Úvod > Aktuality > #světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě
Zimní sporty

#světovéČesko a skoky na lyžích: Harrachov, Ještěd, Frenštát a skokanské můstky ve světě

 • Vydáno17. ledna 2021
Jedna z dobrých zpráv pro rok 2021 zní: na skokanských můstcích v Harrachově se znovu skáče na lyžích! Je to jedno z míst, kde se psala historie populární sportovní disciplíny a slouží jako tréninkové centrum, vyhlášené v celé republice. Na výlet se tentokrát nevypravíme jen do Harrachova, ale také do Liberce a Frenštátu pod Radhoštěm k dalším skokanským můstkům. Nezapomeneme ani na slavný norský Holmenkollen, prastaré středisko tohoto sportu.

Impozantní podívaná shora i zdola: skokanské můstky v Harrachově a sportovní areál s moderním skokanským můstkem v norském Holmenkollenu

Harrachov
Holmenkollen
Skoky na lyžích v minulosti patřily k parádním disciplínám a zažily několik slavných období. Pamětníci vzpomínají na přelom 60. a 70. let coby éru trenéra Zdeňka Remsy a skokana Jiřího Rašky, českého lyžaře století. Raška získal zlato a stříbro na OH (1968), stříbro z MS (1970), bronz z MS v letech (1972) a stal se také prvním českým vítězem Turné čtyř můstků (1972).

Další dobré časy přišly v 80. a 90. letech, kdy skákali Pavel Ploc, Jiří Parma, František Jež a Jaroslav Sakala, v další generaci známe Jakuba Jandu, Jana Maturu, Romana Koudelku, Antonína Hájka a Lukáše Hlavu.

V posledních letech se do reprezentace dostávají junioři, ale brzdí je technické vybavení, hlavně nedostatek můstků. Dobrou zprávou tedy je, že se v Harrachově aktuálně skáče na můstcích K40, K70 a K90. Obnovení dlouho osiřelých harrachovských skokanských můstků dává mladým skokanům novou naději do budoucích let.
 

Stará i nová skokanská sláva Harrachova

V Harrachově se na severním svahu Čertovy hory nacházejí tři areály skokanských můstků: malé dětské můstky jsou na Hřebínku, střední můstky jsou za hotelem Skicentrum a velké můstky vedle lanové dráhy Delta.

V roce 1980 zde byl dokončen mamutí můstek pro lety na lyžích jako šestý a zatím zřejmě poslední „mamut“ na světě. Během své existence už zažil dvě velké přestavby, jeho profil umožňuje lety dlouhé přes 210 metrů.

Harrachovské můstky mají smutnou současnost, ale slavnou minulost. Zažily celkem 39 závodů Světového poháru a čtyřikrát se tu konalo mistrovství světa v letech na lyžích. Nejstarší můstek pochází z roku 1920, kdy už byly skoky na lyžích velmi populární a například na závody v roce 1923 sem přijelo dvacet tisíc návštěvníků. Poslední závody v Harrachově proběhly v roce 2014, od té doby skokanské můstky chátraly. V roce 2021 opět ožil můstek K90, který využívají naši reprezentanti ČR ve skocích i kombinaci. V následujících letech čeká harrachovský skokanský areál velká rekonstrukce a zřejmě se můžeme těšit i na další ročník Mistrovství světa v letech na lyžích. První domácí šampionát by se mohl odehrát už v roce 2026.

Budoucnost tedy vypadá nadějně, a pokud byste rádi nahlédli do minulosti skoků na lyžích, navštivte harrachovské Ski Museum. Vybudovali ho vlastními silami bratři Slavíkovi a nabízí úžasný průřez historií, od počátku lyžování v Krkonoších v 19. století až po současné skokanské špičky. K vidění je i expozice výroby lyží z počátku 20. století včetně truhlářské dílny, historické saně, medaile a odznaky lyžařského klubu v Harrachově, vosky z meziválečné doby nebo lyže, které sjížděly svahy u francouzského města Chamonix při prvních zimních olympijských hrách v roce 1924.
 

Můstky a Horečky ve Frenštátu pod Radhoštěm

„Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a pisklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat.“

Tak popsal Ota Pavel v knížce Pohádka o Raškovi nezapomenutelný skok v Grenoblu 1968, kdy Jiří Raška na středním můstku vybojoval první českou zlatou medaili v historii této soutěže.

Jednou z odměn byl i skokanský můstek v Raškově rodném Frenštátě pod Radhoštěm: vyrostl pouhých 40 dnů po Raškově triumfu v Grenoblu. V dnešním skokanském areálu Jiřího Rašky na Horečkách netrénoval jen Jiří Raška, ale i Jiří Parma, František Jež nebo Jaroslav Sakala. Dnes tu stojí skokanské můstky K95, K45, K20 a K9 a frenštátští lyžaři je využívají především k výchově mladých skokanů. V těsné blízkostí leží naučná stezka Beskydské nebe, cestou k ní si při výstupu po 428 schodech můžete zahrát Lvíčkův výškový kvíz. Průvodcem na jednotlivých zastaveních je lvíček Fitty, maskot frenštátských skokanů na lyžích, nahoře vás pak čeká pěkný výhled do okolí a stupně vítězů.Neutíkejte hned zpátky dolů a naplánujte si procházku třeba ke zvoničce nazvané Strážkyně Beskyd a dál na Velký Javorník. Horečky nejsou pojmenované podle horečnatého onemocnění, ale podle spousty malý kopečků (malé hory = horečky), které v malém měřítku charakterizují celé Beskydy. Už za první republiky tu frenštátský továrník Petr Polach vybudoval chatovou osadu, kterou později doplnilo letní koupaliště a tři budovy: Pantáta (1934), Panímáma a Mariánka (1938). Připomíná vám to Maměnku a Libušín na Pustevnách? Nejste sami, pro Frenštátské jsou Horečky velmi oblíbenou lokalitou, která dosahuje věhlasu nedalekého Radhoště a hřebenové cesty od poutní kaple sv. Cyrila a Metoděje kolem sochy boha Radegasta na Pustevny.
 

Ještěd: hory (a můstky) „za rohem“

Skvělé místo pro aktivní trávení volného času, kam se z centra Liberce dostanete za pár desítek minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinku: je Skiareál na úbočí Ještědu. Skokanské můstky tu stojí od konce šedesátých let. Od roku 1973 se tady a v Harrachově skákalo proslulé Turné Bohemia, které se v roce 1981 poprvé zařadilo do Světového poháru. Na dvou můstcích se ale už také dlouho neskáče a Liberec z kalendáře významných závodů vypadl: můstky totiž nesplňují požadavky mezinárodní federace FIS, závody se tu proto zatím konat nemohou.
 

10 zajímavostí o skocích na lyžích

 • Kde se uskutečnily první závody ve skocích na lyžích? Jisté je jen Norsko, o prvenství se přetahují Trysil (1862), Høydalsmo (1866) a Morgedal. Za otce skoků na lyžích pak je považován Nor Sondre Norheim (1825–1897), který v roce 1860 doletěl do vzdálenosti 30 metrů. Neporažen zůstal více než třicet let!
 • V lednu 1892 se konaly první závody ve skocích na lyžích v Holmenkollenu, ikonickém a světově proslulém areálu nad norským hlavním městem. První Na Holmenkollenu ale téměř nepřetržitě fouká vítr, a tehdy bylo tak
 • Norové si Holmenkollen náležitě hýčkají, zdokonalují a přestavují. Skokanský můstek se od prvních skoků měnil zhruba dvacetkrát, poslední modernizace spolkla skoro miliardu norských korun. Nový skokanský můstek navrhlo dánské architektonické studio Juliena de Smedta a vypadá jako z jiného světa: nemá podpěry a fascinující dojem ještě umocňuje kužel světla, který nájezd pro skokany opticky prodlužuje výš k nebi. V útrobách můstku si prohlédnete nejstarší lyžařské muzeum Skimuseet
 • Od roku 1924 jsou skoky na lyžích součástí Zimních olympijských her. V roce 1953 se poprvé uskutečnilo v Německu a Rakousku Intersport turné, dnes Turné čtyř můstků.
 • 17. března 1994 se stal Rakušan Andreas Goldberger prvním skokanem, který skokem dlouhým 202 metrů překonal hranici 200 metrů.
 • Kdo v českých zemích jako první uplácal skokanský můstek a pak z něj skočil? Nevíme. Rýmařověv Malé Morávce anebo v Karlově Studánce. Zřejmě největší můstek v Jeseníkách byl dokončen v roce 1934 a dokonce sem jezdila trénovat a závodit norská reprezentace.
 • Můstky stávaly i na úbočí Pradědu, patrně poblíž dnešní chaty Barborka. Skákalo se i ve Vrbně pod Pradědem, kde se například učil skákat pozdější mistr světa v letech na lyžích Jaroslav Sakala, anebo ve Štítech: současné skokanské můstky v areálu někdejšího olympijského vítěze Aleše Valenty pro trénink akrobatických lyžařů jsou ale moderní a dávné časy nepamatují.
 • Skákalo se i v Novém Městě na Moravě, dnes proslaveném hlavně díky běžcům na lyžích, biatlonistům a bikerům. První závody ve skocích na lyžích se tu konaly už v roce 1912.
 • Dva skokanské můstky u nás se proměnily v rozhledny, a to můstek v lyžařském areálu V Popelkách v Lomnici nad Popelkou na Semilsku a bývalý skokanský můstek v lyžařském areálu na šumavském Zadově a Churáňově. Naposled se tu skákalo v roce 1996, rekord drží skokem dlouhým 95 metrů Pavel Ploc.
 • Největší skokanský můstek na světě stojí samozřejmě v Norsku, a to ve Vikersundu, asi osmdesát kilometrů od Osla. Konstrukční bod můstku je 195 metrů, hrana bezpečného dopadu 225 metrů, ale dá se tu létat dokonce i za 250 metrů. Na věž vede 930 schodů, při nájezdu sportovci dosahují rychlosti přes 100 kilometrů v hodině a můstek slouží jako jedna z oblíbených norských turistických atrakcí.
Skokanské můstky v Harrachově

Skokanské můstky v Harrachově

Lyžařské skokanské můstky se staly nedílnou součástí Harrachova. Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory. Malé dětské můstky jsou na Hřebínku-Kaml, střední můstky za hotelem Skicentrum a velké můstky najdete vedle Lanové dráhy Delta.

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře – běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Harrachovská naučná stezka

Harrachovská naučná stezka

Zrekonstruovaná naučná stezka nejen pro milovníky přírody a historie. Od července 2013 je k dispozici návštěvníkům Harrachova zrekonstruovaná naučná stezka bývalého Lesnického učiliště.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Krkonoše – nejvyšší české hory

Krkonoše – nejvyšší české hory

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.

Ski museum v Harrachově

Ski museum v Harrachově

Soukromá expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Můžete si prohlédnout ski staré více než 100 let, ale i skokanskou výzbroj od 50. let. Většina exponátů je ze soukromých sbírek.

Další aktuality

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
Liberecký kraj | Příroda

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda