Úvod > Aktuality > TOP 10 pražských galerií: stálé expozice, výstavy i nové kavárny
Kultura

TOP 10 pražských galerií: stálé expozice, výstavy i nové kavárny

  • Vydáno4. února 2017
Inspirace, jedinečná atmosféra výstavních sálů, prastará i ryze moderní umělecká díla, posezení v kavárně a setkání s přáteli anebo docela prostá změna plánu, když procházku Prahou pokazí deštivé počasí – je tolik důvodů, proč se vydat do některé z velkých pražských galerií! Kam se necháte vylákat právě teď?

Ryzí moderna: Veletržní palác a Museum Kampa

Bije vaše srdce pro moderní umění? Pak je vaším cílem Národní galerie a obří Veletržní palácPraze 7, kde v sedmi podlažích uvidíte tisíce uměleckých děl 19., 20. a 21. století, nemluvě o krátkodobých výstavách, zrcadlících široké spektrum současných snah a trendů. Nejzvučnější jména? Pablo Picasso, Georges Braque, Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Gustav Klimt a mnoho dalších. Novinkou letošního roku bude monumentální instalace, první z plánované série děl vyjadřujících postoje konkrétních umělců, kterou slavný čínský tvůrce Aj Wej-wej vytvořil speciálně pro interiér Velké dvorany Veletržního paláce. K vidění bude od pátku 17. března až do začátku ledna 2018. A nezapomeňte se zastavit ve zdejší kavárně, ve světlem zalitém Café Jedna!

Na sbírku středoevropského moderního umění s kolekcemi dvou výrazných osobností 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, láká Museum Kampa. Také tady se pořádají krátkodobé akce; aktuálně je to výstava Příliš mnoho zubů. Název vyšel z jednoho z dosud neznámých obrazů Eduarda Ovčáčka, zobrazujícího hlavu s příliš mnoha zuby, v centru pozornosti ovšem stojí československé umění šedesátých let 20. století. Výstava bude k vidění do 23. dubna.
 

Anežský klášter zve na staré umění a nové zahrady  

Sbírky starého umění Národní galerie neslibují jen silné umělecké zážitky, ale také možnost navštívit prastaré pražské paláce a kláštery. Tak například Anežský klášter se sbírkami středověkého umění v Čechách a střední Evropě, který založila ve 30. letech 13. století přemyslovská princezna Anežka Česká společně se svým bratrem králem Václavem I., patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám Prahy. Kromě sbírek umění si můžete od loňského podzimu projít nový prohlídkový okruh věnovaný historii areálu s lapidáriem, ambitem, černou kuchyní a refektářem. Celoročně a zdarma jsou přístupné obě klášterní zahrady s prohlídkovým okruhem architekturou kláštera a sochařskými díly předních českých umělců. A navíc vás pozveme na výstavu: jmenuje se Očím skryté, bude probíhat od konce února až do poloviny září a nabídne nezvyklé pohledy pod malbu, na přípravné rozvrhy kompozic i technologii vzniku vybraných děl.
 

Staré umění a výstava Františka Skály

Za starým uměním se můžete vydat také do Šternberského, Schwarzenberského a Salmovského paláce na Hradčanském náměstí; v prvním je k vidění evropské umění od antiky až do konce 18. století, v druhém české barokní umění a ve třetím nejvýznamnější díla malířství a sochařství 19. století od klasicismu k romantismu. A koho láká umění Asie a Afriky, ten by se měl vypravit do paláce Kinských na Staroměstském náměstí.

Národní galerie využívá jako výstavní prostor Valdštejnskou jízdárnu; právě tam můžete ve čtvrtek 9. března přijít na vernisáž výstavy Františka Skály. Přehled prací z posledních přibližně třinácti let pojatý jako série pavilonů či „muzeí v muzeu“ potrvá až do začátku září.
 

Současné umění: Galerie Rudolfinum & Leica Gallery

Na Alšově nábřeží stojí jedna z nejznámějších novorenesančních staveb Prahy a zároveň sídlo České filharmonie, Rudolfinum. Stejnojmenná galerie nemá vlastní sbírky a soustředí se na pořádání výstav současného výtvarného umění s bohatou škálou doprovodných programů. Do neděle 19. března potrvá současná výstava fotografií Juergena Tellera, jednoho z nejžádanějších současných fotografů, který se v roce 1991 proslavil snímky kapely Nirvana a ikonickými záběry Kurta Cobaina. Úplnou novinkou je Café Rudolfinum, po rekonstrukci otevřené letos v únoru.

Poslední pozvánka platí pro Leica Gallery, která se zaměřuje výhradně na fotografie. Současná výstava Tiché dialogy představuje dílo Jaroslava Kučery, který se tentokrát nezaměřil na obvyklé a pověstné „lidi na společenském okraji“, ale na zdánlivé banality, které nás obklopují. Výstava končí v neděli 2. dubna.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

1. 1.31. 12.
Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti a mládež do 15 let.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Leica Gallery Prague

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.

Galerie Rudolfinum v Praze

Galerie Rudolfinum v Praze

Galerie Rudolfinum je státní instituce řízená a financovaná Ministerstvem kultury České republiky. Společně s Českou filharmonií sídlí v nově zrekonstruované historické budově pražského Rudolfina.

Café Rudolfinum

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky