Úvod > Aktuality > Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren
Gurmánská turistika

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

  • Vydáno7. listopadu 2022
Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.
Kavárny za první republiky ovšem nebyly jen místy, kde se lidé zastavili na kávu a pak honem utíkali dál. Byla to společenská instituce, kde se scházeli přátelé, vedly důležité řeči a rozebírala politika. V době, kdy neexistoval internet, se právě tady daly získat důležité informace, a to jak při společenské konverzaci, tak při četbě novin a časopisů z domova, Evropy i ze zámoří. A také jste mohli potkávat kdejaké známé osobnosti, protože své oblíbené kavárny měli novináři, spisovatelé, divadelníci, architekti, umělci i podnikatelé. A mimochodem, zastávka v kavárně – byť třeba na jedinou kávu – se často protáhla na několik hodin. Schválně, na jak dlouho se protáhne vaše posezení v některé z vybraných kaváren?
 

Kavárna Slavia

Kavárna SlaviaSymbolem kavárenství je známá pražská kavárna Slavia v paláci Lažanských na nároží Národní třídy a Smetanova nábřeží. Otevřena byla v roce 1884 a často sem chodívali umělci z Národního divadla, kteří to měli jen přes ulici. Ke štamgastům patřili herec Jindřich Mošna nebo divadelní režisér Jaroslav Kvapil, Slavii navštěvovali také Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, Karel Teige, bratři Čapkové, Václav Špála či Jan Zrzavý, později pak Václav Havel nebo Václav Černý. Je otevřená denně celý rok od 9 hodin ráno, od 12:00 hodin se můžete těšit na tradiční českou a mezinárodní kuchyni či velký výběr zákusků, a až budete přemýšlet, kde jste viděli sugestivní obraz smutného pána se zeleným duchem, bylo to tady. Jmenuje se Piják absintu a jeho autorem je malíř Viktor Oliva.
 

Café Savoy

Café SavoyOd Slavie stačí přejít přes Vltavu po mostě Legií do Vítězné třídy a jste u další známé pražské kavárny. Café Savoy navazuje na prvorepublikovou kavárenskou atmosféru, nevšední interiér podtrhuje památkově chráněný neorenesanční strop z konce 19. století. Kavárna je proslavená bohatými snídaněmi a pokrmy z gourmet menu, ochutnat můžete například české šneky, telecí brzlík nebo cukrářské výrobky z vlastní pekárny. Jedinou vadou na kráse je obrovský zájem, ovšem místa si můžete rezervovat předem přes internet. Čekání na volný stůl si můžete zkrátit procházkou na Kampu, jedno z nejromantičtějších míst Prahy – od kavárny to sem je doslova pár kroků.
 

Café Louvre

Café LouvreKavárna pojmenovaná stejně jako světoznámá pařížská galerie je otevřená od roku 1902. V Café Louvre na Národní třídě míval svůj stálý stůl herec Eduard Vojan, scházeli se tu spisovatelé Franz Werfel, Max Brod a Franz Kafka, v letech 1911–1912, kdy působil na pražské německé univerzitě, sem chodíval Albert Einstein. Právě tady se v únoru 1925 sešlo osmatřicet spisovatelů na ustavující valné hromadě Československého centra PEN klubu. Jeho prvním předsedou byl Karel Čapek a čestným hostem první penklubové večeře se stal prezident republiky T. G. Masaryk. Místo dodnes dýchá secesí, najdete tu například biliárovou hernu.
 

Kavárna Obecní dům

Obecní důmPři návštěvě Obecního domu v Praze zažijete neopakovatelnou atmosféru zlatých časů secese. Noblesu posledních let habsburské monarchie a prvních let mladé republiky zažijete ve zdejší kavárně s galerií, velkými okny a světelnou fontánou s mramorovým reliéfem nymfy. Kavárna v přízemí jižního křídla se zářivým secesním interiérem je skvělým protějškem Francouzské restaurace Art Nouveau, kterou najdete v pravém křídle. Podnik, poprvé otevřený na Silvestra roku 1911, bývá považovaný za nejkrásnější secesní restauraci na světě.
 

Café Imperial

Café ImperialVýjimečná kuchyně a hlavně výjimečné prostory s unikátními keramickými dekoracemi, to je Cafe Imperial v ulici Na Poříčí. Přijďte si vychutnat snídani obklopeni Art Deco atmosférou! Snídaňový bufet Imperial je vám k dispozici každý den již od 7:00 hodin. Proslavené jsou také zdejší dorty - výjimečné svou chutí a vyrobeny z prvotřídních surovin. Dort si můžete vychutnat v krásném prostředí Café nebo si jej odnést s sebou. Architektonický skvost láká atmosférou ve stylu Grand Café již od roku 1914. Před časem se kavárna proslavila koblihovými bitvami, které znáte z Jirotkova románu Saturnin. Vzpomínáte, jak doktor Vlach rozděloval lidi do tří kategorií podle toho, jak by se zachovali, kdyby se před nimi v kavárně náhle objevila mísa plná pocukrovaných koblih? Nebyla to laciná zábava; mísa stála 1 943 korun, což byl rok prvního vydání slavného románu, a podle pamětníků k takovým koblihovým bitvám docházelo zhruba dvakrát týdně. Dnes jsou koblihové bitvy minulostí, interiéry prošly nákladnou rekonstrukcí a Saturninova mísa odpočívá kdesi v depozitáři.
 

Grand Cafe Orient

Grand Cafe OrientKavárny ve stylu secese, Art Deco či Art Nouveau najdete po celém světě, ale kubistická kavárna je jen jedna. Od roku 1912 sídlí v elegantním domě U Černé Matky Boží v Celetné ulici na Starém Městě v Praze. Dům byl postaven tehdy jedenatřicetiletým architektem Josefem Gočárem. V prvním poschodí navrhl Gočár kubistický bufet-bar „Grand Café Orient“ a veškeré vybavení včetně lustrů a luceren. Kubistická kavárna existovala cca deset let, byla zrušena ve dvacátých letech především z důvodu nemodernosti kubistického stylu. Teprve v dnešní době si uvědomujeme, že kavárny ve stylu secese, art deco najdeme po celém světě, ale kubistická kavárna je jen a pouze v Praze. Přijďte se proto sami přesvědčit do prvního patra Domu U Černé Matky Boží, na Ovocný trh 19, o unikátnosti a nádheře českého kubismu.
 

Kavárna Elektra v Ostravě

Kavárna Elektra v OstravěPřed několika lety se do Ostravy vrátila kavárna Elektra. Jeden z nejznámějších podniků svého druhu sídlil od poloviny dvacátých let minulého století v Nádražní ulici, při svých návštěvách Ostravy sem chodili například i Oldřich Nový nebo Voskovec s Werichem. Dnes se podnik jmenuje stejně jako kdysi, byť většina prvků v interiéru je nová. Prvorepublikový styl ale zůstal zachován, třešničkou na dortu jsou umělecká díla ze sbírek ostravského Domu umění. Tým kuchařů vám zde nabídne bohaté snídaňové, obědové a večerní menu, včetn ěvelkých zeleninových salátů a slaných i sladkých palačinek. Baristé a barmani pro vás připraví různé druhy kvalitní kávy, domácích čajů, světově známých koktejlů a samozřejmostí je i široký výběr destilátů.
 

Kavárna Era v Brně

kavárna EraKavárna Era bývá často označována jako malá sestra slavné vily Tugendhat. Od roku 2021 má nové majitele, manžele Maříkovi, kteří to s ní myslí opravdu vážně a vracejí ji původní lesk  – starají se i o prvotřídní nápoje a skvělou kuchyni. Do částečně odděleného salónku v patře nově vestavěli rumovou stěnu. V přízemí kavýrny Era se po renovaci objevil unikátní klavír, jenž byl vyroben ve stejném roce, kdy byla otevřena Era, a vlastnil jej jeden z žáků Leoše Janáčka. Šéfkuchař s bohatými zkušenostmi ze zahraničí každý den v týdnu nabízí vždy jednu polévku a dva hlavní chody, a to od 11. až do 21. hodiny. Funkcionalistická kavárna Era byla v Brně postavena v letech 1928 – 1929 podle návrhu architekta Josefa Kranze. V roce 1959 byla znárodněna a sloužila jako pivnice. V 70. letech se do kavárny přestěhovala Vysoká škola zemědělská. V 90. letech byla v restituci vrácena dědicům majitele, avšak byla poškozena necitlivými úpravami. Dnes je Era citlivě zrekonstruovaná do původní podoby a opět z ní čiší atmosféra let jejího vzniku, voní kávou a kuchyní z čerstvých a sezonních surovin.


Café Ernst ve vile Stiassni

Café ErnstA ještě jeden tip z Brna – znáte kavárnu Ernst ve vile Stiassni? Jedná se o jedinou expozici, která je současně funkční kavárnou. Je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade. Interiér Café Ernst evokuje prvorepublikovou kavárnu Esplanade (bývala na rohu dnešních ulic Rooseveltovy a Jezuitské, avšak nepřežila bombardování za 2. světové války), kterou navrhl právě Ernst Wiesner. Kavárna v sobě ukrývá i expozici věnovanou architektu Wiesnerovi, jehož stavby jsou dodnes chloubou města Brna. Vznikla přímo v budově vily Stiassni, v prostoru bývalé kuchyně. Její velkou přidanou hodnotou je letní terasa na lodžii, která se otevírá do nejkrásnější části rozlehlé zahrady. Nabídku lahůdek v kavárně inspirovala sama rodina Stiassni. Pěstovali dnes polozapomenuté stromy – kdouloň, mišpule a další. Proto provozovatel pracuej i s kdoulovým a mišpulovým džemem, rebarborou, bylinkami a dalšími plodinami, které tu v zahradě dříve rostly. Objednat si můžete pravou arabskou kávu, nechybí ale ani vína od malých moravských vinařů.
Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou

Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou

Café Ernst je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade. Především je ale životaschopným počinem studia RAW architektů Rusína a Wahly, kteří vytvořili výstavní expozici a pojali ji jako funkční kavárnu.

Cukrárna Myšák v Praze

Cukrárna Myšák v Praze

Ambiente navazuje na prvorepublikovou tradici cukrárny Myšák ve Vodičkově ulici v Praze. Pod vedením cukráře Lukáše Pohla se v něm připravují klasické české zákusky, dorty i poháry doplněné výběrovou kávou.

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.

Kavárna Era v Brně – funkcionalistická stavba s kavárnou

Kavárna Era v Brně – funkcionalistická stavba s kavárnou

Kavárna Era bývá přirovnávána k brněnské Vile Tugendhat. Funkcionalistická stavba v Černých Polích patřila k vyhlášeným místům setkávání brněnské smetánky. Dát si zde kávu můžete nyní i vy.

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Kavárna Louvre byla založena v roce 1902 a pokračuje v tradici podniku, který byl od počátku špičkou pražského kavárenství i centrem kulturního dění. Nejnovějším počinem je otevření Galerie Louvre, kde na 400 m² můžete zhlédnout či zakoupit soudobé české umění.

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Kavárna Elektra je prvorepubliková ostravská kavárna. Nachází se v přízemí někdejšího společenského domu Hornický dům, na nároží Nádražní třídy a Umělecké ulice.

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě

Kubismus v architektuře a užitém umění je ryze český fenomén. K jeho nejslavnějším a nejdůležitějším představitelům patří Dům U Černé Matky Boží. Jeho výjimečnost nespočívá pouze v jeho fasádě, ale i v kubistickém půdorysu a hlavně v průniku kubismu i do interiéru domu.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness