!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Český ráj > Český ráj > Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou

Město na rozhraní Českého ráje a Krkonoš v širokém údolí říčky Popelky charakterizuje starý turistický slogan jako město textilu, sladkostí a krásných vyhlídek. V historickém centru stojí za pozornost zámek a několik kostelů, v části Karlov se dochovaly roubené domy s vyřezávanými lomenicemi.

Lomnice: město, kde pobýval Bedřich Smetana

Nejstarší budovou ve městě je renesanční zvonice uprostřed hřbitova, na náměstí stojí barokní kostel sv. Mikuláše z Bari. Pamětní deska na radnici připomíná pobyt hudebního skladatele B. Smetany. V neoklasicistním Hrubém domě si prohlédnete expozice městského muzea, věnované historii Lomnicka, etnografii a mineralogii, nechybí ani obrazová galerie a reprezentační pokoje původních majitelů domu, rodiny Šlechtů.
 

Za tajemstvím Arnošta z Pardubic na vrch Tábor

Jižně od Lomnice se tyčí vrch Tábor. Na vrcholek k baroknímu kostelu Proměnění Páně a turistické chatě s rozhlednou vás dovedou cihlové kapličky, lemující křížovou cestu. Ta začíná u studánky Křížovky; lidé dříve věřili, že voda v ní má kouzelnou moc a dokáže uzdravit bolavé oči. Tradici poutního místa na hoře Tábor prý založil arcibiskup Arnošt z Pardubic, který sám vynesl až na vrcholek kopce kříž s Ukřižovaným. Kostel dali postavit na počátku 18. století majitelé panství Morzinové.
 

Výlet k hradu, kde nespravedlivě věznili šlechtickou dceru

V Lomnici nad Popelkou si můžete vyzkoušet své dovednosti na umělé horolezecké stěně, v zimních měsících je vám k dispozici lyžařský areál v Popelkách s běžeckými tratěmi, sjezdovkami a skokanskými můstky. V lesích jihovýchodně od města objevíte zříceniny středověkých hradů Bradlec a Kumburk. Ten se nechvalně proslavil hlavně v 17. století, kdy v jeho zdech Zikmund Smiřický jedenáct let věznil svou dceru Elišku Kateřinu. Dívka se prý provinila tím, že se zamilovala do obyčejného kováře.

Aktuality z města

5. únor 2020 7:00

Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám

Lomnice nad Popelkou
Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.

Turistická informační centra