Úvod > Aktuality > Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte
Zážitky

Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

  • Vydáno28. února 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Na Kudy z nudy vám vždy rádi poradíme, kam na pěkný výlet. Nejinak je tomu i nyní, kdy vás pozveme na krásný moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.

Zázrak jménem Slovácko

SlováckoSlovácko je kraj vína s jedinečným folklorem. K lidovým tradicím a obyčejům tu zkrátka mají lidé blíž než jinde a dosud slaví svátky, na které se už pozapomnělo. Cesta sem bude zážitkem zejména v době, kdy se konají například Slovácké slavnosti vína a otevřených památekUherském Hradišti, Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově nebo Svatováclavské hody v Kunovicích.  Jednotlivé regiony Slovácka, tedy Horňácko, moravské Kopanice a luhačovické Zálesí, dokumentuje Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy – skanzen ve Strážnici. V průběhu roku se tu koná řada folklorních a zvykoslovných akcí, na kterých české i zahraniční soubory představují to nejlepší z lidových tradic. Největší pozornost tradičně přitahuje Mezinárodní folklorní festival Strážnice, největší folklorní festival v Evropě. Vypravit se můžete také na festival Slovácký rokKyjově. Slovácko můžete poznávat také z palub výletních lodí při plavbách po Baťově kanálu. Vodní cesta na řece Moravě je splavná od Otrokovic až za Strážnici a na jeho březích najdete řadu přístavišť s půjčovnami lodí. Plavbu můžete také kombinovat s cyklistikou, protože po březích Baťova kanálu vede celých 80 km dlouhá cyklostezka.
 

Máte rádi slivovici?

slivoviceSlivovice aneb pálenka ze švestek patří k typickým suvenýrům, které si turisté z Moravy odvážejí. Dokonce tu najdete i muzeum zasvěcené tomuto nápoji a lidovému pálení. Najdete jej ve Vlčnově, v bývalé stodole areálu památkově chráněné hospodářské usedlosti. V expozici, která se věnuje historii domácí výroby ovocných pálenek, si prohlédnete tři desítky destilačních přístrojů a množství dalších předmětů, zejména nádoby, viněty a dokumenty. Textové panely, vydané drobné tisky, publikace, hudební i obrazové snímky pak dokreslují minulost i současnost podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů.

jíuda králůKaždoročně v květnu se do Vlčnova můžete přijet podívat na nejproslulejší slováckou slavnost, Jízdu králů. Králem bývá chlapec ve věku 10 až 14 let, převlečený do dívčího kroje, s ústy uzamčenými růží. Pro členy jeho družiny je jízda králů iniciačním obřadem pro vstup mezi dospělé občany obce; výsadu doprovázet krále má každý z nich pouze jednou za život. Jízda králů má neopakovatelnou atmosféru, provází ji vystoupení folklorních souborů a dechovek, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice, víno i přehlídka bohatě zdobených krojů.

 

Po stopách Leoše Janáčka do lázní Luhačovice

LuhačoviceZ pestrého Slovácka se přenesme do tichého údolí říčky Šťávnice poblíž Zlína, kde díky řadě léčivých minerálních pramenů vznikly největší a nejkrásnější moravské lázně Luhačovice. Podobně jako prameny Vincentka, Aloiska a Ottovka proslavily Luhačovice i nádherné secesní lázeňské domy architekta Dušana Jurkoviče z počátku 20. století, inspirované valašskou lidovou architekturou.  

Častým návštěvníkem Luhačovic býval hudební skladatel Leoš Janáček. V Augustiniánském domě, který tehdy patřil augustiniánskému klášteru na Starém Brně, vznikla část světoznámé Glagolské mše a nástin opery Liška Bystrouška. Augustiniánský dům se po kompletní rekonstrukci proměnil v moderní čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel, místo prvorepublikové noblesy a elegance. Pro uměnímilovné návštěvníky lázní připravilo město zajímavý turistický program Luhačovice – Janáčkův zdroj inspirace. Poznáte tak místa, kde slavný skladatel pobýval, čerpal inspiraci, tvořil i odpočíval, a dozvíte se také, jaký měl vztah k brněnským augustiniánům. Prohlédnete si i jiné lázeňské domy, Jurkovičův dům na kolonádě i Janáčkova oblíbená místa v okolí.
 

Za zvířaty na Lešnou

zoo zlínZoologická zahrada Zlín, která se rozkládá v parku kolem romantického zámku Lešná, je členěná podle jednotlivých kontinentů; s trochou nadsázky tak během jediného dne procestujete Afriku, Asii, Austrálii i Ameriku. Možná jste tu už byli, ale zoo každý rok připraví pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je Jaguar Trek z roku 2022 – jde o největší expozici svého druhu v Evropě. Unikátní výběh tvoří rozlehlý venkovní areál  s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím. Mimo jaguárů jsou v komplexu i kondoři a papoušci ara. Dále si zde prohlédnete například atraktivní komplex přírodních expozic Amazonie, průchozí expozici mezi klokany a emu, Ostrov lemurů kata nebo Tropickou halu Yucatan.
 

Do lesů a na vrcholky hor

beskydyHledáte-li přírodní krásy a místa, kam se opravdu hned tak někdo nevypraví, vydejte se podél hranic dál na sever, do oblasti Beskyd kolem Jablunkova. Ve svazích nad údolím říčky Lomné mezi Horní a Dolní Lomnou se nachází nejznámější a nejzachovalejší beskydský prales Mionší. Nejrozsáhlejší komplex přirozených buko-jedlových porostů se v Beskydech zachoval pouhou náhodou. Doprava vytěženého dřeva z odlehlého údolí totiž byla tak složitá, že se mu ničivá těžba probíhající od 19. století zkrátka vyhnula. Kolem chráněného území vás po úzkých loveckých chodníčcích provede 7 km dlouhá okružní naučná stezka. Ovšem pozor – protože hlavním cílem je zachovat klid obyvatel legendárního pralesa, je přístupná pouze od 1. června do 15. září. 

Dalším pozoruhodným místem je Trojmezí, místo, kde se sbíhají hranice Česka, Polska a Slovenska. Trojmezí je označeno třemi žulovými monolity a dovede vás k němu 2 km dlouhá žlutá značka z obce Hrčava; tady si můžete prohlédnout malé vesnické muzeum, dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 a Lurdskou jeskyni s pramenem. Pro pěší i cyklistické výlety po hřebenech Těšínských Beskyd využijte lanovku na Javorový vrch, odkud můžete pokračovat až do Mostů u Jablunkova s bobovou dráhou a dalšími atrakcemi. Mezi nejnovější zajímavosti patří Dřevěnka na Fojtství. V Jablunkově se můžete v letních měsících osvěžit také v aquaparku Ameryka, výjimečné zážitky nabízejí pivní lázně v horském Wellness Hotelu Bahenec.

Třetí výlet vede po Rytířské stezce na Velkou Čantoryji. Kde se tady v horách vzali rytíři? Stará legenda vypráví, že se v nitru hory ukrývá středověké vojsko, které přijede na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení. 10 km dlouhá naučná stezka vás dovede až na vrcholek Velké Čantoryje, kde v nadmořské výšce 995 m stojí rozhledna s výhledy do Polska, Česka i na Slovensko. Z polské strany vede pod vrcholek dvousedačková lanovka, je tu i letní bobová dráha a občerstvení.
Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Vyhlídkové plavby na Baťově kanálu ve Strážnici

Vyhlídkové plavby na Baťově kanálu ve Strážnici

Výletní loď Ámos s průvodcem na palubě vyplouvá po Baťa kanále. Jedná se o hodinovou vyhlídkovou plavbu s průvodcem.

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Muzeum Trojmezí v Jablunkově

Muzeum Trojmezí v Jablunkově

Památkově chráněný dům č. p. 150 situovaný na nároží ulice Plk. Velebnovského a Mariánského náměstí v Jablunkově patří mezi nejstarší zděné objekty v celé této části někdejšího Těšínského knížectví. Dnes zde naleznete expozici Krajina a lidé.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská naučná stezka vede na české i polské straně hory Velká Čantoryje opředené mnohými pověstmi. 10 km dlouhá naučná stezka vás povede po stopách staré legendy, podle které se v nitru Velké Čantoryje ukrývá vojsko „spících rytířů“, kteří přijedou na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení.

Letní zábavní centrum Ameryka v Jablunkově

Letní zábavní centrum Ameryka v Jablunkově

Letní koupaliště s tobogánem, minogolfem a lanovým centrem. Země zábavy Ameryka se nachází v části Žihla a nabízí kompletní letní program pro všechny milovníky letní zábavy. Můžete jezdit na tobogánu, užít si adrenalinový sjezd v lanovém centru nebo vyzkoušet svou zdatnost.

Naučná stezka Megoňky

Naučná stezka Megoňky

Naučná cyklostezka vás provede od restaurace Na Šancích v Mostech u Jablunkova po česko-slovenském pomezí ke geologické raritě tohoto kraje zvané megoňky. Jedná se o kamenné koule v bývalém lomu na slovenské straně hor.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Mini aquapark Mosty u Jablunkova

Mini aquapark Mosty u Jablunkova

Mini aquapark tvoří bazén nepravidelného tvaru o délce 16,67 metrů a šířce od 9 do 15 metrů s proměnnou výškou dna od 15 do 130 cm. V areálu je množství atrakcí jak pro děti, tak pro dospělé. Nacházejí se zde dřevěné houpačky a prolézačky a hřiště pro plážový volejbal.

Dřevěnka na Fojtství Mosty u Jablunkova

Dřevěnka na Fojtství Mosty u Jablunkova

Stará chalupa, dřevěnka Na Fojství v Mostech u Jablunkova byla zručnýma rukama tesařských mistrů – tatranských horalů ze Zakopaného, zrekonstruována v letech 2007–2008. Poskytuje informace o obci a okolí, pořádaných akcích, kulturním a sportovním vyžití i o přírodních a turistických zajímavostech.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Kostel Božího těla v Jablunkově

Kostel Božího těla v Jablunkově

Kostel byl vybudován v roce 1605, původně v renesanční, později přestavěn v novogotickém stylu.

Historické náměstí s kašnou Jablunkov

Historické náměstí s kašnou Jablunkov

Jablunkovskému Mariánskému náměstí vévodí kašna se sochou Immaculaty neboli Neposkvrněné Panny Marie.

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Obec Dolní Lomná leží v nejmalebnějším údolí Těšínských Beskyd a je spolu s Horní Lomnou výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít na Bílý Kříž.

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Vrchol Girová v západních Beskydech

Vrchol Girová v západních Beskydech

Nejvyšší vrch Slovenských Beskyd (840 m) na území České republiky v Jablunkovském mezihoří, 6 km jihovýchodně od Jablunkova. Z dálky připomíná svým kuželovitým tvarem sopku, na severozápadním úbočí je lyžařský vlek, na jižním úbočí je turistická chata postavená v roce 1932 s občerstvením.

Další aktuality

Prohlédněte si vzácné bonsaje na výstavě Floria v Kroměříži

Od 28. září do 1. října 2023 proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki. Na výstavě nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu. Desítky českých i zahraničních prodejců nabídnou okrasné rostliny, květiny, stromy, keře, bylinky, zeleninu, zahradní nářadí či řemeslné výrobky.
Zlínský kraj | Příroda

Užijte si babí léto na Baťově kanálu

I když už je léto na svém sklonku, sezóna na Baťově kanále zdaleka nekončí! Loďku, člun či hausbót si zde můžete vypůjčit do začátku října. Oproti letním měsícům si tak užijete více soukromí a vodní cestu bez velkého množství turistů.
Zlínský kraj | Letní sporty

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl