Úvod > Aktuality > Cyklistika s Járou Cimrmanem a lyžování v létě: recese i seriózní závody
Cyklistika s Járou Cimrmanem a lyžování v létě: recese i seriózní závody
">
Letní sporty

Cyklistika s Járou Cimrmanem a lyžování v létě: recese i seriózní závody

  • Vydáno5. června 2017
V zimě dokáže na lyžích jezdit každý, ale co v létě? Že to chce jen trochu snahy a nápadů dokazují už téměř pětadvacet let recesisté z Mělníka, a tak vás pozveme na letní závody v běhu na lyžích. K tomu připojíme pár tipů, kde si můžete vyzkoušet lyžování na trávě a vzpomeneme i na velikána českého lyžování.
Tím nebyl nikdo jiný než Jára Cimrman, geniální český vynálezce. Na různých výstavách bývají k vidění například lyže, na nichž naučil Roalda Amundsena telemark. Tentokrát se ale do Cimrmanových časů, plných laskavého humoru a dobré nálady, nevypravíme na lyžích, ale na kole.
 

Za Cimrmanem na kole i pěšky

Nedávno jsme vás pozvali na výlet po stopách Járy Cimrmana, kdy jednou ze zastávek bylo jeho muzeum a maják v Příchovicích na Tanvaldsku. Muzeum v populární turistické oblasti na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor pečuje o značnou část Mistrovy pozůstalosti a pravidelně pořádá rozmanité akce. K nim patří i Slavnost pod Majákem Járy Cimrmana ke čtvrtému výročí otevření rozhledny a muzea, která proběhne v sobotu 10. června v příchovickém areálu U Čápa. Program začne kolem poledne příjezdem historických vozů, pro děti je nachystána cesta pohádkovým lesoparkem a hodina zpěvu se Zdeňkem Svěrákem, pro starší výletníky vědomostní soutěž o Cimrmanovi. Těšit se můžete i na soutěž vynálezů, hudbu, ukázky řemesel i občerstvení z místních luhů, hájů a zdrojů. O den později, v neděli 11. června, pak dopoledne začne 12. ročník Spanilé jízdy cyklostezkou Járy Cimrmana na bicyklech všeho druhu, kterou bude provázet celodenní program u kostela sv. Františka z Assisi v Tanvaldě. Přehlídka odvážných cyklistů bude jedním z bodů programu, takže rozhodně o nic nepřijdete, i když se sami spanilé jízdy nezúčastníte!
 

Mělnická jizerská padesátka

O slavné zimní Jizerské 50 jste už nepochybně slyšeli a mnozí z vás se jí i zúčastnili, ale znáte také Mělnickou jizerskou 50? Přijďte se s ní seznámit na vlastní oči v sobotu 17. června na Náměstí Míru do Mělníka, hlavního města letních lyžařů, kde se každý rok představí zhruba stovka startujících v zimní výzbroji a výstroji.
 
Mělnická jizerská 50 vznikala postupně a celkem náhodou; jejím základem bylo klání dvojic sáňkařů v jízdě do kopce, a to po velké sázce o malé pivo v srpnu 1993. Od té doby se kombinace lyží, saní, piva, recese a léta rozvíjela, přesunula se do divácky atraktivního historického centra a dnes má Mělnická jizerská 50 celkem jasná pravidla. Závod po dlažbě mělnického náměstí se jede na dvě kola rozběhů a tři kola finále, děti si ještě před závody mohou zasoutěžit v hodu koulí na sněhuláka a zdarma řádit ve skákacím hradu. Samotný XXIV. ročník odstartuje v 17 hodin prvním rozběhem mužů, chystá se i vložený závod na lyžích pro děti za doprovodu rodičů. Kromě vítězů ve všech obvyklých kategoriích se můžete těšit i na vyhlášení pádu roku, masky roku a družstva roku, a také na koncert – letos Mělníku zahraje Vladimír Mišík, který se na jaře letošního roku dožil významného životního jubilea s kapelou Etc…, závěr večera pak bude patřit dokumentárnímu filmu Nechte zpívat Mišíka.
 

Pár tipů pro fanoušky letního lyžování

  • Lyžování na trávě patří mezi nejmladší sporty u nás i v zahraničí. Jeho historie sahá do poloviny 70. let, kdy byly veřejnosti ve Vysokých Tatrách představeny první pásové travní lyže.
  • Na trávě se lyžuje od jara až do podzimu podle počasí – zkrátka když roztaje sníh, je čas vytáhnout travní lyže. První oficiální mistrovství Československa se konalo v roce 1986 ve Ski areálu Klínek v Předklášteří u Tišnova.
  • Lyžování na trávě není žádná věda! Bude se vám hodit starší sportovní oblečení, potřebné vybavení si můžete půjčit například v Heiparku Tošovice, kde vás instruktoři naučí letnímu lyžování doslova za pár minut. Zajezdit si může opravdu každý!
  • Další půjčovnu travních lyží a mountainboardů, tedy letní obdoby snowboardů, včetně veškerého potřebného vybavení objevíte ve Skiareálu PařezRokytnici nad Jizerou.
  • Travní lyžování a mountainboarding můžete vyzkoušet také ve sportovním areálu U vodárnyBedřichově nebo na sjezdovce na Monínci, k dispozici je i půjčovna vybavení v Praze.
Lyžařský vlek Pastviny Radiměř

Lyžařský vlek Pastviny Radiměř

Vlek v nadmořské výšce 570-640 m n. m. leží 14 km na jih od města Svitavy.

Stezka Járy Cimrmana

Stezka Járy Cimrmana

V Lomnici na jižní Moravě se můžete projít po naučné stezce neznámého génia Járy Cimrmana. Stezka vede po žluté turistické značce z lomnického náměstí směrem k Synalovu a končí u myslivny pod vrcholem Sýkoř (702 m n. m.).

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.

Lyžařský areál Pařez Rokytnice nad Jizerou

Lyžařský areál Pařez Rokytnice nad Jizerou

Ski areál Pařez nabízí levné a kvalitní lyžování pro rodiny s dětmi, školní výcvikové a lyžařské kurzy, ale i pro zkušené lyžaře, kteří si chtějí příjemně rekreačně zalyžovat.

Půjčovna travních lyží v Rokytnici nad Jizerou

Půjčovna travních lyží v Rokytnici nad Jizerou

U nás můžete lyžovat i v létě! Skiareál Pařez nezapomíná ani na vyznavače prken a prkének. Pokud vám víc než lyžování vyhovuje snowboarding, přijďte k nám vyzkoušet jeho letní variantu!

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby – Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Český fiktivní génius Jára Cimrman má v jizerskohorské obci Tanvald zvláštní sochu. Návrh sochy, cimrmanovsky pojaté jako "Cimrman v mlze", vybral duchovní otec Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Adrenalin park Dolní Morava

Adrenalin park Dolní Morava

Největší lanový park v České republice je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku.

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Poslední stopa všestranného českého génia, spisovatele a pedagoga Járy Cimrmana, kterému jen o fous utekl titul Největší Čech, vede do jizerskohorského města Tanvald. Po jeho stopách se mohou všichni milovníci aktivní turistiky vydat po 30 kilometrů dlouhé cyklostezce.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Mělnická jizerská padesátka

17.6.
Mělnická jizerská padesátka

Nenechte si ujít Mělnickou jizerskou padesátku, která se koná 18. června na Náměstí Míru. Kdo se umí zasmát nejen druhým, ale třeba i sám sobě, neměl by v uvedenou dobu na uvedeném místě rozhodně chybět!

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku

V kryptě proboštského kostela sv. Petra a Pavla pod kněžištěm se nachází kostnice. Spolu s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory patří k největším v České republice. Tato krypta je strohou gotickou místností s pozůstatky 10 až 15 tisíců lidí.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika