!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a barokní nádhera Vrtbovské zahrady
#světovéČesko a barokní nádhera Vrtbovské zahrady
"> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a barokní nádhera Vrtbovské zahrady

Vydáno 23. září 2020
Na svahu Petřína můžete navštívit Vrtbovskou zahradu – jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp. Zahrada byla postavena roku 1720 a tak letos slaví celých 300 let své existence. Jestliže Vrtbovská zahrada patří mezi nejkrásnější v Záalpí, která zahrada se považuje za nejkrásnější pod Alpami? Odpověď se nabízí u italského jezera Maggiore v zahradě Isola Bella.

Vrtbovská zahrada je jednou z nejkrásnějších svého druhu severně od Alp

Vrtbovská zahrada
Giardino Isola Bella
Vrtboská zahradaVrtbovská zahrada leží spolu s dalšími třemi barokními zahradami, Vratislavskou, Schönbornskou a Lobkowickou, na svahu Petřína a je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních zahrad.
 
Terasovou barokní zahradu italského typu nechal vybudovat Jan Josef hrabě z Vrtby, nejvyšší purkrabí Pražského hradu, u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720 a letos tak zahrady slaví 300 let od svého vystavění. Autorem návrhu byl slovutný architekt František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořila další legenda barokního umění – Matyáš Bernard Braun. Na zdařilém díle se podílel také Václav Vavřinec Reiner, od kterého můžete obdivovat především fresku na klenbě sala terreny, která představuje Venuši a Adonise.
 
Vrtbovská zahradaRodu Vrtbů patřila zahrada (a přilehlý palác) do roku 1799, pak tento majetek zakoupil císařský rada Jan Mayer, který přestavěl palác, zahradu však ponechal v původním stavu. Změna nastala až s rokem 1845, kdy byl opět upravován palác, ale tentokrát i zahrada, která dostala klasicistní vzhled a nové empírové přístavky (v jednom z nich měl, mezi lety 1886-1889, svůj ateliér Mikoláš Aleš). Dnešní opět barokní ráz získala zahrada rekonstrukcí architektů Ivana Březina a Václava Weinfurtera v letech 1990 – 1998. Tenkrát také vznikly kopie Braunových soch a originály byly umístěny do lapidária Národního muzea.
 

Sochy, rostliny, ptáci a tajemná branka

Vrtbovská zahradaVrtbovská zahrada je členěna do tří teras, a kromě mnoha rostlin a jehličnanů vás ve spodní části zahrady potěší exotičtí ptáci původem ze Zoo Praha. Květinovou výzdobu zde tvoří zimostráz vždyzelený, azalky, habr obecný, růže a jehličnany (tisy, zeravy, túje).
 
Zahrada je navíc vyzdobena mnoha sochami a fontánkami. Jednou z oblíbených sousoší je putti (andílek bez křídel) na mořské nestvůře. Dále jsou tu mořské panny, vodní božstva a dekorativní vázy. V posledním patře najdete výzdobu v podobě soch řeckých bohů a bohyní od Matyáše Brauna – poznáte tu Apollona, Herma, Artemis, Héru, Athénu, Dia a Héfaista. V jižní části zahrady narazíte na sousoší zápasících chlapců.
 
Ve třetím patře teras se ve zdi ukrývá uzamčená branka. Komu by vrtalo hlavou, kam vede prozradíme, že pokud byste ji odemkli, dostali byste se do soukromé Vratislavské zahrady, která je o něco menší než Vrtbovská zahrada, ovšem rovněž pochází z období baroka.
 

Giardino Isola Bella lago Maggiore

Giardino IsolaVelmi podobnou zahradu, která se mohla stát inspirací k tvorbě Vrtbovské zahrady, byste si mohli prohlédnout u jezera Maggiore, v severní Itálii. Najdete zde Krásný ostrov (Isola Bella), jehož prakticky celou rozlohu (320 x 400 m) zabírá honosný zámek a nádherné terasovité zahrady. Až do roku 1630 byl ostrůvek u obce Stresa holou skálou obývanou rybáři se dvěma malými kostely a několika zeleninovými zahradami. Ostrov se stal majetkem rodu Borromeů, kteří ostrůvek proměnili na palác se zahradami. Ty se podařilo dokončit v roce 1671. Stupňovité terasy připomínají babylónské visuté zahrady. U jezera Maggiore je jich celkem deset. Zahrady vytváří velkou pyramidu na jejímž vrcholu bylo vybudováno dovadlo pod širým nebem a raritou je také socha jednorožce, který shlíží dolů. Bájné zvíře připomíná rod Borromeo, který jej má ve znaku.
 
Giardino IsolaBarokní ornamenty záhonů a tvarované dřeviny jsou doplněny vázami, sochami a plastikami, které ještě umocňují nádherný výhled na hladinu jezera a horské štíty Alp na obzoru. Zahrada je osázena množstvím exotických dřevin, jako jsou citronovníky, pomerančovníky, korkové duby, svatojánský chléb, banánovníky, palmy, granátová jablka, olivovníky, cypřiše. Jsou tu skleníky s orchidejemi a masožravými rostlinami, jezírka s lekníny. Zákoutí zahrady zdobí celá barevná škála kvetoucích rostlin. Údajně byly právě v těchto zahradách vysazovány první orientální rostliny, které se do Evropy dostávaly. Najdou se zde pěnišníky, hortenzie, růže, kamélie, magnolie. Úžasný dojem barokní zdobné harmonie dotvářejí bílí pávi.
 
Sochařská výzdoba pochází od milánského sochaře Carla Simonetty z let 1667 a 1677. Symbolizují většinou přírodní živly – jsou zde alegorie vzduchu, vody, země a ohně nebo čtyř ročnícho období. Některé ze soch představují i Lago Maggiore i řeky Ticino a Po.
 

Slavnostní nasvícení Vrtbovské zahrady

Vrtboská zahradaVraťme se ale teď domů, do Česka. Pokud se vám v barokních zahradách líbí, určitě si nenechte ujít speciální nasvícení Vrtbovské zahrady, které se koná pouze dvakrát do roka! Letos se zahrada rozzáří 1. 10. 2020 od 18:00 do 22:00 hodin. Příští příležitost prohlédnout si zahradu v netradičním světelném hávu bude až v den otevření nové sezóny, na jaře 2021.

Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
 

Kde jinde u nás můžete obdivovat barokní zahrady?

  • Růžová zahrada DěčínJedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rozárií v habsburské monarchii. 
  • Podzámecká zahrada v Kroměříži bývala původně užitkovou a květinovou zahradou, ovšem v 17. století se proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba. 
  • zahrada Český KrumlovČeskokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.
  •  V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles. 
  • černínský palácZahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku. 
  • Klidnou oázou Liberce v samém centru města je barokní zahrada kostela Nalezení svatého Kříže. Její nedílnou součástí je zrestaurovaný morový sloup z dílny Mistra Matyáše Bernarda Brauna, jež pochází z roku 1719. 
  • Nádherná je též Francouzská zahrada na zámku Dobříš. Je přísně symetrická a rozvržena do tří teras. Spodní terasa u zámku je osázena zimostrázovou broderií, její dominantou je kruhová fontána s galerií soch. Na druhé terase se nachází stříhané loubí.
Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Galerie Vrtbovské zahrady

Galerie Vrtbovské zahrady

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu.

Vrtbovský palác

Vrtbovský palác

Vrtbovský palác se nachází na rohu Tržiště a Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze 1. Mnoho lidí o jeho existenci nemá příliš tušení, neboť jeho průčelí do ulice není nějak výrazně nápadné, ale za ním se skrývá jedna z nejhezčích pražských zahrad.

Kamenné poklady z pražských zahrad

12.5.
1.11.
Kamenné poklady z pražských zahrad

Jedna z nejkrásnějších barokních památek, zámek Troja, nabízí ke zhlédnutí velmi zajímavou výstavu Kamenné poklady z pražských zahrad.

Vrtbovská zahrada - nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada - nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.