Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí
Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Vydáno 23. května 2021
Pestrá kopcovitá krajina u polských hranic nenabízí jen notoricky známá skalní města Adršpach a Broumovské stěny. Najdete zde tiché kouty nádherných přírodních scenérií, kde se budete toulat zapomenutými obchodními stezkami, bludišti skal i nejedním romantickým údolím. Na své si přijdou i obdivovatelé zámeckých interiérů a do svých expozic zve také Muzeum Merkuru – oblíbená stavebnice z Police nad Metují, kteáí vloni oslavila už 100 let.

Toulky v Jestřebích horách

jestřebí horyZnáte Jestřebí hory? Zalesněný, asi 19 km dlouhý hřeben, probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman nabízí nádherný pohled do širokého okolí. K nejkrásnějším trasám patří hřebenovka Panská cesta, která vede z Odolova (Hospoda U Lotranda) na Paseky (občerstvení Jestřebí bouda neboli Řehačka a chata Čepelka) v celé délce Jestřebích hory. Trasa měří asi 12 km a není příliš náročná.

Kryštofovy kamenyÚzemí se vyznačuje jedinečným přírodním bohatstvím, historickými a kulturními památkami i místy dalekých rozhledů. Hustě zalesněný hřeben Jestřebích hory obklopují Krkonoše, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Broumovské stěny, stolové hory Bor a Hejšovina a Orlické hory. Dohlédnout lze však i na Zvičinu, Trosky, Ještěd a přes vodní nádrž Rozkoš až do oblasti okolo Hradce Králové. K přírodním raritám patří Kryštofovy kameny u Odolova. Odborně se nazývají araukarity – zkamenělé dřevo z období prvohor. Jedná se o prokřemenělé zbytky kmenů kordaitů, což byly dnes již vyhynulé mohutné stromy, rostoucí zpravidla v bažinách (patří k rostlinám, z nichž se později vytvořilo uhlí) či primitivních jehličnanů.

Po délce celého hřebenu Jestřebích hor se táhne obranná linie bunkrů z období II. světové války. K vidění je celá řada menších pěchotních srubů, z nichž některé jsou rekonstruovány.
 

Skalní města, kde budete sami

OstašZatímco v Adršpašsko-Teplických skalách bývá doslova hlava na hlavě (pozor, od 1 .4. 2021 je nutné mít do skal rezervaci), ostatní skalní města Kladského pomezí stojí stranou zájmu turistů, a přitom se jedná o skalní labyrinty s mnoha krásným a unikátními geologickými útvary. Například skalní město Ostaš nedaleko Žďáru nad Metují. Skalní partie Ostaše zpřístupňují dvě turistické stezky vedoucí Horním a Dolním labyrintem. V době válek se mezi tyto skalní útvary chodili ukrývat lidé z okolí, jak dokládá pojmenování 30 metrů dlouhé pukliny ve skále Sluj českých bratří. Po cestě vás jistě zaujme i Čertovo auto, Medvědi nebo Výří brána. Po projití skalním bludištěm se ocitnete na vrcholu hory, kde se nachází Frýdlanská a Krtičkova vyhlídka, ze kterých se vám při příznivém počasí naskytne krásný výhled na Krkonoše a Broumovské stěny.
 
Kočičí skályKočičí skály najdete na zelené značce pod Ostašem. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování. Oproti Ostaši mají Kočičí skály menší plošnou rozlohu a nižší nadmořskou výšku, přesto zde naleznete množství pískovcových skalních útvarů (skalní věže, pilíře a hřbítky) a také i pseudokrasové jeskyně. Skalní městečko se vytvořilo na úzké, ale poměrně dlouhé plošině, zvané Kocouří hřbet. Největším masívem Kočičích skal je skalní útvar Kočičí hrádek skrývající ve svém nitru romantickou soustavu průchodných chodbiček, průlezů, jeskyněk, průchodů, a puklin.
 
sklaní hříby broumovskoNa hřebeni Broumovských stěn nad osadou Slavný se nacházejí pozoruhodné skalní útvary označované jako kamenné nebo skalní hřiby, které vznikly v důsledku erozního působení na různé vrstvy pískovce s různou odolností vůči vnějším podmínkám (voda, vlhkost, silnější kolísání teplot kolem bodu mrazu v přízemních vrstvách vzduchu apod.) Na měkčí noze tedy vyrůstá pevnější klobouk. Nejbližší přístup ke hřibům je z osady Slavný po žluté turistické značce na rozcestí nad Slavným a dále po červené (celkem cca 1,5 km). Ačkoliv za vidění stojí jistě všechny hřiby, ty nejkrásnější se ukrývají mimo značené trasy v lesích.
 
jiráskovy skályVíte, kde hledat Jiráskovy skály? Překvapivě jsou (poněkud neznámou) součástí Adršpašsko-Teplických skal a nachází se nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Nejvyšší vrchol Broumovských stěn, Božanovský Špičák, měří 773 m. Cesta k němu vede skalním bludištěm se zajímavými útvary, které lidé překřtily mnoha jmény ze zvířecí říše, proto se těmto skalám někdy přezdívá „Kamenná Zoo“. Ve skalním městem pod Špičákem najdete ještě například kočku, varana i kačenku či kamenného koníčka. Pěší okružní trasa ze Slavného na Božanovský Špičák měří 10 km.


Krásné výlety podél řek a říček

údolíNejkrásnější procházky okolo šumějících řek a říček najdete u Nového Města nad Metují. Například v blízkosti Bohdašínského potoka se nachází Klopotovské údolí, při jehož začátku objevíte obůrky s ochočenou lesní zvěří. Dětem se budou líbit interaktivní prvky, na kterých si vyzkouší, jak daleko oproti zvířátkům doskočí, porovnají různé druhy dřeva a přesvědčí se, že les je vlastně takovým velkým zvířecím sídlištěm.
 
Údolím Olešenky prochází od Nového Hrádku do Nového Města nad Metují červeně značená Jiráskova cesta. Až do Pekla, na soutok s Metují cesta měří asi 5,5 km. Jedná se i příjemnou procházku okolo říčky Olešenky, údolím schovaným v lese a obklopeným mnoha menšími skalkami. Z velké části cestou prochází i cyklostrasa 4035.

říčka OlešenkaNa soutoku Olešenky a Metuje se nachází další fenomén zdejší oblasti – údolí Peklo. Malebný kaňon je oblíbeným výletním místem už od 19. století, a i dnes z něj vede řada cyklo-turistických cest. Mnozí turisté rádi využijí pohostinnost Bartoňovy útulny, stylové výletní restaurace, kterou navrhl počátkem 20. století proslulý architekt Dušan Jurkovič. Turistická žlutá značka pak vede podél bystré řeky, mezi strmými svahy s bukovými lesy a četnými skalisky a balvany, až do Nového Města (cca 7 km). Na jaře, na podzim nebo po deštích bývá tento úsek oblíbený také mezi vodáky, kteří si užívají zdejší „pekelné“ peřeje.

údolíLibchyňské údolí vytváří Libchyňský potok, pramenící nad Mezilesím v nadmořské výšce okolo 520 metrů a po zhruba 7 kilometrech toku ústící zleva do Metuje poblíž Rezeckého mostu v Novéhm Městě nad Metují. Malebným lesnatým údolíčkem nás provede zelená turistická značka, vedoucí chvílemi po levém, chvílemi po pravém břehu. Asi pětkrát je třeba přejít koryto potoka po dřevěných lávkách.
 

Hrady a zámky Kladského pomezí

kladské pomezí zámek nové městoMilovníci památek mohou v Kladském pomezí objevovat řadu zámků. Sídlem rodu Bartoňů z Dobenína je již od roku 1908 zámek v Novém Městě nad Metují. Kromě dvou prohlídkových okruhů nabízí zámek krásnou procházku zámeckým parkem. Zámecká zahrada i zámecká budova byly naposledy stavebně upraveny arch. Dušanem Jurkovičem v letech 1909–1915.
 
Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy. Současně se u zámku nachází také největší medvědinec v Čechách, kde v současné době bydlí medvědi Ludvík a Dáša.
 
zámek ratibořiceEmpírový zámek Ratibořice je znám především jako letní sídlo Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské. Nenápadné venkovské sídlo posloužilo v době napoleonských válek jako místo k setkání politiků a státníků, jehož výsledkem bylo uspořádání Evropy na několik desetiletí.
 
Jedním z nejstarších historických sídel ve východních Čechách je hrad Vízmburk, někdy označován jako české Pompeje. Jednalo se o velmi mocný hrad, kvalitou rovný královským hradům, který patřil k nejstarším sídlům ve východních Čechách. Jeho sousedi ze Slezska i Lužice se hradu natolik obávali, že ho od majitelů odkoupili a raději nechali zbořit.
 

Muzea, pevnosti a další zajímavá místa

Stavebnice MerkurNávštěvou muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují se dozvíte o historii, ale také i současnosti této jedinečné hračky. Historie výroby hraček zde se datuje od roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor, která vyráběla stejnojmennou stavebnici. Uvidíte zde největší postavenou stavbu z této stavebnice "Ocelové Město" stavitele Jiřího Mládka inspirovaný stejnojmenným románem Julia Verna. Dále je v Muzeu postavené velké kolejiště Merkur "O" v měřítku 1:45 nebo Petřínská rozhledna a jiné zajímavé stavby. Připraven je také prostor pro vaši tvorbu – zapojíte svoji fantazii a budete si moci sestavit vlastní stroj!

Muzeum Božena NěmcováÚplně nová je také muzejní expozice o Boženě Němcové v České Skalici. Hotové bylo sice už v roce 2020, ale kvůli koronaviru ji mnoho lidí zatím nevidělo. Určitě vás zde zaujmou památky na slavnou spisovatelku – nábytek, obrazy, několik kusů skla a porcelánu, její osobní věci – například vějíř ze Slovanského bálu ve Vídni, malé zápisníčky, do kterých si dělala poznámky ze svých cest, nebo duhové skleněné těžítko. Muzeum připravilo také instalaci pokoje, jak mohl vypadat v době biedermeieru. Je tam vystaveno dobové sklo a porcelán z muzejních sbírek, včetně renovovaných dámských šatů, které se v té době nosily. Ve vitrínách jsou k vidění různá vydání Babičky a také knížky pohádek a povídek od Boženy Němcové. V posledních dvou sálech najdete filmografii a odraz díla Boženy Němcové a její korespondence v divadle, poezii, próze a hudbě.

DobrošovDělostřelecká tvrz Dobrošov prochází velkou rekonstrukcí už od května 2018. Oproti minulosti se objekt zvětšil zhruba na trojnásobek původní velikosti. Přibyl velký promítací sál a také moderní audiovizuální expozice. Do podzimu 2021 vznikne na Dobrošově i nové návštěvnické centrum, které turistům nabídne přednáškový sál, občerstvení i sociální zázemí. Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena.
Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Mocný hrad, kvalitou rovný královským hradům, patřil k nejstarším sídlům ve východních Čechách. Jeho sousedi ze Slezska i Lužice se hradu natolik obávali, že ho koupili a nechali zbořit. Pozůstatky hradu objevil roku 1972 pod vrstvou hlíny, vysoké místy až 8 metrů, archeolog Antonín Hejna.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Klopotovské údolí – obůrky s ochočenou lesní zvěří

Klopotovské údolí – obůrky s ochočenou lesní zvěří

Klopotovské údolí u Nového Města nad Metují leží na žluté turistické značce v blízkosti Bohdašínského potoka. Najdete v něm nádhernou přírodu, ale největší atrakcí jsou obůrky s ochočenou lesní zvěří.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Bartoňova útulna v Pekle – restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna v Pekle – restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují.

Kryštofovy kameny u Odolova – zkamenělé stromy v Jestřebích horách

Kryštofovy kameny u Odolova – zkamenělé stromy v Jestřebích horách

Kryštofovy kameny najdete asi jeden kilometr jihovýchodně od Odolova při zelené turistické značce. Jsou známé také pod názvem Kryštofova skála. Jedná se o dva zkamenělé stromy prostoupené slepenci.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Jestřebí hory

Jestřebí hory

Jestřebí hory, součást Žacléřské vrchoviny, jsou většinou zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben. Probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Božanovský Špičák – nejvyšší bod Broumovských stěn

Božanovský Špičák – nejvyšší bod Broumovských stěn

Nejvyšší vrchol Broumovských stěn měří 773 m. Cesta k němu vede skalním bludištěm se zajímavými útvary, které lidé překřtily mnoha jmény ze zvířecí říše, proto se těmto skalám někdy přezdívá „Kamenná Zoo“.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Lesní stezka Obůrka Klopotov

Lesní stezka Obůrka Klopotov

Nově otevřená naučná stezka Obůrka Klopotov v údolí nedaleko historického centra v Novém Městě nad Metují nabízí dětem dobrodružství s jelenem Matějem.

Další aktuality

30.7.
2021
Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Královéhradecko | Životní styl
30.7.
2021
Divadelní festival Jiráskův Hronov již začíná

Divadelní festival Jiráskův Hronov již začíná

Královéhradecko | Zážitky