Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Das Filmfest – festival německy mluvených filmů
Festivaly

Das Filmfest – festival německy mluvených filmů

Das Filmfest nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do 26. října a následně od 2. do 6. listopadu v brněnském kině Art. Poprvé se představí také v Olomouci, a to od 1. do 11. listopadu.
Pestrá dramaturgie potěší příznivce psychologických snímků, výpravných historických filmů, komedií i dokumentů. Diváci mohou vybírat ze tří desítek filmů, které jsou dramaturgicky rozděleny do čtyř tematických sekcí: Das Filmfest spezial, Pouto mezi námi (Beziehungsweise), Svoboda (Freiheit) a Die Doku. V aktuální kinematografii všech tří zemí se odrážejí témata, která obecně rezonují současnou společností v celé Evropě: hledání vlastní identity, cesta za štěstím a láskou, ale také neschopnost navazovat trvalé vztahy. Hrdiny filmových děl, podobně jako jejich diváky, ovlivňují relativně nové problémy paralelních životů ve světě sociálních sítí, stejně tak tradiční témata cesty ke svobodě, ať už ve smyslu touhy jít si za svým snem, vymanit se ze stereotypů a tlaků okolí, ale mnohdy i boje o holý život.

Reálné historické události nabídne například oceňovaný velkofilm rakouské režisérky Marie Kreutzer Korzet (Corsage), jež přichází s důvtipnou reinterpretací dějin a originálně vrací na plátna kin mýtus císařovny Sissi, toužící po svobodě a emancipaci. Další sondou do evropských dějin, ale o jedno století později, do doby před pádem Berlínské zdi, bude zahajovací snímek německé režisérky Franzisky Stünkel Střela zblízka (Nahschuss), jež snímek na festivalu představí osobně. Kam až může vést touha po úspěchu a spojení s komunistickými tajnými službami? Strhující historické drama je inspirováno životem Wernera Teskeho, posledního vězně popraveného v bývalé NDR. Drama podle skutečné události A zítra budete mrtví (Und morgen seid ihr tot) Michaela Steinera pak rekonstruuje příběh mladého švýcarského páru, který byl v roce 2011 unesen na své cestě po staré Hedvábné stezce v Pákistánu.
 
Diagnóza: neschopni vztahu (Generation Beziehungsunfähig) je nový film Heleny Hufnagel. V hledáčku má nejmladší generaci, která touží žít bez závazků. Občas každý toto krédo opustí, ale problém nastává, když se pro změnu rozhodne jen jeden z páru. Další vztahovou a trochu bláznivou komedií, kde se hlavní postavy ze všech sil snaží hlavně nevázat, je film Nightlife: Na tahu (Nightlife) Simona Verhoevena. Hlavní hrdina Milo se ale zamiluje a má jediný večer na to, přesvědčit o tom svou vyvolenou, to mu ale komplikuje parta gangsterů v patách. Film Soul of a Beast, který získal osm nominací na švýcarskou filmovou cenu, má k humoru daleko. Vztahová rošáda režiséra Lorenze Merze se pohybuje mezi mnoha filmovými žánry: postapokalyptický, o dospívání, samurajské ságy, fantasy, horor i drama.
 
Komedie Srdeční záležitost (Liebesdings) Aniky Decker, jež na festival rovněž zavítá, zaostří na život celebrit. Jen velmi málo stačí ke skandálu, a o to složitější je cesta napravit si vlastní reputaci. O tom ví své filmová hvězda Marvin Bosch, který ale při pádu z filmového nebe nalezne i něco mnohem cennějšího než vlastní slávu. Skutečnou hvězdu, legendárního rakouského lyžaře Franze Klammera, který triumfoval na olympiádě roku 1976 v Innsbrucku a jehož úspěch dodnes fascinuje nejen sportovní svět, představí životopisný film s názvem Jízda na hraně (Klammer – Chasing the Line) režiséra Andrease Schmieda.
 
Na festivalu Das Filmfest mají své silné zastoupení i nejnovější dokumentární filmy. Do českých kin přinese například oceňovaný dokumentární film Girl Gang a nechá nahlédnout do života teen influencerky Leoobalys, která zaprodává své dětství a dospívání sociálním sítím, ale i do světa fanynek, naprosto oddaných svým influencerským idolům. Dalším ze snímků, které na Das Filmfestu oficiálně vstoupí do českých kin, je dokument Můj otec, kníže (Mein Vater, der Fürst) – intimní portrét vztahu Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily Morgan-Schwarzenberg, která zároveň společně s Lukasem Sturmem film režírovala.
 
Společně s kinem Ponrepo vzdá Das Filmfest od 19. do 26. října hold jedné z nejvýraznějších osobností německé kinematografie Raineru Werneru Fassbinderovi, od jehož předčasného úmrtí letos uplynulo 40 let. Vedle kolosálního nově zrestaurovaného díla Berlin Alexanderplatz uvede festival Manželství Marie Braunové (Die Ehe der Maria Braun), které po právu získalo Stříbrného medvěda (1979). Dramaturg sekce, filmový historik Mgr. Vladimír Hendrich, PhD. věnuje Fassbinderově osobnosti kinolektorát pod titulem „Neznámý Rainer Werner Fassbinder, kongeniální samouk a jasnozřivý romantik“.
 

Kdy a kde se festival koná

  • Praha 20.–26.10. (Lucerna, Atlas a Ponrepo)
  • Brno 2.–6.11. (Art)
  • Olomouc 1.–11.11. (sál Mozarteum Arcidiecézního muzea)

České sakrální umění 1948-1989 v Muzeu moderního umění Olomouc

Posvátné umění v nesvaté době. Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vánoční tramvaj v Olomouci

Vánoční tramvaje těší o Vánocích obyvatele Olomouce. Dopravní podnik se letos rozhodl nazdobit nejnovější tramvaje, které má ve svém vozovém parku. Vánoční tramvaje budou jezdit až do 6. 1. 2023.
Olomouc, Olomoucký kraj

Festival Jeden svět Olomouc

Inspirativní lidsko-právní festival dokumentárních filmů Jeden svět Olomouc proběhne letos od 27. března do 1. dubna. Festival prezentuje stovky filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární tvorbu se sociální, politickou, environmentální a lidskoprávní tematikou.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vánoční charitativní koncert Honzy Mlčocha

Zazní hřejivé vánoční a popové melodie z nevyčerpatelného repertoáru zlatého slavíka Karla Gotta.
Olomouc, Olomoucký kraj

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.
Olomouc, Olomoucký kraj

Přemyslovský hrad v Olomouci

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Poeziomat v Olomouci

Poeziomat v Olomouci je druhým v České republice.
Olomouc, Olomoucký kraj

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Amadeus

Stylová kavárna v areálu Arcidiecézního muzea v Olomouci se nachází se v sousedství katedrály sv. Václava a láká na svůj netradiční interiér. Výstavy jsou připraveny jak v galerii kavárny, tak v přilehlém muzeu umění.
Olomouc, Olomoucký kraj

The Black Stuff Irish Pub Olomouc

Olomoucký Black Stuff Irish Pub je inspirován irskými hospůdkami, které jsou proslulé svou útulnou, až domáckou atmosférou. Objednejte si „pint of the Black Stuff“a poseďte s přáteli u cihlového baru, relaxujte u krbu, nebo si můžete číst v útulné kožené sedačce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Palác

Elegantní tříhvězdičkový Hotel Palác nabízí kvalitní a zároveň cenově dostupné ubytování v historickém centru Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Boutique hotel Herbarium

Hotel inspirovaný divokým lučním kvítím, bylinami a moudrostí přírody. V těsné blízkosti centra města, v soukromé oáze zeleně a klidu. Vzrostlá zahrada u šumícího Mlýnského potoka, zpěv ptáčků a výhled na Chrám sv. Václava tvoří výjimečné místo pro odpočinek.
Olomouc, Olomoucký kraj