Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2022
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2022
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2022

  • Vydáno26. května 2022
Mát rádi dobré jídlo a pití? My také, a navíc právě pro vás máme tipy na food festivaly ze všech krajů České republiky. Užijte si s rodinou a přáteli báječné gastronomické akce pod širým nebem. Dopřejte si českou klasiku, zahraniční laskominy i jídla z neobvyklých surovin, a zažijte ono pověstné „nebe v hubě“. Portál Kudy z nudy vám přeje skvostné gurmánské zážitky a dobrou chuť!
Pohled na svět: růžový přes sklenku růžového vína…
…a voňavě modrý přes borůvkové smoothie.

1. Praha a Francouzský trh na Kampě

Praze jen těžko najdete místo, které má větší francouzský šarm než Kampa. K dokonalosti chybí jediné, a to Francouzský trh – Le marché français. Na pět dní od 12. do 17. července 2022 zaplní pražský ostrov stánky se sýry, klobáskami, paštikami, víny a řadou zajímavých a nevšedních produktů. Můžete ochutnávat a nakupovat speciality z Korsiky či klasiku v podobě makronek a tartaletek. Francouzský trh na Kampě také nabízí kulturní zážitek v podobě hudby ve francouzském stylu anebo výrobky z levandule, olivy a olivové oleje, květiny, kosmetiku, mýdla a dekorační předměty. Tip na výlet v okolí ani nemusíme doplňovat: stačí se toulat uličkami Kampy a Malé Strany, užívat si výhledy a plavby na Čertovce a k tomu mlsat třeba sladké i slané bretaňské palačinky.
 

2. Středočeský kraj a Všechny chutě světa v Dobřichovicích

Chcete ochutnat dobroty z celého světa? Pak se 18. června 2022 vydejte na food festival Všechny chutě světa do Dobřichovic. Tradičně se uskuteční na louce u zámku a k ochutnání bude spousta dobrot, namátkou šnečí kaviár, šťavnatý gruzínský šašlik, jamajské menu, foie gras, mexická quesadilla, ústřice, japonské sushi, americké hamburgery, africká samosa a spousty dalších obvyklých i neobvyklých dobrot. Festival se vyznačuje příjemnou atmosférou: není kam spěchat, můžete tu strávit celý den, užít si doprovodný program a vydat se do okolí na malou procházku – třeba přes Karlík kolem menhiru do Mořiny a na Velkou Ameriku to je jen deset kilometrů.
 

3. Jihočeský kraj a Země Živitelka v Českých Budějovicích

Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou bohaté úrody a svátkem sklizně. Slavit můžete společně s nimi na mezinárodním agrosalonu Země živitelka, který se na Výstavišti v Českých Budějovicích koná od 25. do 30. srpna 2022. Jako jediná výstava u nás Země živitelka zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor: k vidění je zemědělská technika, přehlídka rostlinné a živočišné výroby, potravinářství, technologie i lesní a vodní hospodářství, své pavilony a programy tu má ekologické zemědělství, myslivci, rybáři, včelaři i drobní chovatelé. Těšit se můžete i na oslavy Národních dožínek s průvodem v krojích s dožínkovými věnci, kde vedle mažoretek a hudby jedou jezdci na koních a kráčí myslivci s dravci a loveckými psy. Na Zemi živitelku se můžete vypravit i s dětmi, pro které je nachystán Dětský zemědělský svět aneb zemědělství formou hry a poznávání. Velká část areálu je vyhrazena pro hravé farmy, naučné stezky, dětský zemědělský koutek, skákací hrady, lesní pedagogiku nebo dýňobraní. A kam se vydat po výstavě? Třeba na Černou věž v centru města anebo na letní plovárnu.
 

4. Plzeňský kraj a Slavnosti kaše v Horažďovicích

Mezi každoročně pořádané akce v Horažďovicích patří Slavnosti Kaše. Konají se poslední víkend v červnu a jménem připomínají krále zvaného Kaše aneb Rudolfa Habsburského, který zemřel 4. července 1307 při obléhání Horažďovic. Co stálo za přezdívkou s jistotou nevíme: mohly to být zdravotní potíže s trávením a z nich plynoucí střídmost v jídle, ale také šetřivost; zkrátka za jeho vlády se prý v královské kuchyni podávala pouze kaše, jídlo prostého lidu. Jisté je, že v Horažďovicích si krále Kaše rok co rok připomínají a že 25. června 2022 bude opět Slavnosti Kaše provázet bohatý kulturní program, řemeslné trhy, historické skupiny, kašová bitva i vyhlášení nejlepší kaše a Krále Kaše, tedy největšího jedlíka. Na výlet se můžete vypravit třeba ke zřícenině hradu Prácheň, podle něhož se kdysi nazýval celý kraj.
 

5. Karlovarský kraj a Slavnosti piva Chodovar

Slíbili jsme vám dobré jídlo a pití, takže kdo má rád pivo, může 20. srpna 2022 zamířit do Chodové Plané na Slavnosti pivovaru Chodovar. Malé i velké budou bavit netradiční prohlídky pivovaru včetně proslulých 800 let starých sklepů vytesaných ve skále, hudební program v Pivovarské zahradě a také spousta dobrot k ochutnání. Mezi opravdové speciality patří pravý pivní džem od paní sládkové, kvasnicové či borůvkové pivo, chodské koláče a dobroty z grilu. Chybět nebude ani pivovarská tombola, program pro děti a jízdy zvláštních vlaků: z Plzně se na oblíbenou akci můžete svézt Chodovar expresem, v jehož čele jezdí historická dieselová lokomotiva Bardotka a pivo se čepuje už ve vlaku!
 

6. Ústecký kraj a Semilský pecen

Užijte si dožínkové slavnosti Semilský pecen, které se konají 9. a 10. září 2022 v parku Ostrov v Semilech. Podkrkonošská slavnost úrody nabídne tradiční dožínkový průvod městem vedený kněžnou Libuší a její družinou, slavnostní mši, kulturní program na podiu před zámkem, rukodělné dílničky, ukázky zemědělské techniky a hospodářských zvířat i stánky se spoustou dobrot a suvenýrů. V předvečer Pecnu probíhá Ďolík fest, kdy se na přírodním pódiu představí místní malí i velcí umělci, akce se účastní i místní muzea a galerie. S okolím vás seznámí Riegrova stezka, vedoucí po břehu Jizery ze Semil do Železného Brodu; jej nejkrásnější úsek vybudoval Klub českých turistů už v roce 1909.
 

7. Liberecký kraj a Posvícení na Dlaskově statku

Chcete zažít tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku? Přijeďte 24. září 2022 na Dlaskův statekDolánkách u Turnova. Program, který je pomyslnou tečkou za letní sezónou, umožňuje nahlédnout do světnice, šatních a ložních komor statku a podívat se, jak se zpracovával len, konopí či ovčí rouno, jak se předlo na kolovratu, tkalo na karetkách, destičce či stavu. Chybět nebudou ani pohádková představení pro děti, strojení do slavnostních krojů, řemeslnický trh a tradiční posvícenské občerstvení. Využijte akci také k prohlídce Domu přírody Českého ráje – ze statku to k němu je jen pár kroků.
 

8. Královéhradecký kraj a Letní jarmarky v Kuksu

Oblíbili jste si Kuks a impozantní barokní Hospital? Pak musíte přijet na slunečné s jarmarečné léto v Kuksu. Tři víkendy v červenci a jeden v srpnu nabídnou čtyři tematické jarmarky pod širým nebem. V komorně malém duchu, přesto plné chutí, vůní, řemesel a hravosti. Který si vyberete? Sváteční jarmark (od 2. do 6. července), Labužnický jarmark (16. a 17. července), Tradiční jarmark (30. a 31. července) anebo druhý Labužnický jarmark (13. a 14. srpna)? Na výlet se můžete vydat třeba bylinkovou zahradou do Braunova Betléma anebo se projít lázeňským areálem.
 

9. Pardubický kraj a Fresh Festival Pardubice

Do Ameriky za šťavnatými steaky a burgery, do Asie na sushi, do Mexika za ohnivými tacos nebo na jih Evropy za mořskými plody: tohle všechno a mnohem víc můžete zažít a ochutnat na Fresh Festivalu v Pardubicích. Během 11. a 12. června, tedy dvou dnů gastronomických zážitků a pohody, se představí lokální i zážitkové restaurace z celé republiky, deset pivovarů s desítkami druhů piv a deset vinařství. Festival nabídne kuchařské show, kde se po boku Zdeňka Pohlreicha objeví Veronika Besky Danišová, známá z televizní show a Honza Horký, kapitán českého Národního týmu kuchařů a finalista Global Chefs Challenge. Chybět nebudou ani čeští výrobci delikates, kteří se pyšní oceněním Great Taste Awards z Velké Británie, nejslavnější gurmánskou cenou na světě. A protože se vše bude odehrávat na pardubickém dostihovém závodišti, docela blízko to budete mít na pardubické letiště k Leteckému muzeu Ing. Jana Kašpara anebo slavnému krematoriu, které znáte z filmu Spalovač mrtvol.
 

10. Vysočina a Slavnosti růžového vína v Třebíči

Ověřte si, jestli po růžových vínech uvidíte svět růžověji a přijeďte 18. června 2022 na Slavnosti růžového vína aneb nejrůžovější festival v Třebíči. Užijete si příjemný den v klidném prostředí zámeckého parku, zažijete jedinečnou gastronomii českých i lokálních značek, celodenní program potěší milovníky rozjímání nad skleničkou vína i rodiny s dětmi. Ochutnat můžete třeba kávu a dezerty od cafē Dezert, hranolky dle belgické receptury Tasty Fries, 100% džusy a smoothie Tropico, indonéské speciality od Bala Bala, veganský projekt Spoon & Flavour, makronky Kate’s macaron anebo Hale Lu Ja Palačinky ve slané i sladké formě. O slibovaný růžovější pohled na svět se postarají Vinařství Holánek, Vinařství U Křížku, Rodinné vinařství Košut, Vinařství Cigánek, rodinné vinařství Vican, Vinařství Kacetl, Vinný sklep U Křížů, Víno Štýbl, Vinařství Fabičovic a Vinařství Víno Hruška. Na výlet se pak vydejte do malebné židovské čtvrtě – třeba se sklenkou vína a posezením na nábřeží.
 

11. Jihomoravský kraj a Slavnosti okurek ve Znojmě

Znojemské okurky jsou národní poklad české gastronomie a zároveň jedna z nejpopulárnějších potravin v Česku. Jejich historie se začala psát v roce 1572, kdy si opat Louckého kláštera ve Znojmě Sebastian Freytag nechal přivézt semena okurek z dnešního Maďarska a začaly se hojně pěstovat v klášterních i farních zahradách.  Díky příznivému klimatu se jim na Znojemsku mimořádně dařilo a brzy bylo okurek víc, než místní obyvatelé stačili zkonzumovat. Znojemáci je začali nakládat, nejprve do soli a octa, později do nálevu – a maličké křupavé okurky ve sladkokyselém nálevu Češi milují dodnes. Ve Znojmě každý rok v létě sladkokyselé pochoutky připomínají populární Slavnosti okurek, ty letošní se konají 5. srpna 2022. Na Hradní ulici v areálu městského pivovaru vás čekají farmářské trhy, soutěž o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku, hudební program, kuchařská show i řemeslné dílny. K procházce zve Národní park Podyjí, například na vyhlídku Králův stolec ze Znojma pohodlně dojdete pěšky.
 

12. Zlínský kraj a Starodávný jarmark v Rožnově pod Radhoštěm

Chtěli byste vidět Valašské muzeum v přírodě – skanzen v Rožnově pod Radhoštěm v plné parádě, tedy v době, kdy se koná některá z akcí? Vydejte se sem třeba v době, kdy probíhá Starodávný jarmark, tedy 13. a 14. srpna 2022. Dřevěné městečko se stane kulisou pro valašský jarmark ve stylu minulých staletí s pestrou nabídkou jarmarečního zboží a bohatým programem a atrakcemi pro celou rodinu. Vyzkoušet můžete třeba chůdy, šipky či siloměr, na děti čekají historické kolotoče a houpačky, soutěže či loďka s vodníkem. Gastronomická potěšení slibuje kavárna s historickou pražírnou kávy a zákusky či placky servírované přímo z pece, k vidění jsou i ukázky starodávných lidových řemesel, například broušení nůžek i nožů nebo drátování. Místo procházky si prohlédněte další části skanzenu, zejména rozsáhlou Valašskou dědinu, a zajděte se podívat také na Jurkovičovu rozhlednu.
 

13. Olomoucký kraj a Bezděkovský levandulový festival

Jako každý rok ve sváteční dny 5. a 6. července 2022 se Bezděkov u Úsova stává lákadlem pro všechny, kteří mají rádi levanduli, farmářské a lokální produkty, k tomu dobrou muziku a zábavu. Odehrává se tu nejvoňavější slavnost na celé Moravě, Bezděkovský levandulový festival. Levanduli si užijete všemi smysly, a to včetně chutí: originální občerstvení má podobu levandulové limonády, kávy, levandulové zmrzliny či levandulového piva, ochutnáte i klobásy s levandulí, sýry, dezerty a další speciality. Nechybí ani komentované prohlídky levandulových polí a statku, focení v levandulových záhonech, dětský program, stánky lokálních výrobců a bohatý program, od kulinářské show a gastronomických soutěží až po besedy o pěstování a využití bylin, bio produkci a ekologickém zemědělství. A jedna dobrá zpráva: nemusíte si dělat starosti s dopravou, z vlakového nádraží v Mohelnici až do festivalového areálu a zpět bude kyvadlově jezdit festivalový ZDARMAbus.
 

14. Moravskoslezský kraj a Borůvkové hody v Malé Morávce

Borůvky minimálně na sto způsobů a spousta zábavy k tomu: to jsou tradiční Borůvkové hody v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem. Proběhnou o víkendu 20. a 21. srpna 2022, kdy v řadě restaurací v okolí budou připravená jídla a nápoje s borůvkami a z borůvek, samozřejmě v čele s klasickými borůvkovými knedlíky. Tradiční součástí Borůvkových hodů je sobotní celodenní soutěžně-zábavní program v obecním parku v Malé Morávce, kde bude k ochutnání například borůvkové pivo, víno, cider, pálenka a limonáda, borůvkové koláče, vafle, trubičky, sýry, klobásy, marmelády, čatní a omáčky. Chystají se také soutěže v pojídání borůvkových knedlíků, jarmark rukodělných výrobků s borůvkovou tematikou a program pro děti. Mezi restauracemi jezdí bezplatný autobus, do Malé Morávky se můžete svézt speciálním borůvkovým vlakem. S plnými žaludky se pak vypravte do okolních lesů, dýchejte z plných plic nejčistší vzduch v Česku a vyšplhejte třeba až na Praděd.
Probuďte své smysly: koktejl zážitků a míst, kde je budete potřebovat všechny

Probuďte své smysly: koktejl zážitků a míst, kde je budete potřebovat všechny

Hledáte nápady, kde si užít pořádný kopec zábavy i ve dnech, kdy zrovna nesvítí sluníčko? Poslechněte tetu Kateřinu ze slavného Saturnina s jejím pořekadlem „více děr – více syslů, více hlav – více smyslů“ a inspirujte se našimi tipy na místa, kde si přijdou na své všechny: zrak, hmat, sluch, čich i chuť. Možná dokonce probudíte i ty, o nichž jste zatím ani nevěděli!

Letní gastrofestivaly: pochutnejte si na tradičních i netradičních dobrotách

Letní gastrofestivaly: pochutnejte si na tradičních i netradičních dobrotách

Léto přichází a s ním i oblíbené akce pro milovníky dobrého jídla. Letos budou mít všichni gurmáni mnoho příležitostí, jak potěšit své chuťové buňky – nejrůznější gastrofestivaly totiž lákají na rozmanité lahůdky, například na nejrůznější zmrzliny, pochoutky ze sezónního ovoce, francouzské pochutiny, ochutnávky vín i mix světových kuchyní na street food festivalech. Užijte si léto plné chutí!

Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

Už jste někdy putovali po otevřených vinných sklepech a bylo vám líto, že taková akce trvá jen jediný den? Pak vám udělá radost zjištění, že někde mají sklepy otevřeno celou sezónu. Portál Kudy z nudy vás zve do míst, kde během letních měsíců nezůstanete stát před zavřenými dveřmi.

Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů

Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů

Gastronomické festivaly kdysi byly vítaným osvěžením v kalendářích akcí, dnes je jich opravdu velká spousta – a na rovinu, vybrat si mezi nimi je pořádně těžké. Svých festivalů se navíc už dočkaly třeba polévky, saláty, uzené, chřest, okurky, ryby, káva, guláše nebo tvarůžky. Přesto se dají najít festivaly neobvyklé, zvláštní a s delikatesami, které jste (možná) ještě nejedli.

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na pátý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a devátý ročník Gastronomických slavností Magdaleny Dobromily Rettigové zve gurmány do Litomyšle. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Česká pivní kultura patří mezi naše národní poklady, přesto na seznamu světového dědictví UNESCO zatím chybí. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.

Kalendář nejlepších květinových a zahradnických výstav a trhů 2022

Kalendář nejlepších květinových a zahradnických výstav a trhů 2022

Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit za měsíc, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!

50 tipů na nejlepší gastronomické zážitky sezóny 2022

50 tipů na nejlepší gastronomické zážitky sezóny 2022

Patříte k milovníkům kvalitní gastronomie? Těší vás jarní, letní i podzimní možnosti konzumace dobrot pod širým nebem? Nabízíme vám více než padesát tipů na letošní akce spojené s jídlem pro rok 2022. Opět si užijeme pestrou nabídku tradičních festivalů zaměřených pouze na určitou potravinu – borůvky, mrkev, jablka, ryby, chléb, česnek, cibuli i chmel. Navštívit ale můžete mnoho lokálních, komornějších akcí, které nabídnou nejčastěji burčák, víno, pivo, burgery, ale i vegetariánská jídla, polévky či pochoutky z jablek. Plánujte a ochutnávejte – je z čeho vybírat!