Úvod > Aktuality > Orlické hory jsou dosud neobjeveným rájem běžkařů
Orlické hory jsou dosud neobjeveným rájem běžkařů
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Orlické hory jsou dosud neobjeveným rájem běžkařů

Vydáno 17. ledna 2021
Orlické hory a Podorlicko nabízejí kilometry běžeckých tratí. Na málokterých horách však najdete tak málo běžkařů a současně tak rozsáhlou síť běžeckých tratí. Z přibližně 250 kilometrů strojově upravovaných tras lze vybrat trasy krátké, které hravě zvládnou začátečníci, tak ty náročné, které vyhledávají zkušenější běžkaři a sportovci. Mnohé z nich vás zároveň zavedou na významná místa hor a podhůří. Aktuálně zde leží 20 až 50 centimetrů sněhu a stopy jsou pěkně upravené.

Na běžkách za památkami a ryzí přírodou

Orlické horyOrlických horách čekají v zimní sezóně na návštěvníky mnohá lákadla. Vyznavače bílé stopy potěší především více jak dvě stě kilometrů pravidelně udržovaných běžeckých tratí. Kvalitní zážitek umocní fakt, že vám při vašem sportovním výletu nebude nikdo překážet. Nemusíte jej plánovat dopředu a snažit se vyhnout davům, na které byste ve velkých střediscích (především za pěkného počasí) jistě narazili.

Nikde jinde v České republice navíc nebudete mít na výběr z tolika tratí, které vás povedou krásnou zimní přírodou, a zároveň budete míjet významné památky českých dějin. Orlické hory a Podorlicko jsou díky své příhraniční poloze bohaté na vojenské objekty z druhé světové války. Při cestách narazíte na mnohé dělostřelecké tvrze či menší vojenské bunkry, tzv. řopíky. Setkat se ale můžeme i s několika historickými chatami, zachovalými přírodními rezervacemi a četnými rozhlednami.
 

Z Vrchmezí přes Masarykovu chatu až na Haničku

Masarykova chata ŠerlichKlenotem všech tras je určitě Jiráskova hřebenová o délce téměř 30 km. Za slunečného počasí vás čekají výhledy do české kotliny, na sousední hraniční hory a do polského Kladska. Ve vánici zas cítíte ryzí dotek přírody a kdo je tady vlastně pánem, když vám náhle zmizí stopa, mrzne nos a jdete podle tyčí. Na hřebenovou trasu můžete vystoupat po upravených trasách z Deštného i ze všech dalších lyžařských středisek. Lze se sem dostat také ze dvou hlavních nástupních parkovišť přímo na hřebeni.

Nejvyhledávanější je Šerlich s historickou Masarykovou chatou. Délku a trasu výletu si vyberete podle svých sil a přání. Na své si přijdou milovníci romantických výletů, kteří se mohou ze Šerlichu vypravit přes prales Bukačka na Vrchmezí (5 km). Nejnáročnějším běžkařům a sportovcům můžeme doporučit širokou upravenou trasu pro klasiku i bruslení (skate) přes nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n.m.) na tradiční Pěticestí nebo až na Haničku ve druhém hlavním sedle s parkovištěm. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou, ale upravenými okruhy třeba přes Orlické Záhoří
 
Orlické horyJedno je jisté, dříve či později se ocitnete alespoň na jednom z tradičních a oblíbených míst, kde se můžete přímo na hřebeni občerstvit v bufetech, opalovat, poradit se, jak namazat lyže a prostě si užívat pohodu, ať na Velké Deštné nebo Pěticestí. Z Pěticestí se určitě tou správnou cestou vypravte na Kunštátskou kapli (500 m), omrzlá a obalená sněhem vypadá jako z jiného světa.
 
V zimě se všechny stopy upravují rolbou na „manšestr“ se stopou na klasiku po straně dvakrát týdně.
 

Které trasy byly naposledy upravené

Orlické horyNejčerstvější úprava tras proběhla 13. ledna 2021, a to z Deštné (Nad Národním domem) na Kamenný vrch, Polomské sedlo a Šerlich sedlo (včetně odboček na Vrchmezí a Šerlišský mlýn).

Upravené jsou trasy okolo Deštného, Jiráskova cesta z Šerlišského sedla přes Velkou Deštnou, Pěticestí, Mezivrší až na Panské pole a dále do Rokytnice. Úprava proběhla také na trase Deštné (Kozí chlívek), Studený vrch, Luisino údolí, Pod Jelenkou, Velká Deštná, Šerlich sedlo, Orlické Záhoří, Pěticestí a Homole.
Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovanými běžeckými stopami jsou Říčky.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v Orlickém Záhoří

Nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v Orlickém Záhoří

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Parkování i vstup na něj je pro běžkaře zcela zdarma.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území Orlických hor. Pro svůj velký význam přezdívána "botanickou zahradou Orlických hor", roste zde více než 294 druhů rostlin.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Za běžkami do málo známého kraje rozhleden a pevností

Za běžkami do málo známého kraje rozhleden a pevností

Velmi dobrými vyhlídkovými místy jsou rozhledny na Křížovém vrchu a rozhledna na Suchém vrchu. Když bude ideální viditelnost, dohlédnete ze Suchého vrchu až do Hradce Králové. Kromě Červené Vody si za výchozí místo můžeme vybrat ještě Čenkovice nebo Králíky.

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Od Ski centra Sněžník vás trasa zavede okolo vrcholů Slamník, Podbělka a Sušina až ke Slůněti. Z vrcholu Sněžníku povede zpáteční cesta po hraničním hřebenu.

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické běžkařské tratě poblíž Deštného v Orlických horách nabízí maximální komfort. Jsou pravidelně udržované, nenáročné terénem a na hřebenu poskytují lyžařům skvělý výhled. Tratě mají úhrnem víc než 50 km a můžete si vybrat z několika tras a okruhů.

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček

Technika Ski centra Říčky pravidelně v průběhu zimní sezóny upravuje běžecké tratě v okolí v délce až 42 km. Běžecké stopy jsou vhodné jak pro klasický styl, tak i pro bruslení (skate).

Kunštátská kaple – nejvýše položená kaple v Orlických horách

Kunštátská kaple – nejvýše položená kaple v Orlických horách

Kunštátská kaple se nachází v hřebenové partii Orlických hor, jako nejvýše položená kaple (1037 m. n. m.). Sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří většinou byli z Tyrol a do Orlických hor byli pozváni za prací.

Lyžařská běžecká oblast Buková hora – Suchý vrch

Lyžařská běžecká oblast Buková hora – Suchý vrch

Dáváte přednost běžeckému lyžování než klasickému sjíždění vrchů? Máme pro vás zajímavý tip v nejjižnější části Orlických hor, kde najdete lyžařskou běžeckou oblast Buková hora – Suchý vrch.