Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Linharta – tichý svědek zaniklé obce Mušov
Kostel sv. Linharta – tichý svědek zaniklé obce Mušov
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> kostel sv. linharta.JPG ">
Přidat foto
Památky

Kostel sv. Linharta – tichý svědek zaniklé obce Mušov

Mušovský kostel svatého Linharta stojí na ostrově uprostřed Věstonické nádrže u Ivaně u Pohořelic. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava, není běžně přístupný.
Kostel sv. Linharta vznikl před polovinou 13. století v souvislosti se založením obce Mušov. Původní kostel měl o polovinu menší půdorys než dnes. K jeho zvětšení došlo při gotické přestavbě – nová loď byla rozšířena a starý presbytář nahradilo prostorné kněžiště. Kostel se stal cílem poutníků putujících ke svatému Linhartovi, patronovi vězňů a zločinců. Tradice se zachovala až do poloviny 17. století.

Za třicetileté války zanikly poutě a zdejší fara byla přičleněna k obci Perná. Ve 2. polovině 18. století se kostel dočkal další přestavby, tentokrát barokní. Největší změnou byla výstavba nové severní věže, která nahradila původní románskou. Poslední výraznou změnou vzhledu prošel kostel na počátku minulého století, kdy získal novogotickou podobu.

Navzdory odporu obyvatel Mušova musela obec na konci 70. let ustoupit výstavbě novomlýnských nádrží. Ještě předtím v roce 1975, kdy začala stavba Horní nádrže, zanikly rozsáhlé lužní lesy evropského významu s vzácnými druhy mokřadní fauny a flóry. Vojska ministerstva vnitra srovnala se zemí více než sto rodinných domů, přestěhovat se muselo zhruba pět stovek lidí. Starousedlíci si mohli vybrat – buď získat náhradní bydlení, nebo finanční kompenzaci. V lednu 1980 byl Mušov vymazán ze seznamu obcí v Československu, o sedm let později obec definitivně pohřbily miliony kubíků vody. Díky úsilí památkářů zůstal zachován alespoň kostel sv. Linharta, který dodnes stojí na malém na ostrůvku uprostřed střední novomlýnské nádrže, která je od roku 1994 přírodní rezervací, takže není běžně přístupný. Od roku 1999 byla majitelem kostela obec Ivaň. Od roku 2008 se v létě o ostrůvek a další ostrovy stará kyjovské občanské sdružení pro drogově závislé Krok. Samotná stavba je staticky zajištěná, ale celková oprava kostela by podle údajů z roku 2012 mohla dosáhnout až 16 milionů korun. V roce 2012 byl převeden zpět do majetku Pasohlávek. Kolem kostela se nacházel hřbitov.

Dne 15. června 2015 byla spuštěna veřejná sbírka, která má za cíl shromáždit finanční prostředky určené k záchraně kostela sv. Linharta.

Ubytování a restaurace v okolí

Amenity Penzion Horní Věstonice

Amenity Penzion Horní Věstonice

Horní Věstonice, Jihomoravský kraj
Vinařství Červinka – vinohrady pod Pálavou

Vinařství Červinka – vinohrady pod Pálavou

Horní Věstonice, Jihomoravský kraj
Fara sv. Rozálie v Horních Věstonicích

Fara sv. Rozálie v Horních Věstonicích

Horní Věstonice, Jihomoravský kraj