Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Krásná Hora nad Vltavou

Krásná Hora nad Vltavou

Idylická krajina středního Povltaví dnes už ničím neprozrazuje, že Krásná Hora vznikla jako hornické město. Právě odtud pocházelo zlato, z něhož dal král Jan Lucemburský razit zlaté mince. Přídomek „nad Vltavou“ se začal používat v roce 1907, aby se Krásná Hora nepletla s obcemi stejného jména.

Krásná Hora nad Vltavou: neznámá zlatá pokladnice českého království

U Krásné Hory se zlato rýžovalo i dolovalo se střídavými úspěchy. Za krále Jana Lucemburského patřila Krásná Hora mezi česká horní města, později během třicetileté války dolování dokonce na čas úplně zaniklo. Největšího rozkvětu dosáhly krásnohorské doly kolem roku 1880, kdy v nich pracovalo 700 horníků a kromě zlata se těžil antimon, amalgam a kyz. V té době byl jejich majitelem Emanuel Kittl, otec budoucí světoznámé operní pěvkyně Emmy Destinové.
 

Zajímavosti krásnohorského náměstí

V centru města stojí kostel sv. Mikuláše, radnice s hodinovou věží, mariánský sloup a památník
letců, kteří tragicky zahynuli při vojenském cvičení roku 1929. Zajímavou památkou je žulový korec, okrouhlá miskovitá míra s malým otvorem na straně, umístěná na kamenném podstavci. Korec sloužil k měření obilí přivezeného na trh; podobné bývaly například v Sedlčanech nebo ve Voticích, ale nikde se nedochovaly. Korec, stará česká míra s obsahem 93,5 litru se dělil na čtyři věrtele, šestnáct měřic, třicet dva žejdlíků a čtyřicet osm pint.
 

Viklan, pohádkový mlýn a rozhledna

Z Krásné Hory se můžete vypravit na krátkou procházku k viklanu ve Vindiši anebo na delší výlet k Orlické přehradě. Nad ní pod vrcholem kopce Krchov u Předního Chlumu stojí rozhledna Milada s nádherným kruhovým výhledem, podívat se můžete i na unikátní kolejový výtah pro lodě u hráze vodní nádrže. Východně od Krásné Hory nad Vltavou leží Bláhova Lhota a nádherný roubený Křížkův mlýn. Patří mezi nejstarší u nás a mlelo se v něm až do konce 19. století.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. m.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník letců je umístěn nedaleko památníku padlých a je věnován třem tragicky zahynulým letcům. Dne 5. září 1929 při závěrečném vojenském cvičení 2. a 5. bývalé pěší divize se srazila blíže Předního Chlumu dvě letadla, pozorovací a stíhací.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Kostel svatého Mikuláše Krásná Hora nad Vltavou

Dominantu Krásné Hory tvoří kostel svatého Mikuláše. Kdo kostel založil, se s určitostí neví. Kostel v obci stál již před rokem 1350, ale v 19. století se najednou sesul. Roku 1855 byl postaven současný kostel sv. Mikuláše. Nachází se zde také vitráž svaté Ludmily.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Koňský víkend u přehrady Orlík – pobyt na farmě Čapí letka

Farma s chovem huculských koní, koz a bernských salašnických psů, která nabízí ubytování v dřevem obložených domcích nebo stanech. Čapí letka má vlastní tábořiště o rozloze 3 ha na okraji malebné vesničky Mokřice nedaleko Orlické přehrady.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Kamenný korec v Krásné Hoře nad Vltavou – unikátní památka z doby roboty

Na náměstí v Krásné Hoře nad Vltavou, městečku ve středním Povltaví nedaleko Sedlčan a přehrady Orlík, stojí unikátní památka z doby roboty – kamenný korec, pomůcka k měření obilí, jíž bývalo ve vsích a městech mnoho, ale jen zde se ji podařilo dochovat.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Památník padlým v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník padlým je umístěn mezi kostelem a školou a byl postaven na počest padlým v první světové válce. Představuje vojína s puškou a tornou, jak se dívá zasmušile do dálky.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Mariánský sloup v Krásné Hoře nad Vltavou

Uprostřed náměstí v Krásné Hoře stojí vysoký Mariánský sloup – oblý sloup s pozlacenou sochou Panny Marie Immaculaty, kterou ulily ze železa rožmitálské hutě roku 1862.
Krásná Hora nad Vltavou, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví