Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina
Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

Poslechněte si audio verzi článku
K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Albert Einstein přijel do Prahy v roce 1911, aby nastoupil jako profesor teoretické fyziky na tehdejší německou část Karlo-Ferdinandovy univerzity, dnešní Univerzity Karlovy. Komise, která vybírala nového profesora, už tehdy měla zájem o Einsteina, ministerstvo osvěty ale počítalo s fyzikem Gustavem Jaumanem z brněnské německé techniky. Ten ovšem místo odmítl, a Einstein tak mohl nastoupit na své první místo řádného profesora. Byl to prestižní post, spojený s vedením nového Ústavu teoretické fyziky, ale rozhodlo i to, že mu v Praze nabídli poměrně vysoký plat, a to ročně 8 872 korun. Týdně měl pět hodin přednášek a dvě hodiny cvičení pro zhruba dvacet studentů.
 

Einstein před Prahou

Albert Einstein se narodil 14. března 1879 v německém Ulmu jako syn elektrochemika Hermanna Einsteina a jeho ženy Pauliny. Národností byl Němec, rodina měla židovské kořeny. Od roku 1896 studoval na Spolkové vysoké technické škole ve švýcarském Curychu, později přijal švýcarské občanství. Až do roku 1909, kdy se stal mimořádným profesorem univerzity v Curychu, pracoval na patentovém úřadě.

V době, kdy přijel do Prahy, mu bylo něco málo přes třicet, ale už byl slavný. Mezi jeho objevy patřila speciální teorie relativity (1905) s patrně nejznámější rovnicí na světě E = mc², tedy energie se rovná váze tělesa vynásobené rychlostí světla na druhou, a vysvětlení Brownova pohybu. Nejznámější obecná teorie relativity zatím musela počkat na své objevení až do roku 1915.

V roce 1903 se Einstein oženil se svou první láskou, srbskou matematičkou Milevou Maričovou (1875–1948) a narodili se jim synové Hans Albert a Eduard. V téhle sestavě rodina Einsteinova přicestovala na jaře 1911 do Prahy.
 

Einstein v Praze

Říká se, že právě v Praze našel Einstein cestu ke svému největšímu objevu, obecné teorii relativity. Podle odborníků z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze konečně našel klid a soustředění na práci, podle rozšířených drbů mu v tom výrazně pomohla jeho žena, která prý počítala rychleji než on.

Každopádně Einsteinovi se v Praze zdrželi celkem 16 měsíců. Žili v Třebízského ulici (dnes ulice Lesnická) na Smíchově č. 125. Einstein pracoval v Klementinu, kde přednášel základní fyzikální kurzy, tedy především mechaniku, teorii kontinua, termodynamiku a molekulovou teorii tepla. Každý pátek od osmi hodin večer býval v Ústavu pro teoretickou fyziku ve Viniční ulici na Novém Městě, kde se konaly jeho semináře pro teoretickou fyziku. O jejich obsahu moc nevíme, ale nejspíš hovořil o tom, co ho nejvíc bavilo a čím se právě zabýval.
 

Einsteinovy stopy v Praze

Einsteinův pražský pobyt připomíná Einsteinova ulice v městské části Petrovice a několik pamětních desek, například na domě, kde bydel, a na Staroměstském náměstí na domě U Bílého jednorožce, kde se měl setkat se spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou. Byl tu spokojený? Moc ne. Prahu sice popisoval jako nádherné město, které si zaslouží delší cestu, ale upjaté poměry a lidé, projevující „zvláštní směs stavovské povýšenosti a servility“ a postrádající „jakoukoli laskavost vůči druhým“ ho rozhodně neokouzlili. Na působivého a v přednesu brilantního vědce pražští studenti působili líně a bez velkého zájmu. Ale nedělejme si iluze, mnozí nedokázali ocenit, jak významná osobnost jim přednáší. Ani Einsteina pravidelná výuka ucelených kurzů základů fyziky příliš neuspokojovala, raději bádal a diskutoval. V Praze tak poprvé – a naposled – přednášel fyziku v tomto rozsahu.

Spokojená v Praze nebyla ani jeho žena. Mileva trpěla depresemi, navzdory srbskému původu si tu nenašla přátele a měla pocit, že německy hovořící Praha se na ni dívá spatra. Cítila se izolovaná, a tak se manželé i s dětmi po roce a půl rozhodli odcestovat. Dalším Einsteinovým působištěm se stal Berlín, kde vědec v letech 1914 až 1933 řídil Fyzikální ústav císaře Viléma.
 

Einstein v Americe a dopis pro Gottwalda

V době svého berlínského působení Einstein učinil objevy, které nejvíce otřásly světem, ale změn v jeho životě nastalo víc. Už zřejmě během pražského pobytu navázal vztah se svou sestřenicí Elsou Löwenthalovou, o tři roky starší. Na Valentýna 14. února 1919 se s Milevou rozvedl a téhož roku se oženil s Elsou. V roce 1921 pak za své objevy získal Nobelovu cenu za fyziku, konkrétně za vysvětlení takzvaného fotoelektrického jevu.
Když se Hitler v roce 1933 stal kancléřem, Einstein byl na přednáškách v cizině a do Německa se už nevrátil. Usadil se v USA, kde získal americké občanství a zůstal zde až do své smrti v roce 1955.

Působí na vás nejslavnější vědec všech dob, známý z fotografie s vyplazeným jazykem, jako roztomilý popleta? Nejste daleko od pravdy: dodnes je považován za prototyp „šíleného vědce“, který je milý i roztržitý a neustále něco zapomíná. Závěr života věnoval problematice gravitace, ve volném čase rád plachtil, hlásil se k vegetariánství a zachoval si ryzí humanitu. Nikdy se přímo politicky neangažoval, jeho hlas však bylo vždy slyšet. Když ale v červnu 1950 poslal dopis tehdejšímu československému prezidentovi Klementu Gottwaldovi s prosbou o milost pro Miladu Horákovou, zůstal nevyslyšen.
 

Einstein a seriál Genius

I když mnozí Einsteinovi životopisci popisují Prahu jako nevýznamnou „přestupní stanici“ mezi Curychem a Berlínem, satisfakcí pro české fyziky a fanoušky Einsteina bylo natáčení první řady televizního seriálu Génius. Cyklus popisující Einsteinův život se natáčel právě v Praze. Pokud se chcete dozvědět vše podstatné o Einsteinově životě, jeho vztazích i hlavních vědeckých přínosech, podívejte se na něj. Einsteinovy životní cesty se navíc proplétají se složitými dějinami 20. století do působivé mozaiky.

První řada seriálu se natáčela od srpna 2016 do března 2017. Severočeské muzeum v Liberci se proměnilo v Polytechniku v Curychu, v interiérech liberecké radnice nachystali filmaři Einsteinovu pracovnu a z obřadní síně se na čas stala univerzitní aula, ve které Einstein přednášel. Budova Univerzity v Heidelbergu je ve skutečnosti pražské Rudolfinum, jako městečko Arau posloužil Loket. Točilo se také v Průhonicích, Jablonci nad Nisou, na zámku Sychrov, v Brně, Plzni a na zámku Hrádek u Nechanic. Exteriéry Zemské poradnice u Apolináře v Praze se proměnily ve filmovou univerzitu Princeton, kde Einstein po své emigraci do USA působil. Shodou náhod leží jen pár desítek metrů od někdejší Einsteinovy pracovny ve Viniční ulici, a tak se Einstein po více než sto letech opět vrátil do Prahy.
Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Coudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy

Coudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy

Aristokratický rod Coudenhove pochází z Nizozemí, kde se o něm první zmínky objevují ve 13. století. Do Čech přišli první členové rodiny v době napoleonských válek, k nejznámějším pak patřil Richard Coudenhove-Kalergi (1894–1972), zakladatel myšlenky Panevropy a jeden z duchovních otců dnešní Evropské unie.

Den leváků

Den leváků

Píšete levou rukou? Pak patříte mezi leváky a každý rok 13. srpna můžete slavit Mezinárodní den leváků. Tento den vyhlásil Dean R. Campbell, který v roce 1975 založil organizaci Lefthanders international. Svátek všech levorukých se ve světě slaví už od roku 1976.

Muzeum fantastických iluzí

Muzeum fantastických iluzí

Nejzábavnější muzeum v Praze a jeho fascinující svět neskutečných optických klamů a iluzí. Perfektní zábava pro všechny bez rozdílu věku. Více jak 150 interaktivních zábavných exponátů.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Příběh živé a mrtvé vody:  v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Kavárna Louvre byla založena v roce 1902 a pokračuje v tradici podniku, který byl od počátku špičkou pražského kavárenství i centrem kulturního dění. Nejnovějším počinem je otevření Galerie Louvre, kde na 400 m² můžete zhlédnout či zakoupit soudobé české umění.

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

U příležitosti 667. výročí založení univerzity byla znovu otevřena stálá výstava ve sklepních prostorách Karolina. V expozici je možné si prohlédnout listiny vztahující se k založení univerzity či kopie univerzitní pečeti a žezla.

Městská památková rezervace Praha

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou

Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou

Praha proslula nejen krásnou architekturou, ale také umělci a intelektuály, kteří hledali a stále hledají inspiraci v lahodném šálku kávy a příjemné společnosti. Pokud už jste navštívili všechny hlavní pražské památky, ale k plnému prožitku vám stále něco schází, zkuste zajít do jedné z tradičních kaváren, která na vás dýchne jedinečnou atmosférou. Navštívit můžete řadu proslulých míst, která jsou spjata s významnými postavami českých dějin, i moderní designové kavárny.

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 bude možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Češi jsou národ čtenářů: podle průzkumu přečtou alespoň jednu knihu ročně skoro tři čtvrtiny lidí. Máme rádi detektivky, fantasy, sci-fi a thrillery, naprostá většina preferuje před elektronickými knihami a audioknížkami ty klasické, tištěné, šustící papírem a voňavé. Světovým unikátem je ovšem počet veřejných knihoven: věřte nebo ne, ale Česká republika má nejhustší síť knihoven na světě.

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura