Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Otisky
Skupinovou výstavou Otisky zahajujeme sérii sochařských výstav, které letos proběhnou na zahradě Winternitzovy vily ve volné návaznosti na interiérové výstavy věnující se tématu propojení architektury a výtvarného umění. Vstup na zahradní výstavu Otisky je v otevíracích hodinách vily zdarma.
Charakteristická bílá čistota stavby tak zcela nově přichází do těsného kontaktu s výraznými uměleckými díly, jejichž záměrem není ji zastínit či narušit, ale vytvořit zajímavý a možná až nečekaně přirozený dialog objektů nejen s podobou samotné architektury, ale také s její pohnutou historií. V dílech všech zastoupených autorů tak můžeme vnímat vzdálené otisky minulosti, osudu vily a původních obyvatel i dalších lidí, kteří vilu obývali. Stejně tak díla odráží určité fragmenty minulých i současných myšlenek a na ně navazujících šťastných i nezvratných rozhodnutí.

Dagmar Kropáčová Morová (*1990) ve své tvorbě pracuje s tělesností, s fragmenty lidského těla, s jeho otisky vyvolávajícími určité vzpomínky. Její sádrové formy jsou schránkami, které nám dávají možnost uložit si do nich vlastní příběhy. V hlavách s více či méně propracovanými tvářemi nepoznáváme konkrétní podoby, ale přesto se s nimi dokážeme ztotožnit. Skrze samostatně stojící tělesnou formu se konfrontujeme s naší vlastní samotou uprostřed davu, který symbolizuje skupina nohou odrážejících chaos dnešní i předešlé společnosti.

Deformovaná figurální torza Ondřeje Filípka (*1993) zneklidňují svou protikladností. Jsou to tvary zároveň živé i neživé, organické i chladně technicistní, lidské i odosobněné. To, co bývá u jiných umělců vyjádřeno výraznou expresivností, dokáže autor vtělit do přísně uzavřeného tvaru, který mlčí a křičí zároveň. Uzavřené do své anonymity v jim přísně vymezeném prostoru odrážejí bezhlavé figury nejhlubší pocity člověka, jeho touhy i obavy.

Na protipólech je postavena také tvorba Martina Skalického (*1976). Ústřední roli zde ale hraje použitý materiál, díky kterému sochař proměňuje původně masivní sochy ve velmi subtilní objekty. Textil pěchovaný do starých sochařských forem fixuje pryskyřicí, přičemž výsledkem je socha, která původní předlohu překonává deformací všech tvarových detailů. Minulost se zde setkává se současností, trvanlivost s křehkostí, vážnost s humorem. Působením světelného zdroje se pak socha stává téměř nehmotnou, může být příslibem světla na konci tmavého tunelu i varováním před nebezpečím vyhasnutí.

Se zdrojem světla často pracuje také Krištof Kintera (*1973), jehož nedílnou součástí uměleckých postupů je recyklace. Právě v jeho bílém objektu již světlo vyhaslo, nezbývá tedy, než učinit z všedního výjimečné a vzdát LED zářivkám hold skrze umění. S materiálem, který přestal sloužit svému původnímu účelu a je tak odsouzen k zániku, zachází umělec s lehkostí a humorem jemu vlastním. Přetvářením předmětů denní potřeby, které se pod umělcovýma rukama mění nejen v estetické, ale také silně vypovídající objekty, nabádá diváka k hlubšímu zamyšlení nad problémy současného světa.
 
Recyklace je také důležitou složkou sochařské tvorby Michala Cimaly (*1975), který rád experimentuje s nejrůznějšími materiály. Letící masky jsou skutečnými otisky tváří reálných, avšak neznámých lidí. Čím si prošli? Komunikují spolu i s námi beze slov. Jejich vzdálenost od nás umocňují nahodile zkroucené roxory, které vypadají, jako by je stvořila sama příroda. Stvoly nesoucí zakonzervované příběhy lidí, které se nikdy nedozvíme. Cimalovo dílo je velmi spontánní, hravé, imaginativní i ironické, a především hluboce současné.
 
Pavel Dušek (*1992) došel ve své tvorbě k velmi originálnímu uměleckému projevu na pomezí malby, objektu a architektury. Své betonové či ocelové dlaždice, které jakožto zajímavý prostředek komunikace mezi umělcem a veřejností nejprve začal umisťovat na fasády domů, dnes vystavuje také v galeriích. Ve zcela novém objektu pro výstavu navázal Dušek na fascinaci architekturou svých oblíbených autorů mezinárodní avantgardy a přebral motiv přímo z interiéru Loosovy vily, aby ho velmi odvážně umístil na její čistou bílou fasádu. Soška tanečnice, která byla na dlouhá léta ztracena, se nedávno díky náhodě vrátila na své původní místo v hale, a nyní se její otisk dostává i na samotné průčelí vily. Historie je stále živá, minulost se odráží v současnosti, současnost zrcadlí budoucnost.

Syntéza – Umění a architektura v harmonickém souznění

Výstavní cyklus Winternitzovy vily pro rok 2024 rozvede odvěké téma propojení architektury a výtvarného umění v mnoha různých podobách nejen v rámci tradičních architektonických výstav, ale i nových sochařských expozic na zahradě vily.
Praha 5, Praha

Víkend otevřených zahrad 2024

Víkend otevřených zahrad je událostí, kdy se lidem otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře.
Praha 5, Praha

Jarní kurz včelaření 2024

Pořádáme již devátý ročník jarního kurzu včelaření (včelaření pro začátečníky) v roce 2024. Je vhodný zejména pro laiky a začátečníky, kteří chtějí proniknout do základů včelaření teoreticky a prakticky.
Praha 5, Praha

Síla autentického projevu

Inspirativní přednáška je populárně-naučný koncept nabitý praktickými ukázkami, svěží teorií vycházející z letité herecké a lektorské praxe, okořeněný profesionálními radami a zajímavými (hereckými) triky
Praha 5, Praha

Tvůrčí dekorování porcelánu

Přijďte se zrelaxovat na intenzivní kurz specializovaný na 2 netradiční dekorační techniky. Budeme pro Vás mít připravené krásnou sadu z kvalitního bílého porcelánu k dekoraci. Techniky, které jsme vybraly jsou jednoduché, vhodné i pro začátečníky.
Praha 5, Praha

Komentovaná prohlídka kostela a kláštera sv. Gabriela

Doporučujeme teplé oblečení, v kostele i v klášteře je větší zima než venku.
Praha 5, Praha

Komentovaná prohlídka kostela a kláštera sv. Gabriela

Doporučujeme teplé oblečení, v kostele i v klášteře je větší zima než venku.
Praha 5, Praha

Velká a Malá Amerika autobusem – prohlídka podzemní štoly

Prozkoumejte vápencové lomy kousek za Prahou. Podíváme se k zatopenému lomu a projdeme podzemní štolou. Navštivte český Grand Canyon.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.
Praha 5, Praha

Geekárna – netradiční café bar plný sci-fi a fantasy v Praze

Netradiční café bar plný sci-fi a fantasy, kde se setkávají různí tvorové z odlišných světů a planet, občas i ze Země, naleznete na Smíchově. Komiksové prostředí a příjemná obsluha vás přenesou do jiného světa, odkud se nebudete chtít vrátit zpět.
Praha, Praha

Villa Gott na Bertramce

V roce 2025 by se mělo ve vile, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, otevřít jeho muzeum.
Praha 5, Praha

Kurzy aqua aerobicu v Praze

Organizace se zaměřuje na kurzy aqua aerobicu, které kombinují různé prvky cvičení ve vodě. Probíhají na různých místech v Praze. Dále pořádá víkendové pobyty s aqua aerobicem.
Praha 5, Praha

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

Mimo hlavní trasy turistů se můžete v Praze podívat na Malostranský hřbitov. V hrobě označeném „Anna Degenová (1848 – 1851), dcera c. k. strážmistra a nádenice“ leží holčička, do níž se podle legendy vtělil anděl. U děvčátka lidé nechávají papírky s přáními, která prý splní.
Praha 5, Praha

Kurzy krasobruslení a bruslení pro děti

Všestranný sport pro aktivní děti. Vyučujeme naprosté základy jako je rozjezd vpřed, vzad, plynulé zatáčení, brždění. Děti tak budou umět pružně zareagovat a vyhnout se tak případné kolizi. Vše hravě a zábavně bez drilu, pod dohledem zkušených trenérů.
Praha 10, Praha

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.
Praha 5, Praha

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.
Praha 5, Praha

Začni svůj pátek s Chateauneuf du Pape

Degustace – víno, olivy, sýr.
Praha, Praha

Park a usedlost Klamovka se zahradní restaurací

Z kopce rovnou dolů neboli z Podbělohorské k Plzeňské ulici se rozkládá středně velká, původně rokoková zahrada, kterou v polovině 18. století zakoupila rodina Clam-Gallasů, podle níž se lokalita také jmenuje. Bohatá je historie zdejší zahradní restaurace, která se datuje již k roku 1895.
Praha 5, Praha

Orea Hotel Angelo Praha

OREA Hotel Angelo Praha najdete ve čtvrti Smíchov, označované jako Anděl a je díky své ideální poloze vyhledáván převážně pro pracovní účely, a to nejen kvůli výbornému dopravnímu spojení. Hotel má pro své hosty 19 parkovacích míst v podzemních garážích přímo pod hotelem.
Praha 5, Praha

Moderní hotel Occidental Praha Five s nově zrekonstruovaný wellness centrem

Hotel Occidental Praha Five**** nabízí skvělou polohu v blízkosti pražského historického centra, a zároveň se nachází v sousedství nové nákupní a obchodní zóny.
Praha 5, Praha

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague s adresou v oblíbené čtvrti "Anděl" je vyhlášen moderním designem, architekturou a vřelou atmosférou. Hotel i přilehlý apartmánový komplex obklopují obchody, butiky a moderní restaurace a do Starého Města lze lehce dojít pěšky.
Praha 5, Praha

Oscar's bar

Oblíbené místo setkání v živé pražské části Anděl kdykoli během dne či noci. Ať už se jedná o dopolední snack, pracovní oběd, posezení u čaje nebo skvělou večeři, naše kuchyně vás vždy bude lákat k další návštěvě.
Praha 5, Praha

Dirty Dig BBQ v Manifestu na Andělu

Naše masa jsou kořeněná podle starých amerických receptů, uzená přes noc s čistým dřevem, a glazovaná v naší domácí BBQ omáčce. Skutečné americké jídlo od skutečných amerických kuchařů. Bistro najdete na Andělu.
Praha 5, Praha