Úvod > Co chcete dělat? > Novohradské hory na běžkách: Hojnovodská bíla stopa
Zimní sporty

Novohradské hory na běžkách: Hojnovodská bíla stopa

Hojnovodská bíla stopa – to jsou tři upravené okruhy v nenáročném terénu chráněném třemi vrcholy Novohradských hor.
Pokud z Horní Stropnice vystoupáte do Hojné Vody, dostanete se touto vstupní branou do vlastního masivu Novohradských hor. Nejvyšší vrcholy se sice nachází na území Rakouska, ale i na menší české části bývají příznivé podmínky pro nenáročné běžecké lyžování.

centrální části Novohradských hor je v prostoru náhorní planiny mezi Hojnou Vodou a Starými Hutěmi lyžařský běžecký areál, jehož základní trasa „Novohradská zimní běhačka“ navazuje prostřednictvím cyklostezky „Via Verde“ na tratě v Dolním Rakousku. Lyžařské běžecké tratě v nadmořské výšce přes 800 m jsou na české straně upravovány v délce 23,5 km na třech okruzích:
 
  • Okruh "Kuní" měří 8 km (modře vyznačen). Vede z Hojné Vody kolem Kuní hory do Starých Hutí a kolem Mlýnského rybníka zpět do Hojné vody.
  • Okruh "Hutě" je dlouhý 4,5 km (vyznačen žlutě) – s napojením na Hojnovodskou spojku o délce 1,5 km, která lyžaře přivádí do areálu ze záchytného parkoviště na Hojné Vodě. Trasa vede ze Starých Hutí k Novohuťské cestě a zpět po této cestě do Starých Hutí.
  • Okruh "Vysoká" má cca 11 km (vyznačen červeně) – nastoupit na něj můžete u hospody Pod kaštany, dále pak vede loukami u Hojné Vody k Novým Hutím, Mlýnskému rybníku a k bývalé osadě Lukov. Probíhá těsně u státní hranice a vstup do Rakouska je propojen hraniční spojkou. Zpět se trasa vrací okolo masivu Vysoká.
 

Značení místních stop

Pro lepší orientaci v terénu jsou okruhy barevně odlišeny (dřevěné sloupky s barevnými pruhy) a v určitých místech se prolínají, takže zde existuje možnost libovolné volby, včetně možného napojeni se na rakouské tratě. Lyžařské stopy jsou technicky upravovány a pro případ nouze jsou na jednotlivých trasách umístěny tabulky traumatologických bodů pro snadnější přivolání případné pomoci (modré tabule s červeným křížem a číslem), takže mohou spolu s mapou pomoci k určení vaší aktuální polohy.
 
Z vyznačených tras není doporučeno odbočovat, ani není vhodné vyjíždět vlastní stopy mimo značené trasy. Návštěvníci jsou tu vítáni, avšak je třeba pamatovat na to, že okolí je plně využíváno majiteli pozemků a lesních porostů. Je třeba také brát ohledy na zimující zvěř, která může být rušena v případě, že s lyžaři pohybují mimo doporučené trasy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Zvonice Hojná Voda

Zvonice Hojná Voda

Horní Stropnice, Jižní Čechy
Penzion Tereziiny Lázničky u Nových Hradů

Penzion Tereziiny Lázničky u Nových Hradů

Trhové Sviny, Jižní Čechy
Residence Terčino údolí

Residence Terčino údolí

Nové Hrady, Jižní Čechy