!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky
Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Vydáno 14. března 2019
Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955 jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?

1. Geopark UNESCO

Klenotem Českého ráje jsou skály a balvany ve všech podobách a velikostech, od rozlehlých skalních měst a štíhlých věží přes strže, rokle, jeskyně a fantastické soutěsky až po osaměle ležící balvany a vyhlídkové plošiny. Navíc je tu třeba Kozákov, hora skrývající drahokamy, mokřady, rašeliniště i vyhaslé sopky. Koho překvapí, že Český ráj byl roku 2005 coby skutečná učebnice geologie zařazen do prestižní Sítě evropských a světových geoparků UNESCO a že CHKO Český ráj je významným územím také v rámci evropské soustavy Natura 2000?
 

2. Skalní města a velkoměsta

Českému ráji prý dali jméno již v 19. století hosté lázní Sedmihorky. Bylo by jistě báječné vypravit se v jejich stopách do skal a poznat je tak, jak vypadaly kdysi, nezkrocené, liduprázdné a jen obtížně přístupné. Vy poznáte Český ráj docela jinak: na výletníky čekají upravené stezky, skalní vyhlídky, tesaná schodiště a turistické značky ve všech oblíbených skalních městech, od Prachovských skal přes Hruboskalské skalní městoarboretem Bukovina a Příhrazské skály až po Besedické skály a Klokočské skály s jeskyní Postojna či Suché skály přezdívané české Dolomity.
 

3. Hrad Trosky, symbol Českého ráje

Hrad, bez kterého by prý Český ráj nebyl Českým rájem, ale také pověstná brána do pekel a skvostná vyhlídka do okolí: to všechno jsou Trosky, bizarní zřícenina gotického hradu. Věže Baba a Panna na dvou strmých čedičových skalách připomínají čertovy rohy trčící ze země, ovšem legendy o pekelnících se týkají spíš podzemí hradu. Viděl ho málokdo, mluví o něm všichni.
 

4. Skalní hrady Drábské světničky a Valečov

Mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje patří bývalá skalní pevnost Drábské světničky v Příhrazských skalách, především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. K hradu vybudovanému na skalních blocích oddělených úzkými puklinami vede pohodlná stezka z Krásné vyhlídky, cestou navíc projdete jedno z nejtajemnějších míst Českého ráje, rozsedlinu Studený průchod. Drábské světničky spojuje Zlatá stezka Českého ráje s dalším skalním hradem, Valečovem. Poblíž impozantního středověkého sídla, částečně vytesaného do pískovcových skal, objevíte ještě jednu kuriozitu: ve spleti strží jsou ve skalách vyhloubené světničky, ve kterých lidé bydleli ještě na konci 19. století.
 

5. Kopicův statek a skalní galerie

Výlet do Hruboskalského skalního města se dá spojit s návštěvou hradu Valdštejn a také s procházkou kolem roubeného Kopicova statku a prohlídkou zvláštní galerie pod širým nebem. Reliéfy do okolních skal vytesal sochař-samouk Vojtěch Kopic; roku 1939 začal se sv. Václavem a prezidentem Masarykem, postupně přibývaly postavy z českých dějin a výjevy z nejrůznějších bájí a pověstí, často doplněné verši. Přijeďte se podívat na Přemysla Oráče, Jana Husa nebo Jana Žižku!
 

6. Procházka údolím Plakánek ke hradu Kost

Procházka romantickým údolím Plakánek od hradu Kost kolem rybníku Obora k obci Střehom vede téměř po rovině a snadno ji zvládnete i s kočárkem. Na konci vás čeká pohádkový Máchalův mlýn, který znáte z pohádky S čerty nejsou žerty, kousek od hradu můžete prozkoumat skalní obydlí zvané Barušky, spousty malebných zákoutí nabízejí i okolní skály a studánky.
 

7. Jičín, město pohádek

Proč se Jičínu říká město pohádky? Koná se tu oblíbený dětský festival, rodiny s dětmi sem jezdí hlavně kvůli pohádkám Václava Čtvrtka a jeho hrdinům v čele s loupežníkem Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Navštívit můžete galerii Rumcajsův svět i Rumcajsovu ševcovnu pod Valdickou bránou, zastavte se také ve Valdštejnském zámku na náměstí v Regionálním muzeu, které dětem nabízí zábavné hravé prohlídky plné zážitků a objevů. K procházce spojené s plněním úkolů láká Cipískova stezka anebo téměř dva kilometry dlouhá lipová alej, která vede z centra města k parku Libosad s nádhernou barokní Valdštejnskou lodžií, únavu z cest snadno spláchnete v jičínském aquaparku.
 

8. Riegrova stezka

Romantika, nádherné výhledy, občerstvení ve výletní restauraci i zajímavé technické památky nabízí Riegrova stezka ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skalnatým kaňonem řeky Jizery; zčásti je vylámaná ve skále, prochází několika tunely a také po dřevěném ochozu nad hladinou řeky. Kromě zastávek na řadě vyhlídek si prohlédnete vodní elektrárnu Spálov, postavenou podle návrhu Emila Králíčka. Souběžně s Riegrovou stezkou, ale v kopcích vysoko nad údolím, vede Kamenického stezka s Myší skálou a řadou dalších vyhlídek, na protějším břehu láká horolezce, horolezkyně i horolezčata via ferrata Vodní brána.
 

9. Český ráj ve filmu

Romantické scenérie Českého ráje s pískovcovými skalami si zamilovali filmaři. O pohádce S čerty nejsou žerty a vodním mlýně v obci Střehom už byla řeč, filmový štáb se tehdy zastavil také na skalním hradě Rotštejn. Malebné údolí s rybníky Věžák a Vidlák i okolní skalní věže znáte z televizního filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, Kopicův statek a blízkou obec Kacanovy zase z pohádek Princ a večernice a Princ Bajaja. Oblíbeným místem filmařů je i zámek Sychrov, obklopený nádherným parkem: všimli jste si ho v pohádkách Nesmrtelná teta, Nejkrásnější hádanka nebo v jednom z dílů Dobrodružství kriminalistiky?
 

10. Pivovar s restaurací Skála

Kousek od Mnichova Hradiště leží Klášter Hradiště nad Jizerou. Kdysi tu stával cisterciácký klášter, který dobyli a vyplenili husité, dnes tu sídlí pivovar Klášter s hotelem a hlavně unikátní restaurací v ručně vysekaných chodbách ve skalním masivu v hloubce několika desítek metrů pod pivovarem. Pivo můžete ochutnat také při prohlídkách, kdy navštívíte varnu, spilku a ležácké sklepy.
 
Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody v Českém ráji nabízí zajímavou expozici o přírodě v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Rozhledna Kozákov a Riegrova chata v Českém ráji

Rozhledna Kozákov a Riegrova chata v Českém ráji

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Prohlídkový okruh je v roce 2021 uzavřen. Průchod areálem a prohlídka okolí je možná. Přirozené skalní vyhlídky navazující na areál hradu propojuje červeně značená trasa.

Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.

Přírodní rezervace Apolena

Přírodní rezervace Apolena

Přírodní rezervace se nachází u obce Troskovice a hlavním zájmem ochrany je skalní masiv a samostatné věže z měkčího pískovce. Mezi skalami leží puklinová jeskyně Sklepy, nejrozsáhlejší v CHKO Český ráj, která je zimovištěm netopýrů. Z důvodu ochrany oblasti je do odvolání uzavřena.

Expozice horolezectví v Českém ráji - Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozice horolezectví v Českém ráji - Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu České ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.

Skalní lezení v Českém ráji

Skalní lezení v Českém ráji

Chtěli byste strávit odpoledne sami, se svým protějškem, dvěma nebo třemi kamarády a nebo se svými dětmi, a připravit jim nevšední zážitek? Navštivte s námi unikátní pískovcové skály v Českém ráji.

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec z Českého ráje vaří pivo dle původní receptury z tuzemských surovin. Voda určená na výrobu piva pochází z vlastních pramenů ve Vazoveckém údolí. Pivovar nabízí několik druhů piva (Skalák, Podskalák atd.), ale i limonády (Malina, Cola, Orange).

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Rybníky v Podtroseckém údolí

Rybníky v Podtroseckém údolí

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Břehy těchto rybníků jsou většinou tvořeny z romantických pískovcových skál.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Riegrova stezka - Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrova stezka - Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Na úpatí Hruboskalského skalního města, v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, se rozkládá kemp Sedmihorky. Ubytovat se zde můžete ve vlastním stanu, chatičkách i karavanech, nebo třeba v indiánském týpí. Kemp se stal kempem roku 2019, v r. 2020 pak nejlepší kemp pro rodiny s dětmi.

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.