Úvod > Aktuality > Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů
Zážitky

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

  • Vydáno4. října 2020
Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Slavní čeští chemici a jejich vynálezy

heyrovskýJaroslav Heyrovský (1890–1967) – fyzikální chemik a profesor Karlovy univerzity v Praze vynalezl metodu, která dokáže odhalit nepatrné množství látky v roztoku. Zkonstruoval měřicí přístroj zvaný polarograf a položil tak základ nového vědního oboru. Třicet sedm let po vynálezu polarografie převzal Jaroslav Heyrovský 10. prosince 1959 jako první Čech v historii Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Otto Wichterle (1913–1998) – světoznámý chemik a objevitel kontaktních očních čoček je považován za zakladatele makromolekulární chemie. Z jeho dalších 150 vynálezů jsou známy především umělé polyamidové vlákno – silon a hydrogel.

pivovarské kvasinceAntonín Holý (1936 – 2012) byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů.

Gabriela Basařová (1934) působí v oblasti kvasné chemie, oboru pivovarství a sladařství. Je přední mezinárodně respektovanou odbornicí v oboru pivovarnictví, autorkou řady učebnic, teoretických monografií a dalších prací.
 
NanovláknoNanovlákna – nanomateriály jsou nový typ hmoty se zcela odlišnými možnostmi použití než u všech doposud známých materiálů. Objev se zrodil na Technické univerzitě v Liberci a jeho autorem je vědecký tým pod vedením profesora Oldřicha Jirsáka. Průměr nanovláken je výrazně menší než vlnová délka světla, jednotlivá vlákna tak nejsou vidět ani pod optickým mikroskopem. Jejich využití je možné prakticky ve všech oborech lidské činnosti, například v medicíně. V science centru iQpark v Liberci si na demonstračním přístroji Nanospinner můžete vyrobit vzorek nanovlákna, k vidění jsou i makrofotografie textilií z nanovláken.

Umělé cévy – umělá céva impregnovaná kolagenem – tenká bílá ohebná trubička, která je dnes v medicíně samozřejmostí, ovšem svého času přepsala učebnice cévní chirurgie. Vymyslel ji tým vědců a lékařů kolem chirurga Milana Krajíčka. Vývoji umělých cév se věnuje již zmíněná Technická univerzita v Liberci.
 

Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

oto wichterlePříběh Otto Wichterleho, jednoho z nejvýznamnějších českých vědců, zaujme v Národním technickém muzeu každého návštěvníka. V expozici uvidíte jeden z prvních „čočkostrojů“ z roku 1961, lahvičku s částí prvního milionu odlitých čoček, odlévací desku na přípravu prefabrikátů pro výrobu kontaktních čoček soustružením a mnoho dalších zařízení i druhů kontaktních čoček z různých období.

Součástí expozice Národního technického muzea je také funkční model „čočkostroje“ z Merkuru, jehož autorem je sběratel Jiří Mládek.
 

TULaborka v iQlandii

TULaborkaVše o aktuálním výzkumu i objevech na Technické univerzitě v Liberci zjistíte v iQlandii. Zde naleznet especiální expozici s názvem TULaborka.

Technická univerzita v Liberci se v minulosti proslavila nanovlákny. Jak tato pouhým okem neviditelná vlákna vznikají, jaké mají vlastnosti či zhlédnout, jak vypadá jejich výroba v průmyslovém měřítku a dokonce si nanotextilie osahat, to rovněž patří mezi věci, které je možné v expozici TULaborka zažít. Mimo to zde objevíte také model elektronového mikroskopu, dráhu, na které se můžete prohánět s Lego Mindstorms nebo třeba mapa, která ukazuje zdejší region v mnoha vrstvách. V nově vybudované laboratoři je místo pro objevování spousty fyzikálních i chemických zákonů.
 

Edutorium v Techmánii

Edutorium techmánieV plzeňské Techmánii na vás čekají experimenty všeho druhu. U každého exponátu najdete také návod, jak s ním zacházet, tipy na to, co lze s exponátem zkoušet, a vědecké poznatky, které se k exponátu váží.

Ovšem přidat se můžete i do týmu Chemistrů! Chcete se dozvědět, které látky nesmíte doma smíchat nebo proč jedna látka voní pokaždé jinak? Přidejte se k týmu Chemistrů a objevte fascinující svět chemie, která nás obklopuje na každém kroku. Pět vášnivých chemiků vás zasvětí do tajů chemie. Spolu s nimi zjistíte, že chemie je velmi důležitá a nepostradatelná. S každou postavou budete provádět různé experimenty. Uvidíte, jak vzniká popcorn, zavřete se do mýdlové bubliny, zmrazíte si svůj stín a dozvíte se, že superlepidlo je opravdu super. S Chemistry ovládnete chemii!
 

Za pivovarnictvím do Žatce

chmelPokud vás v našem vyprávění zaujaly informace o profesorce Gabriele Basařové a jejím oboru, vydejte se na výlet do Žatce. Právě tady objevíte Chrám Chmele & Piva, jnež je zábavným, poučným komplexem nacházející se v zóně technických památek chmelařství, který svými kořeny sahá do tradice světoznámého chmelařského regionu na severu Čech.

Vývoji chmelařství a vaření piva se věnuje Chmelařské muzeum. Prohlídka trvá cca 60 minut, přičemž po absolvování prohlídky si návštěvník uvědomí co znamená stručný výraz „dobré české pivo“.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Expozice sladovnictví v Žatci

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Další aktuality

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, Aristokratka u královského dvora a Aristokratka pod palbou lásky: to je šest knížek, jejichž autorem je Evžen Boček (*1966), spisovatel a kastelán zámku Milotice. Půvabné barokní sídlo se stalo předlohou pro úspěšnou románovou sérii, podle knížek pak byly natočeny i dva filmy.
Jihomoravský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Pokud jste z Brna a okolí, jistě se vám budou hodit naše tipy, které se zaměří na oblast v těsném sousedství moravské metropole, Moravského krasu, Pálavy, Lednicko-Valtického areálu a Podyjí. Vyberete si z výletů pro fandy přírody, historie i skvělé gastronomie.
Jihomoravský kraj | Letní sporty

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 10. – 11. června 2023. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
Jihomoravský kraj | Příroda

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Šestadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis odstartoval nad hradem Špilberk na konci května. Nebe nad Brněnskou přehradou pak v červnu rozzáří čtveřice soutěžních představeních od 10. června.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Vinné trhy v Čejkovicích vypuknou již tuto sobotu

Tisíce milovníků kvalitního moravského vína, hudby a tance se opět setkají v Čejkovicích. První červnový víkend zde proběhnou čejkovické Vinné trhy s bohatým kulturním programem. Připraveni jsou vinaři z celé obce, aby představili to nejlepší víno v prostorách zámecké zahrady. Letos již XXVII. ročník Vinných trhů, který se uskuteční 4. a 5. června 2023.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!

Památné domky a drobná muzea Slovácka se otevřou turistům během červnového víkendu 3. a 4. 6. 2023. Otevřena budou nejen běžně dostupná muzea a skanzeny, ale také soukromá památková stavení lidového stavitelství anebo menší unikátní expozice, do kterých je běžně vstup omezen anebo se musí dopředu domluvit s majitelem.
Jihomoravský kraj | Památky

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 7. do 11. června 2023 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na 24. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.
Jihomoravský kraj | Příroda