Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo francouzské zahrady na zámku Dobříš a interaktivní výstavu o lese a vodě
Památky

Objevte kouzlo francouzské zahrady na zámku Dobříš a interaktivní výstavu o lese a vodě

  • Vydáno28. května 2023
Rokoková památka z 18. století, francouzský park s překrásnými buxusy, fontánami, majestátnými sousošími a květinovou výsadbou, unikátní nově zrekonstruovaná Oranžérie s mnoha výstavami pro celé rodiny, kterým dominuje postava Krtečka, legendární pohádkové postavičky od Zdeňka Milera. Zámek Dobříš je prostředí s výrazným geniem loci a pro své návštěvníky nabízí širokou nabídku vyžití. Navštívit ho můžete od středy do neděle, o letních prázdninách pak denně kromě pondělí.

Dobříšské Versailles

zámek dobříšNejvětším lákadlem zámku Dobříš je francouzský park, který mezi lety 2018 až 2022 prošel rozsáhlou revitalizací, stejně jako přilehlá zámecká Oranžérie.

Francouzský park, kvůli němuž je dobříšský zámek přirovnáván k Versailles či Schönbrunnu, vznikl v polovině 18. století. Je přísně symetrický a je rozvržen do tří teras. Spodní terasa u zámku je osázena zimostrázovou broderií, její dominantou je kruhová fontána s galerií soch. Na druhé terase se nachází stříhané loubí. Celou zámeckou zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, většinou z dílny sochaře Ignáce Františka Platzera. K největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní.
 
zámek dobříšNa nejvyšší terase francouzské zahrady se nachází již zmíněná budova Oranžérie. Na nově zrekonstruované stavbě si určitě všimnete iluzivní malby s architektonickými výjevy na severní stěně. Jde zřejmě o jednu z největších nástěnných venkovních maleb v Evropě. Do zahrady se můžete podívat od středy do neděle od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu pak od úterý do neděle od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné do zahrady i Oranžérie je za 110 Kč. Expozice v zámku prochází rekonstrukcí a je zatím návštěvníkům uzavřena. Její otevření se předpokládá v průběhu letošní sezóny. Půjde o zcela novou historickou expozici zaměřenou na šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld.
 

Krteček, Panenky, Tajuplný les a Voda v Oranžérii

KrtečekV prostorách bývalého skleníku zhlédnete několik interaktivních výstav: V Galerii Emilie a Zdeňka Milerových se seznámíte s tvorbou obou autorů, v případě Zdeňka Milera si na své přijdou především děti, protože se tu v mnoha podobách setkají s oblíbeným Krtečkem. V expozici je umístěno hned několik krtečků a jeho zvířecích kamarádů, hracích prvků a zábavy včetně dětmi oblíbené skluzavky. Nechybí pohádkové obrázky a výtvarný koutek, videoprojekce s pohádkami o krtečkovi, krtkovo růžové autíčko, balon a mnoho dalšího. Výstavní části dominují originální skici obrázků Zdeňka Milera a obrazy od Emilie Milerové.

V Oranžérii přibyla od června také malá výstava dobových panenek. Panenky byly odnepaměti oblíbenou součástí každého zámku, hrávaly si s nimi princezny a princové. Několik desítek panenek různých velikostí doplňuje roztomilý nábytek pro panenky, který byl vyroben už v roce 1910, jídelní židlička/stoleček pro panenky, vějíře, kočárky či kočárek-rikša s panenkou, který je přes 70 let starý. Krásné panenky věnovala zámku Dobříš sběratelka paní Dvořáková ze Sloupu u Davle. I ostatní vystavené předměty jsou ze soukromých sbírek.  

dudekV dalších částech Oranžérie jsou umístěné interaktivní výstavy pro všechny generace – Tajuplný les a Voda. Tajuplný les seznamuje návštěvníky s živočichy, kteří žijí v okolních lesích, a nabízí srovnání s mapkou zvířat rozmístěných po světě. Děti si mohou samy přenést zvířátka na papír prostřednictvím razítek. Informační cedule seznamují návštěvníky s aktuálním celosvětovým stavem lesů a s problémy, které přináší kácení a odlesňování. Dozvědí se, že v České republice zaujímají lesy třetinu rozlohy, kdo lesy vlastní, kdo v nich žije, a co nich roste. Důraz je kladen na lesy rodiny Colloredo-Mannsfeld, největšího soukromého vlastníka lesů u nás, který vlastní také dobříšský zámek. Výstava se věnuje listnatým a jehličnatým stromům a těžební i pěstební činnosti. Děti si při prolézání malým tunelem vyzkouší pocit z života podzemních zvířátek a několik obyvatel lesa spatří tváří v tvář.
 
Dobříš VodaV navazující expozici, která se věnuje vodě, se seznámíte s vodou ve všech skupenstvích. Uprostřed je hravý stůl s křížovkami, hádankami a rébusy, kde se děti i rodiče zabaví a mnohé dozvědí. Spoustu věcí si vyzkoušíte “na vlastní kůži”, třeba jaké bylo tahat ledové kry za dob starého ledařského řemesla. Ochutnáte vodu z brdských lesů, seznámíte se se škeblí rybničnou a na vlastní oči si prohlédnete historickou kánoi ze Severní Ameriky, kterou přivezl na začátku 20. století do Čech kníže Josef Colloredo-Mannsfeld. Nejen místního obyvatele zaujme ukázka toho, jak funguje koloběh vody v přírodě a jak se z dešťové vody stane pitná. Na nádvoří před Oranžérií se vyjímá ojedinělá imitace trkače, vodního kola, na kterém si ozkoušíte, jak se v minulosti poháněla voda.
Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Oranžérie na zámku Dobříš

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky