Úvod > Co chcete dělat? > Jesenická lyžařská magistrála
Jesenická lyžařská magistrála
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Zimní sporty

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.
Jesenická magistrála začíná na konečné v Horní Moravě. Vede po úbočích Podbělského hřbetu přes Návrší, Kladské sedlo a Paprsek na Ramzovou.
 

Ramzová – Šerák - Keprník – Červenohorské sedlo

Nejvhodnějším nástupním místem na západ je Ramzovské sedlo. Při výstupu na Šerák je sice nutno překonat výškový rozdíl téměř 600 m, cesta však není nikde vyloženě strmá. Stoupá se lesy s dílčími výhledy, na vrcholu Šeráku (1 351 m n. m.) jsou holé pláně i nízké smrčky. Přístup sem je možný rovněž lanovkou z Ramzové. Pod vrcholem Šeráku stojí Jiřího turistická chata. Hřebenová trasa se stáčí k jihovýchodu a z nevýrazného sedla stoupá podél tyčí na holý vrchol Keprníku (1 423 m n. m.), odkud se otevírá za příznivého počasí jedinečný výhled na Jeseníky i horské hřebeny od Krkonoš až po Beskydy.

Z holého temene vede sjezd po náročném, často namrzlém terénu do lesa, k rozcestí Trojmezí, výstup nás v závěru úseku přivede k Vřesové studánce pod vrcholem Černé hory (1 333 m n. m.) Lyžařskou pochoutkou je za dobrého sněhu sjezd na Červenohorské sedlo, střídají se rychlejší i pomalejší úseky.
 

Švýcárna – Praděd – Ovčárna

Ze sedla vede nedlouhý výstup na Klínovec a Výrovku (v zimě může být tento úsek uzavřen). Úsek v oblasti Malého a Velkého Jezerníku (1 304 m n. m.) má rovinaté partie a častá stoupání. Hřebenová magistrála ústí na louce u horské chaty Švýcárna. Z Červenohorského sedla sem vede ještě jedna pohodlnější varianta trasy – vpravo od hřebene po modré značce širokou cestou až k rozcestí nad Petrovkou, odtud vlevo po zelené, poněkud strměji se stoupá jen v krátkém úseku pod Malým Jezerníkem. Od Švýcárny se otevírá panorama nejvyšší hory Moravy – Pradědu. Cesta vede mezi nízkými smrčky a podél tyčí stoupá na vrchol Pradědu (1 492 m n. m.) a pokračuje sjezdem holými úbočími ke Kurzovní chatě.

Strmý výstup míří na Petrovy kameny (1 446 m n. m.) a následuje nejexponovanější část hřebene po holých pláních. Celý průběh je označen tyčemi, především za mlhy je třeba zvýšit pozornost a neodbočovat, vlevo od cesty hrozí lavinové svahy v oblasti Velkého kotle. Odpočinout si můžete na Ovčárně, dalším výchozišti tras.
 

Jelení studánka – Alfrédka – Skřítek

Hřebenovka přes Vysokou holi (1 464 m n. m.), Kamzičník, Máj a Jelení hřbet patří k nejlepším výhledovým trasám na Moravě. Jsou na ní jen malé výškové rozdíly. Od Jelení studánky pokračuje dále na chatu Alfrédka a pak pod vrcholem Pecný cestou  k rozcestí Pod Josefínkou, Pod Zelené kameny, Pod Ztracené kameny a na Skřítek. U motorestu na Skřítku končí hřeben Hrubého Jeseníku. Jezdí tudy autobusové spoje z Rýmařova do Šumperka. Po hřebeni Hraběšické hornatiny vede lesy zelená značka. Po úbočí Černých kamenů (952 m n. m.) se spouští Malínským lesem k silnici a do Nového Malína, který leží 4 km na jihovýchod od Šumperka.

Pro zakončení hřebenovky je možno využít od sedla Hvězda žlutou značku do Šumperka, která je značená zimními lyžařskými směrovkami jako zimní cesta Skřítek- Šumperk, nemá prudké výstupy a sjezdy, klesá mírně po širokých lesních cestách a bývá častěji projeta.
 

Změny tras od sezóny 2018/19

Po několika letech jesenická lyžařská magistrála na Olomoucku mění trasu. Důvodem je nedostatek sněhu i kůrovec.

Z magistrály byl vypuštěn nejnižší úsek z Hambalek u Štítů přes Svatou Trojici a Vojtíškov do Hynčic. Změn trasa doznala i v okolí Kladského sedla a hlavního jesenického hřebene. Nově vede přes něj, nikoli níže v okolí Karlova pod Pradědem.

Ze Skřítku mohou běžkaři pokračovat na Hvězdu, do Hraběšic a při dostatku sněhu až do Vikýřovic.
 

Kudy už magistrála nevede:

Z hlavní hřebenové trasy byl vyjmut úsek zelené značky přes Břidličnou horu Jelení studánka – Pecný (1 333 m n. m.) a Pec. Sjezd přes Ztracené kameny ke Skřítku byl místy dosti náročný a vedl lesem.

Ubytování a restaurace v okolí

Motorest Skřítek v Sobotíně

Motorest Skřítek v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj
Motorest Permoník v Sobotíně

Motorest Permoník v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj
Chalupa Pod kopcem Vernířovice

Chalupa Pod kopcem Vernířovice

Vernířovice, Olomoucký kraj
Ubytování na faře v Sobotíně

Ubytování na faře v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj