Úvod > Aktuality > Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici
Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

  • Vydáno23. června 2022
Každý poslední víkend v červnu, letos od 23. do 26. června, se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si Mezinárodní folklorní festival Strážnice i příjemnou atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.
StrážniceUž mnoho let začíná Mezinárodní folklorní festival Strážnice neformálně setkáním u busty Slávka Volavého (letos proběhne v pátek 24. června 2022 od 19:00 hodin), zakladatele festivalu, dlouholetého ředitele Ústavu lidového umění a významného strážnického primáše. Festival navštěvují desítky tisíc lidí. Většina z nich vyhledává komponované pořady zasazené do prostředí amfiteátrůzámeckém parku. Slavnostní zahájení festivalu bude v pátek 24.6. ve 20:00. O taneční čísla se jako každoročně postarají zkušení členové strážnických folklorních souborů. Součástí večera bude také předání Ceny Ministerstva kultury za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru za rok 2021.

Strážnice muzikantiPořad zahraničních souborů Z krajin za obzorem patří každoročně k těm nejnavštěvovanějším (pátek 20:30 amfiteátr Bludník a sobota 20:30 amfiteátr Zámek. V pátek večer můžete přijít i na pořad Po nezarostlém chodníčku (od 20:30, amfiteátr Bludník), který je věnován Leoši Janáčkovi jako sběrateli lidových písní a tanců. Dále bude na programu vystoupení Psohlavci a promítání filmu Frona (od 22:30, amfiteátr Zahrada). Zámecký park bude dějištěm Noci s hudci - zábavy při cimbálových a dechových hudbách, která začne v 19:00 a bude pokračovat až do 02:30 hodin.
 

To nejlepší ze sobotního programu

StrážniceCelodenní sobotní program Zbojníci pod platany s tanečními a hudebními workshopy bude probíhat od 10:00 do 21:30 na loukách u Platanové aleje. Židovská hudba a zpěv se představí v synagoze v 11:00 a 14:00 hodin. Uslyšíte posvátné a profánní melodie v hebrejských a jidiš písních.

Pořad věnovaný vybraným kalendářním obyčejům a zvykům z Hanáckého Slovácka to je Naša dědina, oblíbený pořad odehrávající se v areálu skanzenu, ůetos od 11:00 do 16:30 hodin. Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se řadí ke stálicím sobotního dne. V sobotu dopoledne se uskuteční semifinále, do kterého postupují tanečníci z regionálních kol. Od 16:30 pak proběhne hlavní finále. Chlapce budou doprovázet místní cimbálové muziky. Soutěž můžete pozorovat v amfiteátru Zámek.

Za čěskimi horamiSobotní večer bude patřit naší i zahraniční lidové muzice – od 17:30 se představí v amfiteátru Zahrada folklor Lužických Srbů v pořadu Za čěskimi horami. Od 20:30 bude na stejném místě probíhat již zmíněné pokračování pořadu Z krajin za obzorem zahraničních účastníků festivalu. Amfiteátr Bludník bude od 22:30 dějištěm pořadu Haná úrodná a neznámá. Jedná se o nezvykle svižnou procházka časem, která poodhalí alespoň část tajemství: od pohanského dědictví přes vzájemné inspirace mezi zámeckými pány a robotníky, hledání krále Ječmínka, vojenské smutky i projevy ryzí zbožnosti až po tzv. hanáckou operu, bôchte, tvargle a zabijačku. Komu se nebude chtít spát může den zakončit Nocí s hudci, která bude v zámeckém parku probíhat až do 03:00 hod. při cimbálových a dechových hudbách.


Neděle s Bonapartem i slovenským tancem

tance myjavaNeděle přinese pokračování Zbojníků pod platany, ale také pořad Když Bonapart vojny začal, který proběhne od 10:30 v amfiteátru Zahrada. Diváci se mohou těšit na lidové písně a pochody z jižních Čech, které pocházejí a týkají se doby francouzských a napoleonských válek nebo vypravují o některých významných osobnostech tehdy v jižních Čechách vládnoucího rodu Schwarzenberků. Hosté ze Slovenska se pochlubí ve 14:15 hodin programem Visoko som viskočel, který se bude věnovat tancům s vyhazováním z myjavsko-trenčínské oblasti a tylové paličkované krajce Myjavské pahorkatiny – oba folklórní skvosty byly zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví Slovenska.

StrážniceFestival uzavře nedělní program To nejlepší na konec (neděle 15:30, amfiteátr Bludník). Slavnostní galaprogram na zakončení festivalu není jen prezentací souborů, které v rámci letošního festivalu na pódiích vystoupily. Je také pomyslnou tečkou za třídenním festivalovým děním. Pořadem provede moderátor Petr Ryšavý. Diváci tak budou svědky seskupení toho nejkvalitnějšího, co bylo letos k vidění. Důležitým úkolem závěru pořadu je předání Ceny MFF a titulů Laureát MFF za festivalový ročník 2022 a také rozloučení se zahraničními soubory. Diváci se mohou těšit na celou řadu atraktivních vystoupení, a proto určitě nebude nouze o bouřlivé ovace. Oficiální závěr pořadu pak bude patřit jako vždy řediteli Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a vlajkonošům.
Zámek Strážnice – Národní ústav lidové kultury

Zámek Strážnice – Národní ústav lidové kultury

Zámek, obklopený rozsáhlým parkem je ozdobou města Strážnice. Stálý prohlídkový okruh s historickou knihovnou a nově otevřená zámecká kaple s vysoce cenným oltářem. 3D expozice Lidový oděv na Moravě a Hudební nástroje v lidové kultuře. Výstava obrazů Cyrila Mandely a loutek Milana Knížáka.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá a povětří léčí. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Do Strážnice nejen za akcemi

Do Strážnice nejen za akcemi

Strážnice na jihovýchodní Moravě je známá jako kulturní město, kde se tradičně koná vyhlášený folklórní festival a řada významných kulturních akcí. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou se středověkým opevněním a řadou památek.

Oskeruše – strom Slovácka

Oskeruše – strom Slovácka

Znáte největší ovocný strom Evropy? ... a víte, že má léčivé plody ve všech skupenstvích použití, od sušených, přes mošty a marmelády až po jedinečnou pálenku? I vy si můžete na Slovácku v jeho stínu odpočinout!

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.