Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo francouzské zahrady na zámku Dobříš a interaktivních výstav o lese a vodě
Památky

Objevte kouzlo francouzské zahrady na zámku Dobříš a interaktivních výstav o lese a vodě

  • Vydáno28. května 2023
Rokoková památka z 18. století, francouzský park s překrásnými buxusy, fontánami, majestátnými sousošími a květinovou výsadbou, unikátní nově zrekonstruovaná Oranžérie s mnoha výstavami pro celé rodiny, kterým dominuje postava Krtečka, legendární pohádkové postavičky od Zdeňka Milera. Zámek Dobříš je prostředí s výrazným geniem loci a pro své návštěvníky nabízí širokou nabídku vyžití. Navštívit ho můžete od středy do neděle, o letních prázdninách pak denně kromě pondělí.

Dobříšské Versailles

zámek dobříšNejvětším lákadlem zámku Dobříš je francouzský park, který mezi lety 2018 až 2022 prošel rozsáhlou revitalizací, stejně jako přilehlá zámecká Oranžérie.

Francouzský park, kvůli němuž je dobříšský zámek přirovnáván k Versailles či Schönbrunnu, vznikl v polovině 18. století. Je přísně symetrický a je rozvržen do tří teras. Spodní terasa u zámku je osázena zimostrázovou broderií, její dominantou je kruhová fontána s galerií soch. Na druhé terase se nachází stříhané loubí. Celou zámeckou zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, většinou z dílny sochaře Ignáce Františka Platzera. K největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní.
 
zámek dobříšNa nejvyšší terase francouzské zahrady se nachází již zmíněná budova Oranžérie. Na nově zrekonstruované stavbě si určitě všimnete iluzivní malby s architektonickými výjevy na severní stěně. Jde zřejmě o jednu z největších nástěnných venkovních maleb v Evropě. Do zahrady se můžete podívat od středy do neděle od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu pak od úterý do neděle od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné do zahrady i Oranžérie je za 110 Kč. Expozice v zámku prochází rekonstrukcí a je zatím návštěvníkům uzavřena. Její otevření se předpokládá v průběhu letošní sezóny. Půjde o zcela novou historickou expozici zaměřenou na šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld.
 

Krteček, Tajuplný les a Voda v Oranžérii

KrtečekV prostorách bývalého skleníku zhlédnete několik interaktivních výstav: V Galerii Emilie a Zdeňka Milerových se seznámíte s tvorbou obou autorů, v případě Zdeňka Milera si na své přijdou především děti, protože se tu v mnoha podobách setkají s oblíbeným Krtečkem. V expozici je umístěno hned několik krtečků a jeho zvířecích kamarádů, hracích prvků a zábavy včetně dětmi oblíbené skluzavky. Nechybí pohádkové obrázky a výtvarný koutek, videoprojekce s pohádkami o krtečkovi, krtkovo růžové autíčko, balon a mnoho dalšího. Výstavní části dominují originální skici obrázků Zdeňka Milera a obrazy od Emilie Milerové.

dudekV dalších částech Oranžérie jsou umístěné interaktivní výstavy pro všechny generace – Tajuplný les a Voda. Tajuplný les seznamuje návštěvníky s živočichy, kteří žijí v okolních lesích, a nabízí srovnání s mapkou zvířat rozmístěných po světě. Děti si mohou samy přenést zvířátka na papír prostřednictvím razítek. Informační cedule seznamují návštěvníky s aktuálním celosvětovým stavem lesů a s problémy, které přináší kácení a odlesňování. Dozvědí se, že v České republice zaujímají lesy třetinu rozlohy, kdo lesy vlastní, kdo v nich žije, a co nich roste. Důraz je kladen na lesy rodiny Colloredo-Mannsfeld, největšího soukromého vlastníka lesů u nás, který vlastní také dobříšský zámek. Výstava se věnuje listnatým a jehličnatým stromům a těžební i pěstební činnosti. Děti si při prolézání malým tunelem vyzkouší pocit z života podzemních zvířátek a několik obyvatel lesa spatří tváří v tvář.
 
Dobříš VodaV navazující expozici, která se věnuje vodě, se seznámíte s vodou ve všech skupenstvích. Uprostřed je hravý stůl s křížovkami, hádankami a rébusy, kde se děti i rodiče zabaví a mnohé dozvědí. Spoustu věcí si vyzkoušíte “na vlastní kůži”, třeba jaké bylo tahat ledové kry za dob starého ledařského řemesla. Ochutnáte vodu z brdských lesů, seznámíte se se škeblí rybničnou a na vlastní oči si prohlédnete historickou kánoi ze Severní Ameriky, kterou přivezl na začátku 20. století do Čech kníže Josef Colloredo-Mannsfeld. Nejen místního obyvatele zaujme ukázka toho, jak funguje koloběh vody v přírodě a jak se z dešťové vody stane pitná. Na nádvoří před Oranžérií se vyjímá ojedinělá imitace trkače, vodního kola, na kterém si ozkoušíte, jak se v minulosti poháněla voda.
Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Oranžérie na zámku Dobříš

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších zajímavostí, stačí si jen vybrat.
Středočeský kraj | Příroda

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 10. června 2023 od 10:30 uskuteční již dvacátý osmý ročník Dne Kozla. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na dvou pódiích se představí celkem sedm kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako jsou No Name, Brutus nebo O5&Radeček .
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 10. a 11. června 2023 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
Středočeský kraj | Kultura

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 10. až 11. června 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Historické traktory a zemědělské stroje v pohybu uvidíte v Čáslavi

Zájemce o historickou zemědělskou techniku láká na tradiční akci muzeum v Čáslavi. Pro návštěvníky je připraven ve dnech 3. a 4. 6. 2023 bohatý program. Tradičně budou předváděny v chodu unikátní exponáty ze sbírek muzea, ale i od soukromých sběratelů. Po celý víkend bude probíhat předváděcí akce historické zemědělské techniky s názvem Pradědečkův traktor.
Středočeský kraj | Kultura

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 3. a 4. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Středočeský kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Sedlec

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
Středočeský kraj | Památky

Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření

Poslední červnový víkend 24. a 25. 6. 2023 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po dvacáté deváté. V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Pořadatelé si letos dali za cíl obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří.
Středočeský kraj | Zážitky