Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Festival severské kultury Dny Severu 2022
Festivaly

Festival severské kultury Dny Severu 2022

Skandinávský dům zve v listopadu na třináctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošní téma zní Sever a svět.
Během filmových projekcí a literárních večerů návštěvníci v Praze a Brně proniknou do událostí spojených se severskými zeměmi, které měly vliv na světové dění nebo naopak byly důsledkem toho, co se odehrávalo jinde, nahlédnou do osudů celých rodin i velkých postav severské historie.

Letošní, už třináctý ročník, zahujejem už příští týden, ve středu 2. 11. Proběhne s podtitulem Sever a svět. V několika besedách, literárních večerech a filmových projekcích se zaměříme na světové události, které ovlivnily osudy severských rodin i států, i na dění na severu, které mělo ohlas ve světě. Přiblížíme osudy obyčejných rodin, velkých postav severské historie a velice aktuální dění související s postavením žen a sexuálním skandálem ve Švédské akademii.
 
Pozvání přijala dánská spisovatelka Anette Bjergfeldt, která líčí ve strhujícím debutovém románu Kodaňská Píseň písní příběh tří generací jedné neobyčejné rodiny, v níž se mísí švédská a ruská kultura. Tento román, který vyšel česky v překladu Roberta Novotného u nakladatelství Host, představí v moderované besedě, jíž se zúčastní také česká spisovatelka Markéta Hejkalová. Její nejnovější kniha Dům pod náměstím popisuje osudy obyvetel jednoho starého domu a jejich vypořádávání s velkými dějinami.
 
Velmi aktuální bude také setkání se švédskou novinářkou Matildou Voss Gustavsson a českou reportérkou a moderátorkou Lindou Bartošovou, které jsme nazvali Svědectví žen. Matilda Voss Gustavsson je autorkou reportážní knihy Klub o sexuálním skandálu spojeném se Švédskou akademií, v jehož důsledku v roce 2018 nebyla udělena Nobelova cena za literaturu. Linda Bartošová vedla rozhovory se svými kolegyněmi, čímž vzniklo unikátní svědectví o české mediální scéně pohledem žen s názvem Novinářky. Beseda se zaměří na zneužívání moci, kulturu mlčení a postavení žen ve veřejném prostoru.
 
Návštěvníky festivalu čekají také filmové projekce a uvedení knihy Paměti finského maršála, memoáry "největšího Fina" Gustafa Mannerheima, vrchního velitele finské armády, který za zimní a pokračovací války pomohl ubránit Finsko před mnohonásobnou sovětskou přesilou.
 
Dny Severu se konají ve dnech 2. 11. až 16. 11. 2022 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.
 

Martha & Tena Elefteriadu – Předvánoční řecký večer v Klubu Lávka

Přijďte si s námi užít předvánoční náladu a pobavit se na řeckém večeru, který se bude konat v Klubu Lávka. Ještě jednou zde zazní ty nejkrásnější řecké melodie v neopakovatelném podání Marthy & Teny Elefteriadu.
Praha 1, Praha

Tradiční výstava betlémů v Muzeu Karlova mostu

Přijďte nasát atmosfétu a kouzlo Vánoc do Muzea Karlova mostu. I letos pro vás Muzeum Karlova mostu připravuje již tradiční výstavu betlémů.
Praha 1, Praha

Čerti na Čertovce!

Poplujte s námi do pekla, a to v neděli 5. 12. 2022.
Praha 1, Praha

Vánoční koncert

Vánoční koncert, který se uskuteční 17. prosince 2022 od 18h v Muzeu Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1, Praha 1. Na koncertě vystoupí vynikající houslistka Silvie Hessová, přední česká violista Kristina Fialová a japonská klavíristka Yukie Ichimura.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova Mostu

Socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě je nejvýznamnější zdejší sochou vůbec, která se stala jedním z hlavních ohnisek kultu Jana Nepomuckého a vzorem pro jeho další vyobrazení. Socha je mezi lidmi populární dodnes, vyhlazená místa, kam si turisté sahají pro štěstí, jsou vidět na první pohled.
Praha 1, Praha

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.
Praha 1, Praha

Bradáč pod Karlovým mostem

Kamenné hlavy tajemného Bradáče – muže s bradkou, si pod Karlovým mostem všimne málokdo. Vyčnívá z nábřežní zdi mezi Mosteckou věží a klášterem Křižovníků s červenou hvězdou. Původně byla na posledním oblouku Juditina mostu. Zda je však stejně stará a koho představovala, zůstává dodnes hádankou.
Praha 1, Praha

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

The Prague Beer Museum – ochutnávky speciálních piv v Praze

V Praze je možné navštívit pivní par The Prague Beer Museum neboli Pražské muzeum piva. Klasický interiér pivního baru nabízí přátelskou a neformální atmosféru. K dispozici je hostům 80 míst k sezení, více než 30 míst ke stání a v létě pak zahrádka.
Praha 1, Praha

The Mozart Prague

Hotel The Mozart Prague je bývalou rezidencí hraběte Karla Pachty a kdysi v něm při svém pobytu ve městě přespával Mozart; palác se pyšní nádhernými nástěnnými malbami, klenutými stropy, sochami a krby.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha