Úvod > Aktuality > České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů
Gurmánská turistika

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Poslechněte si audio verzi článku
Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!
Ruční setřásání kalů v 50. letech
Současná technologie setřásání kalů v gyropaletách
Značka Bohemia Sekt je v Česku tak populární, že se slovo Bohemka leckdy používá pro všechna šumivá vína. Ve Starém Plzenci, městečku pod starobylým hradem Radyně, si své Bohemky patřičně váží. Ostatně perlivý svět šumivých vín značky Bohemia Sekt, plný jiskřivých bublinek a alchymie chutí a vůní, můžete poznat na vlastní oči: stačí si rezervovat čas a vypravit se sem na exkurzi. Během prohlídky nejenom odhalíte tajemství výroby šumivých vín, ale zároveň můžete ochutnat čerstvě odkalený sekt i finální výrobky. Je z čeho vybírat: Bohemia Sekt vyrábí už osmnáct druhů sektů a sortiment se pravidelně rozšiřuje. V roce 2007 společnost například představila nealkoholický Bohemia Sekt, v roce 2020 Bohemia Sekt ICE, který se pije na ledu, a v říjnu 2022 limitovanou edici Bohemia Sekt Prestige, která ležela na kvasinkových kalech poctivých 47 měsíců.
 

První sekt ze Starého Plzence a osvobození Plzně

Historie Bohemia Sektu se začala psát už před 80 lety. Tehdy si Českomoravské vinné sklepy pronajaly část zavřeného staroplzeneckého pivovaru a do rozsáhlých pivních sklepů z 19. století se nastěhovaly první sudy. O rok později se sudy naplnily vínem a tím bylo zahájeno zakvášení historicky prvního sektu ze Starého Plzence.

První lahve červeného sektu otevřeli v roce 1945 američtí vojáci. Nakonec skoupili celou první šarži a vypili ji na oslavu osvobození Plzně; celkem se prý tehdy během oslav vypilo 37 tisíc lahví. Později sekt dostal název Black Widow, Černá vdova, a to podle amerických bombardérů operujících nad Plzeňskem.

Krátce po druhé světové válce se začal vyrábět další sekt, Chateau Radyně, pojmenovaný podle hradu nad Starým Plzencem. Sklenku Chateau Radyně si můžete vychutnat i dnes, je nejdéle nepřetržitě vyráběným sektem u nás.
 

Šampaňské versus šumivé víno a Louis Girardot

Mluvíte občas o šumivých vínech jako o šampaňském? Už dlouho to neplatí, názvem šampaňské, tedy Champagne, se označují výhradně vína vyrobená právě v této oblasti na severovýchodě Francie. Právě z Champagne ovšem pocházel enolog Louis Girardot, který do Starého Plzence přišel v roce 1949. S sebou přinesl nejenom dokonalou znalost technologie výroby sektů, ale i vlastní druh kvasinek ze svého rodného kraje.

Na šarmantního elegána, který zasvěcoval místní sklepmistry do tajů výroby šumivých vín, se v Bohemia Sektu vzpomíná dodnes. Jmenuje se po něm i nejušlechtilejší sekt z produkce společnosti Bohemia Sekt, poprvé vyrobený roku 1994. Sekt Louis Girardot s harmonickou chutí s náznakem zralých jader vlašských ořechů o rok později pokřtil Karel Gott a v roce 1996 se dočkal královské pocty: sekty Louis Girardot a Chateau Radyně se připíjelo na státní recepci při návštěvě britské královny Alžběty II.
 

Základem dobrého sektu je kvalitní víno

Objem výroby stále stoupal, a roku 1970 po zahájení provozu na nové kontinuální lince překročil objem výroby sektů milion litrů za rok. Tehdy se také zrodil Bohemia Sekt demi sec, dodnes oblíbené šumivé víno s harmonickou, jemně polosuchou chutí a svěží, středně plnou květnatou vůní.

Příběh všech šumivých vín značky Bohemia Sekt ale začíná u tichých vín z vyhlášených vinic jižní Moravy. Skupina Bohemia Sekt proto zároveň patří k významným pěstitelům révy a současně je největším zpracovatelem moravských hroznů. Do portfolia firmy patří čtyři vinařství, a to Habánské sklepy, Vinařství Pavlov, Víno Mikulov a Chateau Bzenec.

Ten správný výběr vín a jejich výběr, ať už pro sekty z jedné odrůdy vína či cuvée, tedy mix vinných odrůd, má na starosti degustační komise v čele se sklepmistrem Josefem Švédou. Například základem špičkového Bohemia Sekt Prestige jsou vždy tři odrůdy, a to Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Ryzlink vlašský.
 

Jak se rodí bublinky

Pro výrobu sektů se ve Starém Plzenci využívají dvě metody. Tradiční způsob zvaný Champenoise prokváší sekt přímo v lahvích, které pak dostanete na stůl, charmatová metoda je založená na prokvášení vína v uzavřených velkých tlakových nádobách. Doba zrání se liší podle druhu sektu; některé zrají pár měsíců, jiné několik let.

Právě pozvolné a dlouhé zrání aneb ležení na kalech je pro sekty velmi důležité. Kvasinkový kal v lahvích je ale potřeba setřást na zátku a následně odstranit, což se kdysi dělalo ručně. Tři čtvrtiny zaměstnanců ve staroplzenecké „sektárně“ tvořily ve 20. století ženy, a dokonce tu pracovaly takzvané setřásalky. Ty za jedinou směnu musely pootočit asi 20 000 lahví umístěných v dřevěných setřásacích stojanech (pupitrech). Dnes se lahve ukládají do drátěných košů (gyropalet) a o všechno se starají technologie. Na začátku setřásání kalů (remuáž) jsou lahve v horizontální poloze, na konci pak jejich hrdla míří šikmo k zemi.

Ocenění pro české sekty

Sekty ze Starého Plzence sklízejí úspěchy na tuzemských i zahraničních vinařských soutěžích. Společnost Bohemia Sekt zvítězila v soutěži Vinařství roku i v prestižní anketě TOP vinařský cíl, která v České republice mapuje ta nejlepší místa pro milovníky vín.

V roce 2022 se společnost Bohemia Sekt stala nejlepším výrobcem šumivých vín v rámci Golden League 2022, seriálu čtyř významných soutěží: Letní a zimní edice Berliner Wein Trophy, dále Portugal Wine Trophy, konané na Madeiře, a Asia Wine Trophy, která proběhla v jihokorejském Daejeonu. Podobně jako na olympijských hrách u soutěže národů se i tady sčítají všechny medaile získané na jednotlivých soutěžích seriálu. Ligy se celkem účastní přes dvacet tisíc vín ze čtyřiceti zemí světa.
 

Zajímavosti z Bohemia Sekt a světa šumivých vín

  • Tváří Bohemia Sekt Prestige je modelka Tereza Maxová, která se značkou Bohemia Sekt dlouhodobě spolupracuje.
  • Vynálezem ze Starého Plzence je plastová zátka šumivých vín, kterou začali používat i další výrobci sektů. Vlastníkem světového patentu byl vedoucí výroby a pozdější ředitel plzeneckého provozu Rudolf Voldřich.
  • Oblíbeným místem fotografů je obří zátka před budovou Bohemia Sektu: také jste se u ní vyfotili?
  • Sekty jsou v České republice mimořádně oblíbené, jen v roce 2021 se jich prodalo téměř 27,7 milionů lahví. Pětina z nich se prodala před vánočními svátky a Silvestrem.
  • V posledních letech si Češi oblíbili svěží, ovocitá a méně alkoholická perlivá vína. Začala je vyrábět řada tuzemských vinařů.
  • Oblíbené nadále zůstává originální italské prosecco, šumivé a perlivé víno z hroznů odrůdy Glera. Mohou jej vyrábět pouze vinaři v severní Itálii v oblasti Veneto a Friuli Venezia Giulia. S 8,8 miliony importovaných lahví prosecca je Česko celosvětově na 13. příčce zemí dovážejících tento italský nápoj. Žebříček vede Velká Británie následovaná USA a Německem.
  • Na vlně zájmu o lehká svěží vína se veze i značka Mionetto, jejíž distribuci zajišťuje právě Bohemia Sekt; v Česku se ročně prodá víc než 750 tisíc lahví.
Tradice: svátky vína, piva a koktejlů aneb kdy a s čím můžete připíjet a slavit

Tradice: svátky vína, piva a koktejlů aneb kdy a s čím můžete připíjet a slavit

K pořádné oslavě patří přípitky a cinkající skleničky. Na Kudy z nudy slavíme leccos – připomínáme vám mezinárodní dny přátelství, polibků, hadů, slonů, psů, koček, i archeologie, dosud jsme se ale vyhýbali tomu, co je v těch cinkajících skleničkách. Ano, přichází čas pro oslavy vína, piva a dalších rozmanitých druhů alkoholu. Víte, že třeba 13. května slavíme Světový den koktejlů? Tak na zdraví!

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?

Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií

Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií

Industriální dědictví minulosti je stále oblíbenějším tématem zajímavých výletů ve městech, kde se dařilo nejrůznější průmyslové výrobě. V dnešních tipech vám představíme tři stezky, které provedou zájemce o industriální historii v Plzni, Brně a Ostravě.

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Každý den je důvod k oslavě. I když zrovna nemáte svátek nebo narozeniny, určitě si vyberete z neskutečně dlouhého seznamu mezinárodních či světových dnů. Své dny slaví potraviny, zelenina, příroda, zvířata, švihlá chůze, a dokonce i toaletní papír, orgasmus, suché zipy nebo Star Wars.

Tradice: pivo a víno bez alkoholu aneb zábava s lehkou hlavou

Tradice: pivo a víno bez alkoholu aneb zábava s lehkou hlavou

Zažili jste v poslední době letní akci nebo festival, kde by chyběl stánek s nealkoholickými koktejly a kde byste nesehnali nealkoholické pivo? Zřejmě jen těžko, a pokud náhodou, příště už to určitě bude jinak. Nápoje bez alkoholu jsou rok od roku oblíbenější, ať už se rozhlédnete po světě piva, vína, sektů nebo lihovin.

Perlivý svět Bohemia Sektu

Perlivý svět Bohemia Sektu

Přijďte se ponořit do tajuplných hlubin bublinek sektu, které jsou plné alchymie chutí a vůní šumivých vín značky Bohemia Sekt. Dvouhodinový program je určený skupinám od 6 do 25 osob, během které návštěvníci ochutnají skvělé sekty a poodhalí tajemství výroby šumivých vín.

Salon vín chystá 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024

Salon vín chystá 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024

Salon vín České republiky představuje sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024. Z rekordních 2629 vín, přihlášených do letošního ročníku nejvyšší a největší soutěže vín v Česku, odbornou porotu právě tato přesvědčila o své výjimečnosti. Po celý letošní rok tak budou prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Starý Plzenec

Starý Plzenec

Když roku 1295 založil český král Václav II. město Plzeň, vybral si místo takzvaně „na zelené louce“ kousek od původní „staré“ Plzně, tedy dnešního Starého Plzence. Město v údolí řeky Úslavy mezi vrchy Radyně a Hůrka dnes leží přibližně 4 km od centra nové Plzně, i když obě města už téměř srostla.

Vychutnejte si valentýnskou romantiku v Česku

Vychutnejte si valentýnskou romantiku v Česku

Čtrnáctý únor je pomalu za dveřmi a vy ještě pořád nevíte, čím překvapit svou drahou polovičku? Široká paleta valentýnských nápadů na výlety po celé České republice vás rozhodně nezklame. Využít můžete romantická zákoutí Prahy nebo měst zapsaných na seznam UNESCO památek, pobytové balíčky na noblesních zámcích anebo třeba romantické plavby parníkem či neobvyklý zážitek. Tipy, kam se na Valentýna vydat vám přináší portál Kudy z nudy.

Vítězem soutěže TOP vinařský cíl 2016 je Bohemia Sekt Centrum

Vítězem soutěže TOP vinařský cíl 2016 je Bohemia Sekt Centrum

Vítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2016 stalo Bohemia Sekt Centrum ve Starém Plzenci. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali více než 22 tisíc hlasů. Letošním stříbrným cílem jsou Vinné sklepy Skalák (Skalka u Kyjova), bronzovým pak Salon vín ČR (Valtice). Cenu Národního vinařského centra získalo Valtické podzemí – Vinařství Lednice Annovino.

Za sektem na prohlídku i ochutnávku do Starého Plzence

Za sektem na prohlídku i ochutnávku do Starého Plzence

Ve stínu gotického hradu Radyně se rozkládá malebné městečko Starý Plzenec, ideální cíl výletu z nedaleké Plzně. Jeho velkou zajímavostí je přemyslovské hradiště s rotundou sv. Petra z poloviny 10. století. K návštěvě zve turisty i vinařský podnik Bohemia Sekt, kde během dvouhodinového programu ochutnáte sekty z nabídky společnosti a poodhalíte tajemství výroby nejznámějších českých jakostních šumivých vín. Na prohlídku je nutná předchozí rezervace.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Další aktuality

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Zážitky

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.
Plzeňský kraj | Kultura

Unikátní Plzeňské historické podzemí je opět přístupné a zve k návštěvě

Únorové dny s nevyzpytatelným počasím zatím k procházkám přírodou moc nelákají, tak co se radši projít pod zemí? Plzeňské historické podzemí je po lednové technické odstávce od února opět otevřené každý den od 10 do 18 hodin. Procházka tajemným labyrintem chodeb začíná… v lednici. Opravdu! A během hodinové prohlídky čekají ještě další překvapení, skrytá zákoutí, autentické nálezy a neobyčejná místa. Poutavou a zábavnou formou se dozvíte mnohé o vzniku a využití podzemí a také o životě ve středověku.
Plzeňský kraj | Památky

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
Plzeňský kraj | Kultura

Vydejte se o jarních prázdninách na hrad Kašperk a užijte si jedinečné zimní prohlídky

Hrad Kašperk pokračuje ve své tradici otevírání se návštěvníkům v netradičních termínech mimo hlavní turistickou sezonu, tentokrát to bude o jarních prázdninách. Na hrad Kašperk se můžete vydat pěšky, na kole, na běžkách i na sáňkách, záležet bude na počasí. Po celou dobu jarních prázdnin od 1. 2. do 28. 3. 2024 bude hrad otevřen pro skupiny od 5 osob.
Plzeňský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Náhorní planiny, zrádné slatě, starobylé lesy, ledovcová jezera a malebné výhledy – to vše tvoří svéráznou krajinu Národního parku Šumava. Ten je nejlákavějším cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Poznejte nejkrásnější místa na Šumavě, o kterých poutavě psal Karel Klostermann ve svých románech a povídkách, či Adalbert Stifter, básník Šumavy. Jedno z nejstarších pohoří střední Evropy bylo díky své jedinečnosti roku 1963 prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1991 národním parkem.
Plzeňský kraj | Příroda

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 26. až 28. ledna 2024 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Plzně, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Západočeská metropole je totiž plná překvapení a malebných koutů!
Plzeňský kraj | Zážitky