Úvod > Co chcete dělat? > Paví vrch nad Smíchovem
Příroda

Paví vrch nad Smíchovem

Paví vrch (281 m n. m.) najdete na pražském Smíchově, nad Radlickou ulicí. Z vrcholu kopce se odkrývají neobvyklé výhledy na hlavní město. Vyhlídková místa jsou v ulici Na Pavím vrchu (nad tunelem Mrázovka) a na západní straně kopce. Pěkně je i v nedalekém parku Santoška.
Paví vrch se nachází vzdušnou čarou na protilehlé straně Vyšehradu (přes řeku). Je zde několik vyhlídkových míst – jedno nad tunelem Mrázovka s rozhledem směrem k Vyšehradu, Žižkovsklé věži i mrakodrapům na Pankráci. Druhé vyhlídkové místo najdete na západní straně kopce odkud dohlédnete na Radlickou ulici, Malvazinky s kostelem sv. Filipa a Jakuba a Dívčí hrady s pěknými vilkami.
 
Kdo si potrpí na tábornickou romantiku, může si s sebou vzít i buřt na opékání, na Pavím vrchu v západní části je totiž veřejné ohniště. Obzvláště velkou parádu nadělá při západu slunce… Severně od vrcholu leží pod Pavím vrchem zahrada Santoška, kde můžete odpočívat pod vzrostlými javory, jasany a jírovci.
 
Mimo přírodních krás lze na Pavím vrchu obdivovat i architektonické skvosty – nachází se zde dvě vily: Krulišova a Říhova. Krulišova vila nese název podle původního majitele, uhlobarona Kruliše. Při pražském povstání v květnu 1945 byla dlouho útočištěm jednotek SS, které se vzdaly až 6. května. Od jejího znárodnění roku 1948 ji využívá ministerstvo vnitra. Říhovu vilu najdete v ulici Nad Santoškou. Byla postavena v letech 1929 až 1930 architektem Josefem Karlem Říhou ve funkcionalistickém slohu, architekt ji vystavěl pro sebe a svou rodinu.

Provozovatel

Paví vrch

Na Pavím vrchu
150 00 Praha 5
WWW:
www.praha-priroda.cz
GPS:
50,062784 14,399314
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

1,0 hodina