ÚvodAktualityKdyž milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky
Český ráj, Kudy z nudy
Příroda

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Poslechněte si audio verzi článku
Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?

Geopark UNESCO

Česká rájKlenotem Českého ráje jsou skály a balvany ve všech podobách a velikostech, od rozlehlých skalních měst a štíhlých věží přes strže, rokle, jeskyně a fantastické soutěsky až po osaměle ležící balvany a vyhlídkové plošiny. Navíc je tu třeba Kozákov, hora skrývající drahokamy, mokřady, rašeliniště i vyhaslé sopky. Koho překvapí, že Český ráj byl roku 2005 coby skutečná učebnice geologie zařazen do prestižní Sítě evropských a světových geoparků UNESCO a že CHKO Český ráj je významným územím také v rámci evropské soustavy Natura 2000?
 

Skalní města a velkoměsta

český rájČeskému ráji prý dali jméno již v 19. století hosté lázní Sedmihorky. Bylo by jistě báječné vypravit se v jejich stopách do skal a poznat je tak, jak vypadaly kdysi, nezkrocené, liduprázdné a jen obtížně přístupné. Vy poznáte Český ráj docela jinak: na výletníky čekají upravené stezky, skalní vyhlídky, tesaná schodiště a turistické značky ve všech oblíbených skalních městech, od Prachovských skal přes Hruboskalské skalní městoarboretem Bukovina a Příhrazské skály až po Besedické skály a Klokočské skály s jeskyní Postojna či Suché skály přezdívané české Dolomity.
 

Hrad Trosky, symbol Českého ráje

TroskyHrad, bez kterého by prý Český ráj nebyl Českým rájem, ale také pověstná brána do pekel a skvostná vyhlídka do okolí: to všechno jsou Trosky, bizarní zřícenina gotického hradu. Věže Baba a Panna na dvou strmých čedičových skalách připomínají čertovy rohy trčící ze země, ovšem legendy o pekelnících se týkají spíš podzemí hradu. Viděl ho málokdo, mluví o něm všichni. V okolních údolích se skrývají údajně nejkrásnější rybníky CHKO Český ráj. V okolí hradu se nachází několik památek, skalních měst, ale také přírodních rezervací. Udělejte si výlet právě na Trosky – otevřeno je zde mimo pondělí denně, o prázdninách pak i během pondělí!
 

Kopicův statek a skalní galerie

HruboskalskoVýlet do Hruboskalského skalního města se dá spojit s návštěvou hradu Valdštejna a také s procházkou kolem roubeného Kopicova statku a prohlídkou zvláštní galerie pod širým nebem. Reliéfy do okolních skal vytesal sochař-samouk Vojtěch Kopic; roku 1939 začal se sv. Václavem a prezidentem Masarykem, postupně přibývaly postavy z českých dějin a výjevy z nejrůznějších bájí a pověstí, často doplněné verši. Přijeďte se podívat na Přemysla Oráče, Jana Husa nebo Jana Žižku! Okolo výjevů, kterých zde napočítáte více než tři desítky vede strmá skalní cestička. Avšak líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
 

Procházka údolím Plakánek ke hradu Kost

Procházka romantickým údolím Plakánek od hradu Kost kolem rybníku Obora k obci Střehom vede téměř po rovině a snadno ji zvládnete i s kočárkem. Na konci vás čeká pohádkový Máchalův mlýn, který znáte z pohádky S čerty nejsou žerty, kousek od hradu můžete prozkoumat skalní obydlí zvané Barušky, spousty malebných zákoutí nabízejí i okolní skály a studánky. Jižní částí CHKO Český ráj, okolím města Sobotky, prochází Naučná stezka Údolí Plakánek. Ta je však přístupná pouze pěším turistům – od jara 2021 zde totiž platí zákaz vjezdu cyklistů do údolí Plakánek u hradu Kost. V Plakánku je také několik pískovcových lomů, ze kterých byl odebírán kámen na stavbu hradu Kost a soboteckého kostela.
 

Jičín, město pohádek

Proč se Jičínu říká město pohádky? Koná se tu oblíbený dětský festival, rodiny s dětmi sem jezdí hlavně kvůli pohádkám Václava Čtvrtka a jeho hrdinům v čele s loupežníkem Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Navštívit můžete Rumcajsovu ševcovnu pod Valdickou bránou, zastavte se také ve Valdštejnském zámku na náměstí v Regionálním muzeu, které dětem nabízí zábavné hravé prohlídky plné zážitků a objevů. K procházce spojené s plněním úkolů láká Cipískova stezka anebo téměř dva kilometry dlouhá lipová alej, která vede z centra města k parku Libosad s nádhernou barokní Valdštejnskou lodžií, únavu z cest snadno spláchnete v jičínském aquaparku.
 

Riegrova stezka

riegrova stezkaRomantika, nádherné výhledy, občerstvení ve výletní restauraci i zajímavé technické památky nabízí Riegrova stezka ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skalnatým kaňonem řeky Jizery; zčásti je vylámaná ve skále, prochází několika tunely a také po dřevěném ochozu nad hladinou řeky. Kromě zastávek na řadě vyhlídek si prohlédnete vodní elektrárnu Spálov, postavenou podle návrhu Emila Králíčka. Souběžně s Riegrovou stezkou, ale v kopcích vysoko nad údolím, vede Kamenického stezka Myší skálou a řadou dalších vyhlídek, na protějším břehu láká horolezce, horolezkyně i horolezčata via ferrata Vodní brána.
 

Český ráj ve filmu

Romantické scenérie Českého ráje s pískovcovými skalami si zamilovali filmaři. O pohádce S čerty nejsou žerty a vodním mlýně v obci Střehom už byla řeč, filmový štáb se tehdy zastavil také na skalním hradě Rotštejn. Malebné údolí s rybníky Věžák a Vidlák i okolní skalní věže znáte z televizního filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, Kopicův statek a blízkou obec Kacanovy zase z pohádek Princ a večernice a Princ Bajaja. Oblíbeným místem filmařů je i zámek Sychrov, obklopený nádherným parkem: všimli jste si ho v pohádkách Nesmrtelná teta, Nejkrásnější hádanka nebo v jednom z dílů Dobrodružství kriminalistiky?
 

Restaurace Skála v ručně vytesaném podzemí

Kousek od Mnichova Hradiště leží Klášter Hradiště nad Jizerou. Kdysi tu stával cisterciácký klášter, který dobyli a vyplenili husité, v našich časech zde dlouho sídlil pivovar Klášter, dnes je zde hotel a hlavně unikátní restaurace v ručně vysekaných chodbách ve skalním masivu v hloubce několika desítek metrů pod pivovarem. Prostory restaurace byly ručně vytesány do skály právě mnichy, kteří stavěli zmiňovaný klášter. Při podrobnější prohlídce zjistíte, že se jednalo původně o dvě sklepení nad sebou, která byla později spojena v jeden velký sál. Ve zdech jsou ještě patrné záseky pro nosné trámy. Stavba byla pochopitelně dlouhodobou záležitostí, trvala údajně 38 let. Velcí zvědavci mohou nahlédnout do krypty z 12. století, jenž se nachází ve zbytku klášterních budov v areálu pivovaru. Klíč od vchodu vám zapůjčí na obecním úřadu.
Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou Památky

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje Památky

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Dům přírody Českého ráje Kultura

Dům přírody Českého ráje

Pro návštěvníky Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova je připravena interaktivní expozice, kde prostřednictvím smyslového vnímaní představujeme fenomény nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky a zároveň chceme probudit úctu k přírodě tohoto jedinečného území.

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou Památky

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Skalní města Českého ráje jsou romantickou krajinou plnou pískovcových skal a útvarů, která je nádherná v každém ročním období. Fantastická seskupení skalních věží, bloků, průchodů a stěn vznikla zvětráváním různých typů hornin, v našich podmínkách především pískovců. Vydejte se s Kudy z nudy na nejkrásnější místa chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je vůbec nejstarší v České republice (vyhlášena byla již roku 1955). Udělejte si procházku do Prachovských skal, na Hruboskalsko, Malou Skálu, poznejte labyrint Besedických skal či Klokočské průchody!

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Zlatá stezka Českého ráje Příroda

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Galerie Granát Turnov Kultura

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery Letní sporty

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Rozhledna Kozákov a Riegrova chata v Českém ráji Příroda

Rozhledna Kozákov a Riegrova chata v Českém ráji

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR Příroda

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji Příroda

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje Památky

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Městská památková rezervace Jičín Památky

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

Romantické údolí Plakánek Příroda

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity Příroda

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Chráněná krajinná oblast Český ráj Příroda

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Hruboskalské skalní město Příroda

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Hrad Valečov se skalními byty Památky

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Přírodní rezervace Apolena Příroda

Přírodní rezervace Apolena

Přírodní rezervace se nachází u obce Troskovice a hlavním zájmem ochrany je skalní masiv a samostatné věže z měkčího pískovce. Mezi skalami leží puklinová jeskyně Sklepy, nejrozsáhlejší v CHKO Český ráj, která je zimovištěm netopýrů. Z důvodu ochrany oblasti je do odvolání uzavřena.

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa  Kultura

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu České ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.

Rybník Vidlák v Českém ráji Příroda

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách Příroda

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Rybníky v Podtroseckém údolí Příroda

Rybníky v Podtroseckém údolí

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Břehy těchto rybníků jsou většinou tvořeny z romantických pískovcových skál.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě Památky

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Pivovar Rohozec v Turnově Gurmánská turistika

Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec z Českého ráje vaří pivo dle původní receptury z tuzemských surovin. Voda určená na výrobu piva pochází z vlastních pramenů ve Vazoveckém údolí. Pivovar nabízí několik druhů piva (Skalák, Podskalák atd.), ale i limonády (Malina, Cola, Orange).

Další aktuality

U Chrastavy se bude dobývat Wothanburg

Každoročně v druhé polovině července se na dvorci Curia Vitkov v Horním Vítkově u Chrastavy můžete zúčastnit akce nazvané tradičně Dobývání. I letos během dvoudenního programu 20. a 21. 7. 2024 spatříte a vyzkoušíte si historická řemesla raného středověku, projdete ležení, ve kterém poznáte, jak bydleli na taženích naši předci. Během lučištnického turnaje můžete fandit vybranému střelci a samozřejmě po oba dva dny zažijete rekonstrukci bitvy – obléhání opevnění z 12. století na pozadí chmurného závěru životního příběhu Selského knížete Soběslava II.
20. červenec 2024 9:56
Zážitky, Liberecký kraj

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

Již podvanácté budou moci lidé o víkendu 20. a 21. července 2024 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Těšit se můžete na divadelní a folklorní vystoupení či výstavy a tematické přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
16. červenec 2024 16:00
Památky, Liberecký kraj

Pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu a skvělou zábavu nejen v Harrachově

Kdo má rád pivo, ten si o prázdninách může vybrat hned z několika festivalů a slavností. Na všech vás čeká hudba, pivní soutěže, zábava a hlavně ochutnávky zajímavých piv z mnoha desítek malých i velkých pivovarů.
15. červenec 2024 15:23
Gurmánská turistika, Liberecký kraj

Turistické autobusy v Českém ráji vás svezou na výlet i s kolem

I v letošním roce můžete opět využít při poznávání Českého ráje letních linek turistických autobusů s přepravou kol. Využitím turistického autobusu šetříte nejen přírodu, ale nebudete mít žádné starosti s parkováním vašeho auta. Turistické autobusy jezdí letos na osmi linkách a zavezou vás k nejoblíbenějším místům Českého ráje.
14. červenec 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Léto láká děti do přírodního parku Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Znáte přírodní zábavní park Šťastná země nedaleko Turnova? Dětem se tu určitě bude líbit! Najdou zde velké množství atrakcí, které jsou navíc šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Je zde například trpasličí vesnička, ke hrám vybízející dřevěný hrad, oblíbené trampolíny a všelijaké prolézačky. Děti se navíc mohou těšit na originální programy a doprovodné aktivity.
5. červenec 2024 10:48
Zážitky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2024: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede deset samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo, zábavnou talk show i jógový kemp! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
26. červen 2024 15:24
Kultura, Liberecký kraj

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte nový okruh zpřístupněný od června 2024. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory a čeká vás také výstup a rozhled z hradní věže. O tom, jak přínosné jsou archeologické nálezy a co všechno díky nim o životě na hradě víme, svědčí i plánované rozšíření archeologické expozice na doplňkovém prohlídkovém okruhu Grabštejnské poklady.
22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj