Úvod > Česká nej > Průmysl > Strojní přádelna ve Verneřicích – nejstarší strojní přádelna v České republice
Průmysl

Strojní přádelna ve Verneřicích – nejstarší strojní přádelna v České republice

První strojní přádelna byla postavena v roce 1797 ve Verneřicích 8 km jižně od Benešova nad Ploučnicí, v nejjižnější obci děčínského okresu. Roku 1770 tu proslulý podnikatel J. J. Leitenberger založil jednu z prvních manufaktur na potiskování kartounových tkanin v roce 1797 pak přádelnu.
Ve Verneřicích postavil, roku 1797, Johann Leitenberger první strojní přádelnu bavlny v České republice. Narodil se roku 1730 v severočeském Levíně. Barvířskému řemeslu se vyučil u otce a v letech 1750 až 1754 provandroval jako tovaryš celou habsburskou monarchii i sousední Německo. Po cestě se seznámil s novými metodami barvení látek i potiskování kartounu (hrubé bavlněné tkaniny), proto se po návratu do vlasti začal připravovat na vlastní podnikání. Nějaký čas se sice živil jako mydlář, roku 1759 se ale oženil s dcerou barvířského mistra Franze Reitländera z Verneřic a k oblíbené práci se znovu vrátil.

Když roku 1764 celou tchánovu dílnu převzal, využil zkušeností z ciziny a od primitivního „modrobarvířství“ přešel k modernímu modrotisku. Roku 1770 vybudoval ve Verneřicích velkou kartounku, kterou brzy rozšířil také o vlastní přádelnu bavlny. Do roku 1786 k nim připojil ještě bělidlo, druhou barvírnu a druhou kartounku, kterou vybudoval v severočeských Zákupech. Roku 1793 zakoupil Leitenberger také skomírající textilní manufakturu hraběte Bolzy v Josefově Dole u Kosmonos. Na Mladoboleslavsku se ale nechtěl angažovat, proto její vedení hned v následujícím roce svěřil synu Franzovi, který se předtím úspěšně podílel na řízení podniku v Zákupech. Po Franzově smrti roku 1825 získali firmu synové Friedrich, Franz a dcera Johanna. Vůdčí osobností se stal nejstarší Friedrich, který po otci zdědil podnikatelské nadání. Vybavení továrny postupně modernizoval a do roku 1852 soustředil téměř všechny výrobní provozy v Josefově Dole, kde jako první v habsburské monarchii instaloval stroj na čtyřbarevný tisk.

V modernizaci pokračoval i Friedrichův syn Friedrich Franz Josef Leitenberger, který vedení podniku převzal roku 1858. Zvětšil například počet parních kotlů, zakoupil další tiskací stroje a vedle továrny vybudoval i vlastní plynárnu. Díky značným investicím do podniku nadále stoupala i výrobní kapacita. Na špičkových tiskařských strojích bylo roku 1860 vyrobeno přes 13 milionů metrů látek, a za dalších dvacet let dokonce ještě o čtyři miliony víc. Továrna zaměstnávala koncem 19. století již přes dva tisíce pracovníků a byla největší svého druhu v Čechách i ve střední Evropě. Roku 1899 se vedení společnosti ujal syn Friedricha Franze Josefa Leitenbergera, kterému se však staly osudným automobilové závody – roku 1904 bohužel přišel o život.

Přes několikeré zastavení výroby se firma udržela až do roku 1946, kdy byla znárodněna a zařazena do národního podniku Tiba.

Leona Machálková – komorní recitál

17. 5. 2024 od 19h – koncert Leona Machálková komorní recitál.
Úštěk, Ústecký kraj

Benefiční koncert – Trinity School Chamber Orchestra

10.7. 2024 od 18h Vás zveme na jedinečný Benefiční koncert – Trinity School Chamber Orchestra. Trinity School je renomovaná britská soukromá denní škola, nacházející se v jižním Londýně, která poskytuje výuku chlapcům ve věku 10-18 let.
Úštěk, Ústecký kraj

Rendez-Vous s Radkou Fišarovou

7. 9. 2024 od 19h – komorní Rendez-Vous s Radkou Fišarovou. Rendes-Vous s Radkou Fišarovou je česko-francouzský koncertní program, ve kterém Radka Fišarová se svým doprovodem přináší nejen francouzský šanson předních francouzských interpretů.
Úštěk, Ústecký kraj

Den muzeí v Muzeu v přírodě Zubrnice

Mezinárodní den muzeí můžete 18. května oslavit i v Zubrnicích.
Zubrnice, Ústecký kraj

Národní muzeum v přírodě na Zubrnickém jarmarku

Jedinečná možnost seznámit se na severu Čech s folklorními soubory z Valašska, Vysočiny či Hané.
Zubrnice, Ústecký kraj

Pouť k Maří Magdaléně

Netradičně pojaté tradiční poutní procesí obohacené o barokní frašku k nápravě Maří Magdalény. Poutníci za zpěvu barokních písní dojdou na bohoslužbu do kostela.
Zubrnice, Ústecký kraj

Ciderfest v Zubrnicích

Zpracování ovoce mělo v Českém středohoří v minulosti mnoho podob, které dnes pomalu znovu ožívají. jednou z nich byla i výroba kvašených ovocných nápojů – ciderů.
Zubrnice, Ústecký kraj

Podzim na vesnici

Uchopit do ruky cep, vyčistit na fukaru zrno od plev nebo si na žernovu umlít mouku. Sušení ovoce a povídání o starých odrůdách ovoce z Českého středohoří zažijete v teplovzdušné sušárně. Dozvíte se, jak zpracovat len, abyste získali vlákno na nitě nebo jak si vyrobit provaz.
Zubrnice, Ústecký kraj

Zřícenina zvonice v Mukařově

Na východním okraji obce Mukařov u Úštěka se nachází torzo zvonice bývalého kostela sv. Františka.
Lovečkovice, Ústecký kraj

Víťova rozhledna u Náčkovic

Nové telekomunikační stožáry s vyhlídkovou plošinou jsou často stavěny podle stejné šablony. To však rozhodně neplatí pro vysílač v Českém Středohoří nad osadou Náčkovice u Lovečkovic.
Lovečkovice, Ústecký kraj

Do Českého středohoří s Geofunem

Pro malé i velké dobrodruhy jsme připravili 10 zábavných tras po celém Českém středohoří. Stačí si jen stáhnout aplikaci Geofun a můžete začít!
Verneřice, Ústecký kraj

Bobří soutěska s vodopády Verneřice

Údolí Bobřího potoka se nachází poblíž Kravař, ve východní části Českého středohoří. Díky členitému terénu má zdejší potok charakter horské říčky. Procházka zdejší soutěskou, kde nechybí četné můstky, stezka po skalní římse jištěná řetězy, pěnící kaskády a nádherný vodopád je krásným zážitkem.
Žandov, Liberecký kraj

Rozhledna Strážný vrch u Merboltic

Rozhledna na Strážném vrchu stojí na znělcovém kuželu vysokém 601 m n.m. nad obcí Merboltice. Milovníci dalekých výhledů si z rozhledny užijí jedinečný kruhový výhled na okolní krajinu Českého středohoří, Českolipska i Lužických hor.
Merboltice, Ústecký kraj

Minimuzeum Lovečkovice

Bývalá drážní budova na trati Velké Březno – Úštěk byla zachráněna před demolicí. Obec Lovečkovice ve spolupráci se Zubrnickou muzeální železnicí budovu zrekonstruovali a vytvořili zde Minimuzeum. K vidění je expozice Zubrnické muzeální železnice a muzeum obce. Dále je zde IC a prodej suvenýrů.
Lovečkovice, Ústecký kraj

Zámek Konojedy

Zámek, dříve klášter Konojedy a kostel Nanebevzetí Panny Marie, které spolu tvoří jeden celek na základech původní gotické tvrze z 14. století která byla v polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek, který byl v první polovině 18. století zbourán a jeho místě vystavěn barokní kostel.
Úštěk, Ústecký kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

Monumentální pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech stojí v místně původního gotického kostela, který byl v roce 1699 přestavěn a spojen s tehdejším špitálem. Stavba současného kostela započala v roce 1748 jako součást stavby nového konventu řádu Servitů.
Úštěk, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Sport Camp Levínský Kocour

Kemp se nachází v obci Levín v klidném prostředí nedaleko Úštěku. Je zde mnoho možností jak pro sport, turistiku, nebo relaxaci.
Levín, Ústecký kraj

Držovická stodola

Držovická stodola je krásným místem pro romantické ubytování, rodinná setkání, kurzy a workshopy, svatby i firemní akce.
Úštěk, Ústecký kraj

Apartmán Kvítnice na faře Vincence Zahradníka

Apartmán Kvítnice na faře Vincence Zahradníka v Zubrnicích, které se říká perla Českého středohoří.
Zubrnice, Ústecký kraj

Farma U sluníček Heřmanov

Rodinná farma se nachází v severních Čechách v chráněné krajinné oblasti České Středohoří v obci Heřmanov. Díky své poloze je farma ideálním místem pro vaše výlety jak pěší, tak na cyklistické. Kola si přivezte určitě s sebou!
Děčín, Ústecký kraj

Dobrá poctivá česká kuchyně v Úštěku

V restauraci Racek pro vás připraví atmosféru klidu a relaxace a tradiční českou kuchyni. Ochutnejte například vepřové koleno na medu a pivu!
Úštěk, Ústecký kraj

Chalupa Haslice

Pronájem chalupy poblíž Litoměřic a Ústí nad Labem. Součástí domu je chov oveček, rovněž možnost návštěvy a prohlídky nedalekého chovu koní a poníků.
Homole u Panny, Ústecký kraj

Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Pizzerie Čertovna Úštěk nabízí romantické posezení v historickém barokním objektu při Pikartské věži v samotném centru městečka Úštěk.
Úštěk, Ústecký kraj

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Bývalý zájezdní hostinec z 18.století jehož součástí je malá ekofarma nabízí vyjížďky na koních.
Litoměřice, Ústecký kraj