ÚvodAktuality#světovéČesko a barokní nádhera Vrtbovské zahrady
Příroda

#světovéČesko a barokní nádhera Vrtbovské zahrady

  • 23. září 2020
Na svahu Petřína můžete navštívit Vrtbovskou zahradu – jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp. Zahrada byla postavena roku 1720 a tak letos slaví celých 300 let své existence. Jestliže Vrtbovská zahrada patří mezi nejkrásnější v Záalpí, která zahrada se považuje za nejkrásnější pod Alpami? Odpověď se nabízí u italského jezera Maggiore v zahradě Isola Bella.

Vrtbovská zahrada je jednou z nejkrásnějších svého druhu severně od Alp

Vrtbovská zahrada
Giardino Isola Bella
Vrtboská zahradaVrtbovská zahrada leží spolu s dalšími třemi barokními zahradami, Vratislavskou, Schönbornskou a Lobkowickou, na svahu Petřína a je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních zahrad.
 
Terasovou barokní zahradu italského typu nechal vybudovat Jan Josef hrabě z Vrtby, nejvyšší purkrabí Pražského hradu, u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720 a letos tak zahrady slaví 300 let od svého vystavění. Autorem návrhu byl slovutný architekt František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořila další legenda barokního umění – Matyáš Bernard Braun. Na zdařilém díle se podílel také Václav Vavřinec Reiner, od kterého můžete obdivovat především fresku na klenbě sala terreny, která představuje Venuši a Adonise.
 
Vrtbovská zahradaRodu Vrtbů patřila zahrada (a přilehlý palác) do roku 1799, pak tento majetek zakoupil císařský rada Jan Mayer, který přestavěl palác, zahradu však ponechal v původním stavu. Změna nastala až s rokem 1845, kdy byl opět upravován palác, ale tentokrát i zahrada, která dostala klasicistní vzhled a nové empírové přístavky (v jednom z nich měl, mezi lety 1886-1889, svůj ateliér Mikoláš Aleš). Dnešní opět barokní ráz získala zahrada rekonstrukcí architektů Ivana Březina a Václava Weinfurtera v letech 1990 – 1998. Tenkrát také vznikly kopie Braunových soch a originály byly umístěny do lapidária Národního muzea.
 

Sochy, rostliny, ptáci a tajemná branka

Vrtbovská zahradaVrtbovská zahrada je členěna do tří teras, a kromě mnoha rostlin a jehličnanů vás ve spodní části zahrady potěší exotičtí ptáci původem ze Zoo Praha. Květinovou výzdobu zde tvoří zimostráz vždyzelený, azalky, habr obecný, růže a jehličnany (tisy, zeravy, túje).
 
Zahrada je navíc vyzdobena mnoha sochami a fontánkami. Jednou z oblíbených sousoší je putti (andílek bez křídel) na mořské nestvůře. Dále jsou tu mořské panny, vodní božstva a dekorativní vázy. V posledním patře najdete výzdobu v podobě soch řeckých bohů a bohyní od Matyáše Brauna – poznáte tu Apollona, Herma, Artemis, Héru, Athénu, Dia a Héfaista. V jižní části zahrady narazíte na sousoší zápasících chlapců.
 
Ve třetím patře teras se ve zdi ukrývá uzamčená branka. Komu by vrtalo hlavou, kam vede prozradíme, že pokud byste ji odemkli, dostali byste se do soukromé Vratislavské zahrady, která je o něco menší než Vrtbovská zahrada, ovšem rovněž pochází z období baroka.
 

Giardino Isola Bella lago Maggiore

Giardino IsolaVelmi podobnou zahradu, která se mohla stát inspirací k tvorbě Vrtbovské zahrady, byste si mohli prohlédnout u jezera Maggiore, v severní Itálii. Najdete zde Krásný ostrov (Isola Bella), jehož prakticky celou rozlohu (320 x 400 m) zabírá honosný zámek a nádherné terasovité zahrady. Až do roku 1630 byl ostrůvek u obce Stresa holou skálou obývanou rybáři se dvěma malými kostely a několika zeleninovými zahradami. Ostrov se stal majetkem rodu Borromeů, kteří ostrůvek proměnili na palác se zahradami. Ty se podařilo dokončit v roce 1671. Stupňovité terasy připomínají babylónské visuté zahrady. U jezera Maggiore je jich celkem deset. Zahrady vytváří velkou pyramidu na jejímž vrcholu bylo vybudováno dovadlo pod širým nebem a raritou je také socha jednorožce, který shlíží dolů. Bájné zvíře připomíná rod Borromeo, který jej má ve znaku.
 
Giardino IsolaBarokní ornamenty záhonů a tvarované dřeviny jsou doplněny vázami, sochami a plastikami, které ještě umocňují nádherný výhled na hladinu jezera a horské štíty Alp na obzoru. Zahrada je osázena množstvím exotických dřevin, jako jsou citronovníky, pomerančovníky, korkové duby, svatojánský chléb, banánovníky, palmy, granátová jablka, olivovníky, cypřiše. Jsou tu skleníky s orchidejemi a masožravými rostlinami, jezírka s lekníny. Zákoutí zahrady zdobí celá barevná škála kvetoucích rostlin. Údajně byly právě v těchto zahradách vysazovány první orientální rostliny, které se do Evropy dostávaly. Najdou se zde pěnišníky, hortenzie, růže, kamélie, magnolie. Úžasný dojem barokní zdobné harmonie dotvářejí bílí pávi.
 
Sochařská výzdoba pochází od milánského sochaře Carla Simonetty z let 1667 a 1677. Symbolizují většinou přírodní živly – jsou zde alegorie vzduchu, vody, země a ohně nebo čtyř ročnícho období. Některé ze soch představují i Lago Maggiore i řeky Ticino a Po.
 

Slavnostní nasvícení Vrtbovské zahrady

Vrtboská zahradaVraťme se ale teď domů, do Česka. Pokud se vám v barokních zahradách líbí, určitě si nenechte ujít speciální nasvícení Vrtbovské zahrady, které se koná pouze dvakrát do roka! Letos se zahrada rozzáří 1. 10. 2020 od 18:00 do 22:00 hodin. Příští příležitost prohlédnout si zahradu v netradičním světelném hávu bude až v den otevření nové sezóny, na jaře 2021.

Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
 

Kde jinde u nás můžete obdivovat barokní zahrady?

  • Růžová zahrada DěčínJedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rozárií v habsburské monarchii. 
  • Podzámecká zahrada v Kroměříži bývala původně užitkovou a květinovou zahradou, ovšem v 17. století se proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba. 
  • zahrada Český KrumlovČeskokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.
  •  V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles. 
  • černínský palácZahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku. 
  • Klidnou oázou Liberce v samém centru města je barokní zahrada kostela Nalezení svatého Kříže. Její nedílnou součástí je zrestaurovaný morový sloup z dílny Mistra Matyáše Bernarda Brauna, jež pochází z roku 1719. 
  • Nádherná je též Francouzská zahrada na zámku Dobříš. Je přísně symetrická a rozvržena do tří teras. Spodní terasa u zámku je osázena zimostrázovou broderií, její dominantou je kruhová fontána s galerií soch. Na druhé terase se nachází stříhané loubí.
Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Galerie Vrtbovské zahrady Kultura

Galerie Vrtbovské zahrady

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu.

Vrtbovský palác Památky

Vrtbovský palác

Vrtbovský palác se nachází na rohu Tržiště a Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze 1. Mnoho lidí o jeho existenci nemá příliš tušení, neboť jeho průčelí do ulice není nějak výrazně nápadné, ale za ním se skrývá jedna z nejhezčích pražských zahrad.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
19. květen 2024 9:32
Zážitky, Praha

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
19. květen 2024 8:59
Zážitky, Praha

Lední medvědi v Zoo Praha: do Prahy dorazila medvědí dvojčata

Do Zoo Praha včera večer dorazili ve středu 15. května 2024 dva lední medvědi ze Zoo Varšava. Třináctiletá dvojčata Gregor a Aleut přicestovala do Prahy na základě doporučení evropské koordinátorky chovu tohoto druhu. Její rozhodnutí navazuje na březnový odchod pražského samce Toma do Almaty v Kazachstánu za potenciální družkou. Právě do jeho někdejší expozice se nově příchozí bratři nastěhovali. Ve středu 22. května v 11:30 je Zoo Praha oficiálně přivítá.
17. květen 2024 12:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (18.5. – 19.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Parním vlakem Národního technického muzea za císařem a králem Karlem I. Habsburským , Dyzajn market Máj, Otevření Hrabalovy chaty v Kersku, Růžový máj 2024, Národní technické muzeum za 80 Kč – Mezinárodní den muzeí a galerií . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. květen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Národní technické muzeum v Praze spouští na Mezinárodní den muzeí mobilního průvodce TourStories

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května 2024 snížené vstupné za 80 Kč. V Praze se Národní technické muzeum připojuje k festivalu akcí "Máme otevřeno" a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci TourStories.
16. květen 2024 14:00
Kultura, Praha

Prohlédněte si a ochutnejte secesní Prahu

Naplánovat si jednodenní program v Praze není složité proto, že by tu nebylo co dělat. Naopak. Praha toho nabízí tolik, že se jen těžko budete rozhodovat co dřív. Tentokrát jsme pro vás na Kudy z nudy připravili klidný výlet do období secese, kterým potěšíte tělo i ducha.
16. květen 2024 8:26
Zážitky, Praha

Festival Růžový máj přinese na Rašínovo nábřeží šest tisíc lahví růžového vína

Více než 46 stánků, 30 vinařů především z Moravy, degustace růžových vín a klaretů, gastronomie snoubící se s růžovým vínem, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 13. ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 18. května 2024 na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží od 11:00 do 21:00 hodin.
16. květen 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2023 zná své vítěze

Od 1. ledna 2023 do 28. února 2024 probíhal již XXII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 60 muzeí a galerií s celkem 93 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2023 (53 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2023 (33 projektů) a Muzejní počin roku 2023 (15 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
14. květen 2024 17:00
Kultura, Praha