Úvod > Co chcete dělat? > Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd
Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.
Javorníky jsou součástí Západních Karpat a geomorfologické oblasti Slovensko-moravské Karpaty. Nejvyšším vrcholem Javorníků vrcholem je slovenský Veľký Javorník (1071 m n. m.), nejvyšší horou moravské části Javorníků je Malý Javorník (1019 m n. m.).
 
Klikatící se hřebenová trasa poskytuje velmi krásné výhledy na Vsetínské Beskydy, na Moravskoslezské Beskydy, ale také na jih na Slovensko. Neopakovatelnou malebnost dodávají těmto horám roztroušené samoty a osady, které šplhají až do nejvyšších poloh. A za zimního průzračného vzduchu jsou z odlesněných javornických hřebenů vidět jako na dlani rozeklané masívy Malé Fatry i divoké štíty Tater.
 
Osu pohoří tvoří asi 30 km dlouhý, málo členitý hřbet s vrcholy Kohútka (913 m), Stolečný vrch (956 m), Malý Javorník (1019 m) a nejvyšší Veľký Javorník (1071 m). Až po Malý Javorník vede po hřebeni hranice se SR, dále na východ leží hřbet na území Slovenska. Na jihozápadě je Papajským sedlem oddělena skupina Makyty (922 m). Centrální hornatinu ze všech stran obklopují pásma postupně se snižující vrchoviny.

Součástí Javorníků jsou i Pulčínské skály a okolí Zděchova, které se poněkud liší charakterem terénu od hlavního hřebene. Malebné pískovcové pohoří s charakteristickými skalními útvary však rozhodně stojí za návštěvu.

Na obou stranách hranice objevíte také celou řadu maloplošných chráněných území. Smíšený jedlobukový porost pralesovitého charakteru je chráněn v několika přírodních rezervacích – Razula, Hričovec, Veľký Javorník, Makyta. K nejvýznamnějším chráněným územím na české straně patří Galovské lúky s četným výskytem orchidejí, vstavačů a dalších vzácných druhů rostlin. Na mnoha místech v severovýchodní části pohoří vyvěrají minerální prameny. Jako přírodní památky je chráněn například pramen Vajcovka, pramen Vojtov, který se vyznačuje nepravidelnými úniky metanu.
 

Jak se do Javorníků dostat

Hlavními východisky pro výstup na Javorníky z české strany jsou Vsetín, Hovězí, Huslenky, Halenkov, Nový Hrozenkov, Karolinka, Velké Karlovice a Makovský průsmyk s autobusovou zastávkou U tabulí, ale je možné se na Javorníky dostat i z Lidečka a z Francovy Lhoty. Po hraničním hřebeni vede naučná stezka Javorníky-západ. Hřebenovka je značena červenou barvou s nástupními cestami z údolí. Vede dál i po slovenské části.
 
Autem je oblast dobře dostupná z údolí Vsetínské Bečvy po silnici 487 ze Vsetína až po křižovatku U tabulí v Makovském průsmyku na hranicích.

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Pulčiny

Chata Pulčiny

Francova Lhota, Zlínský kraj
Ubytování v soukromí na Pulčíně

Ubytování v soukromí na Pulčíně

Francova Lhota, Zlínský kraj
Grunt Vráblenka  s chovem huculských koní

Grunt Vráblenka s chovem huculských koní

Valašská Polanka, Zlínský kraj