéza – Umění a architektura v harmonickém souznění

Výstavní cyklus Winternitzovy vily pro rok 2024 rozvede odvěké téma propojení architektury a výtvarného umění v mnoha různých podobách nejen v rámci tradičních architektonických výstav, ale i nových sochařských expozic na zahradě vily.
Praha 5, Praha

Otisky

Skupinovou výstavou Otisky zahajujeme sérii sochařských výstav, které letos proběhnou na zahradě Winternitzovy vily ve volné návaznosti na interiérové výstavy věnující se tématu propojení architektury a výtvarného umění. Vstup na zahradní výstavu Otisky je v otevíracích hodinách vily zdarma.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Pomník Milady Horákové na Smíchově

Pomník Milady Horákové na Smíchově tvoří bronzová socha se skloněnou hlavou v mírně nadživotní velikosti, která je otočena zády do ulice. Nedaleko ní na další desce leží zlatá růže a oprátka. Pomník sochaře Olbrama Zoubka byl odhalen roku 2010.
Praha 5, Praha

Zahrada Santoška na Smíchově

Zahrada Santoška se nachází na severní a severovýchodní straně Pavího vrchu, nad tunelem Mrázovka. Společně s venkovskou usedlostí Santoška z poloviny 17. století je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Praha 5, Praha

Zážitkové výletní vlaky – Praha a Čechy

Turistické spoje z Prahy na zajímavá místa Čech. Zážitkové jízdy historickými vlaky a motoráčkem z nádraží Praha hl.n. nebo Praha-Smíchov. Zvláštní vlakové spoje na prohlídku lomů Amerika, elektrárny Temelín, adventní jízda na Křivoklát, Vánoční retro jízda Posázavím, aj.
Praha 5, Praha

Kotelna Park Radlice v Praze

Kotelna Park Radlice vznikl rekonstrukcí industriální zdánlivě nevyužitelné opuštěné ruiny kotelny Walter. Jednalo se o energetické centrum známé továrny. Podařilo se zachovat industriální genius loci celého místa. Rekonstrukcí vznikly kancelářské prostory a stavba získala ocenění Stavba roku 2017.
Praha 5, Praha

Kurzy krasobruslení a bruslení pro děti

Všestranný sport pro aktivní děti. Vyučujeme naprosté základy jako je rozjezd vpřed, vzad, plynulé zatáčení, brždění. Děti tak budou umět pružně zareagovat a vyhnout se tak případné kolizi. Vše hravě a zábavně bez drilu, pod dohledem zkušených trenérů.
Praha 10, Praha

Paví vrch nad Smíchovem

Paví vrch (281 m n. m.) najdete na pražském Smíchově, nad Radlickou ulicí. Z vrcholu kopce se odkrývají neobvyklé výhledy na hlavní město. Vyhlídková místa jsou v ulici Na Pavím vrchu (nad tunelem Mrázovka) a na západní straně kopce. Pěkně je i v nedalekém parku Santoška.
Praha 5, Praha

Kurzy aqua aerobicu v Praze

Organizace se zaměřuje na kurzy aqua aerobicu, které kombinují různé prvky cvičení ve vodě. Probíhají na různých místech v Praze. Dále pořádá víkendové pobyty s aqua aerobicem.
Praha 5, Praha

Manifesto Market Anděl

Manifesto je místem k setkávání gastronomie a kultury. V Manifestu se prolínají pečlivě vybrané kulinářské koncepty s kulturním programem. Během jediné návštěvy můžete ochutnat autentické kuchyně Středozemí, Asie i Ameriky i pýchu místních pivovarů a našich vinařů.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace

Moderní hotel Occidental Praha Five s nově zrekonstruovaný wellness centrem

Hotel Occidental Praha Five**** nabízí skvělou polohu v blízkosti pražského historického centra, a zároveň se nachází v sousedství nové nákupní a obchodní zóny.
Praha 5, Praha

Dirty Dig BBQ v Manifestu na Andělu

Naše masa jsou kořeněná podle starých amerických receptů, uzená přes noc s čistým dřevem, a glazovaná v naší domácí BBQ omáčce. Skutečné americké jídlo od skutečných amerických kuchařů. Bistro najdete na Andělu.
Praha 5, Praha

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Na místě bývalé truhlárny se podařilo vytvořit netradiční kavárnu, kde najdete mnohem víc než výběrovou kávu a domácí dobroty. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste v centru města.
Praha 5, Praha

Orea Hotel Angelo Praha

OREA Hotel Angelo Praha najdete ve čtvrti Smíchov, označované jako Anděl a je díky své ideální poloze vyhledáván převážně pro pracovní účely, a to nejen kvůli výbornému dopravnímu spojení. Hotel má pro své hosty 19 parkovacích míst v podzemních garážích přímo pod hotelem.
Praha 5, Praha

Thajská restaurace Modrý zub v Praze

V centru Prahy na několika místech najdete thajskou restauraci Modrý zub. Ve všech třech našich provozovnách ve Spálené, Jindřišské a na Andělu najdete chutě sladké, slané, pálivé i kyselé.
Praha 5, Praha

Cukrárna Hájek & Hájková – Na Knížecí

Nová pobočka oblíbené cukrárny Hájek & Hájková byla otevřena v Praze přímo u autobusové a tramvajové zastávky Na Knížecí.
Praha 5, Praha

U Váhy – měšťanský hostinec na Smíchově

Prvorepublikový hostinec U Váhy je ve vlastnictví rodiny Paškových od roku 1917. Současní majitelé (manželé Andělka a Petr) chtějí naplnit vizi svých předků a následovat rodinnou tradici.
Praha 5, Praha

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague s adresou v oblíbené čtvrti "Anděl" je vyhlášen moderním designem, architekturou a vřelou atmosférou. Hotel i přilehlý apartmánový komplex obklopují obchody, butiky a moderní restaurace a do Starého Města lze lehce dojít pěšky.
Praha 5, Praha