Úvod > Aktuality > V Harrachově se podařilo obnovit skokanské můstky
Zimní sporty

V Harrachově se podařilo obnovit skokanské můstky

  • Vydáno10. ledna 2021
Po několika letech chátrání opět ožily můstky v Harrachově. Po K40 a K70 byl letos zprovozněn i K90! Nyní můstky opět slouží českým reprezentantům, kteří se připravují na letošní FIS Nordic Combined Youth Cup a MČR v severské kombinaci.
Skokanské můstky HarrachovDíky úsilí mnoha dobrovolníků, veřejné sbírce, Svazu lyžařů ČR, Libereckému kraji, sponzorům a nadšeným fandům se vrátil život na dlouho osiřelé skokanské můstky v Harrachově. Od přelomu roku 2020/21 zde opět skáčí čeští reprezentanti v letu na lyžích a severské kombinaci.

Skoky na lyžích patřily v minulosti v podání českých reprezentantů k parádním disciplínám. Dnešní juniory ale brzdily podmínky, hlavně nedostatek můstků. Dobrou zprávou tedy je, že se v Harrachově aktuálně skáče na můstcích K40, K70 a K90

Harrachov má pět středních a velkých můstků, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Velký můstek s kritickým bodem K120 je uzavřený už přes deset let a "mamut" K180 od roku 2014. Vdechnout nový život by jim měla nákladná rekonstrukce v příštích letech. Už nyní ale probíhají jednání o výměně termínů na pořádání MS v letech na lyžích. Rok 2024 reálný není, první možný termín konání domácího šampionátu je v roce 2026.
 

Harrachovské můstky menší i mamutí

lety na lyžíchAreál skokanských můstků v Harrachově se dělí na dvě hlavní části. Níže na svahu jsou umístěny můstky s kritickým bodem 40, 70 a 90 metrů a nad nimi pak je areál velkých můstků, který byl vybudován v letech 1978 1983. Jedná se o můstek s kritickým bodem 120 metrů a mamutí můstek určený pro lety na lyžích, jehož kritický bod je 185 metrů. Jeden z menších můstků je pokryt umělou hmotou. Tím je možné ho pro skákání využívat i v létě.

Harrachov a zdejší skokanský areál je úzce spojen s Pavlem Plocem. Jeden z našich nejlepších skokanů v historii zde v roce 1983 obsadil druhé místo na Mistrovství světa v letech na lyžích. Zároveň zde vytvořil tehdejší světový rekord 181 m. Vyhrál zde pak i v závodech Světového poháru.


100 let skokanských můstků v Harrachově

Harrachov v minulostiNejstarší skokanský můstek v Harrachově pochází z roku 1920. Stál na Čerťáku a skákalo se zde okolo 30 metrů. Postupně se můstek zvětšoval, o dva roky později stál další můstek na Ptačinci. Postupně se stavěly další, až nakonec vyrostl i slavný mamutí můstek. Harrachov se zařadil mezi několik málo středisek v Evropě, kde se pořádaly světové poháry ve skocích a letech na lyžích.

Můstky vlastnil německý WSpVerein, pak LTBK, Tatran, TJ Jiskra. Po celou dobu se o ně místní lyžaři starali, opravovali, budovali nové. Byli i u stavby mamutího můstku a v té době největšího skokanského areálu na světě. Do roku 1989 se v Harrachově uskutečnilo 39 Světových pohárů, 4 MS v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé a vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů.

funkční můstekPo privatizaci získal můstky Sportovní areál a.s., který do oprav areálu neinvestoval a v roce 2014 byly všechny můstky uzavřeny. Od roku 2019 se Lyžařský a turistický Bucharův klub úspěšně snaží zašlou slávu můstků obnovit. Harrachovští nadšenci vytvořili spolek a vyhlásili na záchranu můstků sbírku. Během roku 2020 se jim svépomocí podařilo opravit a zprovoznit můstky K40 a K70, věž trenérů a vlek. Od ledna 2021 je v provozu i větší můstek K90.
Skokanské můstky v Harrachově

Skokanské můstky v Harrachově

Lyžařské skokanské můstky se staly nedílnou součástí Harrachova. Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory. Malé dětské můstky jsou na Hřebínku-Kaml, střední můstky za hotelem Skicentrum a velké můstky najdete vedle Lanové dráhy Delta.

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře – běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží.

Další aktuality

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
Liberecký kraj | Příroda

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda