Úvod > Co chcete dělat? > Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta
Zimní sporty

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.
Krkonošská magistrála začíná v Harrachově u autobusového nádraží. Vede pozvolným stoupáním údolím říčky Mumlavy ke Krakonošově snídani, kde se stáčí k Vosecké boudě. Tady lze také načerpat síly k dalšímu stoupání ke křižovatce U čtyř pánů na Labské louce na nejvyšší bod magistrály 1425 m n.m. Dále potom trasa pokračuje na Zlaté návrší a k Vrbatově boudě.

Odtud se magistrála vine příjemně dolů po široké zasněžené horské silnici na Horní Mísečky, dále po modré sjezdovce nebo vyhlídkové cestě na svahu Medvědína do Špindlerova Mlýna. Přes město dovede lyžaře do lyžařského areálu Svatý Petr, odkud prudce stoupá k boudě Na Pláni, na Klínové boudy a k chalupě na Rozcestí.

Dálková lyžařská trasa pokračuje úbočím Liščí hory, k Lesní boudě a okolo Pražské boudy na Černou horu 1299 m n. m. Od Černé hory trasa klesá na Velké pardubické boudy, Modré kameny a Krausovy boudy a odtud dále vede přes Weissovy domky do Horního Maršova. Dále magistrála směřuje k Rýchorské boudě, po hraničním hřebenu a Celní cestě do Horních Albeřic, k Lysečinské boudě a přes Cestník na Pomezní boudy v Malé Úpě. Z Rýchor se dá odbočit do Žacléře.

Tištěný letáček s mapou a popisem jednotlivých úseků trasy lze získat v lyžařských areálech a infocentrech. Na mnoha místech Krkonošské magistrály usnadňují orientaci velkoplošné mapy běžeckých tras. Samotní magistrála je značena červeným kosočtvercem, v mapách je pak zanesena červenou turistickou značkou.

Krkonoše nabízejí 560 kilometrů upravovaných tras v horách i v Podkrkonoší z toho 71 kilometrů je sama Krkonošská magistrála a 90 kilometrů představují trasy závodní, ostatní jsou turistické. Závodní tratě a magistrála se upravují každé ráno, ostatní trasy se většinou upravují po sněžení a před víkendem.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Harrachov Inn

Hotel Harrachov Inn

Harrachov, Liberecký kraj
Restaurace Roubenka

Restaurace Roubenka

Harrachov, Liberecký kraj
Resort Sklář Harrachov

Resort Sklář Harrachov

Harrachov, Liberecký kraj
Wellness hotel Svornost v Harrachově

Wellness hotel Svornost v Harrachově

Harrachov, Liberecký kraj