Úvod > Aktuality > Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival

Vydáno 18. června 2017 Kultura
Každý poslední víkend v červnu, letos od 22. do 25. června, se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.
StrážniceUž mnoho let začíná festival neformálně setkáním u busty Slávka Volavého (pátek 23. června 2017 od 19:00 hodin), zakladatele festivalu, dlouholetého ředitele Ústavu lidového umění a významného strážnického primáše. Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici navštěvují desítky tisíc lidí. Většina z nich vyhledává komponované pořady zasazené do prostředí amfiteátrůzámeckém parku. Slavnostní zahájení festivalu bude v pátek 22.6. ve 20:30. O taneční čísla se jako každoročně postarají zkušení členové strážnických folklorních souborů.

V pátek večer můžete přijít i na pořad Tři mušketýři (od 22:45, amfiteátr Bludník), který je věnován nedožitým 95. letům primášských a lidských osobností Vítězslava Volavého (1922—1983), Jiřího Petrů (1922—1984) a Jaroslava V. Staňka (1922—1978). Byli jen tři, a přesto měnili historii. Jejich mečem byl smyčec, štítem talent, pokora a úcta. V pořadu se představí nejen jejich přímí pokrevní pokračovatelé těchto muzikantských mušketýtů, primášů z Dolňácka, ale také výběr (či lépe řečeno zlomek) muzik, zpěváků a tanečníků, kteří kráčejí v jejich stopách jako mušketýrská armáda.
 

Velká festivalová pódia

Strážnice muzikantiPořad zahraničních souborů Z krajin za obzorem patří každoročně k těm nejnavštěvovanějším (pátek 21.00 amfiteátr Bludník, sobota 22:30 amfiteátr Zámek, neděle 14:00 amfiteátr Bludník). Tématem budou Mezinárodní dudácké kontrasty a Letem světem s čertovským měchem. Na procházku dudáckou hudební a taneční tradicí různých evropských regionů zve letošní pořad zahraničních souborů, který nabízí řadu inspirativních mezikulturních setkání i dudáckých kontrastů.

V pátek od půl jedenácté večer můžete, kromě již zmíněných Třech mušketýrů, navštívit program s poetickým názvem O lásce všelijak písní (od 22:45 hod., amfiteátr Zahrada). Láska, nejušlechtilejší lidský cit, pronikla i do písní. Co na milostných písních udivuje nejvíc, je jejich poetika. Odkud se vzaly ty nádherné básnické obrazy u lidí, kteří mnohdy neuměli číst ani psát? V žánru lidových písní mají písně o lásce nejčetnější zastoupení. Zazní jak písně lyrické, tak balady. Ačkoliv půjde především o tradiční podobu písní, prostor dostane i osobitý způsob jejich interpretace. Materiálově pořad čerpá především z písňového materiálu z moravsko-slovenského pomezí, z oblasti Bílých Karpat a Valašska.

VerbuňkSoutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se řadí ke stálicím sobotního dne. V sobotu dopoledne se uskuteční semifinále, do kterého postupují tanečníci z regionálních kol. Od půl třetí odpoledne pak probíhá hlavní finále. Chlapce budou doprovázet cimbálové muziky Burčáci, Šmytec a OLiNa.

Jednou za dva roky se vrací na festival Domovina, pořad národnostních menšin žijících na území České republiky (sobota od 18:00 hod, amfiteátr Zahrada). V naší zemi žily vždycky různé etnické minority. Některé po celá staletí, jiné jen pár desetiletí. To ale není podstatné. Rozhodující je, že zde žít chtějí, že se u nás mohou cítit volně, svobodně, že mohou žít svými tradicemi. Tradičně mohou diváci nahlédnout do kultury slovenské, ruské, ukrajinské, židovské, chorvatské, řecké a dalších.

StrážniceSobotní podvečer patří už tradičně pořadům regionálních folklorních sdružení. V přehlídkovém programu V dobrém sme sa zešli se v amfiteátru Zámek od 18:00 hodin představí folklorní soubory z Plzeňska, Prácheňska, horského Lašska, uherskohradišťského Dolňácka a Valašska. Na stejném místě můžete potom (od 22:30 hodin) vidět Portášské chodníčky, pořad věnovaný třístému výročí založení Portášského sboru.

Festival uzavře nedělní program To nejlepší na konec (neděle 15:30, amfiteátr Bludník). Slavnostní galaprogram na zakončení festivalu není jen prezentací souborů, které v rámci letošního festivalu na pódiích vystoupily. Je také pomyslnou tečkou za třídenním festivalovým děním. Pořadem provede moderátorská dvojice David Pavlíček a Ladislav Šimeček. Diváci tak budou svědky seskupení toho nejkvalitnějšího, co bylo letos k vidění.
 

Do Strážnice za tancem a zpěvem

StrážniceMnoho návštěvníků strážnického festivalu vyhledává možnost aktivně si odpočinout, zatancovat si a zazpívat. Většinou se tak děje u dechových a cimbálových muzik v parku při Zábavách a Nocích s hudci. Stejně jako v každém roce jsou i letos připravené cimbálové muziky a dechové hudby, se kterými se můžete setkat na obvyklých scénách v zámeckém parku – Pod Šancama, U Hájenky, U amfiteátru Zámek a Na Ostrůvku. Popravdě řečeno, zde mají diváci k lidové a zlidovělé písni nejblíže a často dochází k proměně, kdy se z návštěvníka festivalu stává účinkující, ať už si to rozdá s "konkurenty" ve zpěvu, nebo využije hudebního doprovodu k tanci. Tady folklor prostě žije, tady se zpívá, tancuje a pije… V pátek 23. se bude zpívat a tancovat od 19:00 do 2:30 v zámeckém parku, v sobotu 24. června na stejném místě od 12:00 do 3:00 hodin a v neděli 25. června pak decentně od 10: do 17:00 hodin.

Dlouholetou stálicí programové struktury strážnického festivalu je i „škola tance“, která umožňuje návštěvníkům a návštěvnicím slavností osvojit si tradiční tance zemí či regionů, odkud přicházejí zahraniční účinkující. Tance s přáteli se zahraničními soubory si nenechejte ujít v neděli od 10:30 hodin na jevišti amfiteátru Zámek.
 

Dětská Strážnice

Dětská StážniceSoučástí strážnických slavností budou také pořady 35. ročníku Folklorního festivalu Dětská Strážnice. Tradicí se stal zábavný večer pro děti na Ostrůvku Hudební pohlazení (čt 19:30) a tvůrčí dílny pro děti Časem zpátky do pohádky v pátek celé dopoledne na louce u Platanových alejí.

V páteční nabídce má své místo projekt Tady jsme doma – regionální folklor do škol (od 17: hod., skanzen-amfiteátr). Jeho inspirací je letos práce hospodyně. Děti poznávají koloběh práce hospodyně, neboť dvůr a vše kolem něj, byl její doménou.

Pořad dětských folklorních souborů U maminky (so 10:30) nabídne vzpomínky na vyprávění maminky. Maminka své vzpomínky vypráví a předává dětem. Vrací se do doby, kdy pro ni byly nejdůležitější panenky, ukolébavky, písně. Nebylo jen lásky, ale také sháňky a přičinění: tu přinést polínka do kamen, tu pomáhat s praním prádla nebo zavolat kominíka, když kouřila kamna.

StrážniceLidový ornament a malérečky jsou tématem pořadu Dětský dvůr: Malérečko, moje šecko (so 10:30 až 17:00, skanzen-areál). V programu Dětského dvora vám organizátoři ukáží krásu ornamentů a inspiraci nimi. Sami si můžete zkusit něco namalovat, vytvořit.

Nechybí ani Muzičky, přehlídka dětských lidových muzik (so 15:00, skanzen-amfiteátr). Pod záštitou Ministerstva kultury a se v říjnu 2016 uskutečnila v Národním ústavu lidové kultury mezinárodní dílna dětských muzik. Vystoupí Cimbálová muzika Fěrtúšek ze ZUŠ V. Petrželky, Ostrava-Hrabůvka, Dětská lidová muzika Osminka ze ZUŠ Taussigova, Praha 8 a Detská ľudová hudba spod Rokoša ze ZUŠ Bojnice, pobočka Nitrianske Rudno.

Dětská Strážnice vyvrcholí pořadem Máme to v rodině: maminky a dcery zpívají na společném pódiu (ne 10.30, skanzen-amfiteátr).
CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Národní ústav lidové kultury - Expozice hudebních nástrojů na zámku Strážnice

Národní ústav lidové kultury - Expozice hudebních nástrojů na zámku Strážnice

Expozice „Nástroje lidové hudby v České republice“ je zpřístupněna ve druhém poschodí strážnického zámku – sídle Národního ústavu lidové kultury. Tato ve středoevropském měřítku ojedinělá expozice je zdrojem poučení o vývoji nástrojů lidové hudby a o významu hudební tradice v životě člověka.

Oskeruše - strom Slovácka

Oskeruše - strom Slovácka

Znáte největší ovocný strom Evropy? ... a víte, že má léčivé plody ve všech skupenstvích použití, od sušených, přes mošty a marmelády až po jedinečnou pálenku? I vy si můžete na Slovácku v jeho stínu odpočinout!

Do Strážnice nejen za akcemi

Do Strážnice nejen za akcemi

Strážnice na jihovýchodní Moravě je známá jako kulturní město, kde se tradičně koná vyhlášený folklórní festival a řada významných kulturních akcí. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou se středověkým opevněním a řadou památek.

Skanzen Strážnice - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy je ukázkou lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka. Skanzen je proto rozčleněn do areálů představujících tyto regiony.

Zámecké sklepy Strážnice - prohlídky historických sklepů s degustací

Zámecké sklepy Strážnice - prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.