Úvod > Co chcete dělat? > Lužické hory na běžkách: Lužická lyžařská magistrála
Zimní sporty

Lužické hory na běžkách: Lužická lyžařská magistrála

Pomyslnou páteří Lužických hor je Lužická magistrála, vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde navazuje na německé stopy.
Lužická magistrála je páteřní trasa v Lužických horách, která propojuje místní běžkařské okruhy v okolí obcí Polevsko, Prysk, Prácheň, Kamenický Šenov, Nový Oldřichov, Kytlice, Svor, Nový Bor, Cvikov a Horní Světlá.

Na magistrálu se napojují místní okruhy, které s nadšením upravují okolní obce a spolky spolu s oddílem Ski Polevsko. Spojeny jsou tak tratě v okolí Kamenického Šenova včetně napojení na Cyklostezku Varhany, Prysku, Nového Oldřichova, Okrouhlé, Kytlice, Polevska, Nového Boru a Svoru s okruhy kolem Luže a v okolí Cvikova a Horní Světlé. Délka místních okruhů propojených Lužickou magistrálou dosahuje za dobrých sněhových podmínek100 kilometrů lyžařských tratí, upravených převážně pro klasický styl. V bílé stopě tak můžete projet krajinou od Panské skály po Luž na hranici s Německem.

Lužické hory můžeme rozdělit na dvě lyžařské oblasti: Novoborsko a Cvikovsko. Centrem lyžařské oblasti na Novoborsku je Polevsko. Tradice běžeckého lyžování zde sahá až do hloubi 70. let, kdy se zde začaly pořádat první závody v běhu na lyžích a akce jako Lužická třicítka nebo Polevská lyže se běhají dodnes. Tratě včetně těch závodních se nacházejí v okolí obcí Kamenický Šenov, Nový Oldřichov včetně části cyklostezky Varhany, Prysk, Polevsko, Okrouhlá, Kytlice a Svor. V Novém Boru se upravuje bývalý cyklistický areál a cyklostezka na Sloup.

Druhou oblastí je Cvikovsko, jehož lyžařské tratě se rozprostírají kolem Cvikova a sahají severně od města přes Milštejn, Novou Huť až k Luži a hraničnímu hřebeni Lužických hor. Nově se stopy upravují kolem obce Rybniště a při dostatku sněhu i v okolí Doubice. Od ledna 2020 je zde k dispozici nová trhací mapa.
 

Propojení s Českým Švýcarskem

Lužické hory a České Švýcarsko od¨roku 2022 spojilo 130 km běžkařských tratí. Ke stávajícím 100 km udržovaných tratí v Lužických horách se přidá dalších 30 km udržovaných tratí v Ústeckém kraji. Trasy pro milovníky bílé stopy se nachází v okolí Rybniště, Doubice a Jedlové.

Provozovatel

SKI Polevsko - oddíl běžeckého lyžování

Polevsko 152
471 16 Polevsko
Email:
ski.polevsko@emai...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.ceske...
WWW:
www.skipolevsko.cz
GPS:
50,795707 14,542313
 
 

Časová náročnost

6,0 hodin

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Helene v Kytlici

Minipivovar Helene v Kytlici

Kytlice, Ústecký kraj
Pivovar Born v Novém Boru

Pivovar Born v Novém Boru

Nový Bor, Liberecký kraj
Motorest U Koně Kamenický Šenov

Motorest U Koně Kamenický Šenov

Kamenický Šenov, Liberecký kraj
Autentická asijská restaurace BẾP

Autentická asijská restaurace BẾP

Nový Bor, Liberecký kraj