Úvod > Aktuality > Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!
Vinobraní, burčák, jižní Morava, kudyznudy
"> Vinobraní, burčák, jižní Morava, kudyznudy "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!

  • Vydáno15. srpna 2022
Podzimní slavnosti vinobraní mají u nás dlouhou tradici. Na Moravě i v Česku se sklizeň vína spojená s burčákem a rozličnými radovánkami stala každoroční vítanou kratochvílí. Nedílnou součástí mnoha vinobraní se stává kromě ochutnávek skvělých vín a burčáků také pestrý doprovodný program spolu s průvody králů, folklórní hudbou nebo prohlídkami sklepů. Přehled těch nejatraktivnějších akcí vám přináší portál Kudy z nudy – stačí si jen vybrat a dobře rozplánovat. Slavnosti vinobraní se konají až do konce září!

Putování za burčákem v Modrých horách

Putování za burčákem v Modrých horáchV sobotu 3. září vás jihomoravské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice vás srdečně zvou na již 15. ročník stále oblíbenější modrohorské akce – Putování za burčákem. Těšit se můžete na burčák i ochutnávku vín. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší. Startuje se v 9:00 ve Velkých Pavlovicích od Ekocentra Trkmanka. Mezi zastávkami na trase objevíte například Vinařství Baraque (Velké Pavlovice), rozhlednu Slunečná, Vinařství Buchtovín (Vrbice), rozhlednu Kobylí vrch, Obecní muzeum Kobylí, ZD Němčičky, Slovácký sklep (Němčičky), Vinařství Lacina – Habánský sklep (Velké Pavlovice) a řadu dalších míst.
 

Zarážání hory v Nechorách

zarážání hory NechoryTradiční vinařská akce zarážení hory v Nechorách se uskuteční v sobotu 3. září. Jedná se o tradiční akci vinařů, kdy se pomyslně zakazuje vstup do vinice až do doby vinobraní. Po tomto obřadu se ujme slova cimbálová muzika, při níž se všichni společně baví až do nočních hodin. Přibližný začátek je při západu slunce (cca 19:00 hod). Zarážáním hory nastává období, kdy do vinohradu kromě hospodáře nemá už nikdo přístup až do vinobraní. Jedinou výjimkou je hotař, hlídač vinohradů v době dozrávání hroznů, který prochází vinohrady, plaší ptáky a chrání vinice před zloději.
 

Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky

BurčákPrvní zářijový víkend (přesněji v pátek 2. a sobotu 3. září 2022) jsou všichni milovníci burčáku zváni na již tradiční burčákové slavnosti do obce Zaječí. K ochutnání bude burčák z různých odrůd. Vinařství U Kapličky vám nabídne košt zdejších vín a letošního burčáku, tradiční zábavu u cimbálové muziky, ochutnávku a prodej uzenin a sýrů od lokálních výrobců. Vstupné stojí 590 Kč. Košt v Novém sklepě zahrnuje více než 30 vzorků vín a 3 druhů burčáku, ochutnávku a prodej uzenin řeznictví Hakalík a sýrů z farmy Klimeš, chléb se škvarkovou pomazánkou na uvítanou, sklenici s logem vinařství na památku, neomezenou konzumaci vín a burčáku. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Cuveé band.
 

Pálavské vinobraní v Mikulově

Pálavské vinobraní75. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 9. do 11. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý. Příchozí se mohou těšit na bohatý doprovodný program, ochutnávky vína a burčáku. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami. Vrcholným a slavnostním okamžikem bude sobotní královský průvod Václava IV. s královnou a s bohatou účastí krojovaných souborů. Královna pak ještě v neděli kolem poledne vystoupá křížovou cestou na oblíbené turistické a poutní místo   Mikulova, Svatý kopeček. A protože Pálavské vinobraní je rodinnou záležitostí, nejen na Kozím hrádku pro ně budou připraveny hrané i loutkové pohádky, hry, soutěže, atrakce a vystoupení různých kejklířů.
 

Vinobraní na Kačině

zámek KačinaKrajské vinobraní a dožínky na Kačině, které se koná v sobotu 10. září 2022 je největší akcí tohoto druhu v regionu. Dožínky oslavují konec žní a vinobraní pak připomíná tradici vinařství na zámku Kačina, které se zde konalo již v roce 1847. Návštěvníci této akce se mohou těšit na přehlídku českých, moravských i zahraničních vín, nabídku pokrmů z lokálních surovin nebo regionální produkty z Kutnohorska. Připraven je také bohatý kulturní program, výstava zvířat z farmy, projížďky na koni nebo výstava zemědělské a hasičské techniky. Po celou dobu akce nebude chybět možnost prohlédnout si zámek – 2 tematické okruhy, vždy v celou hodinu (prohlídky však nejsou v ceně vstupu na vinobraní). Oblíbená je již tradiční soutěž v poznávání odrůdy vína na stánku Vinné sklepy Kutná Hora a degustace hroznů a lisování čerstvé vinné šťávy. Zájemcům bude otevřena též bylinková zahrada a tropický skleník, kde budou probíhat prohlídky se zahradníkem. Zajištěna je kyvadlová doprava z Kutné Hory a zpět.
 

Vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem

BurčákTaké v Roudnici nad Labem, ve zdejším barokním zámku (na nádvoří i v parku), budete moci 10. září ochutnat burčák ze zdejších vín, která mají velmi dobré jméno. Jedná se však také o hudební festival s bohatým doprovodným programem. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit. Čeká na vás zábava na dvou hudebních scénách. Těšit se můžete jak na oblíbené hvězdy současné populární hudby, tak i třeba na dechovku nebo bigbeat. Z nabídky si zkrátka vybere každý. Kromě hudebních vystoupení na vás čekají další doprovodné akce. Proběhne například 19. ročník výstavy historických vozidel Historici v Roudnici, která je přístupná zdarma mimo placenou část areálu.
 

Na Kuksu to také ožije

Kuks schodištěV sobotu 10. září proběhne také na Kuksu tradiční vinobraní, letos již 16. ročník! Na Kuks se sjede téměř 40 vinařů z Čech i Moravy, ale i ze zahraničí, aby představili nejlepší z vína, které nabízejí. Ve 13:00 hod po kaskádovém schodišti opět poteče víno jako za dob hraběte Šporka. Jarmark nebývalého rozsahu, kapela Trdlo a Trní budou součástí bohatého doprovodného programu. Jinak se můžete těšit na mnoho druhů vynikajicích vín a oblíbený burčák, řemeslné výrobky – jarmark nebývalého rozsahu, historické tradice a hudební program.


Vinohradské vinobraní v Praze

Vinohradské vinobraníNa již 26. ročníku Vinohradského vinobraní budete 9. a 10. září moci ochutnat především vína střední a jižní Evropy. Tradiční festival vína na náměstí Jiřího z Poděbrad letos oslavuje "zašlé časy rakousko-uherské monarchie". Vinobraní se tedy zúčastní vinaři z Rakouska, Slovenska, Maďarska, Itálie, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Chorvatska, Rumunska, Srbska, Ukrajiny a Polska. Degustovat se bude víno jak z osvědčených vinařství, tak i rodinných malých podniků, kde se výrobci zaměřují na specifickou chuť. Gurmáni si tak mohou vychutnat řadu značek, které budou mezi sebou pomyslně soutěžit v jakosti, inkoustové nebo zlatavé barvě, opulentní chuti a v jemném koření. Nebudou chybět bílá, růžová, červená vína, fajnšmekři si přijdou na své i v katalogu exkluzivních vín. Pochopitelně bude k dostání na Vinohradském vinobraní také tradiční burčák. Sortiment vína doplní různé laskominy jako bramborové spirály, valašské frgále, racletty, sýry, klobásy nebo oblíbené langoše. Kromě vína bude k dostání i mošt a další nápoje.
 

Znojemské vinobraní

burčák znojmoZnojemské historické vinobraní, které se uskuteční ve dnech 9. až 11. září 2022 přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj. Davy poddaných krále Jana Lucemburského budou na Znojemském historickém vinobraní 2022 opět vítat vznešeného panovníka, oslavovat jiskřivé víno, lahodný burčák a veselit se při hudbě v ulicích a mázhauzech. Historický program na 13 scénách vás nenechá celé tři dny konání vydechnout! Tradice Znojemského historického vinobraní byla komunistickým režimem přerušena roku 1974 a k jejímu znovuobnovení došlo až v 90. letech minulého století. Od té doby přiláká každoročně vinobraní do Znojma desetitisíce návštěvníků, kteří sem přijíždějí nejen za vínem a burčákem, ale také za výborným kulturním programem.
Burčákové slavnosti Hustopeče 2022

29.9.
1.10.
Burčákové slavnosti Hustopeče 2022

Víte co jsou to mázhausy, horenská rada, perkmistr, burčáková policie, podzemní vojsko, či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Odpovědi najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích u Brna.