ÚvodAktualityNavštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici
Kultura

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

  • 26. června 2024
Každý poslední víkend v červnu, letos od 27. do 30. června 2024, se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si Mezinárodní folklorní festival Strážnice i příjemnou atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.
StrážniceUž mnoho let začíná Mezinárodní folklorní festival Strážnice neformálně setkáním u busty Slávka Volavého (letos proběhne v pátek 28. června 2024 od 19:00 hodin), zakladatele festivalu, dlouholetého ředitele Ústavu lidového umění a významného strážnického primáše. Festival navštěvují desítky tisíc lidí. Většina z nich vyhledává komponované pořady zasazené do prostředí amfiteátrů v zámeckém parku. Slavnostní zahájení festivalu bude v pátek 28.6. ve 20:00 hodin v amfiteátru Bludník. Rok české hudby připomene česká státní hymna v podání Mladých brněnských symfoniků pod taktovkou Gabriely Tardonové a sborový zpěv účinkujících i diváků. Při tradičním otevření festivalu nebude samozřejmě chybět ani vystoupení Strážničanů, a to tanečníků a tanečnic Věčně mladého Danaje, kteří u příležitosti Roku české hudby mimo jiné připomenou písně k typickému strážnickému párovému tanci danaj, jež ve Strážnici v roce 1892 zapsal Leoš Janáček.

Strážnice muzikantiPořad zahraničních souborů Z krajin za obzorem patří každoročně k těm nejnavštěvovanějším (čtvrtek pro školy, pro veřejnost v pátek a sobotu 22:30 amfiteátr Zámek). V pátek večer můžete přijít i na pořad Z duše země zrozená…, který bude věnovaný Roku české hudby. Začíná ve 20:30 v amfiteátru Bludník. Promítání filmu Zítra se bude tančit všude proběhne o půlnoci v amfiteátru Zámek. Zámecký park bude dějištěm Noci s hudci - zábavy při cimbálových a dechových hudbách, která začne v 19:00 a bude pokračovat až do 02:30 hodin.
 

To nejlepší ze sobotního programu

StrážniceCelodenní sobotní program Zbojníci pod platany s tanečními a hudebními workshopy bude probíhat od 10:00 do 22:00 na loukách u Platanové aleje. Slavnostní průvod účinkujících folklorních souborů, skupin a muzik ulicemi města patří neodmyslitelně k Mezinárodnímu folklornímu festivalu ve Strážnici. Letos vyjde v 15:00 od Skalické brány. Přehlídka výjimečné krásy českých, moravských a slezských písní, tanců a krojů je doplněna ukázkami z kulturního dědictví zahraničních hostů „z krajin za obzorem“. Cílem průvodu bude náměstí Svobody, kde proběhnou krátká konferovaná vystoupení zúčastněných souborů, skupin a muzik. Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se řadí ke stálicím sobotního dne, letos proběhne v areálu amfiteátru Zámek. V sobotu dopoledne od 9:00 do 12:15 se uskuteční semifinále, do kterého postupují tanečníci z regionálních kol. Od 16:30 pak proběhne hlavní finále. Chlapce budou doprovázet místní cimbálové muziky.

Za čěskimi horamiSobotní večer od 20:30 bude patřit pořadu Co Chod, to roztodivná letora. Dozvíte se tak nejen to, jaké měli staří Chodové vlastnosti, ale zdejší moderátoři k tomu přidají také nejrůznější pojmenování (povětšinou posměšná) chodských lokalit. Nejde o nikterak naučný pořad, spíše vás pořadatelé budou chtít pěkně pobavit. K tomu všemu budou samozřejmě k poslechu chodské lidové písně a k vidění chodské lidové tance a kroje. To vše v podání folklorních souborů z Chodska.

Amfiteátr Bludník nabídne od 22:30 Balady. Hudebně-taneční program ukáže divákům různé podoby scénického zpracování lidových balad. Výchozím materiálem byly pro autory pořadu záznamy balad v pokladnicích nejstaršího českého, moravského a slovenského písemnictví (včetně kramářských tisků a duchovních písní), ve sbírkách lidových písní, v materiálech získaných etnomuzikologickými výzkumy. Komu se nebude chtít spát může den zakončit Nocí s hudci, která bude v zámeckém parku probíhat až do 03:00 hod. při cimbálových a dechových hudbách.


Neděle s přáteli a Muškátová píseň

tance myjavaNeděle přinese Tance s přáteli, které se odehrají od 11:00 v amfiteátru Zámek. Stejně jako každý rok si budete moci zatančit a zazpívat spolu se zahraničními účastníky strážnického festivalu. V letošním roce to budou soubory z Indie, Kolumbie, iráckého Kurdistánu, Mexika, Severní Makedonie a Slovenska. A co uvidí a zažijí zahraniční soubory? Určitě jako každý rok – vynikající strážnické publikum plné vděčných diváků, jejich taneční a pěvecké nadání, a především neopakovatelnou festivalovou atmosféru. Vždyť tanec a zpěv jsou projevy, jejichž prostřednictvím můžeme sdílet porozumění a obdiv k tradicím jiných národů i chvíle přátelství a otevřenosti, které v dnešní době tolik potřebujeme.

StrážniceNa prostranství mezi vinařskými búdami se rozezní Muškátová píseň! Není pojmenovaná po stejnojmenné květině, ale samozřejmě po vinné odrůdě. Letošní setkání bude ve znamení oslavy vína, které se „narodilo“ nedaleko od Strážnice v městečku Polešovice a jehož autorem byl Ing. Václav Křivánek ze Šlechtitelské stanice Polešovice. O víně, ale i k vínu budou zpívat ženské a mužské sbory či soubory a hrát budou muziky z nejbližšího okolí, především ze Slovácka.

Festival uzavře nedělní program To nejlepší na konec (neděle 16:00, amfiteátr Bludník). Slavnostní galaprogram na zakončení festivalu není jen prezentací souborů, které v rámci letošního festivalu na pódiích vystoupily.
Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací Gurmánská turistika

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.

Pravidelné lodní linky na Baťově kanále

1. 5.30. 9.
Pravidelné lodní linky na Baťově kanále

Od května do konce září jsou v provozu pravidelné plavby na výletních lodích po Baťově kanále. Lodě jezdí na menších úsecích, loď řídí kapitán a na palubě bývá i průvodce. Lístky je lepší si předem rezervovat, či zakoupit online.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Zážitky

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Oskeruše – strom Slovácka Kultura

Oskeruše – strom Slovácka

Znáte největší ovocný strom Evropy? ... a víte, že má léčivé plody ve všech skupenstvích použití, od sušených, přes mošty a marmelády až po jedinečnou pálenku? I vy si můžete na Slovácku v jeho stínu odpočinout!

Přístav Strážnice na Baťově kanále Letní sporty

Přístav Strážnice na Baťově kanále

Ve Strážnickém přístavu na Baťově kanále můžete se svou lodí zakotvit anebo si zde naopak lze půjčit čluny i kajutové lodě.

Zámek Strážnice – Národní ústav lidové kultury Památky

Zámek Strážnice – Národní ústav lidové kultury

Zámek, obklopený rozsáhlým parkem je ozdobou města Strážnice. Stálý prohlídkový okruh s historickou knihovnou a nově otevřená zámecká kaple s vysoce cenným oltářem.

Do Strážnice nejen za akcemi Letní sporty

Do Strážnice nejen za akcemi

Strážnice na jihovýchodní Moravě je známá jako kulturní město, kde se tradičně koná vyhlášený folklórní festival a řada významných kulturních akcí. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou se středověkým opevněním a řadou památek.

Další aktuality

Shakespeare v Brně zase nemá prázdniny: Letní shakespearovské slavnosti zvou na Špilberk

Shakespearovy slavnosti začaly v Brně na Špilberku v pondělí 15. července 2024 a opět do moravské metropole přináší bohatý program. Diváci Slavností si tento rok užijí novou komedii Marná lásky snaha slavného anglického dramatika, od jehož narození letos uplynulo 460 let. Letos se na nádvoří hradu Špilberk odehraje ještě 14 představení v hvězdném obsazení. Shakespearovské letní slavnosti v Brně pak zakončí 7. srpna magická komedie Bouře.
17. červenec 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!
17. červenec 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Miroslav o víkendu provoní meruňky

Od 19. do 21. července 2024 proběhne v Miroslavi největší místní kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Letos již 33. ročník akce nabídne nákupy všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, španělskou drezúru koní, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.
15. červenec 2024 14:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Zámecké interiéry

Zámek Uhečice otevřel v letošní sezóně zcela novou trasu. Jedná se o celkem sedm nově zpřístupněných místností ve východním křídle zámku, včetně jedinečné Andělské chodby. Ta je unikátní a v obdobném rozsahu nevídaná především vrcholně barokní štukovou výzdobou. Východním křídlem zámku provede zájemce trasa nazvaná „Zámecké interiéry“.
14. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.
8. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj