Úvod > Aktuality > Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů
Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

  • Vydáno4. října 2020
Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Slavní čeští chemici a jejich vynálezy

heyrovskýJaroslav Heyrovský (1890–1967) – fyzikální chemik a profesor Karlovy univerzity v Praze vynalezl metodu, která dokáže odhalit nepatrné množství látky v roztoku. Zkonstruoval měřicí přístroj zvaný polarograf a položil tak základ nového vědního oboru. Třicet sedm let po vynálezu polarografie převzal Jaroslav Heyrovský 10. prosince 1959 jako první Čech v historii Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Otto Wichterle (1913–1998) – světoznámý chemik a objevitel kontaktních očních čoček je považován za zakladatele makromolekulární chemie. Z jeho dalších 150 vynálezů jsou známy především umělé polyamidové vlákno – silon a hydrogel.

pivovarské kvasinceAntonín Holý (1936 – 2012) byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů.

Gabriela Basařová (1934) působí v oblasti kvasné chemie, oboru pivovarství a sladařství. Je přední mezinárodně respektovanou odbornicí v oboru pivovarnictví, autorkou řady učebnic, teoretických monografií a dalších prací.
 
NanovláknoNanovlákna – nanomateriály jsou nový typ hmoty se zcela odlišnými možnostmi použití než u všech doposud známých materiálů. Objev se zrodil na Technické univerzitě v Liberci a jeho autorem je vědecký tým pod vedením profesora Oldřicha Jirsáka. Průměr nanovláken je výrazně menší než vlnová délka světla, jednotlivá vlákna tak nejsou vidět ani pod optickým mikroskopem. Jejich využití je možné prakticky ve všech oborech lidské činnosti, například v medicíně. V science centru iQpark v Liberci si na demonstračním přístroji Nanospinner můžete vyrobit vzorek nanovlákna, k vidění jsou i makrofotografie textilií z nanovláken.

Umělé cévy – umělá céva impregnovaná kolagenem – tenká bílá ohebná trubička, která je dnes v medicíně samozřejmostí, ovšem svého času přepsala učebnice cévní chirurgie. Vymyslel ji tým vědců a lékařů kolem chirurga Milana Krajíčka. Vývoji umělých cév se věnuje již zmíněná Technická univerzita v Liberci.
 

Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

oto wichterlePříběh Otto Wichterleho, jednoho z nejvýznamnějších českých vědců, zaujme v Národním technickém muzeu každého návštěvníka. V expozici uvidíte jeden z prvních „čočkostrojů“ z roku 1961, lahvičku s částí prvního milionu odlitých čoček, odlévací desku na přípravu prefabrikátů pro výrobu kontaktních čoček soustružením a mnoho dalších zařízení i druhů kontaktních čoček z různých období.

Součástí expozice Národního technického muzea je také funkční model „čočkostroje“ z Merkuru, jehož autorem je sběratel Jiří Mládek.
 

TULaborka v iQlandii

TULaborkaVše o aktuálním výzkumu i objevech na Technické univerzitě v Liberci zjistíte v iQlandii. Zde naleznet especiální expozici s názvem TULaborka.

Technická univerzita v Liberci se v minulosti proslavila nanovlákny. Jak tato pouhým okem neviditelná vlákna vznikají, jaké mají vlastnosti či zhlédnout, jak vypadá jejich výroba v průmyslovém měřítku a dokonce si nanotextilie osahat, to rovněž patří mezi věci, které je možné v expozici TULaborka zažít. Mimo to zde objevíte také model elektronového mikroskopu, dráhu, na které se můžete prohánět s Lego Mindstorms nebo třeba mapa, která ukazuje zdejší region v mnoha vrstvách. V nově vybudované laboratoři je místo pro objevování spousty fyzikálních i chemických zákonů.
 

Edutorium v Techmánii

Edutorium techmánieV plzeňské Techmánii na vás čekají experimenty všeho druhu. U každého exponátu najdete také návod, jak s ním zacházet, tipy na to, co lze s exponátem zkoušet, a vědecké poznatky, které se k exponátu váží.

Ovšem přidat se můžete i do týmu Chemistrů! Chcete se dozvědět, které látky nesmíte doma smíchat nebo proč jedna látka voní pokaždé jinak? Přidejte se k týmu Chemistrů a objevte fascinující svět chemie, která nás obklopuje na každém kroku. Pět vášnivých chemiků vás zasvětí do tajů chemie. Spolu s nimi zjistíte, že chemie je velmi důležitá a nepostradatelná. S každou postavou budete provádět různé experimenty. Uvidíte, jak vzniká popcorn, zavřete se do mýdlové bubliny, zmrazíte si svůj stín a dozvíte se, že superlepidlo je opravdu super. S Chemistry ovládnete chemii!
 

Za pivovarnictvím do Žatce

chmelPokud vás v našem vyprávění zaujaly informace o profesorce Gabriele Basařové a jejím oboru, vydejte se na výlet do Žatce. Právě tady objevíte Chrám Chmele & Piva, jnež je zábavným, poučným komplexem nacházející se v zóně technických památek chmelařství, který svými kořeny sahá do tradice světoznámého chmelařského regionu na severu Čech.

Vývoji chmelařství a vaření piva se věnuje Chmelařské muzeum. Prohlídka trvá cca 60 minut, přičemž po absolvování prohlídky si návštěvník uvědomí co znamená stručný výraz „dobré české pivo“.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Science centrum iQlandia s planetáriem

Science centrum iQlandia s planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

Expozice sladovnictví v Žatci

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Další aktuality

14.5.
2022
Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů

Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
12.5.
2022
Vila Tugendhat zve na nové okruhy

Vila Tugendhat zve na nové okruhy

Jihomoravský kraj | Památky
5.5.
2022
Na Vranovské přehradě se chystají víkendové plavby

Na Vranovské přehradě se chystají víkendové plavby

Jihomoravský kraj | Zážitky