Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Borkovická Blata
Příroda

Přírodní rezervace Borkovická Blata

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka.
Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a pod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto rašeliněly. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety. Mocnost rašeliny dosahovala hloubky 4-8 m.

Aby se podařilo uchránit unikátní zbytky původní přírody vznikly dvě přírodní rezervace Borkovická Blata a Kozohlůdky.

Přírodovědná naučná stezka Borkovická Blata byla vybudována v letech 1979 – 1980. Procházkou po této stezce (délka 6,5 km, cca 2 hodiny) se seznámíte s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou, její florou a faunou a také se něco dozvíte o těžbě rašeliny a o rekultivaci této oblasti. Od roku 2022 vede po prodloužené trase, přibylo i nové stanoviště "rašelinný les".

Blata jsou krásná v každém ročním období. Jarní pohled vrcholí v poslední květnové dekádě. Bělostné okolíky rojovníku prozáří Blata a jeho omamná vůně proniká do okolí. V červnu nás zaujmou něžné kvítky klikvy a na tůňkách vystupují zlatisté kvítky bublinatek. Podzim změní barevnost krajiny. Na polštářích mechu jsou roztroušeny červené korálky – bobule klikev.

Provozovatel

Informační centrum Soběslav

náměstí Republiky 1/I
392 01 Soběslav
Tel.:
+420 381 508 105
Email:
mesto@musobeslav.cz
WWW:
www.musobeslav.cz
GPS:
49,226339 14,636573
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Soběslav
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Sloup u Soběslavi

Hotel Sloup u Soběslavi

Soběslav, Jihočeský kraj
Sportovní aktivity ve Veselí

Sportovní aktivity ve Veselí

Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj
Hotel Lucia ve Veselí nad Lužnicí

Hotel Lucia ve Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj
Pension Na Soutoku

Pension Na Soutoku

Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj