ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: objevte Toulavu na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje
Příroda

Výlety pro samotáře: objevte Toulavu na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte krásnou turistickou oblast na pomezí středních a jižních Čech? Kopce vlnící se až za obzor, barevné lány obdělaných polí i hluboké lesy... V oblasti nazvané Toulava naleznete to nejtypičtější, čím se vyznačuje česká krajina. Přitom se však jedná o území, které zatím není turisticky příliš známé. Na toulkách Toulavou budete mít turistické stezky sami pro sebe a potkáte takové zajímavosti, které byste v Česku ani nečekali.

Nikde jinde není krajina tak typicky česká jako v Toulavě, turistické oblasti na půli cesty mezi Prahou a Šumavou. Zelené kopce, hluboké lesy a říční údolí, zde střídají malebné vísky, romantické zříceniny a historická města doslova prošpikovaná unikátními památkami. Od Sedlčanska po Bechyňsko, od Mladovožicka po Milevsko a kolem Tábora se rozkládá nejmladší turistický region České republiky Toulava, která  vznikla v roce 2013. Ačkoliv se jedná o region různorodý, spojující okrajové části Jihočeského a Středočeského kraje, svému jménu rozhodně dostojí.

 

Středočeská část Toulavy: Střední Povltaví a Sedlčansko

střední čechyCeduli označující nový turistický region potkáte už nedaleko Sedlčan, ve Středním Povltaví. Tady se v létě nabízí možnost navštívit zříceninu Vrškamýk v Kamýku nad Vltavou anebo na krásnou vyhlídku Solenická podkova nedaleko Zduchovic. V lese u Krásné Hory objevíte viklan Vindiš, přímo v městečku si určitě prohlédněte unikátní kamenný korec. Cestu nádhernou krajinou můžete podniknout z Krásné Hory po zelené k Vrbickému křížku a poté po červené na hřeben Hrby. Zdejší krásná krajina s nádhernými výhledy vás vezme za srdce. A zaručujeme vám, že zde nepotkáte živou duši. Červená značka vás zavede osadami Sychrov a Tuška na Onen Svět. Tady už začíná Jihočeský kraj.

HrbyDo Toulavy patří i krajina kolem Sedlce-Prčice, které se říká Český Merán podle italského města Merano, je totiž proslavená množstvím menhirů, tedy kamenů svisle zasazených do země bez zřejmého opracování. Na západním svahu Javorové hory potkáte například Chlístovské menhiry, tedy tři bloky tvořící půlkruh o průměru osm metrů. Nedaleko se dále nachází jeden z nejzajímavějších českých dolmenů, tedy megalitická stavba z kamenných bloků. Raritou této oblasti je stará poštovna ze Sněžky, který byla nedávno přesunuta k lanovce na Monínci. Nedaleko odtud objevíte vesnickou rezervaci Ounuz nebo 2,5 km vzdálenou Javorovou skálu.
 

Jihočeská Toulava: Od Milevska po Tábor

blataToulava je přímo protkaná naučnými stezkami, po nichž se můžete vydat pěšky i na kole. Poznáte tak třeba jedinečnou oblast Borkovických Blat s rašeliništi či Chýnov, kde můžete navštívit jednu z mála přístupných jeskyní v Čechách. U jeskyně bylo roku 2022 otevřeno nové Návštěvnické středisko se zajímavými expozicemi. Kolem hradu Šelmberk zase narazíte na mlýn, projdete se po břehu říčky Blanice a dozvíte se, jak vypadá poštolka, mihule i velevrub. Pokud jste milovníky tajemna a záhad, projeďte se po stezce na Onen Svět. Začíná na vrchu Semenec u Týna nad Vltavou, kde kdysi bývalo městské popraviště, a končí ve vísce Onen Svět u Kovářova.

Stezka LužniceMezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní se ukrývá oblast Blat, obydlená už od pozdního středověku, kdy ji Rožmberkové nechali odvodnit. Tím vznikl úrodný kus půdy, díky němuž místní zemědělci prosperovali a dali tak vzniknout svérázným vesnicím a bohatě zdobeným krojům.

K dalším zajímavostem Toulavy patří Stezka Best of Europe z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou. Jde o první stezku Best of Europe v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Pěší trasa je tak mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu. Česká republika se tak stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy Příroda

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.

Orlická přehrada neboli Orlík Letní sporty

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou Památky

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou

Na vrchu Choustník asi 20 km od jihočeského Tábora se rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Prohlédnout si dnes můžete mohutné hradby a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Zámek Bechyně – nahlédnutí do života Petra Voka Památky

Zámek Bechyně – nahlédnutí do života Petra Voka

Prohlídková trasa „Život Petra Voka na zámku v Bechyni“ vás zavede do nejintimnějších prostorů Petrova života. Dokládá jeho velkorysou stavební činnost, tvorbu rožmberských umělců a řemeslníků, jimiž se završuje česká renesance.

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika Památky

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem Příroda

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem

Rozhlednu Kovářka najdete na území obce Moraveč – Slapsko u Mladé Vožice. Věž, postavená z kamene, je vysoká 13m s ocelovým točitým schodištěm – po kterém vyjdete-li 50 schodů, ocitnete se v dřevěné vyhlídce, ze které se skýtá nádherný výhled do celého kraje.

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice Příroda

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano.

Památník Prčický škrpál Památky

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Rozhledna na Kupě u Jestřebic Příroda

Rozhledna na Kupě u Jestřebic

Rozhledna stojí na návrší Kupa asi půl kilometru od obce Jestřebice, která je součástí Bernartic ve výšce 503 m n.m.

 Vesnická památková rezervace Ounuz Památky

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Vrch Hrby ve středním Povltaví Příroda

Vrch Hrby ve středním Povltaví

Malá vrchovinka Hrby tvoří přirozenou hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Nachází se nedaleko osady Onen Svět mezi Milešovem a Kovářovem. Jedná se o romanticky vyhlížející zalesněný hřeben s břízami i jehličnany.

Javorová skála v Čertově hrbatině Příroda

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.

Viklan Vindiš u Krásné Hory Příroda

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. m.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.

Husova kazatelna – největší český viklan Příroda

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn Příroda

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci Památky

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci

Jeden z nejvyšších vršků Čertovy hrbatiny, Monínec nedaleko Sedlce-Prčice, pyšně nese české poštovní „nej“. Přestěhovala se sem totiž nejstarší česká poštovna, která léta stávala na vrcholku hory Sněžky.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví Kultura

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Naučná stezka na Onen Svět Příroda

Naučná stezka na Onen Svět

Stezka na Onen Svět se proplétá malebnou jihočeskou krajinou s mnoha zajímavými místy, kde mají návštěvníci možnost setkat se s řadou technických i kulturněhistorických památek. Se svými cca 66 km se jedná o jednu z nejdelších naučných stezek v ČR!

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Kamenný korec v Krásné Hoře nad Vltavou – unikátní památka z doby roboty Památky

Kamenný korec v Krásné Hoře nad Vltavou – unikátní památka z doby roboty

Na náměstí v Krásné Hoře nad Vltavou, městečku ve středním Povltaví nedaleko Sedlčan a přehrady Orlík, stojí unikátní památka z doby roboty – kamenný korec, pomůcka k měření obilí, jíž bývalo ve vsích a městech mnoho, ale jen zde se ji podařilo dochovat.

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou Příroda

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice. Celkem měří 55 km.

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina Příroda

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou Památky

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Selské baroko v Květově Památky

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech Památky

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Další aktuality

Znáte stezku Olšina? Provede vás šumavskými bažinami u Horní Plané

Naučná stezka Olšina vás provede čarokrásnou přírodou v blízkosti stejnojmenného rybníka, který se nachází mezi Lipenskou nádrží a vojenským újezdem Boletice. Chůze v rašeliništích a bažinách je velmi pohodlná, a to díky povalovým chodníkům z akátového a jedlového dřeva. Po cestě potěší nejen děti řada interaktivních prvků.
15. červen 2025 12:00
Příroda, Jihočeský kraj

Na Teplé Vltavě platí stále zákaz splouvání kvůli nízké hladině vody

Vodáci se na horním úseku Teplé Vltavy zatím přiliš neobjevují – regulovan úsek od Soumarského mostu do Pěkné trápí již od května nedostatek vody, nařízen je tak zákaz splouvání. Výška hladiny na Soumarském mostě na Prachaticku aktuálně dosahuje asi 42 centimetrů, lodě přitom smí na řeku minimálně při 50 centimetrech. Národní park Šumava navíc zvažuje změnu podmínek pro splouvání Teplé Vltavy.
15. červen 2025 6:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Kalendář 2025: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
14. červen 2025 12:43
Památky, Jihočeský kraj

Veselské slavnosti nabídnou soutěže, koncerty i plavbu netradičních plavidel po řece Lužnici

Tradiční letní akce ve Veselí nad Lužnicí, to jsou Veselské slavnosti. Letošní ročník se bude konat v pátek 13. a v sobotu 14. června. Příchozí se mohou těšit na víkend plný kultury, soutěží, koncertů, sportovních klání ale také třeba na jízdu z kopce na čemkoliv.
12. červen 2025 8:00
Kultura, Jihočeský kraj

Sedm skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!
9. červen 2025 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jako za Jana Žižky: Trocnov oživí husitská bitva

Archeoskanzen Trocnov a areál Památníku Jana Žižky v jižních Čechách čeká v sobotu 14. června 2025 velkolepá bitva na motivy husitských válek. Program s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky oživí Trocnov také ukázkami středověkých řemesel, dobovou hudbou a nebude chybět ani dětská střelnice anebo zajímavé přednášky.
8. červen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj

Umění ve městě: České Budějovice a další jihočeská města zdobí nevšední sochy

V Českých Budějovicích a širokém okolí probíhá již osmnáctý ročník neobvyklé výstavy Umění ve městě. Centrum města, ale například i Veselí nad Lužnicí nebo Vodňany zdobí unikátní sochy. Galerie pod širým nebem setrvají v jihočeských městech až do 30. září 2025. Prestižní umělecký festival přináší s pod podtitulem Reconnect/Znovunapojení více než 20 sochařských instalací od předních českých i zahraničních umělců.
7. červen 2025 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Hořické pašijové hry chtějí na seznam UNESCO

Tradice starší než 200 let a význam přesahující Šumavu i Česko, to jsou pašijové hry v Hořicích. Jejich představení se koná každý rok v šumavské obci V únoru 2025 byly zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Jde o základní podmínku pro zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, o který Hořičtí usilují již několik let.
6. červen 2025 17:21
Památky, Jihočeský kraj