Úvod > Aktuality > České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů
Gurmánská turistika

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

  • Vydáno21. listopadu 2022
Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!
Ruční setřásání kalů v 50. letech
Současná technologie setřásání kalů v gyropaletách
Značka Bohemia Sekt je v Česku tak populární, že se slovo Bohemka leckdy používá pro všechna šumivá vína. Ve Starém Plzenci, městečku pod starobylým hradem Radyně, si své Bohemky patřičně váží. Ostatně perlivý svět šumivých vín značky Bohemia Sekt, plný jiskřivých bublinek a alchymie chutí a vůní, můžete poznat na vlastní oči: stačí si rezervovat čas a vypravit se sem na exkurzi. Během prohlídky nejenom odhalíte tajemství výroby šumivých vín, ale zároveň můžete ochutnat čerstvě odkalený sekt i finální výrobky. Je z čeho vybírat: Bohemia Sekt vyrábí už osmnáct druhů sektů a sortiment se pravidelně rozšiřuje. V roce 2007 společnost například představila nealkoholický Bohemia Sekt, v roce 2020 Bohemia Sekt ICE, který se pije na ledu, a v říjnu 2022 limitovanou edici Bohemia Sekt Prestige, která ležela na kvasinkových kalech poctivých 47 měsíců.
 

První sekt ze Starého Plzence a osvobození Plzně

Historie Bohemia Sektu se začala psát už před 80 lety. Tehdy si Českomoravské vinné sklepy pronajaly část zavřeného staroplzeneckého pivovaru a do rozsáhlých pivních sklepů z 19. století se nastěhovaly první sudy. O rok později se sudy naplnily vínem a tím bylo zahájeno zakvášení historicky prvního sektu ze Starého Plzence.

První lahve červeného sektu otevřeli v roce 1945 američtí vojáci. Nakonec skoupili celou první šarži a vypili ji na oslavu osvobození Plzně; celkem se prý tehdy během oslav vypilo 37 tisíc lahví. Později sekt dostal název Black Widow, Černá vdova, a to podle amerických bombardérů operujících nad Plzeňskem.

Krátce po druhé světové válce se začal vyrábět další sekt, Chateau Radyně, pojmenovaný podle hradu nad Starým Plzencem. Sklenku Chateau Radyně si můžete vychutnat i dnes, je nejdéle nepřetržitě vyráběným sektem u nás.
 

Šampaňské versus šumivé víno a Louis Girardot

Mluvíte občas o šumivých vínech jako o šampaňském? Už dlouho to neplatí, názvem šampaňské, tedy Champagne, se označují výhradně vína vyrobená právě v této oblasti na severovýchodě Francie. Právě z Champagne ovšem pocházel enolog Louis Girardot, který do Starého Plzence přišel v roce 1949. S sebou přinesl nejenom dokonalou znalost technologie výroby sektů, ale i vlastní druh kvasinek ze svého rodného kraje.

Na šarmantního elegána, který zasvěcoval místní sklepmistry do tajů výroby šumivých vín, se v Bohemia Sektu vzpomíná dodnes. Jmenuje se po něm i nejušlechtilejší sekt z produkce společnosti Bohemia Sekt, poprvé vyrobený roku 1994. Sekt Louis Girardot s harmonickou chutí s náznakem zralých jader vlašských ořechů o rok později pokřtil Karel Gott a v roce 1996 se dočkal královské pocty: sekty Louis Girardot a Chateau Radyně se připíjelo na státní recepci při návštěvě britské královny Alžběty II.
 

Základem dobrého sektu je kvalitní víno

Objem výroby stále stoupal, a roku 1970 po zahájení provozu na nové kontinuální lince překročil objem výroby sektů milion litrů za rok. Tehdy se také zrodil Bohemia Sekt demi sec, dodnes oblíbené šumivé víno s harmonickou, jemně polosuchou chutí a svěží, středně plnou květnatou vůní.

Příběh všech šumivých vín značky Bohemia Sekt ale začíná u tichých vín z vyhlášených vinic jižní Moravy. Skupina Bohemia Sekt proto zároveň patří k významným pěstitelům révy a současně je největším zpracovatelem moravských hroznů. Do portfolia firmy patří čtyři vinařství, a to Habánské sklepy, Vinařství Pavlov, Víno Mikulov a Chateau Bzenec.

Ten správný výběr vín a jejich výběr, ať už pro sekty z jedné odrůdy vína či cuvée, tedy mix vinných odrůd, má na starosti degustační komise v čele se sklepmistrem Josefem Švédou. Například základem špičkového Bohemia Sekt Prestige jsou vždy tři odrůdy, a to Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Ryzlink vlašský.
 

Jak se rodí bublinky

Pro výrobu sektů se ve Starém Plzenci využívají dvě metody. Tradiční způsob zvaný Champenoise prokváší sekt přímo v lahvích, které pak dostanete na stůl, charmatová metoda je založená na prokvášení vína v uzavřených velkých tlakových nádobách. Doba zrání se liší podle druhu sektu; některé zrají pár měsíců, jiné několik let.

Právě pozvolné a dlouhé zrání aneb ležení na kalech je pro sekty velmi důležité. Kvasinkový kal v lahvích je ale potřeba setřást na zátku a následně odstranit, což se kdysi dělalo ručně. Tři čtvrtiny zaměstnanců ve staroplzenecké „sektárně“ tvořily ve 20. století ženy, a dokonce tu pracovaly takzvané setřásalky. Ty za jedinou směnu musely pootočit asi 20 000 lahví umístěných v dřevěných setřásacích stojanech (pupitrech). Dnes se lahve ukládají do drátěných košů (gyropalet) a o všechno se starají technologie. Na začátku setřásání kalů (remuáž) jsou lahve v horizontální poloze, na konci pak jejich hrdla míří šikmo k zemi.

Ocenění pro české sekty

Sekty ze Starého Plzence sklízejí úspěchy na tuzemských i zahraničních vinařských soutěžích. Společnost Bohemia Sekt zvítězila v soutěži Vinařství roku i v prestižní anketě TOP vinařský cíl, která v České republice mapuje ta nejlepší místa pro milovníky vín.

V roce 2022 se společnost Bohemia Sekt stala nejlepším výrobcem šumivých vín v rámci Golden League 2022, seriálu čtyř významných soutěží: Letní a zimní edice Berliner Wein Trophy, dále Portugal Wine Trophy, konané na Madeiře, a Asia Wine Trophy, která proběhla v jihokorejském Daejeonu. Podobně jako na olympijských hrách u soutěže národů se i tady sčítají všechny medaile získané na jednotlivých soutěžích seriálu. Ligy se celkem účastní přes dvacet tisíc vín ze čtyřiceti zemí světa.
 

Zajímavosti z Bohemia Sekt a světa šumivých vín

  • Tváří Bohemia Sekt Prestige je modelka Tereza Maxová, která se značkou Bohemia Sekt dlouhodobě spolupracuje.
  • Vynálezem ze Starého Plzence je plastová zátka šumivých vín, kterou začali používat i další výrobci sektů. Vlastníkem světového patentu byl vedoucí výroby a pozdější ředitel plzeneckého provozu Rudolf Voldřich.
  • Oblíbeným místem fotografů je obří zátka před budovou Bohemia Sektu: také jste se u ní vyfotili?
  • Sekty jsou v České republice mimořádně oblíbené, jen v roce 2021 se jich prodalo téměř 27,7 milionů lahví. Pětina z nich se prodala před vánočními svátky a Silvestrem.
  • V posledních letech si Češi oblíbili svěží, ovocitá a méně alkoholická perlivá vína. Začala je vyrábět řada tuzemských vinařů.
  • Oblíbené nadále zůstává originální italské prosecco, šumivé a perlivé víno z hroznů odrůdy Glera. Mohou jej vyrábět pouze vinaři v severní Itálii v oblasti Veneto a Friuli Venezia Giulia. S 8,8 miliony importovaných lahví prosecca je Česko celosvětově na 13. příčce zemí dovážejících tento italský nápoj. Žebříček vede Velká Británie následovaná USA a Německem.
  • Na vlně zájmu o lehká svěží vína se veze i značka Mionetto, jejíž distribuci zajišťuje právě Bohemia Sekt; v Česku se ročně prodá víc než 750 tisíc lahví.
7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?

Perlivý svět Bohemia Sektu

Perlivý svět Bohemia Sektu

Přijďte se ponořit do tajuplných hlubin bublinek sektu, které jsou plné alchymie chutí a vůní šumivých vín značky Bohemia Sekt. Dvouhodinový program je určený skupinám od 6 do 25 osob, během které návštěvníci ochutnají skvělé sekty a poodhalí tajemství výroby šumivých vín.

Starý Plzenec

Starý Plzenec

Když roku 1295 založil český král Václav II. město Plzeň, vybral si místo takzvaně „na zelené louce“ kousek od původní „staré“ Plzně, tedy dnešního Starého Plzence. Město v údolí řeky Úslavy mezi vrchy Radyně a Hůrka dnes leží přibližně 4 km od centra nové Plzně, i když obě města už téměř srostla.

Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií

Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií

Industriální dědictví minulosti je stále oblíbenějším tématem zajímavých výletů ve městech, kde se dařilo nejrůznější průmyslové výrobě. V dnešních tipech vám představíme tři stezky, které provedou zájemce o industriální historii v Plzni, Brně a Ostravě.

Další aktuality

Zimní prohlídky Kašperku vás zavedou za zvyky šumavských Vánoc

Nejvýše položený královský hrad v Česku, šumavský Kašperk, připravil na přelom roku od 28. 12. 2022 do 1. 1. 2023 zimní prohlídky hradu s vyprávěním nejen o historii Kašperku, ale také o šumavských Vánocích a starých zvycích zimního období v tomto kraji. Chybět samozřejmě nebude občerstvení – svařené víno, čerstvě upražená káva z místní pražírny, čaj, medovina, poctivá horská čokoláda či teplé placky.
Plzeňský kraj | Památky

Největší mechanický skříňový betlém u nás si prohlédnete v Kašperských horách

Ve výstavní místnosti na radnici v Kašperských Horách si můžete prohlédnout největší skříňový betlém v České republice. Betlém pochází z roku 1859 a vytvořili jej Vladivoj Hrach a Jiří Brož. Každý rok do betléma přibydou nové postavičky!
Plzeňský kraj | Životní styl

Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně

Kdo miluje pivo a hledá autentické zážitky, pro toho je Plzeňský kraj ráj na zemi. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci krásné přírody, historických památek, kultury a tradiční gastronomie. Tady vám bude dobře za každého počasí a v každé roční době.
Plzeňský kraj | Zážitky

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Plzeňský kraj | Příroda