Úvod > Aktuality > Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací
Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

  • Vydáno3. dubna 2023
Adršpašské skály čeká třetí sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí od roku 2021 zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Adršpašské skályAdršpašské skály v minulosti trápily návaly návštěvníků a častý kolaps dopravy. Docházelo tím i k ničení přírody. Nový rezervační systém má za cíl těmto situacím zabránit. Díky tomu, že si návštěvníci mohou zakoupit online vstupenku i online parkovné na určitý den a hodinu, je tím zaručeno nejen rozmělnění návštěvnosti do celého dne, ale i zmírnění dopravní zátěže. Kapacita je 400 osob ve skalách na hodinu.

Pro návštěvníky, kteří si zakoupí parkovné online je k dispozici jedno ze tří parkovišť na místě. Nákup online vstupenek a parkovného tak pomáhá s regulací návštěvnosti i dopravy. Vstupenku doporučujeme zakoupit alespoň den předem. Nejvyšší návštěvnost skal je mezi 10:00 až 14:00 hodin, přitom otevírací doba skal je od 8:00 do 18:00 hodin. Doporučujeme proto návštěvu naplánovat na 8:00 ráno nebo až na odpoledne či k večeru. Nedisciplinované návštěvníky si dovolujeme upozornit, že na trase prohlídkového okruhu Adršpašských skal probíhají namátkové kontroly vstupenek.
 

Jak na online prodej

Adršpach gotická brankaElektronické "odbavení" není nijak složité. Na webových stránkách si zakoupíte online vstupenku a pokud budete chtít, tak i online parkovací místo. Na webu adrspasskeskaly.cz si během nákupu zvolíte datum a čas návštěvy skal. Každá online vstupenka i parkovné obsahuje speciální QR kód, jak pro snadnou kontrolu ve skalním městě, tak i pro otevření vjezdové brány parkoviště pro řidiče. Občas nastane problém s platbou online. Je nutné, abyste si zkontrolovali u své banky, zda má povolené internetové platby s dvoufázovým ověřováním. Jméno držitele karty je nutné psát bez diakritiky. Vstupenku je možné stornovat, nejpozději však 7 dnů před objednaným termínem návštěvy. Na email vám přijde voucher, který můžete využít v jiný den. Vrácení peněz však není možné.

adršpachStávající prodej na místě zůstal zachován, hrozí ale dlouhé čekání ve frontě. Počet vstupenek na určitou hodinu je omezen, a může se tak stát (zejména během letních měsíců), že budou vstupenky na danou hodinu či den už vyprodané. Návštěvníci bez online vstupenek tak musí počkat několik hodin nebo přijet do Adršpašských skal až další den. Veškeré aktuální informace (počet volných míst ve skalách, informace ohledně parkování... atp.) se dozvíte na webových stránkách adrspasskeskaly.cz, kde si lze, jak jsme již psali výše, také zakoupit vstupenky do skal. Čerstvé informace ze skalního městě obdržíte též na facebooku Adršpašských skal.
 

Pár rad a tipů, které se mohou hodit

  • adršpachCo dělat, když přijedete a skalní město je plné? Doporučujeme zakoupit vstupenku na další hodinu a mezi tím se projít na Křížový vrch, Starozámecký vrch nebo si zajít na oběd do jedné z místních restaurací. Popřípadě se můžete podívat na jiné místo (Teplické skály, Broumovské stěny, Ostaš..) a vstupenku si rezervovat na další den.
  • V nejexponovanější části dne platí také zvýšené vstupné, zatímco od 8:00 do 10:00 a od 14:00 do 18:00 hodin je levnější.
  • Parkovací místo není možné rezervovat online samostatně, bez vstupenky.
  • Pro skupiny od 10 osob existuje možnost rezervace přes formulář adrspasskeskaly.cz/skupiny. Vstupenky zaplatí na místě – v informačním centru u vstupu do skal a dostanou 15% slevu. Nutná je však rezervace předem. zejména v době letních prázdnin, kdy se doporučuje rezervovat lístky minimálně 30 dní předem!
  • skály AdršpachKdo má zájem, může si od dubna do října objednat průvodce v českém, polském, německém a anglickém jazyce. Průvodce stojí 400 Kč a pro školní zájezdy 200 Kč. Komentovaná prohlídka trvá přibližně hodinu.
  • A jak dlouho platí vstupenka? Vstupenku online si zakoupíte na danou hodinu, např. na 8:00, a do skal můžete vejít během hodinového intervalu 8:00 až 9:00 hodin. Jakmile vstoupíte na prohlídkový okruh, nejste limitováni časem a vyjít ze skal můžete kdykoliv. Jakmile ze skal vyjdete, vaše vstupenka přestane platit.
  • Vstup pro psa stojí 50 Kč.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Starozámecký vrch u Adršpachu

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty – první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Další aktuality

Obří akvárium v Hradci Králové má o jarních prázdninách otevřeno i v pondělí

Tropická příroda a květiny Střední a Jižní Ameriky, obří sladkovodní akvárium, v němž žije přes 40 druhů ryb a podvodní tunel umožňující pohled ze dna tůně k hladině – to jsou hlavní lákadla pro návštěvníky Envi domu v centru Hradce Králové. Otevřeno je i v zimním období denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, ale o jarních prázninách je otevřeno i v pondělí, a to od 11:00 do 16:00 hodin.
Královéhradecký kraj | Příroda

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Skalní města Českého ráje jsou romantickou krajinou plnou pískovcových skal a útvarů, která je nádherná v každém ročním období. Fantastická seskupení skalních věží, bloků, průchodů a stěn vznikla zvětráváním různých typů hornin, v našich podmínkách především pískovců. Vydejte se s Kudy z nudy na nejkrásnější místa chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je vůbec nejstarší v České republice (vyhlášena byla již roku 1955). Udělejte si procházku do Prachovských skal, na Hruboskalsko, Malou Skálu, poznejte labyrint Besedických skal či Klokočské průchody!
Královéhradecký kraj | Příroda

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

Před více než 100 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Poznejte národní kulturní památky Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je na památky všeho druhu velmi bohatý. Dovedli byste ale z velkého množství památných míst a objektů vybrat národní kulturní památky? Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. Poznejte široké spektrum národních kulturních památek, které se v Královehradeckém kraji nachází. Vybrat, které to jsou, vám pomůže Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky

Nenechte si ujít volejbal na sněhu – Cev Snow Volleyball ve Špindlerově Mlýně

V roce 2024 bude celé CEV Volleyball European Tour probíhat ve znaku Evropy: Díky úzké spolupráci s Confédération Européenne de Volleyball (CEV) se bude poprvé konat mezinárodní volejbalová série na sněhu, a to již 24. a 25. února ve Špindlerově Mlýně. Turnaje budou probíhat po oba dny ve Skiareálu Svatý Petr. Snow volejbal zároveň usiluje o zařazení do zimních olympijských her.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: skalní města, kde nepotkáte davy lidí a nebudete platit vstupné

Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město znáte jako své boty a chcete navštívit jiná skalní města? Místa podobně krásná, ale často téměř neobjevená, kde se nemusí platit vstupné? Jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte fronty a davy dalších návštěvníků.
Královéhradecký kraj | Příroda

Skiareál v Orlickém Záhoří spouští provoz!

Lyžaři dlouho očekávaný nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří spouští od soboty 10. února 2024 provoz! Nová sjezdovka Orlických hor se nachází pod vrcholem hory Koruna a nabízí 1,7 km pěkného lyžování pro celou rodinu. Ve skiareálu uvítají také vyznavače běhu na lyžích, kteří se mohou svézt lenovkou nahoru anebo dolů.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Stezka korunami stromů v Krkonoších chystá zimní noční prohlídky

Stezka korunami stromů Krkonoše láká o jarních prázdninách na zajímavé noční prohlídky. o celé jarní prázdniny se mohou návštěvníci těšit na osvětlenou trasu po celé délce stezky. Nebudou chybět osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Každou středu se navíc konají komentované prohlídky za doprovodu průvodce Správy KRNAP.
Královéhradecký kraj | Zážitky