Úvod > Aktuality > Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!
Vinobraní, burčák, jižní Morava, kudyznudy
Gurmánská turistika

Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!

  • Vydáno22. srpna 2023
Podzimní slavnosti vinobraní mají u nás dlouhou tradici. Na Moravě i v Česku se sklizeň vína spojená s burčákem a rozličnými radovánkami stala každoroční vítanou kratochvílí. Nedílnou součástí mnoha vinobraní se stává kromě ochutnávek skvělých vín a burčáků také pestrý doprovodný program spolu s průvody králů, folklórní hudbou nebo prohlídkami sklepů. Přehled těch nejatraktivnějších akcí vám přináší portál Kudy z nudy – stačí si jen vybrat a dobře rozplánovat. Slavnosti vinobraní se konají až do konce září!

Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky

BurčákPrvní zářijový víkend (přesněji v pátek 1. a sobotu 2. září 2023) jsou všichni milovníci burčáku zváni na již tradiční burčákové slavnosti do obce Zaječí. K ochutnání bude burčák z různých odrůd. Vinařství U Kapličky vám nabídne košt zdejších vín a letošního burčáku, tradiční zábavu u cimbálové muziky, ochutnávku a prodej uzenin a sýrů od lokálních výrobců. Košt v Novém sklepě zahrnuje více než 30 vzorků vín a 3 druhů burčáku, ochutnávku a prodej uzenin i sýrů místních kvalitních výrobců, chléb se škvarkovou pomazánkou na uvítanou, sklenici s logem vinařství na památku, neomezenou konzumaci vín a burčáku. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika.
 

Zarážání hory v Nechorách

zarážání hory NechoryTradiční vinařská akce zarážení hory v Nechorách se uskuteční v sobotu 2. září. Jedná se o každoroční akci vinařů, kdy se pomyslně zakazuje vstup do vinice až do doby vinobraní. Po tomto obřadu se ujme slova cimbálová muzika, při níž se všichni společně baví až do nočních hodin. Přibližný začátek je při západu slunce (cca 19:00 hod). Zarážáním hory nastává období, kdy do vinohradu kromě hospodáře nemá už nikdo přístup až do vinobraní. Jedinou výjimkou je hotař, hlídač vinohradů v době dozrávání hroznů, který prochází vinohrady, plaší ptáky a chrání vinice před zloději.
 

Putování za burčákem v Modrých horách

Putování za burčákem v Modrých horáchV sobotu 9. září vás jihomoravské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice vás srdečně zvou na již 15. ročník stále oblíbenější modrohorské akce – Putování za burčákem. Těšit se můžete na burčák i ochutnávku vín. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší. Startuje se v 9:00 ve Velkých Pavlovicích od Ekocentra Trkmanka. Mezi zastávkami na trase objevíte například Vinařství Baraque (Velké Pavlovice), rozhlednu Slunečná, Vinařství Buchtovín (Vrbice), rozhlednu Kobylí vrch, Obecní muzeum Kobylí, ZD Němčičky, Slovácký sklep (Němčičky), Vinařství Lacina – Habánský sklep (Velké Pavlovice) a řadu dalších míst.
 

Pálavské vinobraní v Mikulově

Pálavské vinobraní76. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 8. do 10. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý. Příchozí se mohou těšit na bohatý doprovodný program, ochutnávky vína a burčáku. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami. Vrcholným a slavnostním okamžikem bude sobotní královský průvod Václava IV. s královnou a s bohatou účastí krojovaných souborů. Královna pak ještě v neděli kolem poledne vystoupá křížovou cestou na oblíbené turistické a poutní místo Mikulova, Svatý kopeček. A protože Pálavské vinobraní je rodinnou záležitostí, nejen na Kozím hrádku pro ně budou připraveny hrané i loutkové pohádky, hry, soutěže, atrakce a vystoupení různých kejklířů.
 

Vinobraní na Kačině

Vinobraní na KačiněKrajské vinobraní a dožínky na Kačině, které se koná v sobotu 9. září 2023 je největší akcí tohoto druhu v regionu. Dožínky oslavují konec žní a vinobraní pak připomíná tradici vinařství na zámku Kačina, které se zde konalo již v roce 1847. Návštěvníci této akce se mohou těšit na přehlídku českých, moravských i zahraničních vín, nabídku pokrmů z lokálních surovin nebo regionální produkty z Kutnohorska. Připraven je také bohatý kulturní program, výstava zvířat z farmy, projížďky na koni nebo výstava zemědělské a hasičské techniky. Po celou dobu akce nebude chybět možnost prohlédnout si zámek – 2 tematické okruhy, vždy v celou hodinu (prohlídky však nejsou v ceně vstupu na vinobraní). Oblíbená je již tradiční soutěž v poznávání odrůdy vína na stánku Vinné sklepy Kutná Hora a degustace hroznů a lisování čerstvé vinné šťávy. Zájemcům bude otevřena též bylinková zahrada a tropický skleník, kde budou probíhat prohlídky se zahradníkem. Zajištěna je kyvadlová doprava z Kutné Hory a zpět.
 

Vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem

BurčákTaké v Roudnici nad Labem, ve zdejším barokním zámku (na nádvoří i v parku), budete moci 9. září ochutnat burčák ze zdejších vín, která mají velmi dobré jméno. Jedná se však také o hudební festival s bohatým doprovodným programem. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit. Čeká na vás zábava na dvou hudebních scénách. Těšit se můžete jak na oblíbené hvězdy současné populární hudby, tak i třeba na dechovku nebo bigbeat. Z nabídky si zkrátka vybere každý. Kromě hudebních vystoupení na vás čekají další doprovodné akce. Proběhne například 20. ročník výstavy historických vozidel Historici v Roudnici, která je přístupná zdarma mimo placenou část areálu.
 

Na Kuksu to také ožije

Kuks schodištěV sobotu 9. září proběhne také na Kuksu tradiční vinobraní, letos již 17. ročník! Na Kuks se sjede téměř 40 vinařů z Čech i Moravy, ale i ze zahraničí, aby představili nejlepší z vína, které nabízejí. Ve 13:00 hod po kaskádovém schodišti opět poteče víno jako za dob hraběte Šporka. Jarmark nebývalého rozsahu, Martin Chodúr či kapela Wječná źízeň budou součástí bohatého doprovodného programu. Jinak se můžete těšit na mnoho druhů vynikajicích vín a oblíbený burčák, řemeslné výrobky – jarmark nebývalého rozsahu, historické tradice a hudební program.


Vinohradské vinobraní v Praze

Vinohradské vinobraníNa již 27. ročníku Vinohradského vinobraní budete 8. a 9. září moci ochutnat především vína z 31 vinařství z Moravy a Čech, která budou doplněna i o zahraniční jména a různé druhy oblíbeného burčáku. Degustovat můžete víno jak z osvědčených vinařství, tak i rodinných malých podniků, kde se výrobci zaměřují na specifickou chuť. Gurmáni si tak mohou vychutnat řadu značek, které budou mezi sebou pomyslně soutěžit v jakosti, karmínové nebo zlatavé barvě, opulentní chuti a v jemném koření. Nebudou chybět bílá, růžová, červená vína, fajnšmekři si přijdou na své i v katalogu exkluzivních vín. Pochopitelně bude na Vinohradském vinobraní k dostání také tradiční burčák. Sortiment vína doplní různé laskominy jako bramborové spirály, valašské frgále, racletty, sýry, klobásy nebo oblíbené langoše. Kromě vína bude k dostání i mošt a další nápoje.
 

Znojemské vinobraní

burčák znojmoZnojemské historické vinobraní, které se uskuteční ve dnech 8. až 10. září 2023 přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj. Davy poddaných krále Jana Lucemburského budou na Znojemském historickém vinobraní 2023 opět vítat vznešeného panovníka, oslavovat jiskřivé víno, lahodný burčák a veselit se při hudbě v ulicích a mázhauzech. Historický program na 13 scénách vás nenechá celé tři dny konání vydechnout! Tradice Znojemského historického vinobraní byla komunistickým režimem přerušena roku 1974 a k jejímu znovuobnovení došlo až v 90. letech minulého století. Od té doby přiláká každoročně vinobraní do Znojma desetitisíce návštěvníků, kteří sem přijíždějí nejen za vínem a burčákem, ale také za výborným kulturním programem.
Zarážání hory v Nechorách 2024

7.9.
Zarážání hory v Nechorách 2024

Zarážání hory je tradiční akce vinařů, kdy se pomyslně zakazuje vstup do vinice až do doby vinobraní.

Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

14.9.
15.9.
Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

Vinice sv. Kláry připravuje pro milovníky vína tradiční vinobraní. Sklizeň vína na trojské vinici bude možné oslavit o víkendu 14. – 15. září 2024. Během vinobraní se představí místní vinařská produkce i produkty dalších českých a moravských vinařů.

Krajem vína – Putování za burčákem po Modrých Horách 2024

7.9.
Krajem vína – Putování za burčákem po Modrých Horách 2024

Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbice. Kochejte se pěšky či na kole krásami a zajímavostmi Modrých Hor a ochutnejte nejen výborný burčák. Letošní Putování za burčákem se koná 7. září 2024.

Lednické vinobraní & Gulášfest & Dýňobraní

14.9.
Lednické vinobraní & Gulášfest & Dýňobraní

Nenechte si ujít tuto jedinečnou akci „3 v 1“! Slibuje zážitek a zábavu pro celou rodinu v unikátním prostředí vinařství. Bohatý kulturní program, soutěže, degustace výborných vín, odrůdových burčáků a gurmánských specialit. Soutěž ve vaření gulášů s ochutnávkou. Hudební produkce a vystoupení kapel.

Roudnické vinobraní na zámku 2024

7.9.
Roudnické vinobraní na zámku 2024

Slavnosti vína a burčáku a zároveň hudební festival, to je Roudnické vinobraní, které proběhne v zámeckém areálu v Roudnici nad Labem. Ať už vás sem přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit.

Mělnické vinobraní 2024

20.9.
22.9.
Mělnické vinobraní 2024

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Pálavské vinobraní 2024

6.9.
8.9.
Pálavské vinobraní 2024

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Burčákové slavnosti Hustopeče 2024

3.10.
5.10.
Burčákové slavnosti Hustopeče 2024

Víte, co jsou to mázhausy, horenská rada, perkmistr, burčáková policie, podzemní vojsko, či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Odpovědi najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích u Brna.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

21.9.
Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně – sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas!

Vinobraní v Kadani 2024

28.9.
Vinobraní v Kadani 2024

Celodenní program se odehrává v areálu Františkánského kláštera, který si mohou zdarma prohlédnout s průvodcem. Návštěvníci mohou sledovat průběh a zpracování hroznů a ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno. Těšit, se můžete též na bohatý program!

Drnholecké vinobraní a otevřené sklepy 2024

21.9.
Drnholecké vinobraní a otevřené sklepy 2024

13. ročník slavností vína.

Vinobraní v Kuksu

14.9.
Vinobraní v Kuksu

Tradiční slavnosti vína a burčáku na Kuksu v romantickém prostředí barokního areálu. Po kaskádovém schodišti opět poteče víno jako za dob hraběte Šporka.

Velkopavlovické vinobraní 2024

13.9.
14.9.
Velkopavlovické vinobraní 2024

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Znojemské vinobraní 2024

13.9.
15.9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Bzenecké krojované vinobraní 2024

20.9.
21.9.
Bzenecké krojované vinobraní 2024

Vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky, těšit se můžete na ochutnávky slováckých vín a burčáků na nádvoří zámku, ve sklepích i pod víchou.

Další aktuality

Bylinky a Velikonoce? Ochutnejte netradiční zelenou polévku

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanské svátky a jejich oslava se v České republice nese především v tomto duchu. Zároveň se ale prolíná množství lidových zvyků a tradic. Dobové recepty na velikonoční pokrmy dokládají, že jarní očista organismu bývala součástí životů našich předků a že Velikonoce pro ni byly nejlepší příležitostí.
Gurmánská turistika

Kalendář 2024 pro vegetariány: nejlepší festivaly zeleniny a ovoce

Patříte k lidem, kteří si místo řízku radši pochutnají na jídle ze zeleniny a dobrém ovoci? Pak se vám jistě budou hodit naše tipy na gastronomické akce, kde hrají hlavní roli jahody, meruňky, jablka, česnek nebo cibule. Během pozdního jara, léta a podzimu můžete vyrazit na gastronomické slavnosti podle vašich oblíbených plodin a chutí. A i když se třeba nebude jednat o čistě vegetariánské akce, dobroty bez masa na nich určitě bez potíží seženete. Tipy pro vegetariány, frutariány, vitariány i flexitariány vám přináší Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Oslavte Mezinárodní den palačinek a lívanců

28. únor patří Mezinárodnímu dnu palačinek a lívanců. Jestliže se řadíte k milovníkům těchto sladkých pochoutek, oslavte nejen tento den dobrým kouskem z vaší kuchyně anebo si objednejte palačinku či lívance v některé z cukráren či palačinkáren.
Gurmánská turistika

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Gurmánská turistika

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika