Úvod > Aktuality > Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!
Nastává doba vinobraní – burcák již netrpelive duní v sudech!
"> Nastává doba vinobraní – burcák již netrpelive duní v sudech! "> "> Ochutnejte ta nejlepší vína "> ">

Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!

Vydáno 4. září 2020 Gurmánská turistika
Podzimní slavnosti vinobraní mají u nás dlouhou tradici. Na Moravě i v Česku se sklizeň vína spojená s burčákem a rozličnými radovánkami stala každoroční vítanou kratochvílí. Nedílnou součástí mnoha vinobraní se stává kromě ochutnávek skvělých vín a burčáků také pestrý doprovodný program spolu s průvody králů, folklórní hudbou nebo prohlídkami sklepů. Přehled těch nejatraktivnějších akcí vám přináší portál Kudy z nudy – stačí si jen vybrat a dobře rozplánovat. Slavnosti vinobraní se konají až do konce září!

Putování za burčákem v Modrých horách

Putování za burčákem v Modrých horáchV sobotu 5. září vás jihomoravské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice vás srdečně zvou na již 13. ročník stále oblíbenější modrohorské akce - Putování za burčákem. Těšit se můžete na burčák i ochutnávku vín. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší. Startuje se v 9:00 ve Velkých Pavlovicích od Ekocentra Trkmanka.

Mezi zastávkami na trase objevíte například Vinařství Baraque (Velké Pavlovice), rozhlednu Slunečná, Vinařství Buchtovín (Vrbice), rozhlednu Kobylí vrchVína Herzánovi (Kobylí), VOC Modré hory Bořetice (sklep č. 59), Vinný sklípek Slovácký dvůr (Němčičky), kapličku u Větřáku, Vinařství Lacina (Velké Pavlovice) a řadu dalších míst.
 

Zarážání hory v Nechorách

Zarážání hory v NechoráchTradiční vinařská akce zarážení hory v Nechorách se uskuteční v sobotu 5. září. Jedná se o tradiční akci vinařů, kdy se pomyslně zakazuje vstup do vinice až do doby vinobraní. Po tomto obřadu se ujme slova cimbálová muzika, při níž se všichni společně baví až do nočních hodin. Přibližný začátek je při západu slunce (cca 19:00 hod).

Zarážáním hory nastává období, kdy do vinohradu kromě hospodáře nemá už nikdo přístup až do vinobraní. Jedinou výjimkou je hotař, hlídač vinohradů v době dozrávání hroznů, který prochází vinohrady, plaší ptáky a chrání vinice před zloději.
 

Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky

BurčákPrvní zářijový víkend (přesněji v pátek 4. a v sobotu 5. září 2020) jsou všichni milovníci burčáku zváni na již tradiční burčákové slavnosti do obce Zaječí.

Vinařství U Kapličky vám nabídne košt zdejších vín a letošního burčáku, tradiční zábavu u cimbálové muziky, ochutnávku a prodej uzenin a sýrů od lokálních výrobců. Vstupné stojí 590 Kč.
 

Vinobraní v Dolních Dunajovicích

dolní dunajoviceČeský zahrádkářský svaz základní organizace Dolní Dunajovice zve srdečně všechny milovníky vína na Dunajovické vinobraní 2020, které se uskuteční v sobotu 5. září 2020 na tanečním parketu na náměstí od 14:00.

Příchozí se mohou těšit na bohatý doprovodný program, ochutnávky vína a burčáku. K poslechu i tanci hraje dechová hudba.
 

Vinobraní na Kačině

zámek KačinaKrajské vinobraní a dožínky na Kačině, které se koná v sobotu 12. září 2020 je největší akcí tohoto druhu v regionu. Dožínky oslavují konec žní a vinobraní pak připomíná tradici vinařství na zámku Kačina, které se zde konalo již v roce 1847. Návštěvníci této akce se mohou těšit na přehlídku českých, moravských i zahraničních vín, nabídku pokrmů z lokálních surovin nebo regionální produkty z Kutnohorska.

Připraven je také bohatý kulturní program na třech pódiích v areálu, ukázky výcviku koní, koutek s domácími zvířaty a další aktivity zaměřené na rodiny s dětmi. Zámecký park vás zve na posezení na dece s dobrým vínem… Zajištěna je kyvadlová doprava z Kutné Hory a zpět.
 

Vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem

BurčákTaké v Roudnici nad Labem, ve zdejším barokním zámku (na nádvoří i v parku), budete moci 12. září ochutnat burčák ze zdejších vín, která mají velmi dobré jméno. Jedná se však také o hudební festival s bohatým doprovodným programem.

Paralelně s Roudnickým vinobraním probíhá akce Dny evropského dědictví. V Roudnici nad Labem se tento den zdarma otevřou: věž Hláska (10:00 - 18:00), Kostel Narození Panny Marie a klášter augustiniánů kanovníků (10:00 - 12:00 / 14:00 - 18:00 prohlídky každou celou hodinu ), Podřipské muzeum (10:00 - 12:00 / 12:30 - 17:00 ), Galerie moderního umění Roudnice nad Labem (10:00 - 18:00) a kaple sv. Josefa (10:00 - 18:00 bez průvodce, otevřeno po vstupní mříž ).
 

Na Kuksu to také žije

Kuks schodištěV sobotu 12. září proběhne také na Kuksu tradiční vinobraní, letos již 14. ročník! Na Kuks se sjede téměř 40 vinařů z Čech i Moravy, ale i ze zahraničí, aby představili nejlepší z vína, které nabízejí. Celé Vinobraní na Kuksu bude letos rozděleno na sektory Vinaři I, Vinaři II, Gastro zóna, Burčák zóna a Jarmark.

A bohužel, kvůli epidemiologické situaci v tomto roce nepoteče víno po kaskádovém schodišti a neotevřou se ani brány vinných lázní. Víno tak po schodišti poteče až v roce 2021. Hudební program není organizován na hlavním podiu, ale ke zpříjemnění atmosféry a k poslechu zahrají malá hudební uskupení. Milovníci tance se mohou přidat ke Spolku historických tanců.


Vinohradské vinobraní v Praze

Vinohradské vinobraníNa již 24. ročníku Vinohradského vinobraní budete 11. a 12. září moci ochutnat především vína z menších vinařství z Moravy a z Čech, kde se výrobci zaměřují na specifickou chuť, V Praze budou k dostání i zahraniční vína a různé druhy oblíbeného burčáku. Vinobraní se bude konat na několika místech: na Trzích na Jiřáku, Kostnickém náměstí, Pod Žižkovskou věží, v Žižkov BeerGarden a Prague Central Campu.

Z národních vín budete moci ochutnat vína z Vinařství Vajbar Rakvice - Zaječí, dále bude na koštu víno z německého Weingut Raddeck a z rakouského vinařství Schuckert. A pokud si potrpíte na bio kvalitu, budete moci ochutnat vína z nabídky Vin Bio kteří se zaměřují na bio vína a vína z malých, především francouzských vinic. Sortiment vína doplní různé laskominy jako bramborové spirály, valašské frgále, racletty, sýry, klobásy nebo oblíbené langoše. Kromě vína bude k dostání i mošt a další nápoje.
 

Kobyliské uličky plné vína a burčáku

Po kobylských uličkách za vínemV Kobylí se na 19. září 2020 chystá 7. ročník akce Po kobylských uličkách za vínem a burčákem. Právě v tomto termínu se na vás těší místní vinaři se svými skvělými víny a také burčákem, který k tomuto období neodmyslitelně patří. Akce se uskuteční v sobotu 19. září 2020. V neděli 20. září 2020 bude probíhat prodej vín v jednotlivých vinařstvích.

Startovací místo akce bude v sále Sokolovny – v blízkosti vlakového nádraží. Zde se budou prodávat vstupenky a vydávat vstupenky zakoupené v předprodeji. Zakoupit nebo vyzvednout vstupenky bude možné v sobotu 19. 9. od 10:00 hod. za 900 Kč. V časech 22:00 a 23:00 zajištěn autobus od Sokolovny pro rozvoz návstěvníků do obcí Vrbice, Bořetice, Němčičky, Velké Pavlovice, v případě zájmu na nádraží do Zaječí.


Burčákfest 2020 ve Znojmě!

burčák znojmoPro milovníky dobrého pití i kvalitní zábavy je opět po roce připraven burčákový festival Burčákfest 2020. Konat se bude 25. a 26. září v příjemném prostředí areálu Louckého kláštera ve Znojmě. radící se staly ochutnávky Sauvignonů, Tramínů, Ryzlinků rýnských a dalších vybraných odrůd Znovínu Znojmo. Tyto ochutnávky probíhají formou placených bločků ve štukových sálech a sklepení Louckého kláštera.

Z doprovodného programu se můžete těšit na bohatý hudební program, na kterém vystupí cimbálové muziky, skupina Paroháči, Jerryband i hráči na saxofon. A nebude chybět ani šlapání hroznů bosýma dívčíma nohama!
Zámecké dýňobraní a burčákové slavnosti na zámku Slavkov

4.10.
Zámecké dýňobraní a burčákové slavnosti na zámku Slavkov

Přijďte se svými dětmi v neděli 4. října na nádvoří zámku Slavkov a nechte je vyzkoušet vyřezávání, zdobení či malování dýní.

Vrbovecké vinobraní 2020

31.10.
Vrbovecké vinobraní 2020

Slavnostní vinobraní ve Vrbovci. Poslední říjnovou sobotu slavíme v naší sklepní uličce největší vinařskou událost – ukončení sklizně. Těšit se můžete na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál.

Vinobraní na hradě Loket

3.10.
4.10.
Vinobraní na hradě Loket

"K lidskému štěstí a k úsměvné pohodě patří prostřený stůl, víno a přátelé".