Úvod > Aktuality > Zpříjemněte si podzim v kině! Žene se na nás festivalová smršť

Zpříjemněte si podzim v kině! Žene se na nás festivalová smršť

Vydáno 7. listopadu 2018 Kultura
Podzimní chmury spolehlivě zaženete dobrým filmem a listopad přináší hned několik filmových přehlídek! Na sportovní výkony, dobrodružství i adrenalin vábí do mnoha míst naší republiky 16. Mezinárodní festival outdoorových filmů. Současnou kinematografii střední Evropy představí Mezinárodní filmový festival festival 3Kino a o něco dále na východ vás přenese Festival Nový ruský film. Podívanou pro děti a teenagery chystá Juniorfest a na alternativní vlně filmů s gay, lesbickou nebo bisexuální tematikou se svezete na Queer festivalu Mezipatra. Letošní filmové lahůdky ze země galského kohouta nabídne i Festival francouzského filmu.

Juniorfest 2018, mezinárodní filmový festival (nejen) pro děti a teenagery

Junior festJuniorfest se koná již jedenáctým rokem, vždy v listopadu, souběžně ve třech městech v Plzeňském kraji. Letošní ročník budou hostit od 9. do 15. listopadu Horšovský Týn, Dobřany a Plzeň. Letos můžete zhlédnout celkem 91 filmů v kategoriích 5 - 11 let, 12 - 16 let a 5 - 12 let, některé z nich jsou soutěžní a bude je hodnotit odborná porota.

Festival tradičně nabízí nejlepší převážně evropské snímky natočené pro mladé diváky. Dorazí hrané i animované filmy ze Slovenska, Německa, Slovinska, Skandinávie, Maďarska, Francie, Británie, USA, Izraele i Číny.
 

První festival současné ruské kinematografie Nový ruský film

SobiborVe dnech 5. až 11. listopadu probíhá v Praze první festival současné ruské kinematografie s názvem Nový ruský film. Hlavním cílem festivalu je předvést českému divákovi v největší možné míře současnou ruskou kinematografii, její otevřenost a objektivitu a světovou úroveň ruských filmových producentů, herců a režisérů.

Na moderní ruské filmy se můžete vydat ve dnech 5. až 11. listopadu do kina Cinema City (Slovanský dům), Dlabačov anebo do kinosálu v Městské knihovně.
 

Mezinárodní festival outdoorových filmů 2018

Mezinárodní festival outdoorových filmůMezinárodní festival outdoorových filmů probíhá na mnoha místech naší republiky od 5. října do 8. prosince 2018. Oblíbí si jej všichni ti, kteří mají rádi outdoorové sportovní, dobrodružné, adrenalinové a cestopisné filmy, které na festivalu vás zavedou do různých míst naší planety, ukazují mentalitu a kulturu tamních obyvatel a občas ukáží i tajuplný kout naší planety, kam se běžný "smrtelník" nedostane. Mnoho filmů má velký sociální a citový náboj. Festivalu se zúčastňují čeští, slovenští a zahraniční autoři, filmová studia, národní televize i soukromé televizní společnosti, a to v profesionální i amatérské rovině. Filmy si na nic nehrají, to, co divák vidí, je skutečnost, která se odehrála. Filmy jsou jedinečné a neopakovatelné.

Minya Konka alias moje nervyMezi letošními filmy můžeme doporučit strhující snímek Ruslana Vakrilova s názvem Dračí ohon o prvovýstupu na vrchol Poincenot. Diváci se mohou těšit na další film Pavola Barabáše s názvem Vábenie výšok mapující historii slovenského himálajského dobrodružství s přihlédnutím k legendárnímu Ivanovi Gálfymu. Ze čtyř skvělých lezeckých filmů zmiňme Bezpečnost na třetím místě - Brad Gobright se zotaví z pádu, který mu polámal páteř a pokouší se zmáknout nejobtížnější výstupy své kariéry bez jištění! Nechybí ani filmy z domácí produkce. Uvidíte expedici s názvem Minya Konka alias moje nervy. Jedná se o první český výstup na 7 556 metrů vysokou horu s nejvyšší udávanou mortalitou horolezců na světě!

Festival se koná od 9. do 14. 11. ve Zlíně (Golden Apple Cinema), od 14. do 16. 11. bude v Ostravě (kino Restrostar - Polanka), 16. - 17. 11. v Harrachově (David wellnes hotel), 23. - 25. 11. v Chebu (KC Svoboda) a 3. - 7. 12. v Praze (kino Lucerna).
 

Queer festival Mezipatra - špičkové filmy s humanistickým obsahem

Královna mých snů19. ročník největšího queer filmového festivalu Mezipatra ve střední Evropě se uskuteční od 8. do 15. listopaduPraze a následně od 16. do 23. listopadu v Brně.

Součástí programu budou kromě celovečerních hraných filmů tradičně i dokumenty. Šest bloků krátkých filmů představí divačkám a divákům vztahové komedie, dramata, ale i erotické fantazie ze 17 evropských, latinskoamerických a severoamerických zemí. O cenu studentské poroty zde bude soutěžit celkem 31 snímků. Lesbický blok Žena mých snů zobrazuje sílu osudové lásky. Gay blok Beze studu pak nutnost bojovat za své vlastní city. Be Yourself! dokazuje, jak důležité je následovat své vlastní sny navzdory okolí. Hrdinky a hrdinové filmů Křižovatky osudu oproti tomu čekají na setkání, která navždy ovlivní jejich život. Co jste chtěli vědět o rodičovství, ale báli jste se zeptat zkoumá různorodost rodinného života po celém světě. Trans tematikou se zabývá Krok do neznáma.

Festivalové filmy budou v Praze promítány v kině Lucerna, Světozor a Pilotů, v Brně můžete tyto filmy sledovat v kinech Scala a Art.
 

Festival francouzského filmu láká na oceněné snímky

Utop se, nebo plavNovinky z prestižních festivalů, divácké hity i černobílá klasika plná hvězd. To vše nabídne od 21. do 28. listopadu Festival francouzského filmu. Na festivalu potkáte příběhy všeho druhu a navrch oslavíte s organizátory letošní 100. jubileum vzniku Československa symbolicky nazvanou sekcí francouzsko-československé kinematografie. Na programu dvacátého prvního ročníku je pak další téměř padesátka filmů včetně sedmi předpremiér.

Megahitem letošního roku je snímek Utop se, nebo plav – v hlavní roli "akvabelové" (akvabely v mužském provedení). Film bude na festivalu promítán v české předpremiéře! Francouzské filmy se budou promítat v kinech Světozor, Lucerna, CineStar Anděl a Kino 35 - Institut francais de Prague. Vstupenky na jednotlivá filmová představení zakoupíte v místě promítání za 100 korun.
Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest 2019

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest 2019

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež se každoročně koná na podzim v Horšovském Týně, Plzni a Dobřanech. Letos již 12. ročník se uskuteční ve dnech 1. - 30. listopadu.