Úvod > Co chcete dělat? > Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně
Příroda

Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně

U Chýnovské jeskyně mezi Dolními Hořicemi a Chýnovem na Táborsku se nachází návštěvnické středisko se zajímavými expozicemi, které návštěvníky zasvětí do tajemství geologie a mineralogie Chýnovského krasu. Nechybí poutavé představení zatopené části jeskyně nebo informace o životě netopýrů.
Návštěvnické středisko u Chýnovské jeskyně je věrnou kopií bývalé výtopny lokomotiv průmyslové železnice z nedalekého kamenolomu v Pacově hoře, protože je historicky s těžbou vápence úzce spjata – byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Pro výstavbu návštěvnického centra byl využit prostor bývalého částečně zasypaného selského lomu u vstupu do jeskyně. Expozice si klade za cíl přiblížit návštěvníkovi svět krasu a jeskyní ve srozumitelné a atraktivní formě.

V prostorách centra uvidíte mimo jiné krasovou dutinu i umělou jeskyni. Prohlédnete si také leštěné horniny, minerály i exponáty ze sbírek speleologů, jako jsou krápníkovém útvary, archeologické nálezy nebo vybavení jeskyňářů. Zároveň se představí i houby sušené speciální technologií nebo živočichové žijící v jeskyních. Díky novému středisku se nabízí unikátní možnost podívat se i do zatopených částí jeskyně – v kinosále lze zhlédnout desetiminutový dokument mapující právě nepřístupné lokality chýnovského podzemí.

Expozice také připomíná, že jeskyně poskytuje ideální podmínky pro hibernaci deseti různých druhů netopýrů. Na existenci vápenců je také vázán výskyt zvláště chráněných rostlin (kyvor lékařský, kruštík tmavočervený, okrotice bílá, střevíčník pantoflíček) a hub (chřapáče, vzácné bedly, krasočížka žlutá či kačenka česká). Lokalita je významná teplomilnými skalními a suťovými společenstvy. Expozice je ke zhlédnutí v návštěvní době jeskyně.

Ubytování a restaurace v okolí

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Tábor, Jihočeský kraj
Resort Mlýn

Resort Mlýn

Černovice, Kraj Vysočina