Úvod > Aktuality > Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte
Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte
">
Zážitky

Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

  • Vydáno6. dubna 2011
Na Kudy z nudy jsme vám poradili, co stojí za to poznat za jediný den v Brně, Olomouci a Ostravě. Pokud ovšem nechcete prožít svůj den ve městech, vydejte se s námi na moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.
Zázrak jménem Slovácko

Slovácko je kraj vína s jedinečným folklorem. K lidovým tradicím a obyčejům tu zkrátka mají lidé blíž než jinde a dosud slaví svátky, na které se už pozapomnělo. Cesta sem bude zážitkem zejména v době, kdy se konají například Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově nebo Svatováclavské hody v Kunovicích.   Jednotlivé regiony Slovácka, tedy Horňácko, moravské Kopanice a luhačovické Zálesí, dokumentuje Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy – skanzen ve Strážnici. V průběhu roku se tu koná řada folklorních a zvykoslovných akcí, na kterých české i zahraniční soubory představují to nejlepší z lidových tradic. Největší pozornost tradičně přitahuje Mezinárodní folklorní festival Strážnice, největší folklorní festival v Evropě. Vypravit se můžete také na festival Slovácký rokKyjově.   Slovácko můžete poznávat také z palub výletních lodí při plavbách po Baťově kanálu. Vodní cesta na řece Moravě je splavná od Otrokovic až za Strážnici a na jeho březích najdete řadu přístavišť s půjčovnami lodí. Plavbu můžete také kombinovat s cyklistikou, protože po březích Baťova kanálu vede nedávno dokončená 80 km dlouhá cyklostezka.

Máte rádi slivovici?

Slivovice aneb pálenka ze švestek patří k typickým suvenýrům, které si turisté z Moravy odvážejí. Od května 2010 má slivovice dokonce své muzeum; najdete je ve Vlčnově, v bývalé stodole areálu památkově chráněné hospodářské usedlosti. V expozici, která se věnuje historii domácí výroby ovocných pálenek, si prohlédnete tři desítky destilačních přístrojů a množství dalších předmětů, zejména nádoby, viněty a dokumenty. Textové panely, vydané drobné tisky, publikace, hudební i obrazové snímky pak dokreslují minulost i současnost podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů.   Každoročně v květnu se do Vlčnova můžete přijet podívat na nejproslulejší slováckou slavnost, Jízdu králů. Králem bývá chlapec ve věku 10 až 14 let, převlečený do dívčího kroje, s ústy uzamčenými růží. Pro členy jeho družiny je jízda králů iniciačním obřadem pro vstup mezi dospělé občany obce; výsadu doprovázet krále má každý z nich pouze jednou za život. Jízda králů má neopakovatelnou atmosféru, provází ji vystoupení folklorních souborů a dechovek, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice, víno i přehlídka bohatě zdobených krojů.
Po stopách Leoše Janáčka do lázní Luhačovice

Z pestrého Slovácka se přenesme do tichého údolí říčky Šťávnice poblíž Zlína, kde díky řadě léčivých minerálních pramenů vznikly největší a nejkrásnější moravské lázně Luhačovice. Podobně jako prameny Vincentka, Aloiska a Ottovka proslavily Luhačovice i nádherné secesní lázeňské domy architekta Dušana Jurkoviče z počátku 20. století, inspirované valašskou lidovou architekturou.   Častým návštěvníkem Luhačovic býval hudební skladatel Leoš Janáček. V Augustiniánském domě, který tehdy patřil augustiniánskému klášteru na Starém Brně, vznikla část světoznámé Glagolské mše a nástin opery Liška Bystrouška. Augustiniánský dům se po kompletní rekonstrukci proměnil v moderní čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel, místo prvorepublikové noblesy a elegance. Můžete tu navštívit moderní wellness centrum, ale tím nabídka nekončí. Augustiniánský dům totiž pro uměnímilovné návštěvníky lázní připravil zajímavý turistický program Luhačovice – Janáčkův zdroj inspirace. Poznáte tak místa, kde slavný skladatel pobýval, čerpal inspiraci, tvořil i odpočíval, a dozvíte se také, jaký měl vztah k brněnským augustiniánům. Prohlédnete si i jiné lázeňské domy, Jurkovičův dům na kolonádě i Janáčkova oblíbená místa v okolí.

Tip pro rodiny s dětmi: za zvířaty na Lešnou

Zoologická zahrada Zlín, která se rozkládá v parku kolem romantického zámku Lešná, je členěná podle jednotlivých kontinentů; s trochou nadsázky tak během jediného dne procestujete Afriku, Asii, Austrálii i Ameriku. Možná jste tu už byli, ale zoo každý rok připraví pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je dětské lanové centrum, jehož překážky jsou umístěny na kmenech. Vaše ratolesti si tu mohou vyzkoušet nejen svoji obratnost a odvahu, ale také to, jak se vlastně žije zvířatům na stromech.   V zoo najdete také pět stylových restaurací, velký dětský koutek, řadu zábavných atrakcí i kontaktní dětskou zoo s ovečkami. Nabídku doplňují komentovaná krmení zvířat, vyhlídkový vláček, možnost svezení na ponících a velbloudovi i prodejny suvenýrů.

Do lesů a na vrcholky hor

Hledáte-li přírodní krásy a místa, kam se opravdu hned tak někdo nevypraví, vydejte se podél hranic dál na sever, do oblasti Beskyd kolem Jablunkova.   Ve svazích nad údolím říčky Lomné mezi Horní a Dolní Lomnou se nachází nejznámější a nejzachovalejší beskydský prales Mionší. Nejrozsáhlejší komplex přirozených buko-jedlových porostů se v Beskydech zachoval pouhou náhodou. Doprava vytěženého dřeva z odlehlého údolí totiž byla tak složitá, že se mu ničivá těžba probíhající od 19. století zkrátka vyhnula. Kolem chráněného území vás po úzkých loveckých chodníčcích provede 7 km dlouhá okružní naučná stezka. Ovšem pozor – protože hlavním cílem je zachovat klid obyvatel legendárního pralesa, je přístupná pouze od 1. června do 15. září.    Dalším pozoruhodným místem je Trojmezí, místo, kde se sbíhají hranice Česka, Polska a Slovenska. Trojmezí je označeno třemi žulovými monolity a dovede vás k němu 2 km dlouhá žlutá značka z obce Hrčava; tady si můžete prohlédnout malé vesnické muzeum, dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 a Lurdskou jeskyni s pramenem. Pro pěší i cyklistické výlety po hřebenech Těšínských Beskyd využijte lanovku na Javorový vrch, odkud můžete pokračovat až do Mostů u Jablunkova s bobovou dráhou a dalšími atrakcemi. V Jablunkově se můžete v letních měsících osvěžit také v aquaparku Ameryka, výjimečné zážitky nabízejí pivní lázně v horském Wellness Hotelu Bahenec.   Třetí výlet vede po Rytířské stezce na Velkou Čantoryji. Kde se tady v horách vzali rytíři? Stará legenda vypráví, že se v nitru hory ukrývá středověké vojsko, které přijede na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení. 10 km dlouhá naučná stezka vás dovede až na vrcholek Velké Čantoryje, kde v nadmořské výšce 995 m stojí rozhledna s výhledy do Polska, Česka i na Slovensko. Z polské strany vede pod vrcholek dvousedačková lanovka, je tu i letní bobová dráha a občerstvení.
Ski areál Mosty u Jablunkova – celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova – celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova vám nabídne řadu letních i zimních adrenalinových i pohodových aktivit. Čeká tu na vás například bobová dráha s celoročním provozem, bike park, bungee trampolíny, kosmický trenažér Aerotrim, sjezd po 232 metrů dlouhém laně, horské koloběžky, lanové centrum.

Plavba hausbótem po Baťově kanálu – půjčovna ve Veselí nad Moravou

Plavba hausbótem po Baťově kanálu – půjčovna ve Veselí nad Moravou

Staňte se kapitánem lodi! Přijďte zažít krásnou dovolenou při plavbě na hausbótu vodní cestou Baťův kanál a po řece Moravě. Půjčovna hausbótů ve Veselí nad Moravou je největší na Baťově kanálu. Půjčit si je můžete na týdenní i víkendové plavby.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček.

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská naučná stezka vede na české i polské straně hory Velká Čantoryje opředené mnohými pověstmi. 10 km dlouhá naučná stezka vás povede po stopách staré legendy, podle které se v nitru Velké Čantoryje ukrývá vojsko „spících rytířů“, kteří přijedou na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení.

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.

Letní zábavné centrum Ameryka v Jablunkově

Letní zábavné centrum Ameryka v Jablunkově

Letní koupaliště s tobogánem, minogolfem a lanovým centrem. Země zábavy Ameryka se nachází v části Žihla a nabízí kompletní letní program pro všechny milovníky letní zábavy. Můžete jezdit na tobogánu, užít si adrenalinový sjezd v lanovém centru nebo vyzkoušet svou zdatnost.

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Obec Dolní Lomná leží v nejmalebnějším údolí Těšínských Beskyd a je spolu s Horní Lomnou výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít na Bílý Kříž.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty