Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře na východní Moravě: putování malebnými Bílými Karpaty
Příroda

Výlety pro samotáře na východní Moravě: putování malebnými Bílými Karpaty

  • Vydáno6. dubna 2021
Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Vzácné louky plné orchidejí

bílé karpatyBílé Karpaty jsou územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě. Mezinárodní kvality tohoto území ocenilo také UNESCO, které je v roce 1996 zařadilo na seznam biosférických rezervací. Pro západní část Bílých Karpat (Strážnicko, Horňácko) jsou charakteristické velmi rozsáhlé komplexy květnatých orchidejových luk s rozptýlenými soliterními stromy. Jejich největší komplex Čertoryje se nachází nedaleko obcí Tvarožná Lhota a Kněždub. Krásy strážnické části Bílých Karpat můžete poznat při putování po naučné stezce Šumárnická, která vybíhá ze Strážnice směrem na Horňácko. Tady u obce Javorník se nachází další cenná luční rezervace Jazevčí. Z Velké nad Veličkou vede další naučná stezka – Javořinská, která pokračuje do uherskobrodské části Karpat až na Velkou Javořinu. Ve Veselí nad Moravou se v budově Správy CHKO nachází Vzdělávací a informační centrum Bílé Karpaty, v němž si můžete prohlédnout expozici věnovanou tomuto unikátnímu území.
 
bílé karpatyPod vrcholem Velké Javořiny se rozkládá zřejmě nejcennější území nejen této části Karpat – bukový prales Javořina. Krajem pod Javořinou vás provede naučná stezka z Květné. Uherskobrodské části Karpat ale dominují především Moravské Kopanice s typickou roztroušenou zástavbou a mozaikou sušších míst, mokřadů, drobných lesíků, křovin a nevelkých políček. Centrem Kopanic je Starý Hrozenkov kde také začíná naučná stezka Moravské Kopanice. Jižní část Kopanic představuje naučná stezka Lopeník, kdežto okolí Bojkovic naučná stezka Bojkovická.

V severovýchodní část Bílých Karpat se potkávají vlivy Moravského Slovácka a Valašska na území Luhačovicka, na než navazuje jižní okraj Valašska. Tady už krajina připomíná Javorníky, které s Bílými Karpaty bezprostředně sousedí.
 

Domov žítkovských bohyní i Jozy a Hanule ze Želar

bílé karpaty žítkováŽítková leží geograficky v oblasti Moravské Kopanice, která se proslavila především zemědělstvím. Místní pěstovali žito i zeleninu, nejvíce se tu dařilo okurkám. Dodnes je v obci k vidění soubor původních domů nebo přírodní koupaliště.
 
A právě tady, vysoko v kopcích Bílých Karpat žily v minulosti ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Obzvláště část Černé je odedávna místními ženami proslulá. Říkalo se jim bohyně a tradovalo se o nich, že dokáží nejen léčit pomocí léčivých bylin, ale také najít ztracené či ukradené věci nebo dobře poradit v partnerských problémech. Díky svým schopnostem byly v minulosti velmi často pronásledovány a pranýřovány. Příběh o poslední generaci této tajemné legendy sepsala Kateřina Tučková ve své knize Žítkovské bohyně, jenž vyšla v březnu 2012.
 
bílé karpaty starý hrozenkovDalší knihou, která popisuje kraj a život v odlehlém koutě Moravy jsou Želary a Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové, která žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Poprvé knihy vyšly roku 2001 a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Podle literární předlohy vznikl i film Želary (2003). Knihy i film spojují osudy obyvatel zapadlé horské osady na moravsko-slovenském pomezí za první republiky a druhé světové války.
 

Nejenom lidové památky Bílých Karpat

větrný mlýn kuželovÚzemí Bílých Karpat charakterizují nejrůznější památky na život našich předků – například muzeum kopaničářských roubených staveb Travičná, soubor chráněných stodol v Hrubé Vrbce, kuželovský větrný mlýn a expozice horňáckého bydlení v Kuželově, muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí, selský domek v Kněždubě, dům s doškovou střechou v Lopeníku, Muzeum Bystřice pod Lopeníkem, zajímavá je též vesnická památková zóna Javorník – Kopánky, obydlí zvěrokleštiče v Komni či Muzeum poslední žítkovské bohyně.
 
Skanzen StrážniceAsi nejznámější muzejní expozicí podhůří Bílých Karpat je strážnický skanzen. Jednou z nejstarších dochovaných staveb je zde Průžkův mlýn. K prohlídce dále lákají domky z Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technické vodní stavby, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství.

Kdo se rád podívá na hrad či zámek může zavítat na zříceninu románského hradu v Brumově, novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích anebo do zámku v Uherském Brodě, který dnes slouží jako muzeum.
 

Nejkrásnější trasy v Bílých Karpatech

Okolo HrozenkovaPo krásách Bílých Karpat vás kromě značených tras KČT provede také deset naučných stezek (Naučná stezka Královec z Valašských Klobouků, NS Javornický hřeben z obce Střelná nebo Lidečko, NS Moravské Kopanice z Žítkové, NS Okolo Hrozenkova ze Starého Hrozenkova, NS Lopeník od obecního úřadu Lopeník, NS Květná, NS Javořinská z Nové Lhoty, NS Vrbecko-Kuželvská z Kuželova, NS Orchidejová z Lučiny u Tvarožné Lhoty a NS Oskerušová z Radějova).
 
Z Valašských Klobouků se vydejte na vrcholky Bílých Karpat, k pozorovatelně Durch, kterou tu před pár lety postavila firma Jánošík jako hold výhledu do krajiny. Cestou se zastavte na rozhledně Královec a pokochejte se rozkošnou chaloupkou a majestátnými jedlemi U Baribala.
 
javorník karpaty východní moravaCesta Marie Kudeříkové vede pěší turisty i cyklisty z Veselí nad Moravou (popř. Strážnice či Tvarožné Lhoty) na vrchol Kobyla (584 m). Studentka a rodačka z Vnorov byla jako aktivní členka protifašistického odboje popravena roku 1943. O osudu dívky, zejména o jejím pobytu v cele smrti, natočil v roce 1972 režisér Jaromil Jireš snímek s názvem „...a pozdravuji vlaštovky“.
 
Tam, kde vyrostly sestry Gabra a Málinka, leží taky Javorník (783 m). Až se půjdete na výlet, vezměte to přes Pláňavy, pozdravte ovečky na kopcích nebo si na chvilku jenom tak lehněte do voňavé trávy. Autobiografické vyprávění Amálie Kutinové přibližuje šťastné dětství dvou sester, přičemž Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela. Čtivé příběhy jsou okořeněny svébytným humorem a jadrným nářečím. Pěkná cesta sem vede z Bylnice po modré značce.
 
Velká Javořina východní moravaVelká Javořina (970 m) je výzvou pro všechny pokořitele „nejvyšších vrcholů“ – jedná se o nejvyšší horu Bílých Karpat. Na Velkou Javořinu je nejkratší cesta z pohraniční vesničky Květná po zelené značce, přes chráněnou přírodní rezervaci Javořina. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka. Celková trasa měří 23 km, cestou potkáte 14 panelů naučné stezky informující o zdejším kraji a jeho obyvatelích. Zpět do Strání se můžete vydat po červené Cestě hrdinů SNP. Jedná se o kus slovenské dálkové trasy po stopách slovenského národního povstání. Měří celkem 770 km, začíná v Dukelském průsmyku a končí u hradu Děvín na hranici s Rakouskem. U nás měří pouze 30 km a vede od vrchu Pod Kykulou kolem Lopeníku a Strání na Velkou Javořinu, aby pak opět uhnula zpět na Slovensko.
 
karpatyMáte chuť si projít celou hřebenovku Bílých Karpat? Krásná houpavá trasa nabízí přes 100 km dlouhý přechod po hřebenu hor. Nastoupit na něj můžete z obce (vlak. zast.) Sudoměřice, po zelené dojít na Mlýnky a poté Měsíčním údolím k Bukovině, přes Slovensko na Tri kopce a na naší Kobylu, Tři kameny, Vysoký Vršek, Novou horu, Kubíkův Vrch, Velkou Javořinu, do Květná a na Velký Lopeník, osadu Vyškovec, Starý Hrozenkov, Žítkovou a po žluté značce na hraničním hřebenu hor na Rozepře a Baštu. Pak vás povede červená na Čerešienky, Javorník, Chladný vrch, do obce Sidonie, na slovenský Biely vrch, český vršek Kosák, Kaňúr, Láz, Končitá a do obce Střelná, odkud už začínají Beskydy.
 
Cyklistům můžeme doporučit okružní trasu Bílými Karpaty se začátkem v Uherském Brodu. Ve Veselí nad Moravou se nachází expozice věnovaná tomuto unikátnímu území.
Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové vychází z Vnorov přes Strážnici do Tvarožné Lhoty a na rozhlednu Šumárník. Pokračuje na vrch Výzkum a Kobylu na slovenské hranici. Hraničním hřebenem pak dojde do obce Šance a na hraniční přechod Velká nad Veličkou/Vrbovce.

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země, až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území Česka, a to v Bílých Karpatech.

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Květomluva – sušírna sv. Františka: Bio byliny a sušené ovoce

Květomluva – sušírna sv. Františka: Bio byliny a sušené ovoce

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je náš milovaný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Pojďte se podívat a ochutnat na Slovácko, co jste ještě neviděli. Užijte si oskoruše: Oskorušobraní na Salaši Travičná v září a Slavnost oskoruší v dubnu ve Tvarožné Lhotě. Celoročně je přístupná 7 km dlouhá Oskorušová stezka se stromy i 500 let starými.

Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech

Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech

Umělá vodní nádrž Lučina je situována v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Kolem vodní nádrže vznikla z významná rekreační oblast.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří na Zlínsku získala v roce 2016 titul Nejlepší sedlák roku. Vznikla v roce 1996 a dnes nemá mezi ekozemědělci v naší zemi obdobu. Jako jediná v celé republice nabízí v bio kvalitě i hermelín.

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.

Městské muzeum Brumov-Bylnice

Městské muzeum Brumov-Bylnice

Stálá expozice muzea je zaměřena na život lidí pod brumovským hradem, na typická řemesla a vybavení domácnosti. Ve výstavních prostorách jsou pořádány archeologické, národopisné i historické výstavy.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Přírodní rezervace Lazy

Přírodní rezervace Lazy

Přírodní rezervaci Lazy tvoří květnatá bělokarpatská louka s prameništi a mokřady v rozsáhlém komplexu jednosečných luk na údolním svahu Vláry pod vrchem Pláňava (598 m). Rozptýlená zeleň včetně solitérních stromů je i uvnitř plochy chráněného území, což způsobuje značnou členitost terénu.

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky

Rezervace Dolnoněmčanské louky ochraňuje bělokarpatské květnaté louky se spoustou solitérních stromů, převážně dubů. Roste zde na 268 druhů vyšších rostlin, na které je vázáno mnoho živočichů, především hmyzu.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Atypická pozorovatelna Durch vznikla roku 2018 dle návrhu architekta Zdeněk Fránka. Zdáli může vypadat jako rám k obrazu této krásné krajiny. Slouží také jako posezení pro kolemjdoucí nebo jako úkryt před nepřízní počasí.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.

Další aktuality

CHKO Beskydy letos slaví 50 let!

Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Beskydy. Byla vyhlášena v březnu roku 1973 a svou rozlohou 1 160 km² je největší chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, kde se nacházejí hluboké lesy a výjimečné pralesní porosty i s více než 300 let starými stromy. Beskydy jsou také domovem vzácných velkých šelem, jako je kočka divoká, rys, vlk nebo medvěd. Nejkrásnější místa na výlet do divoké přírody Beskyd vám doporučí Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Příroda

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku začínají kvést. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2023. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!
Zlínský kraj | Zážitky

Jaro probouzí památky Zlínského kraje

Památky Zlínského kraje se těší na své první návštěvníky, většina z nich otevírá své brány 1. dubna. Portál Kudy z nudu vám přináší, kam se můžete vydat na zajímavý výlet.
Zlínský kraj | Památky

Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

Na Kudy z nudy vám vždy rádi poradíme, kam na pěkný výlet. Nejinak je tomu i nyní, kdy vás pozveme na krásný moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.
Zlínský kraj | Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
Zlínský kraj | Zážitky

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Při toulkách beskydskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Hory, kopce a vrcholky pokryje sněhobílá peřina, horské potoky i přehrady zamrznou a křišťálové rampouchy dodají horským stavbám pohádkový ráz. Všechny krásy přírody je možné si prohlédnout z běžkařských stop, které vás provedou téměř celým pohořím. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy v Beskydech!
Zlínský kraj | Příroda

Dopřejete si saunové rituály ve Velkých Karlovicích

Jedním z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Moderní saunové rituály navíc dokážou pobyt v sauně zpestřit, a ještě zvýšit jeho efekt. Vyhlášené jsou ty v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, při nichž se například používá i med a slivovice.
Zlínský kraj | Lázně a wellness