!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách
Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách
"> "> ">
Zimní sporty

Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Vydáno 20. ledna 2021
Znáte běžkařské trasy v Lužických horách? Jsou méně frekventované a příroda je zde více nedotčená. Dokonce zde nenarazíte na velké davy dalších milovníků bílé stopy. Pomyslnou páteří celé oblasti je Lužická magistrála vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde trasa navazuje na německé stopy.
lužické horyDo Lužických hor se vydejte za klidem a zimními zážitky bez davů. V okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov - Prácheň a Prysk je v zimním období udržována rozsáhlá síť tratí pro běžecké lyžování. Navíc Lužické hory přirozeně pokračují do německých Žitavských hor, a můžete tak po Lužickohorské magistrále dlouhé více než 100 km objevovat tento neobjevený přeshraniční region jako jeden celek.

Na Novoborsku, jsou v zimním období udržovány běžkařské tratě určené pro běžecké lyžování i tradiční závody. Tratě se nacházejí v Lužických horách v nadmořské výšce 500 - 600 m.n.m na hranici českolipského a děčínského okresu. Hlavním nástupním místem na běžecké okruhy je Jedličná - Tannenberg mezi obcemi Polevsko a Kytlice. Zde je i start několika každoročních závodů pořádaných oddílem Ski Polevsko. Zaparkovat je možné na silnici Polevsko - Kytlice. Napojit se do stop můžete i od vleku na Polevsku, kde lze také nechat auto, na „prácheňské“ silnici Polevsko - Prácheň, na „svorské“ silnici nebo na kytlických pastvinách. Strojově upravované tratě jsou v délce 3, 4, 5 a 8 km. Za silnicí na Prácheň je návaznost na okruhy, které upravuje obec Okrouhlá. Další upravená část je na tzv. „Kočárové cestě“ v délce 5 km.

lužické horyI samotné okolí největšího města severu, Liberce, nabízí nespočet možností kvalitního vyžití „ve stopě“. Svezete se zde po trase mistrů světa v městské části Vesec. Tratě na klasiku i skate upravuje každé ráno rolba. Ve Vesci na rozdíl od jiných míst je navíc možné bez problému lyžovat i po setmění. Ovál je osvětlený od 17:00 hodin do 6:30 hodin. Další možností jsou Vratislavice nad Nisou, kde jsou upravovány tři trasy na loukách okolo koupaliště v celkové délce 5,3 km. A pro milovníky netradičních zážitků je ve Smržovce k dispozici přírodní sáňkařská dráha klikatící se po úbočí Černé studnice. Celkem měří téměř čtyři kilometry a převýšení dosahuje 316 metrů.
Lužické hory na běžkách: běžecké stopy ve Cvikově

Lužické hory na běžkách: běžecké stopy ve Cvikově

Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje několik tratí, které zájmece pěkně provedou Lužickými horami.

Okruhy na běžky ve sportovním areálu Vesec

Okruhy na běžky ve sportovním areálu Vesec

Sportovní areál nabízí 3 nezávislé okruhy se 3 stupni obtížnosti. První okruh má převýšení max. 5 metrů a délku 1 500 metrů. Druhý okruh je s převýšením cca 15 metrů a délkou cca 2 000 metrů. Třetí okruh má převýšení max. 30 metrů a nabízí délku 1 500 metrů.

Lužická lyžařská magistrála

Lužická lyžařská magistrála

Pomyslnou páteří Lužických hor je Lužická magistrála, vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde navazuje na německé stopy.

Lužické hory na běžkách: Běžecké tratě Polevsko

Lužické hory na běžkách: Běžecké tratě Polevsko

Běžecký areál Polevsko se nachází na Novoborsku, v okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov - Prácheň a Prysk. Tratě se nacházejí v nadmořské výšce 500 - 626 m.n.m v krásné přírodě Lužických hor. Při dobrém počasí je možné vychutnat nádherné výhledy.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.

Další aktuality

4.3.
2021
10 tipů na TOP gastro podniky v okolí Máchova jezera

10 tipů na TOP gastro podniky v okolí Máchova jezera

Českolipsko a Jizerské hory | Gurmánská turistika
2.3.
2021
Markéta Davidová: nová biatlonová hvězda z Jizerských hor

Markéta Davidová: nová biatlonová hvězda z Jizerských hor

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
1.3.
2021
Znáte deset fenoménů Lužických hor?

Znáte deset fenoménů Lužických hor?

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda