Úvod > Aktuality > Výlety v bílé stopě aneb na běžkách méně známými hřebenovkami
Zimní sporty

Výlety v bílé stopě aneb na běžkách méně známými hřebenovkami

Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, vyrazí všichni milovníci bílé stopy na výlet. A většinou si vybírají notoricky známá pohoří, jako jsou Krkonoše, Jizerky, Jeseníky nebo Beskydy. Přitom však existuje řada dalších neméně zajímavých míst, která vás okouzlí nádhernými výhledy, krásnou přírodou a hlavně tím, že zde nepotkáte davy dalších lidí. Proč jezdit do přeplněných středisek, když je dostatek sněhu jinde? Vyzkoušejte jízdu hřebenem Jestřebích a Javořích hor, klid a samotu Novohradských hor, Hřebenovku v Orlických horách anebo osamělé Smrčiny či Rychlebské hory.

Neznámé hřebeny Javořích hor

javoří horyJavoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid lesů a hor, tady budete na tom pravém místě. Nádherné výhledy až do Polska z Ruprechtického Špičáku vám nabízí běžkařská trasa přes Javoří hory, která vás provede po Česko – polské státní hranici. Jedná se o 31 km dlouhou trasu náročnou na horské výstupy a převýšení. Začíná u železniční stanice v Meziměstí, pokračuje na vrch Světlina a Ruprechtický Špičák. Po hraničním hřebenu projedete přes několik vrchů (Široký, Javorový, Čertův a Jedlový). Trasa končí v Janovičkách, případně až v Broumově.


Pohodová hřebenovka Jestřebích hor

Jestřebí horyJestřebí hory jsou ideální terénem pro milovníky běžkování. Vždyť nabízí asi 30 kilometrů upravovaných běžeckých tratí. K nejlepším trasám patří klasická hřebenovka po Jestřebích horách. Je to tzv. Panská cesta vedoucí z Odolova (Hospoda U Lotranda) na Paseky (občerstvení Jestřebí bouda nebo-li Řehačka a chata Čepelka) po hřebenu Jestřebích hor. Trasa je denně upravována po celém hřebeni hor. Začíná v obci Odolov, kde můžete na parkovišti zanechat své auto nebo přijet linkovým autobusem. Lyžařská stopa vede podél věznice (zelená turistická značka) a v lese se napojuje na Panskou cestu. Za mírného stoupání dojedete lesem přes Kolčarku k Bílému Kameni a dále Bučinou na Paseky. Na Pasekách je k dispozici velmi pěkný dvoukilometrový běžecký okruh po místních loukách, který je denně upravován. Po stejné trase se vrátíte zpět do Odolova. Tento nenáročný pohodový výlet je dlouhý 12 km.
 

Dosud málo objevené Orlické hory

Orlické horyOrlické hory a Podorlicko nabízejí kilometry běžeckých tratí. Na málokterých horách však najdete tak málo běžkařů a současně tak rozsáhlou síť běžeckých tratí. Z přibližně 250 kilometrů strojově upravovaných tras lze vybrat trasy krátké, které hravě zvládnou začátečníci, tak ty náročné, které vyhledávají zkušenější běžkaři a sportovci. Mnohé z nich vás zároveň zavedou na významná místa hor a podhůří. Mezi zvláště oblíbené trasy Orlických hor patří Jiráskova horská cesta, která v zimě představuje skvěle upravenou lyžařskou magistrálou. Upravená běžecká stopa vede přes vrcholky hor, ale rozhodně není třeba se bát spousty prudkých sjezdů či stoupáků. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben hor je Olešnice, Sedloňov, Šerlich, Deštné anebo Říčky.
 

Nepoznané Rychlebské hory

Rychlebské horyKralický Sněžník nebo Jeseníky se těší velké přízni běžkařů, ovšem Rychlebské hory zůstávají stranou, poněkud „zastrčené“ v Javornickém výběžku. Jejich hlavní hřeben o délce cca 40 km tvoří hranici s Polskem, a nejen v zimě nabízí krásné výlety v panenské přírodě. Středně náročná trasa Rychlebskými horami nabízí mnoho romantických zákoutí, krásných výhledů i hlubokých údolí. Okruh začíná v Travné u Javorníku a povede vás přes Borůvkovou horu a přes za jímavé přírodní útvary. Od Borůvkové hory vás čeká 3 km dlouhý sjezd podél česko-polské hranice až k hraničnímu přechodu Travná – Lutynia. Stojí za to se občas zastavit a zadívat se do údolí, která se svažují do polského Kladska. Podél silnice se pak dostanete zpět do Travné.
 

Hřebenem Javorníků na česko-slovenském pomezí

JavorníkyMezinárodní hřebenovka Javorníků Kasárna – Kohútka je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí. Trasa Kasárna – Kohútka vede po celou dobu po lyžařské magistrále a má sestupnou tendenci. Proto by ji ti, kdož nemají rádi stoupání, neměli jet obráceně (od Kohútky ke Kasárně). Trasa měří 13 km a nadchne vás dalekými rozhledny – při dobré viditelnosti je vidět daleko na Slovensko až na Roháče nebo v Česku až do Jeseníků, na Praděd.

JavorníkyVýchozím bodem je Kasárna (Kasárne) na slovenské straně hor. Běžkařská magistrála začíná u žluté turistické značky. Dostat se sem můžete z autobusové zastávky Velké Karlovice, rozc. Podťaté (jedou sem busy s Karlovic a Rožnova) a pak je třeba asi 45 min. dojít pěšky po silnici ke Kasárně (cca 3,5 km). Pak se již můžete těšit na nádhernou horskou cestu po Javornickém hřebeni. Zpět do civilizace se z Kohútky dostanete po červené sjezdovce č. 10 (dbejte zde zvýšené opatrnosti!), která vás přivede k autobusu, který jede do Nového Hrozenkova.

Náš TIP: V Javorníkách je hlavním problémem nepříliš dobrá dostupnost výchozích míst. Můžete sem samozřejmě dojet autem, pak se ovšem budete k němu muset vrátit stejnou cestou. Lepší je proto vymyslet výlet s vazbou na veřejnou dopravu, jak vám doporučujeme výše. Bohužel, návaznost spojů mezi Českou republikou a Slovenskem v současné době neexistuje.
 

Nahoupanými Bílými Karpaty

běžky bílé karpatyLehčeji dostupná je běžkařská trasa Bílými Karpaty. Autobus vás zde vyveze až k východišti lyžařských stop na Mikulčině vrchu nebo ještě výš, k chatě Troják. Odtud budete pokračovat v upravené stopě k vyhlídkovému místu nad Bystřicí pod Lopeníkem, po Cestě hrdinů SNP. Hřebenová trasa nabídne sjezdy i stoupání. Nejvyšším vrcholem na trase bude Studený vrch (646 m). Pak vás čeká sjezd k rozcestí Březová, kde je možné cca 7,5 km trasu ukončit a odjet autobusem z hor do Uherského Brodu. Ti, kdo horské štreky nebudou mít dost, mohou pokračovat dalších 5 km po magistrále kolem rozhledny Obecnice ke křížku a přístřešku Javořina (bus), ovšem upozorňujeme, že se bude jednat o stoupání. Dále se dá pokračovat ke Kamenné boudě a dále k Velké Javořině, do Strání anebo na Vápenky (dalších 8 km od přístřešku Javořina).
 

Projeďte se na běžkách Chodskem

běžky ČerchovDo krásně upravených stop láká okolí Čerchova na Domažlicku. Přístup k trasám u Čerchova z české strany je z parkoviště v Caparticích po strojově upravované trase podél silnice (Stadionka) č. 7 až na Rozcestí pod Čerchovem (2,6 km) nebo z parkoviště pod Rozcestím pod Čerchovem. Stopy navíc navazují u přístřešku Hlinitá cesta na stopy na německé straně hor.Na opačné straně od Čerchova si lze krásně zaběhat po Capartických loukách. Okruhy 500 m až 3 km na louce a 5 km až 10 km v lese, start a cíl před chatami v Caparticích. Přístup sem je z parkoviště Capartice u hlavní silnice Klenčí p. Č. – Waldmünchen.
 

Bílou stopou Novohradských hor

Hojnovodská bíla stopaHojnovodská bíla stopa – to jsou tři upravené okruhy v nenáročném terénu chráněném třemi vrcholy Novohradských hor. Pokud z Horní Stropnice vystoupáte do Hojné Vody, dostanete se touto vstupní branou do vlastního masivu Novohradských hor. Nejvyšší vrcholy se sice nachází na území Rakouska, ale i na menší české části bývají příznivé podmínky pro nenáročné běžecké lyžování. V centrální části Novohradských hor je v prostoru náhorní planiny mezi Hojnou Vodou a Starými Hutěmi lyžařský běžecký areál, jehož základní trasa „Novohradská zimní běhačka“ navazuje prostřednictvím cyklostezky „Via Verde“ na tratě v Dolním Rakousku. Lyžařské běžecké tratě v nadmořské výšce přes 800 m jsou na české straně upravovány v délce 23,5 km na třech okruzích: Kuní (8 km), Hutě (4,5 km) a Vysoká (11 km).
 

Vyzkoušejte trasy Lužickými horami

Lužické horyHledáte-li alternativu k o víkendech přeplněným Jizerkám, můžeme vám doporučit okruhy v Lužických horách, které jsou od těch Jizerských, co by kamenem dohodil. Pomyslnou páteří celé oblasti je Lužická magistrála vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde trasa navazuje na německé stopy. V okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov – Prácheň a Prysk je v zimním období udržována rozsáhlá síť tratí pro běžecké lyžování. Navíc Lužické hory přirozeně pokračují do německých Žitavských hor, a můžete tak po Lužickohorské magistrále dlouhé více než 100 km objevovat tento neobjevený přeshraniční region jako jeden celek. Na Novoborsku, jsou v zimním období udržovány běžkařské tratě určené pro běžecké lyžování i tradiční závody. Centrem mnoha stop je i městečko Cvikov a okolí.
 

Opuštěné a neznámé Smrčiny

SmrčinyAšský výběžek je pro většinu obyvatel naší země stejně exotický jako daleká cizina. Přírodní kulisu opuštěnému kraji vytváří drsná a liduprázdná vrchovina jménem Smrčiny. Smrčiny představují členitou pahorkatinu až hornatinu poměrně hustě pokrytou lesy a pastvinami. Běžkaři mohou využít udržované okruhy Lyžařského střediska Aš pod rozhlednou Háj u Aše, která je nejvyšším bodem české části Smrčin. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou zde okružní trasy v délce 3, 5 a 7 km. Běžkaři mají rovněž možnost využít 1 088 m dlouhý, osvětlený okruh, který se nachází v blízkosti střediska. Další hustá síť stop se nabízí z obce Krásná na Pastviny, Novosedly a Hranici. Ve Smrčinách se trasy upravují pravidelne, trasa okolo Háje je sjízdná i bez nutnosti úpravy. Upravené stopy najdete také u Krásné a Kamenné. Stopy od Pastvin na Trojmezí, Ebmath a Hranice se upravují dle aktuálních podmínek.
Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Potěšte se nenáročnou jízdou v udržované stopě i krásnými výhledy na členitou krajinu CHKO Broumovsko se známými Adršpašsko-teplickými skalami či stolovými horami Ostaš a Turov, které svým zrakem při cestě jistě neminete. Na hřebeni Jestřebích hor jsou běžecké stopy pravidelně udržovány.

Lužické hory na běžkách: Běžecké tratě Polevsko

Lužické hory na běžkách: Běžecké tratě Polevsko

Běžecký areál Polevsko se nachází na Novoborsku, v okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov – Prácheň a Prysk. Tratě se nacházejí v nadmořské výšce 500 – 626 m.n.m v krásné přírodě Lužických hor. Při dobrém počasí je možné vychutnat nádherné výhledy.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Znáte běžkařské trasy v Lužických horách? Jsou méně frekventované a příroda je zde více nedotčená. Dokonce tu nenarazíte na velké davy dalších milovníků bílé stopy. Pomyslnou páteří celé oblasti je Lužická magistrála vyznačená Klubem českých turistů. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde trasa navazuje na německé stopy.

Lužické hory na běžkách: Lužická lyžařská magistrála

Lužické hory na běžkách: Lužická lyžařská magistrála

Pomyslnou páteří Lužických hor je Lužická magistrála, vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde navazuje na německé stopy.

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovanými běžeckými stopami jsou Říčky.

Okruh Rychlebskými horami na běžkách

Okruh Rychlebskými horami na běžkách

Středně náročná trasa Rychlebskými horami, které dosud nebyly plně objeveny, nabízí mnoho romantických zákoutí, krásných výhledů i hlubokých údolí. Okruh začíná v Javorníku a povede vás přes Borůvkovou horu i přes za jímavé přírodní útvary.

Lužické hory na běžkách: běžecké stopy ve Cvikově

Lužické hory na běžkách: běžecké stopy ve Cvikově

Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje několik tratí, které zájmece pěkně provedou Lužickými horami.

Bílé Karpaty na běžkách: běžecká trasa Troják – přístřešek Javořina

Bílé Karpaty na běžkách: běžecká trasa Troják – přístřešek Javořina

Nenáročná běžkařská trasa vás zavede na vrcholky Bílých Karpat od chaty na Trojáku k přístřešku Javořina. Vytrvalí lyžaři mohou pokračovat ke Kamenné boudě a dále do různých údolí Bílých Karpat.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Novohradské hory na běžkách: Hojnovodská bíla stopa

Novohradské hory na běžkách: Hojnovodská bíla stopa

Hojnovodská bíla stopa – to jsou tři upravené okruhy v nenáročném terénu chráněném třemi vrcholy Novohradských hor.

Kladské pomezí na běžkách: Javoří hory pro milovníky přírody

Kladské pomezí na běžkách: Javoří hory pro milovníky přírody

Nádherné výhledy až do Polska z Ruprechtického Špičáku vám nabízí trasa Javoří hory, která vás provede po česko – polské státní hranici. Jedná se o 31 km dlouhou trasu náročnou na horské výstupy a převýšení.

Na běžkách Chodskem: běžecké tratě Čerchov a Capartice

Na běžkách Chodskem: běžecké tratě Čerchov a Capartice

Desítky kilometrů běžeckých stop nabízí okolí Čerchova na Domažlicku. V případě dobrých sněhových podmínek si potom bílé stopy mohou milovníci lyžování užívat i přímo v Domažlicích.

Další aktuality

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.
Zimní sporty