Úvod > Co chcete dělat? > Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů
Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác se otevřel po delší rekonstrukci od 6. 11. 2019 a představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí je k vidění nová expozice Staří mistři. Jsou v ní poprvé v dějinách Národní galerie společně vystavena díla českých i světových starých autorů.

Vedle maleb Petra Brandla a Karla Škréty se tak dostaly práce Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha. Do Schwarzenberského paláce se přesune i část sbírky, která byla vystavena v protilehlém Šternberském paláci, který prochází od 16. 9. 2019 rekonstrukcí a je veřejnosti uzavřen. Základní časový rámec expozice tvoří období od 16. do 18. století vycházející z retrospektivního pohledu na předrenesanční tendence v umění gotiky a antická díla jako inspirační podnět pro renesanční a barokní umění. Expozice je pojata jako dialog mezi národními a mezinárodními impulzy, vlivy a změnami v duchu dialektiky forem, stylů a motivů. Z dramaturgického hlediska bude reflektovat narativní aspekty evropského umění od antiky až po osvícenství, dějinné souvislosti a nadčasovost mistrovských uměleckých děl v inovativní instalaci.

V rámci hlavního přístupu do Schwarzenberského paláce byl také obnoven původní vstup z Hradčanského náměstí přes nádvoří. Tři sály v přízemí budou vyhrazeny pro příležitostné sbírkové expozice a dvě místnosti poslouží grafickým kabinetům.

 

Z historie Schwarzenberského paláce

Schwarzenberský palác postavený v letech 1545 až 1567 slouží výstavám již od roku 1910. V prostorách se kromě stálé expozice prezentují i malé výstavy krátkodobého charakteru. Lektorské oddělení Sbírky starého umění nabízí k expozici řadu doprovodných programů. Ve spolupráci s odbornými pracovníky sbírky je připraven cyklus přednášek, školám jsou určeny výukové programy pro jednotlivé věkové skupiny. Ve Schwarzenberském paláci je k dispozici ateliér, který slouží zároveň jako přednáškový sál.

V suterénu je zpřístupněna hmatová expozice Doteky baroka, určená především pro návštěvníky se zrakovým postižením.